ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.01.2011
DIN: Bacau
ÎNSCRIS: 04.07.10
JAN-2011

Tusnad - cateva informatii utile

In centrul statiunii exista un Info Center. Este situat vis a vis de Hotel Tusnad si are o parcare destul de larga in fata.

Langa acest hotel este o alimentara care este foarte bine dotata. Are si un automat pentru lapte proaspat de la producatori. Functioneaza cu fise care se iau din magazin.

Langa info center, spre Miercurea Ciuc este un restaurant foarte bun si cu o terasa superba, cu umbrele albe.

Din spatele magazinului/Hotelului Tusnad incepe traseul montan spre Turnul Apor. Durata este de aproximativ 30 min-dus si este cel mai facil traseu (eu am fost cu copiii de 3 si 7 ani si au rezistat). De sus, din turn se poate vedea panorama statiunii.

Tot din acelasi loc incepe si traseul spre Lacul Sfanta Ana, care este destul de dificil si dureaza cam 4 ore-dus.

Un alt restaurant bun si inedit ca si locatie este cel care are o insulita in mijlocul lacului din statiune si se numeste Stanca Soimilor. Intrarea auto, cam abrupta, este din drumul principal pe partea dreapta cum se merge spre Miercurea Ciuc.

De la restaurant se trece calea ferata si se merge pe drum, trecand apoi Oltul si se ajunge intr-o parcare. De acolo incepe traseul spre Stanca Soimilor. Al doilea traseu usor din statiune dupa cel spre Turnul Apor. Durata este de aproximativ 1 ora -dus.

Parcarea este destul de mare si este imediat dupa podul peste Olt. Are intr-o parte un teren de fotbal cu tribune iar in cealalta parte Pensiunea Soimul, cu o gradina superba. Traseul incepe efectiv de langa niste tomberoane de gunoi!

O excursie care merita facuta este la Lacul Sfanta Ana. Se merge spre Miercurea Ciuc si de acolo, la primul sat se ia la stanga, spre Balvanyos. Drumul este cam 10-15 km groaznic, cu gropi de 20 cm adancime. Apoi, este un drum foarte bun, recent refacut. Durata drumului este de aproximativ o ora Tusnad-Lacul Sfanta Ana. Mai sus, spre Balvanyos este Hotelul Best Western. Drumul spre Balvanyos trece prin niste peisaje superbe dar este foarte prost pe o bucata.

Intrarea la lac este de 10 lei de masina. Taxa se plateste sus la camping. Tot acolo se gasesc colaci secuiesti-kurtos, bauturi racoritoare, colaci pentru copii si altele. Este bine sa le cumparati de sus, ca jos nu este decat un chiosc cu putine chestii. Daca nu se ajunge sus la camping pana la 10-11 dimineata nu se mai poate cobora cu masina pana la lac. Coborarea dureaza cam 15 min insa urcatul dureaza mai mult, ca e cam abrupt, mai ales pentru cei neobisnuiti cu muntele. Partea bune este ca in lac se poate face baie si este intins pe o suprafata destul de mare, asa ca exista loc pentru paturi. Acolo se pot inchiria barci.

Alte excursii pe care eu le-am facut si le recomand sunt spre Sfantu Gheorghe sau Miercurea Ciuc. Ambele orase sunt superbe si foarte bine ingrijite. Noi am vizitat cate unul dupa cina. Ambele se afla cam la 30-40 km de statiune. Sfantu Gheorghe are un parc micut, foarte bine ingrijit si o promenda foarte frumoasa pe unde este interzisa circulatia auto. Se gasesc multe terase, restaurante si cofetarii in zona.

La fel si la Miercurea Ciuc. In centru se afla muzeul de istorie, fosta cetate in fapt. In fata ei este un parculet pntru copii. Mai jos vis a vis de Tribunal, se afla un resturant foarte dragut cu terasa in trepte. Este chiar intr-o intersectie sens giratoriu spre Tusnad.

Trimis de tabache in 16.01.11 23:19:54
Validat / Publicat: 17.01.11 00:49:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE TUȘNAD.

VIZUALIZĂRI: 7495 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tabache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

zsolt_tusnad
[17.01.11 07:48:40]

Rectific, este pe partea stanga cum se merge spre Miercurea Ciuc.

[17.01.11 08:13:00]

Mutat la rubrica cu recomandari generale de calatorie din zona - "Baile Tusnad si imprejurimi" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

Foarte utile recomandarile

mirmicu
[10.04.11 22:28:18]

zsolt,

intradevar restaurantul este foarte frumos, am fost pe acolo acum vreo doi ani si se mananca foarte bine iar peisajul este extraordinar. Am in schimb o intrebare pentru ca esti din zona. Cand eram copil, in spatele complexului comercial din centrul statiunii, coborau in fiecare seara ursii pentru a fi hraniti de catre turisti. Se mai intampla asta si in prezent?

zsolt_tusnad
[17.04.11 07:31:34]

Scuze pentru intarzierea cu care raspund. Vara cea mai mare problema in zona sunt ursii. Dar, pana azi nu am auzit de niciun atac al animalelor asupra oamenilor. La Brasov (eu sunt din Brasov, doar lucrez la Tusnad) ursii au facut ceva victime, o persoana a murit si alte trei au ajuns la spital.

Statiunea incepe sa devina interesanta. Cat de curand se redeschide hotelul OLT, renovat din temelii, cu piscina mare, SPA si tratament balneo. Drumul de la Brasov la Tusnad este proaspat reasfaltat si latit. Singurul drum prost din zona ramane Bixad- Lacul Sfanta Ana, care este sub orice critica. Dar la anu vin alegerile si... se pot intampla minuni.

tamar
[22.09.11 13:07:43]

tabache

daca mergi spre Miercurea Ciuc primul sat este Tusnad-Sat iar daca faci la stanga nimeresti in Olt. Poate spre dreapta...

dar daca pleci din Tusnad spre Sf. GHeorghe, primul sat este Bixad si de acolo de undeva din centrul satului se desprinde spre stanga drumul spre Lacul Sf. Ana, un drum foarte prost intretinut dupa cum am auzit, eu nu am fost de ceva mai multa vreme pe el.

Cand am fost la lac am preferat sa urc pe jos din Tusnad. Se urca numai prin padure pana in varf unde iesi intr-o poiana, apoi se coboara pana in zona unde se afla campingul, cabana si unde ajunge drumul de masina.

De acolo soseaua sau cararile prin padure te duc pana jos langa lac.

adybyt
[15.03.12 00:17:44]

Da ,,interesant review (l-am si votat). Am fost o singura data in aceasta statiune care este in plina ascensiune de fapt. Probabil autoritatile din zona au inceput sa se trezeasca incet dar sigur. Sunt destule obiective turistice de vizitat in zona si prin imprejurimi.

adybyt, mirmicu, tamar, zsolt_tusnad
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Băile Tuşnad: