ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.12.2021
Cuplu
BUN

2 nopți în Alanya

Video principal: https://www.youtube.com/watch?v=jqIqGryh3LI

După micul dejun ne apucăm să căutam hoteluri în Alanya.

Găsim repejor trei opțiuni și ne apucăm de împachetat bagajele.

Mergem întâi să găsesc un spray de uns lanțul ptr. că "l-am uitat" pe-al meu pe la un hotel pe undeva.

Găsim un service unde mă ajută "băieții" să ung lanțul.

Nu acceptă bani și insist să le dau 20 de lire.

Cumpăr de acolo și un spray Motul C2 (60 de lire) și gata, plecăm spre Alanya.

Dar mai întâi am stat vreo 40 de min la un ceai și-o cafea să se "usuce" lanțul cât de cât.

Drumul de 125 de km este destul de aglomerat la ieșirea din Antalya, însă apoi se mai eliberează.

Ne oprim de 4 ori pe drum, să mâncăm și apoi doar pauze de hidratare.

Căldura mare: 33 de grade dar se simțeau mai mult. Mult mai mult.

Video cu drumul: https://www.youtube.com/watch?v=MWS9lgIW7vw

Ajungem la 10km distanță de Alanya și oprim din nou la o benzinărie, să ne mai hidratăm.

Constat acolo că mi s-a ars becul pe faza scurtă.

Las' că oricum nu vom merge pe timp de noapte și cu echipamentul meu, sunt vizibil și de pe Lună.

Intrăm în oras și ajungem repede la hotelul ales unde ne cazăm. Ca de obicei am setat GPS-ul să ne lase chiar la intrarea în hotel.

N-am mai avut chef să mergem să facem baie - căldura de pe drum ne-a moleșit de tot, așa că ieșim la pas prin oraș să mâncăm și să ne plimbăm.

Băgăm un donner kebap cu nelipsitul Ayran și apoi mergem pe plaja Cleopatrei pentru apusul de soare.

Înainte de apleca de pe plajă, vorbim cu persoana care se ocupă de sezlonguri să ne păstreze unu' mai în față pentru ziua următoare.

Îmi cere 20 de lire "tip".

Sezlongurile le plătim dimineață când vom ajune pe plajă. 45 de lire două sezlonguri, cu saltele și umbrelă.

Kitty vrea să-și ia un alt costum de baie așa că mergem pe jos să ne uităm pe străzile mai în spate.

Găsește ea ceva ce-i place (Victoria' s Secret... ca să fim înțeleși) și-i dau turcului ultimii bani pe care-i mai aveam la mine: 145 de lire.

Acum, c-o fisă de-o liră în buzunar și deja întuneric bine afară, ne retragem în cameră la aer condiționat.

Foarte, foarte cald afară.

A doua zi, după ce luăm micul dejun, mergem repede la telecabina către castelul din Alanya.

Având în vede că seara trecută era o coadă de minim 100 de persoane la telecabină, ne-am gândit că-i mai bine să mergem dimineață când toți se reped la plajă, sau sunt încă la micul dejun.

Ajungem la telecabină, coadă de câteva persoane, nu stăm nici 5min. și deja eram cu biletele în mână.

39 de lire de persoana, dus-întors.

Ne urcăm în telecabină și Kitty deja era roșu/albastru.

Se și bălăngănea cabina, pornind dintr-o dată așa cu a treia la deal.

Ajungem sus, Kitty și-a revenit pe drum și începe urcarea de trepte.

Se știe!

Foarte cald încă de dimineață așa că vizita a fost oarecum pe repede înainte.

Castelul este situat la o înălțime de 250m deasupra mării, pe o peninsulă stâncoasă, fiind protejat pe trei laturi de Marea Mediterană.

Zidul ce înconjoară castelul este lung de 6.5 km și include nu mai puțin de 80 de turnuri și 140 de bastioane.

Castelul avea în dotare și 400 de rezervoare de apă, unele dintre ele funcționând și astăzi.

Video de la castel: https://www.youtube.com/watch?v=gJI0QuO3t5w

Am filmat si-am facut poze. Am mai stat la umbră pe bănci. Sunt și câteva terase pe acolo unde poți sta la un ceai, apă sau suc rece.

Și iată cum s-a făcut ceasul 11.

Coborâm cu telecabina și gata, direcția plajă.

Acolo îl vedem pe Murat - tipu' căruia îi plătisem 20 de lire "tips" ca să ne rezerve sezlong-urile în față.

Ne însoțește și-i achitam omului 45 de lire ptr. două șezlong-uri cu umbrelă și măsuță.

Șezlongurile cu saltea.

Urmează o zi normală de plajă și bălăceală, cu mine mai mult sub umbrelă decât la soare.

M-am uns tot cu crema factor 50 gândindu-mă că o arsură solară îmi mai lipsește mâine când voi lua din nou echipamentul moto pe mine.

Apa foarte caldă însă intrarea în apă este dificilă.

La fund, în partea din față, chiar unde se lovesc valurile de mal este o zona de piatră acoperită cu alge.

Foarte alunecoasă și neregulată. Diverse denivelări, șanțuri și protuberanțe gata să-ți dea ajutor dacă vrei să-ți rupi un deget de la picior. Mai ales la ce valuri erau.

Apoi am văzut prin apă un fel de tipar și am dedus că este foarte posibil ca aici să fie o rămășițele unei construcții din era romană.

Se vedea clar un tipar, pătrățele și unele șanțuri erau prea drepte și de aceeași adâncime. Să fi fost de 2cm lățime pierzîndu-se în mare.

Unde se termină șablonul ăsta, apa îmi sărea de cap așa că n-am mai fost să văd.

Oricum mi s-a părut că mă trage apa în larg.

Adică nah, nici eu nu știu să înot deși mă pot ține la suprafață și ocazional dacă mă vad în ape mai mari pot să "dau din crengi" și să mă readuc mai aproape de mal.

Dar aici parcă te trage în larg.

Totuși asta este plaja Cleopatrei și legenda spune că regina și-ar fi adus nisip aici din Valea Nilului.

Cleopatra ar fi primit cadou de la Marc Antoniu toată zona Alanyei.

Anyway, petrecem ziua la plajă și apoi pe la un 6 după-amiază o aud pe Kitty că s-a plictisit.

De fapt îi era foame.

Mergem să mâncăm, mai facem câteva poze în micul parc din apropiere și fugim spre camera de hotel, moleșiți de la atâta soare și luptă cu valuri.

Pe drum întâlnim un afișaj de farmacie care indică +34°C.

Trimis de webSorin in 06.12.21 14:25:13
Validat / Publicat: 06.12.21 16:45:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Edirne, Canakkale, Kusadasi, Oludeniz, Antalya, Alanya, Anamur, Gaziantep, Sanliurfa, Harran, Adana, Halfeti, Goreme Cappadocia, Konya, Eskisehir, Bursa, Istanbul

VIZUALIZĂRI: 2015 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (webSorin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 apus de soare din parcul de lângă plajă

[06.12.21 16:52:15]

webmasterPHONE
[06.12.21 18:22:12]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Alanya:

• pagină generată în 0.062465190887451 sec