ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2010
ÎNSCRIS: 28.06.10
AUG-2010

La banii platiti ne-a depasit asteptarile.

Clar nu de 5 stele ale altor hoteluri (gen Antalya), dar la banii platiti si ne-a depasit asteptarile.

Cand am plecat de acasa din Bucuresti am calculat ca o sa ajungem la hotel pe la 9-10 dimineata (am mers cu masina, fara noapte intermediara dar cu 2 soferi). Cum planul de acasa nu se potriveste cu cel din targ, la ora 06:45 dimineata eram in parcarea hotelului.

La ora 7 am intrat in hotel pentru a intreba la ce ora se face cazare. Spre surprinderea noastra ne-au cerut vouchere-le, ne-au dat sa completam niste formulare, si-au facut copie dupa pasapoarte si ne-au dat bratarile spunand-ne ca la ora 14:00 ni se va da si camera. Tot atunci ne-au dat niste foi in engleza cu conceptul AI din cadrul hotelului lor precum si un plic din partea doamnei Geta ghidul nostru in statiune din partea tour operatorului cu care plecasem noi. In acel plic se gasea oferta de excurii la Efes, Pamukkale, croaziera... Camerele (2 camere duble) au fost gata pe la ora 12:00 cand ni s-au dat cheile.

Camera foarte curata si spatioasa. Asternuturile ni le-au schimbat la 2 zile, gunoiul era luat zilnic si am observat ca a dat cu matura/ aspiratorul intr-o zi. Aveam halate de baie si papuci de la ei. Aerul conditionat functiona (era putin cam zgomotos pe viteza 2 sau 3) atata timp cat usa de la balcon era inchisa bine. Minibarul continea o cutie de cola, una de fanta si una de sprite, o sticla mica de apa minerala si 1 sticla de 1.5 de apa plata. In fiecare zi ne mai aduceau inca o sticla de apa plata. Televizorul prindea 34 sau 37 de programe printre care si TVR international. In sifonier nu erau rafturi, decat umerase dar aveam 1 dulap cu 2 sertare mari separat de sifonier. In sifonier se gasea si seiful care era contra cost si cred ca trebuia sa luam cheia de la receptie. Aveam internet wireless gratis dar a trebuit sa luam de la receptie user si parola.

Picinele: Cea interioara nu functiona, era in renovare, adica nu avea apa si nici nimeni nu a lucrat la ea cat am stat acolo. Piscinele exterioare mi s-au parut ok si aveam acces la ele pana la ora 20:00. Dupa 12 noaptea am vazut ca le curatau cu un fel de aspirator. Adancimea era de 1.5 metrii la 2 dintre piscine dar am observat ca erau si zone cu apa mai mica pentru copii dar nu am fost atenta exact ce adncime aveau. Mai era si relax pool unde copii nu aveau acces unde apa era de 60 cm adancime. La piscina dimineata se gaseau sezlonguri (am gasit si pe la ora 11) dar mai tarziu foarte multi isi lasau prosoapele desi nu erau pe acolo.

Plaja foarte mare, cu intrarea in apa ca la Mamaia, foarte curata, clara si se vedeau si pestisori inotand chiar foarte aproape de mal. La orice ora am gasit 4 sezlonguri alaturate pentru a ne aseza. Prosoapele de plaja se luau de undeva intre piscina si plaja pe baza unor cartele care trebuiau returnate la check-out. La barul de pe plaja aveau doar sucuri si cocktail-uri.

Mancarea buna si variata. Se putea manca aproape tot timpul undeva. La 07:30 se deschidea resturantul principal pana la 10:00 unde avea branzeturi, omlete, oua fierte, salate, cereale, gemuri, masline, diferite croissante si preparate din foietaje, clatite, fructe, ceai, cafea, sucuri. La ora 11:00 incepea late breakfast unde nu mai avea mancarea de pe terasa (adica omlete, clatite). De la 11:30-16:30 se deschidea snack barul langa piscina cu hamburgher, spaghete milanese, ravioli, slate, cartofi prajiti si pepene. Pranzul era de la 12:30-14:00 iar cina de la 19:30-21:00. In restuarant la pranz si cina erau salate, branzeturi, masline, orez, niste cartofi fierti si putin perpeliti si cateva feluri de mancare cu carne (7 feluri) care se repetau dar nu toate. Afara pe terasa era tot timpul 1-2 feluri de friptura, o data a fost si kebab, alta data niste chiftelute turcesti, alta data spaghete... deci varoau meniul de pe terasa la mancare. In resturant eru la pranz si cina multe prajituri/ torturi, majoritatea specifice dar destul de variate.

Pe la ora 17:00 langa piscina erau sanwisuri si prajiturele, pe la pranz erau clatite turcesti langa plaja. Seara la restaurantul principal era o cina tarzie intre 23:00-24:00, cu mai putine feluri de mancare si dupa 12:30 noaptea erau sandwisuri la barul de langa receptie. Am observat la restaurant si baby corner.

Echipa de animatie nu mi-a prea placut. Aceleasi teme la spectacole ca si la celelalte hoteluri in ultimii ani (mister Surmelli, best cuple, miss Surmelli). Probabil daca nu mai vedeam deja spectacolele cu temele respective mi-ar fi placut. Ca animatie aveau aqua gym, archery, boocha (nu stiu daca am scris corect), tir, spectacolul de seara, muzica live in fiecare seara la barul principal, volei pe plaja. Am vazut ca ziua se dansa in jurul piscinei (eu nu am prea stat la piscina am preferat plaja). Muzica live de seara a fost super. Singurul spectacol interesant (nou pentru mine) a fost pe 30 august de ziua Turciei. Tot atunci a fost si petrecere la piscina.

Excursiile le-am luat din bazar de la o agentie oarecare si ne-au costat:

quar safari – 3 ore - 45 euro –de 2 persoane / ATV sau 35 euro/ perosana pe ATV

scuba – 25 euro/ persoana sau 10 euro de cei care nu faceai scuba dar vroiai sa ii insotesti pe cei care faceau pe vaporas (ne-au luat de la hotel, ne-au dus in port, dupa cu un vaporas 15-20 min si acolo se facea scuba)

croaziera – 30 euro/ persoana si includea bauturi cola, fanta, sprite si apa plus masa de pranz; croaziera a fost pe tarmul orasului Kusadasi inspre Izmir.

baie turceasca 10 euro / persoana – la parterul uni hotel din centrul orasului

Daca luam excursiile de la hotel (de la reprezentanta tur-operatorului) ne costa dublu.

In concluzie se merita mers la acest hotel. Raportul calitate/ pret este foarte bun, deasemeni foarte curat si tot timpul am avut ce manca.

Trimis de corinamaria in 08.09.10 14:54:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, Antalya

VIZUALIZĂRI: 5609 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinamaria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina interioara care pe durata sejurului nostru - 8 zile nu a fost functionala.

valimi
    [08.09.10 15:05:06]

Cat timp a durat drumul, mai exact, la ce ora ati plecat din Bucuresti?

corinamariaAUTOR REVIEW
    [08.09.10 15:15:21]

Pe la ora 12:30 am iesit din Bucuresti inspre Giurgiu. La 19:00 eram in vama BG-TR unde am stat cam 15-20 min. La 23:45 am urcat pe ferryboat la Eceabat care a plecat la 00:00, iar la 06:45 eram in parcarea hotelului.

In masina am fost 4 persoane dintre care 2 fumatori. In masina nu s-a fumat deci s-au facut pauze destul de dese de tigara. Aceste pauze au fost bune si pentru noi cei care nu fumam deoarece ne mai dezmorteam.

[08.09.10 16:26:00]

Foarte bun si ECHILIBRAT review.

fluturas1*
    [08.09.10 22:21:36]

Foarte frumos descris si foarte multe amanunte interesante.

gcorneille*
    [09.09.10 00:53:59]

Aceeasi parere am avut-o si noi, nu sunt chiar 5 stele, dar sunt mai mult de 4 si face fiecare banut.

bogdan74
    [11.01.11 23:06:27]

in unele fotografii am vazut cada cu dus mobil in altele doar dus fix. cum este de fapt? unele camere apar cu mocheta altele cu gresie, sunt corpuri diferite?

Multumesc mult pentru raspuns

corinamariaAUTOR REVIEW
    [12.01.11 10:07:24]

Noi si prietenii nostrii am avut camere duble si am stat in cladirea principala. Camerele noastre aveau mocheta si dus fix.

Cred ca ai vazut gresie pe jos in camera, in pozele puse de biancuta care a stat in family room/ apartament.

Hotelul are cladirea principala unde sunt camere duble si cladirile de langa (cu 3 etaje - se pot vedea si in poze) unde sunt familly room's.

bobyrodin, bogdan74, corinamaria, fluturas1*, gcorneille*, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂPalm Wings Ephesus Beach Resort (ex Surmeli) [Pamucak]: