ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.02.2011
DIN: campulung
ÎNSCRIS: 18.02.11
JUL-2009
2 AD. + 1-9ani COPII

Ne-a placut de fiecare data!

Am fost la Surmeli de 4 ori pana acum. De fiecare data am plecat multumiti, cu toate ca parca incepea sa se deterioreze cu fiecare an care trecea, dar cred ca e normal sa prezinte semne de uzura de la an la an.

Prima data am fost in 2005, prima data intr-o vacanta in Turcia... ni s-a parut extraordinar, nu mai vazusem asa ceva niciodata! Precizez ca am plecat pe cont propriu, cu destinatia kusadasi, am intrat la Pine Bay prima data, dar era prea scump, apoi am intrat la Aqua Fantasy, iar prea scump, apoi Surmeli, unde am si ramas.

A doua oara, anul urmator, am fost si cu fetita de 6 ani, iarasi a fost superb, de la mancare, pana la animatie, plaja... tot.

A treia oara, am mers 3 familii fara copii in octombrie 2007, am ajuns cam pe 3-4, nu mai stiu exact si era vremea excelenta, nu mai era atat de cald ca sa te topesti, era perfect pt plaja, pt baie in mare, dar seara uneori imi puneam o bluza cu maneca lunga...

Ultima data cand am fost, in 2009, am fost cu amandoi copii (9 ani si un an) si cu inca doua familii fara copii. Iarasi am fost multumita de mancare, animatie, de personal, curatenie... dar se cam degradase mobilierul in camera, se vedea ca e vechi... in rest am fost multumiti. Nu va spun ce facea cea mica la masa!!! Era dezastru, arunca tacamurile pe jos, paine, oua, mancare etc. Eu imi ceream scuze, ei radeau si imi spuneau sa stau linistita ca e mica si se joaca... niciodata nu s-au uitat urat!!!

In schimb una din celelalte familii nu a fost prea multumita de camera, cereuse pat matrimonial, i-au dat paturi separate... s-au cam certat tot sejurul cu cei de la receptie si cu seful lor :))

Abia acum am descoperit forumul, ca altfel as fi scris despre Surmeli mai demult!

Anul acesta alegem Pine Bay pt ca are topogane si e un plus pt copii!

Trimis de dyxy in 18.02.11 10:03:55
Validat / Publicat: 18.02.11 11:14:49

VIZUALIZĂRI: 2344 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dyxy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

wyo*
    [18.02.11 11:22:16]

Abia anul acesta o sa vezi diferenta la 5 stele. Pine bay este incintator. Spun astea pentru ca am stat la ambele hoteluri. Surmeli nu se compara cu Pine bay.

sportiv
    [18.02.11 12:14:59]

Bun, ati fost de 4 ori, am inteles, dar trebuie sa dati mai multe detalii in legatura cu confortul, dotarile din interiorul hotelului, din interiorul camerelor (ati accentuat doar faptul ca mobilierul s-a degradat), posibilitatile de recreere si distractie oferite de hotel, meniul daca era variat-bogat, posibilitatile de petrecere a timpului liber in statiune, descrierea frumusetilor locurilor, alte informatii, fotografii daca aveti, etc.

[18.02.11 12:18:44]

Cred ca este mult mai frumos Pine Bay decat Surmeli. Cum am scris mai sus prima data cand am fost in kusadasi am intrat acolo cu gandul sa ne cazam, dar era prea scump (preturile la receptie sunt mult mai mari ca la agentii) si cand am vazut hotelul (receptia si putin din piscine) am ramas socata

Apoi sotului meu i-a placut atat de mult Surmeli ca am petrecut acolo 4 vacante. Un motiv a fost si tariful de la Surmeli care este mai mic decat la alte hoteluri.

Am totusi o intrebare, cum arata camerele din bungalow la Pine bay (suntem cu doi copii si a fost singura optiune) ?

[18.02.11 12:37:30]

Referitor la mancare, de fiecare data ne-a placut, a avut un meniu destul de diversificat, era imposibil sa nu gasesti ceva sa mananci. Dulciuri erau multe multe si majoritatea foarte gustoase. Fructe aveau mereu. Ospatarii erau foarte zambitori si rapizi (am povestit mai sus ce facea cea mica si niciodata nu au strambat din nas).

Baruri aveau unul langa receptie, care avea si terasa, deasemenea erau canapele si pe holulu receptiei unde puteai servi ceva de la bar.

Afara aveau terasa maricica langa piscina, deschisa pana la 12 noaptea. Discoteca era dupa 12 si era extra.

Animatorii erau dedicati meseriei lor, cel mai mult m-a impresionat echipa din cel de-al doilea an, care s-au ocupat foarte bine de distractia fetitei de 6 ani (pe atunci).

Camerele aratau bine, mai ales in primii ani, apoi cum spuneam incepuse sa se vada uzura pe mochete, mobilie... curatenia se facea temeinic, nu am avut niciodata nimic de reprosat. Aerul conditionat functiona bine, dar trebuia sa fie inchisa usa de la balcon.

Piscinele (4 la numar, dintre care una pt copii) erau curate, sezloange erau suficiente pt toata lumea. Langa una dintre piscine era un restaurant gen fast food care era deschis de pe la 10 la 16 sau 18 (am uitat)

Plaja era curata, dar in apa erau alge o portiune, apoi era curata (unde era mai adanca). Intrarea lina, mergeai foarte mult pana te astupa apa...

In oras am fost de fieacre data la cumparaturi, dar sunt mai scumpe decat in Istambul (de la aur pana la haine).

Cam atat pt moment...

michaela_1961
    [19.02.11 09:38:12]

In bungalow veti beneficia de 2 camere, una cu pat matrimonial, cealalta cu un pat simplu si o canapea (cred ca extensibila), TV si noptiere, baie, hol cu debara si frigider. Bungalow-rile sunt amplasate intr-o gradina superba cu o vegetatie mirifica, o mare de verdeata, flori, arbori si arbusti deosebiti, plus nelipsitii leandrii. Este incantator acest hotel prin pozitia lui terasata care ofera o priveliste minunata. Bungalow-rile sunt cotate cam la 4 stele pentru ca au gresie pe jos si nu mocheta, in rest eu nu vad niciun inconvenient, mai ales ca aveti copii mici, este alegerea ideala. In fata bungalow-rilor sunt hamace cu perne si iesirea este direct pe pamant, unele avand balcon, iar altele cu terasa in fata camerei.

Din cate stiu, numerele impare sunt cu balcon, iar cele pare cu terasa. Oricum si la cele cu balcon intrarea se face la nivelul solului. Este destul de greu de explicat pozitionarea lor, sunt oarecum suprapuse avand in vedere terenul in panta.

Sa nu va sperie distanta de la mare la camera, mai bine zis urcusul, pentru ca puteti beneficia de transport cu minibusuri care duc turistii in caz ca nu prefera plimbarea. Resortul este imens (eu nu i-am gasit gardul) si de aceea au prevazut diverse variante.

Din punctul meu de vedere alegerea voastra este f. inspirata si daca mai aveti intrebari si va pot raspunde o voi face cu placere. Mentionez ca eu am fost acolo in anul 2004, deci nu pot da date de actualitate.

Concediu placut!

[19.02.11 15:51:46]

multumesc mult pentru detalii michaela!

adryana
    [26.07.11 07:22:10]

@cine poate sa imi spuna, in ce zi este seara turceasca la Surmeli Efes? multumesc

adryana, dyxy, michaela_1961, sportiv, wyo*
    Alte impresii din această RUBRICĂPalm Wings Ephesus Beach Resort (ex Surmeli) [Pamucak]:

• pagină generată în 0.052097082138062 sec