ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2011
DIN: Piatra Neamt
ÎNSCRIS: 30.07.09

Eroul medieval

Chiar nu puteam sa ratez Festivalul Medieval de la Sighisoara, dupa ce am fost 5 ani la rand. In fiecare an spun ca la anul nu mai merg la Sighisoara la Festival, ca este aglomerat, ca am vazut tot ce se putea vedea in cetate si... nu ma pot abtine sa nu merg si anul urmator! E-adevarat ca de anul acesta festivalul a putut fi urmarit live pe internet, fiind transmis de un site local, dar nu e acelasi lucru cu experienta "pe viu".

Ma tenteaza mereu atmosfera din zilele de festival si costumele si imi place mult muzica veche, iar tot ce se intampla acolo ma fac sa ma simt fresh si tanara, asa ca si la anu ma gasiti in Cetate la festival. Anul acesta in centrul atentiei a fost Eroul Medieval. Si pentru ca despre eventimentul anual de la Sighisoara s-a tot scris, as vrea sa punctez doar cateva puncte forte pe care le-am identificat anul acesta in organizarea festivalului si sper ca pe viitor aceste puncte forte sa fie pastrate, ca tare bine a fost fata de anii trecuti:

- nu s-au mai emis bilete pentru accesul in cetate, ca in fiecare an pana acum, ci fiecare turist care platea biletul zilnic de acces in cetate se "alegea" cu o bratara din carton pusa la mana pe care nu ai cum sa o pierzi, exact ca la hotelurile cu regim all inclusive. In fiecare zi bratara avea alta culoare pentru identificare. Astfel, daca doreai sa iesi din cetate pe parcursul zilei si sa revii ulterior in aceeasi zi, erai recunoscut ca fiind turist ce si-a achitat biletul pe ziua in curs si puteai intra usor.

- in Piata Mare a cetatii s-a instalat un amfiteatru cu bancute si scaune, o chestie foarte buna avand in vedere ca sunt turisti (ca noi) care stau cu orele in cetate sa vada cat mai multe evenimente si o zi este destul de obositoare. Loc pe scaun am prins pentru ca multi sunt turisti voiajori, adica nu stau mult sa vada 3 concerte unul dupa altul sau 2 prezentari de arme consecutive. Pe viitor ar fi mai util daca amfiteatrul ar avea numai bancute fixe, scaunele fiind mai usor de dat jos, dar initiativa este laudabila.

- anul acesta cred ca au fost mai multi turisti straini decat in alti ani, nemti, italieni, evrei, francezi, multi asiatici foarte seriosi si cuminti. Erau si ceva englezi veseli si galagiosi care au reusit sa iasa in evidenta.

- un alt punct forte fata de anii trecuti a fost amplasarea de mese si banci publice speciale pentru servit masa. Imi amintesc ca anul trecut am stat pe iarba sa mancam, anul acesta am gasit locuri la masa si am putut asculta un microrecital foarte frumos in timpul mesei. Pe langa ciobanii care gatesc in mod traditional la festival (de 5 ani tot aceeasi oieri vin in cetate) mamaliguta cu branza (balmus si bulz), tochitura, sarmale, anul acesta au mai aparut si alte puncte de unde puteai lua de papa... cineva gatea gulas intr-un tuci urias, altii venisera cu mancare tip fast-food... e un pas important. Se poate servi masa si la una din pensiunile din cetate, dar in perioada festivalului se profita la maxim si preturile cresc substantial. Desigur, nu au lipsit cozonacii secuiesti, inghetata, langosii, bomboanele (cam scumpe) cu diverse arome rare (migdale, spuma de afine, lichior de cafea, martipan etc.), turta dulce, ciocolata de casa.

Este foarte bine ca organizatorii s-au gandit in sfarsit la turistii care stau de dimineata pana la 1-2 noaptea in cetate sa vada cat mai multe evenimente. Anul acesta as puncta concertele Nomen Est Omen / Planxty Burke (am cumparat cateva albume aduse spre vanzare), Lyra si Trabucos din Portugalia. Nu m-au impresionat prea mult Holloenek din Ungaria, au alt stil de muzica veche, probabil ca nu am inteles-o. Festivaluri de arta medievala se organizeaza si la Bistrita, Medias, Sibiu, Suceava, dar niciunul nu ma tenteaza asa mult ca cel de la Sighisoara, probabil datorita atmosferei de burg medieval. Astept Festivalul din 2012.

Trimis de monicutza in 13.08.11 21:34:16
Validat / Publicat: 14.08.11 08:04:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIGHIȘOARA [MS].

VIZUALIZĂRI: 1907 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monicutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Nomen Est Omen
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]

Admin [21.07.13 17:44:58] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Festivaluri și evenimente sighișorene" (nou-creată, între timp, pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, evenimente sighişorene: