ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2010
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 08.07.10
JUL-2010

Locuri ce nu se uita

Despre Creta sunt multe de spus, de aceea am hotarat sa tratez acest subiect in 2: un review pentru hotel, si altul pentru ceea ce am vazut pe aceasta insula.

Nu am plecat foarte informata in ceea ce priveste excursiile asa ca am ales la fata locului ceea ce ne-a facut cu ochiul de pe lista cu excursiile organizate de agentia cu care am calatorit.

Prima excursie a avut loc intr-un sat, in care s-a organizat o seara greceasa... Mancarea a fost buna, iar vinul a fost din plin. Spectacolul a fost foarte reusit, incheindu-se cu zorba. Timp de 10 minute cei care au dorit s-au putut urca pe scena si dansa alaturi de echipa de acolo. Dansatorii erau foarte simpatici si veneau sa bea cu tine la masa. Unul din ei se simtea atat de bine la masa noastra, a romanilor, incat a uitat ca trebuie sa plece pe scena sa danseze.

Se pare ca baietii de acolo aveau antrenament la bautura intrucat unul dintre ei, dupa 2 pahare de vin servite la masa noastra, si alte cateva la celelalte mese, a fost in stare sa stea intr-un picior pe o sticla si sa execute dansurile perfect. Ne-am distrat, si am cunoscut si alte persoane care spre surprinderea nostra erau cazate la acelasi hotel cu noi (Terra Maris), doar ca venisera mai devreme.

O alta excursie aleasa a fost cea pe Insula Santorini. Am plecat din port din Heraklion cu catamaranul si in 2 ore am ajuns pe minunata insula. De acolo ne-a preluat un autocar si timp de 6 ore am vazut locurile mai importante de pe insula. Nu puteam sa ratam si Pyrgos, oraselul in care numarul bisericilor il depaseste pe cel al caselor.

Din punctual meu de vedere aici este un adevarat labirint, fiind o adevarata provocare sa sa te plimbi pe stradutele albe, cu casute la fel de albe. Din cate mi-am dat seama, daca vrei sa stai acolo cel mai bine e sa inchiriezi o masina pentru a putea ajunge mai usor in oras sau la plaja. Se spune ca cel mai frumos apus de soare din lume se vede de pe aceasta insula. Din pacate noi am plecat inainte sa apuna soarele, dar nu inainte sa-mi iau un mic souvenir, un colier cu piatra vulcanica (nu sunt prea ieftine dar pentru cele care nu rezista tentatiei recomand magazinele in care poti sa alegi tu exact lantisorul si pietrele intrucat asa iesiti mai ieftin).

Ajunsi in portul din Heraklion, ne-am dus la ghida cu care fusesem de dimineata. Am intrebat ce numar este autocarul si aceasta ne-a raspuns ca 7, si am pornit in cautarea lui. Ni s-a parut putin ciudat ca acest autocar era cu etaj darn u am dat importanta prea mare acestui lucru. Mai ciudat ni s-a parut ca cei de la hotel de la noi nu urcasera, sau nu-i vazusem noi. Autocarul a pornit si ne-am hotarat sa intrebam unde ne duce. Raspunsul a venit repede: Agios Nikolaos.

Am cerut sa opreasca autocarul si ne-am dat repede jos. Ce era mai greu acum venea. Nu se mai vedea nici un autocar in port. Ne-am indreptat spre iesirea din port unde era oprit un autocar la semafor. Am alergat spre el, sa vedem daca acesta era cel in care ar fi trebuit sa ne urcam. Semaforul s-a facut verde, dar am avut noroc ca cei din hotel ne-au vazut pe geam si au strigat la sofer sa opreasca. Am trecut prin 10 minute de neliniste dar totul s-a terminat cu bine. Probabil ca daca nu ne vedeau romanii din autocar am fi luat un taxi si am fi ajuns intr-un final si noi in Hersonissos.

Ultima excursie a avut loc la Spinalonga (Insula Leprosilor). Am plecat din port din Elounda (o statiune mica dar foarte cocheta) si am ajuns cu un vaporas la Spinalonga (o insula ce a fost folosita de venetieni pentru apararea orasului Elounda). Dupa cum se vede si in poze, insula este foarte mica si este inconjurata de o apa turcoaz. Dupa o ora in care am facut turul insulei, vaporasul ne-a purtat pana pe o plaja unde urma sa luam pranzul si sa facem baie. Aceea a fost cea mai frumoasa apa in care eu am inotat pana acum…probabil ca dupa ce voi ajunge in Bora Bora imi voi schimba parerea dar momentan ma multumesc cu ce am vazut acolo.

Pranzul l-am luat pe vaporas si a constat in: o friptura cu salata, branza si parca niste cartofi. Am primit un pahar de suc si o portocala si s-a asezat fiecare pe unde a putut cu farfuria in brate. A urmat o vizita in Agios Nikolaos si timp liber de cumparaturi sau de o inghetata.

Restul timpului l-am petrecut la plaja sau in Hersonissos. Imi pare rau totusi ca nu am vizitat si capitala insulei, Heraklion, dar mai ales Palatul Regal Knossos. Oricum, dupa cateva luni, la educatie artistica am avut posibilitatea sa fac un proiect despre Knossos si am studiat foarte mult acest complex incat am impresia ca am fost cu adevarat acolo.

Insula Creta nu poate fi vazuta doar intr-o saptamana, si chiar imi doresc sa pot intr-o zi sa revin acolo. Pentru cei care isi doresc in acelasi timp sa se distreze recomand Hersonissos, dar nici Agios Nikolaos nu este de ratat. Elounda pare in schimb o statiune mai exclusivista, datorita hotelurilor de lux.

Trimis de Onix in 12.08.10 19:34:39

VIZUALIZĂRI: 4272 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Onix); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 executand un dans
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 5 voturi)

[14.08.10 19:28:13]

sper sa placa melodia atasata!

OnixAUTOR REVIEW
[14.08.10 20:56:42]

Multumesc pentru melodia atasata. Chiar nu mai ascultasem de ceva vreme muzica greceasca

Onix
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Creta: