#I#D

JUL-2019

#G#0
#M#0

Decizia va apartine

Prima decada a lunii iulie 2019 m-a gasit in Albena. Daca stau bine sa ma gandesc de aproape 11 ani tot vin in aceasta statiune, incercand aproape toate hotelurile de pe plaja. Anul acesta am ales Laguna Garden, care face parte din complexul de 3 hoteluri Laguna (Beach, Mare si Garden) si este cel mai departe de plaja - circa 100 m.

Drumul catre Albena a fost pe directia A2 spre Vama Veche / Durankulak. Am stat un pic la intrare in Bulgaria, dar... era ceva normal. Toti doreau sa ajunga la destinatie si sa se bucure de vacanta mult asteptata. La intrare in Bulgaria, vinieta a fost printata pe A4, nemaifiind necesara tapetarea parbrizului.

Pentru informatii complete am selectat link-ul cu descrierea cea mai amanuntita facuta acestui hotel de utilizatorul AZE - vezi impresii.

Impresiile mele:

Ce nu mi-a placut:

- hotelul n-are 4* nici daca esti baut. Cu indulgenta 3*.

- minibarul din camera era gol, iar racitorul nu functiona.

- lipsa seif in camera. Poate ca politica hotelului era sa-ti lasi acte si valori la seiful din receptie!?

- in camera nu exista WiFi, uneori, doar pe balcon, insa era un semnal foarte bun in lobby, unde aproape toate canapelele si fotoliile erau ocupate de tineri.

- la piscina mi s-a partut o gluma nesarata amplasarea unui asa zis snack bar. Jalnic!

- lipsa unui beach bar. Sa mergi cam 100 m pana la snack barul piscinei si sa te intorci pe plaja... nu prea merita efortul. Pe plaja alocata complexului Lagunelor exista un beach bar care servea doar turistii cazati la Laguna Beach.

- cafea reala gaseai doar la lobby bar. In restaurant sau la snack barul piscinei puteai primi o infectie de ness acru.

- mancarea din restaurant n-a fost extrordinara. Bauturile racoritoare, precum sucurile de ananas si portocale - slabe, facute din cine stie ce concentrati. Sucul de mere parea ceva mai gustos.

- in cele 7 zile petrecute, nu s-au schimbat decat prosoapele. In camera nu s-a dat macar o data cu aspiratorul sau camerista sa aibe intentia sa schimbe asternuturile.

- sistemul invechit al incuietorilor camerei (fara cartele magnetice).

Ce mi-a placut:

- este primul hotel din complexul Laguna cel mai aproape de zona de atractii si zona pietonala;

- pentru cine vine la mare pentru piscina, apa curata.

- lobby bar-ul era animat, insa nu aglomerat. Servirea prompta!

- camera mare (am avut o dubla cu pat suplimetar), baia mare, cu cada si balcon generos, cu 2 scaune si-o masa din plastic, precum si-un uscator de rufe!

- aerul conditionat a functionat asa cum trebuie.

- chiar daca hotelul era plin de bulgari, rusi si romani, majoritatea avand cel putin un kinder in componenta, lifturile (2 pentru turisti) si-au facut treaba, nefiind obligat sa astept mai mult de cateva secunde.

Asa cum spuneam in titlu: decizia va apartine!

Vacanta reusita!

Toate cele bune!

Impresii încărcate de Mangrova in 11.07.2019 23:54:07

Validat / Publicat: 12.07.19 06:31:10

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Balcik, Nisipurile de Aur, Duni, Nessebar, Sunny Beach, etc

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Mangrova); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  8100 PMA (din 12 voturi) nota2

[12.07.19 06:30:54]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 79&ridAnt=94668

- dsmures
[26.11.19 15:11:10]

@Mangrova: Care hotel v-a placut cel mai tare? Unde recomandati sa mergem cu un copil de 11 ani? Am prefera cat mai aproape de plaja. Am citit multe impresii si nici una nu m-a convins.

- Mangrova
[26.11.19 21:17:11]

@dsmures: Bună seara dsmures! Ținând cont ca merg în Albena de circa 15 ani, as putea să-ți împărtășesc unele opinii referitor la hotelurile la care am stat.

Gergana - hotel cotat la 4*, pe plajă, cu ceva timp în urmă a avut succes, apoi a întrat într-un con de umbra. A reapărut în peisaj, sper cu mai multă atenție pentru clienți.

Slavuna și Mura ambele de 3*, fac parte din complexul Gergana situându-se pe plajă, împărțind o piscina generoasă cu Gergana. Sunt hoteluri fără mari pretenții, de buget, poziționarea făcându-le căutate.

Elitsa, Nona și Borjana, grupate spre centrul stațiunii sunt căutate, fiind și ele pe plaja, cel mai căutat fiind Borjana.

Laguna Beach, Mare și Garden în aceasta ordine sunt alte 3 hoteluri aproape de plajă. Doar Laguna Beach este pe plaja, beneficiază de un așa-zis Beach bar și are o gama de turiști din Franța. Laguna Mare este singurul hotel din complex care nu dispune de restaurant propriu, masa luându-se în Laguna Beach.

Urmează Sandy Beach, care este la 30 secunde de plajă, ok ca hotel, doar că la piscină lipsește animația...

Urmează fostul hotel Dobrotitsa, actualmente făcând parte din complex Kaliakra, aproape de plaja, cu piscina, .

La Kaliakra Mare și Kaliakra Standard n-am stat, dar sunt ok ca locații. Dacă nu sunt pretenții exagerate, cam toate menționate, mai sus, pot sa facă parte din planurile de vacanță. De menționat ca toate au regim de masă all inclusive!

Ca fapt divers, mie mi-a plăcut Flamingo Grand în zona pietonal centrală, hotel elegant însă dispune doar de demipensiune. Referințe ok au și Ralitsa Garden, Superior sau Aqua deoarece au acces la Aqua park-ul de lângă ele. Au apărut și Maritim și Oasis, tot lângă zona pietonală, sunt recent finalizate, cu un buget ridicat.

Ca o concluzie:Albena nu mai este ce-a fost în urmă cu ani de zile. Chiar dacă au modernizat destul statiunea, serviciile de cazare, masa și divertisment nu mai sunt la fel. Însă mie mi-a plăcut față de celelalte stațiuni, deoarece este aerisita, plina de verdeață, cu plaja lungă, lata și nisip fin.

Sper sa nu fi greșit/omis ceva din ce-am spus.

Alegerea rămâne strict a familiei tale.

Toate cele bune!

- dsmures