ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2010
  • --- F ---
    DIN: Brașov
    ÎNSCRIS: 22.07.09

Clipe medievale de vis in cetatea Sighisoarei

După îndelungi şi grele lupte, atât la propriu cât şi la figurat, Cavalerii s-au întors pentru trei zile în Cetatea Sighişoarei. Spun la propriu pentru că anul acesta, după 18 ediţii, s-a pus problema pentru prima oară ca Festivalul Medieval de la Sighişoara să nu mai aibă loc din motive financiare. Mi se părea de neînchipuit, acest festival identificându-se, practic, cu bătrâna urbe. Citeam pe forumuri în limba engleză mesajele turiştilor străini care vroiau să vină în România, la Sighişoara, neliniştiţi şi ei că nu găseau deloc informaţii în presă. Timid, cu câteva săptămâni înainte, administraţia locală a confirmat organizarea evenimentului. Pentru că nu mai ajunsesem de ani buni şi de teamă că acest festival ar putea să piară, am decis să nu mai ratez ediţia din acest an. Am fost surprinsă totuşi să constat că locurile de cazare în cetate erau rezervate în totalitate dar m-am bucurat pe de altă parte pentru că există încă interes faţă de acest eveniment. Nu am mai stat pe gânduri când am găsit o ultimă cameră la pensiunea Hera (vezi review aici) deşi preţul era cam piperat şi am purces la toate formalităţile de rigoare. La începutul săptămânii s-a afişat pe internet şi programul festivalului pe ore şi mi-a mai venit inima la loc chiar dacă recunosc că mă aşteptam la orice schimbări nedorite.

Am ajuns la Sighişoara emoţionată, puţin obosită dar nerăbdătoare să mă pierd pe străduţele din cetate printre cavaleri şi domniţe şi să retrăiesc vremuri demult apuse. Îi povesteam @artemisei despre ediţiile anterioare când oraşul era asaltat de zeci de mii de turişti, străini în special şi tinerii dormeau care pe unde apucau. Era foarte aglomerat, produsele cu specific medieval se vindeau laolaltă cu kitchurile nelipsite de la asemenea evenimente şi cu greu zăreai cavalerii printre rotocoalele de fum de la grătarele care se încingeau chiar în cetate. Anul acesta autorităţile locale au decis să îmbunătăţească vizibil imaginea festivalului şi au interzis desfăşurarea acestor evenimente în cetate, aici organizându-se doar concerte, spectacole şi întreceri cavalereşti. Într-un singur loc se vindea kurtos şi porumb fiert, terasele unde se puteau mânca tradiţionalele grătare fiind aşezate la poalele cetăţii. Tot aici se putea cumpăra şi bere, în cetate fiind interzisă vânzarea produselor din alcool. Preţurile erau acceptabile, 4 lei o halbă de bere ceva mai scumpe erau preparatele de la hotelul Rex dar aici puteai cumpăra şi gulaş de vită sau de porc cu 10 lei porţia. Am gustat câte ceva încă din prima seară şi berea rece ne-a revigorat pe dată. Alături de @andox şi prietenii săi am depănat amintiri din călătoriile noastre până târziu în noapte de parcă ne ştiam de-o viaţă. Nici nu am simţit cum a trecut timpul şi cu o oră înainte de miezul nopţii cerul a fost brăzdat de primele focuri de artificii, semn că prima seară de festival se încheia. „Încă una şi mă duc” spuneam râzând, mai luând încă un rând din berea cu pricina până când oboseala şi-a spus totuşi cuvântul şi ne-am retras la pensiune.

A doua zi dimineaţa ne-am împrospătat forţele la o cafea pe terasa localului Concordia, alături de alţi turişti. Ce să mai spun, adevărul este că mă simţeam ca în vacanţă. Ne-am îndreptat apoi spre cetate, nu înainte de a fotografia una dintre fericitele mirese care îşi unise destinul cu alesul inimii în această zi de mare sărbătoare. Primăria fiind în cetate am văzut apoi şi alte alaiuri vesele de nuntaşi care se amestecau armonios cu domniţele şi cavalerii în straie medievale. Bucuria se citea pe chipurile tuturor, făcîndu-ne şi pe noi să uităm de grijile pe care le lăsasem în urmă. Era festival iar tristeţea era strict interzisă... Am colindat pe rând pieţele care îşi schimbaseră denumirea pentru câteva zile, admirând produsele artizanale confecţionate de artişti talentaţi: obiecte din sticlă, ceramică şi piele, tablouri realizate din coji de ouă şi, bineînţeles, nelipsitele măşti din care ne-am cumpărat şi noi pentru a ne integra în atmosferă. Toate locurile aveau o rezonanţă aparte, alături de însemnele cavalereşti ce puteau fi zărite la tot pasul: Piaţa Cavalerilor (Cetăţii), Piaţa Trubadurilor (Răţuştelor), Piaţa Pelerinilor (Muzeului), Casa Cronicarilor (Casa cu Cerb), Drumul Meşteşugarilor (Strada Şcolii), Drumul Condamnaţilor şi Pelerinilor (Turnul cu Ceas - Primăria). Nici nu ştiam ce să facem mai întâi, toate evenimentele erau interesante, mi-au atras totuşi atenţia ritmurile armonioase ale formaţiei medievale Terpsichore ce poartă numele muzei dansului. Puteţi asculta aici o scurtă melodie. click aici

Am zăbovit şi noi câteva minute, ascultând în linişte melodii ce erau ca un balsam pentru sufletul meu după care ne-am pornit să cutreierăm din nou cetatea.

Am vizitat întâi Biserica Mănăstirii Dominicane unde biletul de intrare costa suma modică de 2 lei. Aici am putut admira o frumoasă colecţie de covoare orientale, asemănătoare cu cea de la Biserica Neagră din Braşov, altarul baroc din 1680 sculptat de Johann West dar şi orga în stil baroc la care se organizează şi în prezent concerte. Fiind un grup mai numeros, o doamnă foarte amabilă ne-a făcut o scurtă prezentare a bisericii şi ne-a răspuns tuturor întrebărilor, spunându-ne astfel că sculpturile de pe altar aparţin sfinţilor Petru şi Pavel. Mai multe detalii puteţi găsi aici click aici

Ne-am continuat apoi plimbarea pe străduţele înguste din cetate cu case vechi, măcinate unele de timp altele proaspăt renovate. Am trecut pe lângă

- Casa lui Vlad Dracul care se crede că este cea mai veche construcţie civilă din cetate şi unde se presupune că a locuit câţiva ani Principele Vlad Dracul, fiul lui Mircea cel Bătrân, domnitorul Ţării Româneşti. În prezent “Casa Vlad Dracul” adăposteşte un restaurant în stil medieval.

- Muzeul de Istorie care îşi are principalul sediu în Turnul cu Ceas, cel mai important turn al întregii fortificaţii. Mai multe detalii despre acest frumos ceas şi figurinele care îl decorează, precum şi despre modul de funcţionare găsiţi aici

- Casa Veneţiană ale cărei ferestre imită goticul veneţian unde se găsea reşedinţa primarului Mann şi unde se găseşte în prezent sediul Forumului German

- Casa cu Cerb, o construcţie veche din secolul al XVII-lea, foarte frumos restaurată, a cărei denumire se datorează picturii murale exterioare care reprezintă un cerb în mărime naturală şi care se zăreşte uşor datorită trofeului amplasat pe colţul clădirii.

Cea mai mare surpriză urma să o avem în Piaţa Cavalerilor unde am urmărit un spectacol plin de curaj şi adrenalină organizat de Marele Ordin al Cavalerilor Lup, condus de Alexandu Mărgineanu, imaginea festivalului şi directorul Teatrului Scena. Marele Lup a cooptat din public câţiva tineri pe care i-a învăţat lupta corp la corp dar şi să mânuiască vechile arme ale cavalerilor: spada, halebarda, toporul spre încântarea publicului care îi aclama şi trăia cu sufletul la gură scenele în care uneltele ascuţite le zburau aproape de tâmplă sau când erau trântiţi pe caldarâmul prăfuit. La prânz s-a făcut o binemeritată pauză timp în care am profitat pentru a merge cu @andox la Vila Franka situată pe Dealul Gării de unde am avut o panoramă deosebită asupra oraşului. Traseul este foarte frumos, deşi departe de centru, este indicat să se meargă cu maşina dar păcat că drumul nu este foarte îngrijit. Mi-a plăcut foarte mult pădurea pe care am traversat-o, chiar nu mă gândeam că Sighişoara îmi mai poate oferi surprize atât de plăcute.

Şi pentru că eram cu un cunoscător, am aflat că aici se găseşte o foarte bună bere nemţească şi pe care bineînţeles că am încercat-o pe terasă, la umbra unui stejar bătrân... Foarte bună şi rece, o recomand şi eu, îl rog pe „ghid” să îmi amintească cum se numeşte.

La întoarcerea spre cetate ne-am oprit puţin şi la Catedrală, o biserică care atrage prin simplitate şi frumuseţe. Este situată pe malul Târnavei Mari şi impresionează prin lungimea clădirii, 45 m dar şi prin turnul-clopotniţă care are o înălţime tot de 45m. Pe băncile din faţa catedralei un grup de tineri cânta la chitară, încercând să restituie, probabil, concertele de folk care se organizau înainte cu ocazia festivalului şi la care s-a renunţat în prezent. Am întâlnit, de altfel, şi în cetate, tineri nostalgici care, retraşi într-un ungher, cântau melodiile lui Baniciu. Căldura se mai domolise puţin aşa că ne-am încumetat de data aceasta să urcăm Scara Acoperită sau „Scara Şcolarilor” cum i se mai spune. Eu am numărat cu conştiinciozitate 175 de trepte... rămâne să îmi spună tot „ghidul” dacă am numărat corect, oricum îi pătimesc pe şcolarii care fac acest traseu zilnic. Liceul Joseph Haltrich, cu predare în limba germană, se găseşte în imediata apropiere. Liceul datează din anul 1607 şi pe faţada clădirii se poate remarca inscripţia „Schola Seminarium Republicae”, în traducere: Şcoala-Seminar a Republicii. Din păcate nu am putut vizita Biserica din Deal, cel mai valoros monument architectonic al Cetăţii Sighişoara, pentru că era închisă. Ne-am mulţumit să o admirăm doar din exterior. Mai multe detalii puteţi găsi aici

Am intrat apoi puţin şi în cimitirul împânzit de verdeaţă unde se găsesc morminte de saşi, unguri şi români. Aş avea nevoie de timp bun să pot explora toate ungherele dar mă impresionează figurinele şi statuetele, unele stranii, care stau de veghe la căpătâiul celor ce se odihnesc aici. Sfântul Ilie a trecut dar se pare că şi-a amintit că a lăsat ceva în urmă şi auzim în depărtare cum se sparge cerul, semn că urgia nu e departe. Avem timp să mai facem câteva fotografii după care coborâm în cetate. Aici spectacolele sunt în toi: îi urmărim pe stegarii din Ordinul Cavalerilor Argotica cum îşi aruncă steagurile în aer, vedem apoi un scurt fragment de teatru medieval în Piaţa Trubadurilor: actorii cântă, dansează, ploaia pare departe... Revenim apoi în Piaţa Cavalerilor şi, cu măştile în mână, ne aşezăm la rând, alături de cei mici, pentru a ne picta faţa... Fluturaşul meu nu era chiar gata când a început să picure dar în câteva clipe puteam înfrunta ploaia...

Ne-am adăpostit de ploaie într-un local frumos, Casa Cositorarului , aproape de turnul cu acelaşi nume (click aici). Am avut noroc tot cu „ghidul” nostru de nădejde care a reuşit să găsească cu greu o masă liberă deşi iniţial ni se spusese că totul era ocupat. Am remarcat decoraţiunile deosebite, atenţia pentru detaliu, toate îmbinate armonios pentru a crea o atmosferă plăcută si relaxantă. Am rămas aici mai bine de o oră, până a stat ploaia, dar timpul a trecut pe nesimţite. Domnişoarele care ne serveau, foarte amabile, deşi de-abia mai pridideau cu turiştii care luaseră cu asalt localul din cauza ploii, au făcut faţă cu succes tuturor provocărilor, dar o las pe artemisa să vă spună povestea desertului special, cu siguranţă cel mai fotografiat preparat din cofetărie.

Din fericire ploaia s-a dus aşa cum a venit şi spre seară spectacolele s-au reluat cu mai mult elan. Am urmărit aşadar concertul trupei Nomen est Omen din Bucureşti iar apoi Cavalerii Cetăţilor Bârsei din Braşov au jonglat cu torţe aprinse în strigătele de admiraţie ale publicului. Unul dintre punctele culminante ale serii a fost concertul Trupei Trabucos din Sighişoara care a fost aplaudată îndelung de public dar care parcă a durat prea puţin. Înainte de miezul nopţii a intrat în Piaţa Cavalerilor Marele Car al Jertfei un spectacol din care am putut vedea doar câteva frânturi pentru că s-a suprapus cu focurile de artificii pe care le-am imortalizat aici Seara de sâmbătă s-a încheiat cu puţin după miezul nopţii, cu un concert stradal al trupei Trabucos care a entuziasmat publicul prezent. Am simţit atunci cu adevărat spiritul festivalului: oamenii dansau, cântau şi am regretat că s-a terminat prea repede. Treptat, luminile au început să se stingă în cetate dar cum noi nu aveam somn am mai stat la un pahar de vorbă şi nu numai până spre dimineaţă. Ne-am despărţit cu greu, mulţumim încă o dată, @andox, pentru toată ospitalitatea şi sper să ne revedem în curând la Oktoberfest la Braşov sau, cine ştie, poate chiar mai repede...

Aici se sfârşesc impresiile mele vă las pe voi să descoperiţi mai departe ce a rămas nespus. Sighişoara îşi păstrează farmecul inconfundabil chiar şi după plecarea cavalerilor şi domniţelor. Şi, ca dovadă că am fost şi eu acolo, vă rog să ataşaţi următorul clip pe care l-am filmat cu trupa Nabucos la sfârşitul celei de a doua seri de festival. click aici

Fiţi fericiţi, cu toţii şi, nu uitaţi, bucuria bine din suflet şi din lucrurile mărunte!

Trimis de krondia* in 30.07.10 16:47:40

VIZUALIZĂRI: 3451 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 AmFostAcolo, la Festivalul Medieval de la Sighişoara
    Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

mariana
    [30.07.10 17:05:11]

Ce bine ca am fost si eu la festival prin ochii tai si primul vot pentru cele mai frumoase impresii ,de cand doream sa-l vad

biancuta
    [30.07.10 17:07:54]

Krondia, foarte frumoase impresiile tale, le-am citit dintr-un foc! Regret ca nu am putut ajunge sambata si mai ales ca nu v-am putut cunoaste, pe tine, pe andox si pe artemisa! Sper sa mai am ocazia (poate veniti la Tg. Mures la ceva zile muresene!...). Felicitari pentru aceste impresii!

dannek
    [30.07.10 17:16:50]

@krondia

Frumoase impresi!

Felicitari!

corinka
    [30.07.10 17:18:48]

Vad ca festivalul medieval se bucura in continuare de popularitate.

Nu ratati nici festivalul de blues, tinut anual tot la Sighisoara, in luna februarie!

creivean
    [30.07.10 17:53:30]

@krondia

Asta nu-i review, îi teză de doctorat Cred că-i faci invidioşi şi pe localnici. Maestre @Andox, ce zici ?

cosminp
    [30.07.10 19:27:46]

citind si recitind ceea cu cu atat talent ai descris, am revazut cele vizitate si stiute de mine, dar si cele pe care nu am reusit sa le vizitez.

felicitari.

alinutzza140*
    [30.07.10 20:01:56]

Datorita review-ului tau

am fost acolo

Te felicit si multumim pentru informatii.

[30.07.10 22:22:42]

krondia, berea se numeste Hauf, probabil vreo bere regionala, necunoscuta dar mai buna ca multe branduri cunoscute de pe la noi.

Si nu-mi mai multumiti atat ca incep sa ma simt ca "iubitul conducator " Pana la urma nu am facut nimic special doar ne-am distrat impreuna.

[01.08.10 19:46:47]

Mă bucur că v-a plăcut. Spectacolele şi concertele organizate anul acesta au fost foarte interesante, sper din tot sufletul să nu se întrerupă tradiţia. Totuşi, cei care vor să viziteze în primul rând obiectivele turistice, e bine să vină în Sighişoara în afara festivalului pentru că Turnul cu Ceas, cel puţin, era foarte aglomerat şi, deşi aş fi vrut să îi mai urc treptele o dată, am fost nevoită să renunţ. Şi pe Scara Acoperită era un du-te-vino continu. Acum am observat că lipseşte linkul spre fragmentul din concertul formaţiei Terpsichore, îl puteţi asculta aici Puteţi, totodată, urmări Retragerea Cavalerilor din cetate aici

Sanziana
    [01.08.10 21:06:06]

draga mea, frumos ai povestit, ma bucur pentru voi , dragi colegi ca ati luat parte la acest festival, da ,las'ca imi spui pe tihna la Sucevita cum a fost. pana atunci , felicitari!

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [01.08.10 23:19:48]

Splendid review! Din toata inima iti ofer 400 PMA si votul al 12 lea, desi ai fi meritat 4000 PMA pentru asa amplu review, pentru atatea informatii foarte utile si nu in ultimul rand pentru starea de ,,emotie medievala'' ce mi-ai transmis-o, citind povestile tale cu domnite si cavaleri.

Bravo, felicitari inca o data si te mai asteptam cu alte review-uri marca @krondia asa cum ne-ai obisnuit!

Referitor la Catedrala, permite-mi sa inserez o poza ce-am descoperit-o aici caci amplasarea ei, arhitectura si maretia acesteia ma impresioneaza...

Nu stiu daca ai si intrat in catedrala sa vezi interiorul si sa asculti pe preotul Adrian Dobre (pe care-l cunosc personal), dar sincer, cu prima ocazie, merita macar un popas de 10 - 15 minute caci sigur acest locas sfant te va... ,,revigora''.

[01.08.10 23:37:32]

Mulţumesc, Dana. Da, am poposit câteva minute şi la Catedrală, dar din păcate la acea oră nu se oficia niciun serviciu religios. Am mai adăgat câteva poze, printre care una şi cu catedrala. Şi "oraşul de jos" are un farmec aparte. Pe mine m-a impresionat foarte plăcut şi amabilitatea oamenilor, bunul simţ, spiritul civic dar şi curăţenia desăvârşită. Chiar şi în piaţa unde s-au organizat terasele nu vedeai un gunoi pe jos, responsabilii cu paza se ocupau şi de debarasarea meselor astfel încât acestea erau în permanenţă curate. În cetate domnea aceeaşi atmosferă, un lucru neobişnuit pentru un eveniment de o aşa anvergură.

artemisa24
    [02.08.10 10:13:36]

In legatura cu “desertul-minune” nu pot sa spun decat ca a fost “conceput” pt. simplul motiv ca imi doream nespus sa mananc si eu ceva dulce (prajiturile se terminasera) iar fetele mi-au facut o combinatie de strudel, cu inghetata si dulceata de visine pe deasupra. si acum imi lasa gura apa cand ma gandesc…Pt. edificare, voi mai pune o poza...

si andox, nu exageram deloc cand iti multumim, ne-ai fost un ghid adevarat.

By the way…l-am gasit pe grec…

trandafir 1970
    [07.08.10 01:02:35]

Am inchis putin ochii si parca in urechi imi rasunau melodiile din vremuri demult apuse, ale domnitelor si cavaalerilor! Am simtit putin din farmecul festivalului medieval de acum, anul trecut la alt festival. Sper sa pot ajunge la anul la aceasta sarbatoare a orasului, un oras minunat pe care vreau sa-l cuceresc incet-incet, sa-i descopar frumusetea si sa-i simt aerul incarcat de istorie...

Un vot de la mine, felicitari pentru videoclipuri!

haiduc
    [12.08.10 23:29:32]

Spendid review si cred ie cea mai buna publicitate a festivalului mediaval. Ai si votul meu cu cele mai multe puncte permise ( Admin, se mai poate adauga ceva la superbonus ? :-)) ).

Am fost in Sighisoara inainte cu doi anii si ne-am simtit ca intrun santier.

Anul asta nu a fost in plan dar parteneri nostrii de excursie au dorit sa o vada inca o data dupa 4 anii.

Ce diferenta dupa numai doi ani. La toate gradinile lucrau gradinari sa planteze sau sa aranjeze. Strazile pavate si curate si au adaugat noi locuri de parcare, o placere sa te plimbi in cetate. Intre noi fie vorba, asa trebuie sa arate o atractie turistica.

Am urcat si noi scara acoperita dar nu stiam ca sunt 175 de trepte si sus am cerut o halba cu oxigen.:-))

Elevi acestui liceu nu au nevoie de alt antrenament sportiv. :-))

Cu toate ca am ratat festivalul ( 6.7.10 ) am avut noroc sa ne intalnim cu 4 cavaleri al ordinului lup.

Noi am platit taxa de 10 lei pe masina si nu pe persoana.

In timpul festivalului poti intra si parca masina in cetate ?

Inteleg ca preturile de cazare urc in timpul festivalului, dar cu cat ? Se dubleaza ?

[13.08.10 13:50:29]

Mulţumesc tuturor. Numărul mare de vizualizări este cea mai mare răsplată. @haiduc, mă măguleşti Am scris din suflet şi destinaţiile acestea mai speciale au un "look" aparte. Şi eu am prins Sighişoara în şantier în 2007. Acum însă schimbările sunt spectaculoase. Ar mai fi câte ceva de făcut, sunt foarte multe clădiri monument-istoric şi asta nu doar în cetate - şi nu toate sunt renovate. Accesul cu maşina nu este permis în cetate în timpul festivalului iar în rest taxa este de 10 lei/maşina cum ai plătit şi tu. Preţurile la cazare în timpul festivalului cresc, e adevărat. La pensiunea Hera unde am stat eu am observat o creştere de 50%: am plătit pentru o cameră dublă 2 stele 150lei/noapte în loc de 100 cât era afişat pe site. Şi m-am bucurat că am găsit-o, era ultima. Este adevărat că am primit şi factură. Rezervările se fac chiar şi cu un an înainte, şi participanţii/organizatorii sunt mulţi, pe lângă turişti. Săptâmâna trecută tocmai am mai dat o fugă în cetate şi era la fel de frumos.

presario
    [27.08.10 17:49:47]

No, ca-i foarte tare si asta, abia acum l-am vazut.

O sa-l pun la favorite.

Deci - berea nemteasca se gaseste la Vila Franka ?

Am fost si eu la festival acum multi ani. Erau si multi pictori care faceau picturi/desene/caricaturi la minut ( ma rog, in cateva minute ).

Nu stiu - acum mai sunt ?

Unul din pictori i-a facut atunci la fiu-meu un portret foarte frumos, pe vreo ( doar ) 20 de lei parca.

[14.07.12 17:45:26]

Referitor la Festivalul medieval de anul acesta.

Initial, fiind editia a XX-a, editie aniversara, trebuia sa sa se tina in perioada 20.07-29.07

Insa zilele astea (din motive tampite) s-a hotarat ca perioada de desfarurare sa fie 20.07-22.07 desi majoritatea rezervarilor erau pentru ultimul weekend din iulie (27-29.07) perioada clasica de desfarurare a festivalului.

Sunt curios ce va iesi pana la urma, mai ales ca anul acesta se desfasura sub Inaltul patronaj al Casei Regale din Romania.

haiduc
    [14.07.12 23:34:33]

Buna Andox!

Multumesc de anunt!

Am recomandat Festivalul la doua familii care au programat traseul in Romania cu perioada Festivalului si au rezervat camere pe 27 iulie.

Ce va ramane cu repurtatia mea? : -))

Crezii ca se v-or re-intoarce la perioada 22 - 29 iulie??

Pe saitul lor e numai acordul Regal dar nu poti ininta ca sa vezi detalii. : - ( (

Cel putin ma compensez cu gandul ca la Vila Franca nu au sa termine toata berea Hauf si am s-o gasesc si in August! : -))

[15.07.12 10:34:03]

@haiduc: Sincer nu cred ca se va mai schimba nimic. Hotararea a fost luata in consiliul local. Desi inca nu au dat nici un comunicat oficial ci doar anumite declaratii in presa locala.

Aici scandalul este in floare. Toti operatorii din turism aveau rezervari pe wk 27-29, chiar si din strainatate. Iti dai seama ca multe or sa fie anulate.

Pierderile or sa fie destul de consistente, nu mai spun ca cei interesati de festival stiu ca el se desfasoara intotdeauna in ultimul wk din iulie iar acum or sa aiba o surpriza neplacuta.

Poate totusi cei care nu anuleaza vor face un mini festival ad-hoc

Din cate am auzit si directorul fesivalului Liviu Pancu si-a dat demisia.

Ei au pregatit un spectacol pe 10 zile cu scenete legate intre ele, iti dai seama ca acum totul este dus, ce poti face in 2 zile?

[21.07.13 17:33:43]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Festivaluri și evenimente sighișorene" (nou-creată, între timp, pe sait)

alinutzza140*, artemisa24, biancuta, corinka, cosminp, creivean, dananecula, dannek, haiduc, krondia*, mariana, presario, trandafir 1970
    Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, evenimente sighişorene: