ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2010
ÎNSCRIS: 23.08.10
AUG-2010

ARTICOL ARHIVAT

Bine, dar doar atat

Dupa un sejur anul trecut intr-un resort mai putin cunoscut de romani, dar absolut incantator-vorbesc de Russalka -am ales Albena pentru ca am dorit sa ajungem relativ repede cu autocarul si sa nu fie Romania.

Autocarul a facut cam 5 ore, cu doua opriri, dar, la intoarcere, aerul conditionat a fost folosit cu foarte mare exagerare.

Camera: destul de spatioasa, pentru o familie cu un copil ok, am dat 4 leva la camerista in prima zi si totul a fost perfect din acest punct de vedere: curatenie, asternuturi si prosoape schimbate, paturi facute artistic. Singura problema: la baie uscatorul de par nu mergea. Dar noi luam mereu un uscator micut cu noi.

Noi am dat 10 euro la receptie pentru o camera fara probleme si am primit una de la balconul careia se vedeau marea si piscina. Cred ca etajele 4-6 sunt cele mai bune. In plus, soarele batea dimineata, dupa-amiaza fiind super. Nu am pornit aerul conditionat, desi am fost intr-o perioada fierbinte. Seara era foarte placut, iar galagia nu prea se auzea.

Piscina: curata, sezlonguri numeroase, zona de joaca in apa pentru copii cu un topogan, program de gimnastica in apa dimineata si dupa-amiaza. Ca sa te simti bine la piscina, trebuie sa stii ce iti doresti; umbra sau soare pentru a -ti gasi un loc potrivit. Noi stateam dimineata la piscina, copilul in apa, noi mai la umbra, pe partea dinspre Animation Club si barul de all-inclusive. Dar era o perioada foarte calduroasa. Programul de la bar incepea de la 11. Racoritoare proaste, pizza destul de proasta, desi disparea repede. Berea mergea, dar simteai nevoia si de una adevarata.

Animatia: se poate si mai bine. Nu luati tricou de la Animation Club, calitatea e foarte proasta, poate doar bucuria copilului ca l-a pictat sa mai salveze ceva. 15 leva tricoul.

Masa: diversificata, fructe multe, dar nu mereu de calitate buna, prajituri nu am mancat, mi-a placut carnea de porc cum era pregatita, uneori cea de pui parca era plastic, dozatoare cam dubioase in sala de mese si ca intretinere si ca tip de sucuri, rosii proaste, ardei ok, mi-a placut salata de castraveti cu iaurt, unt prost, paine de multe tipuri, niste oribilitati de burgeri care se mancau intr-o veselie, mancarea de la Kinder proasta. Pe ansamblu, nu ramai totusi nemancat.

Plaja: ok, gaseai fara probleme sezlonguri si umbrela. Dupa-amiaza preferam plaja Flamingo, dupa 5 era putin aglomerata. Cea de la Lagune era mai aglomerata. Exista bar all si la plaja, dar de partea cealalta a trotuarului.

Intrarea in apa este lina, potrivita pentru copii. Copilul a gasit crabi destul de aproape de tarm, cand facea scufundari.

Puteti face parasailing, 50 leva incercarea, privelistea e de vis.

Multa verdeata in jur, am vazut diferenta cand am fost la Varna -la Varna la 34-35 grade te topeai - o caldura umeda. Delfinii de la Delfinariu ne-au placut mult, sunt 5 si un pui, copilul a uitat de toata caldura de afara. Am incercat sa luam un autobuz din Albena spre Varna, dar, desi am asteptat mai mult de o ora jumate, pana la urma am impartit taxiul cu altii - 20 leva pana in Varna.

Curs leva-euro prost, 1.85.

Seara tantari destul de agresivi. Pentru cine nu stie, in apropierea Albenei este un fel de mlastina. In camera ok, plasa la usa, chiar eficienta. Putine viespi.

Am ajuns si la partea urata: romanii care carau de nu se puteau opri la masa, apoi dupa o ora incepeau masa la piscina etc, lasau pahare pe unde aveau chef, copiii romani care alergau prin sala de mese, bagau degetele in prajituri/sosuri/miere, urlau, tipau, se impingeau, noroc ca personalul din sala de mese era vigilent.

Personalul de la restaurant destul de eficient, dupa parerea mea.

Laguna Garden este un hotel ok, raportul calitate-pret este bun, mai ales da ca ai avut si early, dar mie all-inclusivul incepe sa nu-mi mai placa. Nu cred ca ma voi mai intoarce in Albena pentru un sejur. Dar la Russalka 4 stele m-as intoarce.

Trimis de airamav in 23.08.10 17:16:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Russalka

VIZUALIZĂRI: 3471 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (airamav); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

iassmyna
    [23.08.10 17:34:19]

Un review bun. Punctat.

Care a fost pretul ?

fluturas1*
    [23.08.10 17:49:09]

Destul de interesant, pentru asta iei niste puncte.

stefi16
    [23.08.10 18:23:06]

Data viitoare iti recomand sa mergi cu masina si excursii la Balcic si Cap Kaliakra.

Referitor la remarca "romanii care carau de nu se puteau opri la masa" sper sa nu fie facuta din frustrarile acumulate acolo. E adevarat ca unele produse erau mai cautate si se epuizau mai repede si intrucat se crea coada multi erau tentati sa ia mai mult in farfurie, dar e posibil sa le fi impartit si cu ceilati comeseni. Iar copiii din sala de mese nu erau doar romani ci si rusi (aproape la fel de multi) si alte nationalitati (francezi si nemti - e drept mult mai putini). Zgomotul din sala era mult amplificat de cel facut de personal cand debarasau de pe masa.

Despre barul de pe plaja chiar nu cunosc si nici nu am auzit, desi sunt la al doilea an la Complexul Laguna. Sa nu-l fi confundat cu cel de la piscina de la Laguna Beach.

Referitor la piscina sincer dupa masa de prinz era foarte lejer, cel putin in perioada in care am fost eu (11 - 18. 08. 2010).

Referitor la tantari e drept ca erau, dar daca evitai seara drumul catre Hotel Gergana (Rezervatia Baltata), era OK.

airamavAUTOR REVIEW
    [23.08.10 20:45:39]

Pretul pentru sapte nopti a fost undeva in jur de 570 euro,early ,2 adulti si un copil.

Capul Kaliakra si Balcicul le-am vazut din cauza de Russalka anul trecut.Ca o paranteza:la Russalka am vazut delfini in mare destul de aproape de tarm.

Referitor la caratul de la bar la o ora dupa masa si cu doua inainte de alta masa si comportamentul conationalilor,imi mentin parerea.Exact asa faceau,copiii isi bagau degetele peste tot,vorbeau in romana,marea majoritate,sa zicem 90 % sau tipau in aceasta limba.De altfel,intr-o zi am avut parte si de un spectacol:am mers cu copilu la masa,el a ramas sa se spele pe maini in baia de langa intrare,eu am intrat si am gasit o masa libera unde am lasat o carte,sa nu o mai iau cu mine cand mergeam dupa tacamuri.Desi erau nspe mese libere,o cucoana s-a asezat fix la acea masa,iar copilul din dotare a inceput sa rasfoiasca si sa rupa cartea respectiva cu mainile murdare de inghetata.M-am adresat in romaneste si cucoana a inceput sa urle.Eu nu solicitam masa,ci cartea.Noroc ca era semnata si a tacut.Oricum,a fost un moment stupefiant.

Pizza de la bar e destul de proasta,genul de semifabricat necopt prea bine dat cu oregano si busuioc si un pic de sos de rosii,iar racoritoarele ,dupa parerea mea,nu sunt de dat la copii.Asta poate fi un punct slab:a trebuit sa cumparam apa imbuteliata ,sucuri si uneori bere sau vin normale.

Pentru mine,remarcabil a fost ca mai erau si altii,in special nemti si polonezi.Cred ca anul asta romanii s-au mutat in sud,la Sunny si Duni.In Albena,dintr-un autocar plin,doar noi am urcat/coborat la Albena.Vreo 2 familii la Nisipuri,nimeni la Balcic,restul mergeau spre sud.

Barul all exista la plaja ,in dreptul plajei Lagunelor,in fata la Laguna Beach cred ca este plaja Flamingo.

Tantarii ne-au piscat pe terasa restaurantului,seara.Dar in camera nu am avut probleme cu insectele.Plasa era eficienta.

In continuare,camera a fost ok ,cu mici defectiuni.Bun geamul de la baie pentru ca asigura ventilatia baii.

In concluzie,Laguna Garden nu este un hotel rau pentru banii dati ,dar nici nu poate fi catalogat ca nemaipomenit.

miha75*
    [30.08.10 13:21:16]

buna

parerea mea este ca titlul gasit de tine nu are nici o legatura cu continutul review-ului. apropos, si eu am ramas profund scarbita de laguna garden.

airamav, fluturas1*, iassmyna, miha75*, stefi16
    Alte impresii din această RUBRICĂLaguna Garden Hotel: