Festivaluri, evenimente sighişorene

Avatar pingo_doce
DIN Piatra Neamț
înscris/ă în 03.05.11
JUL-2015

NOTĂ: RUBRICĂ OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC TEMPORAR ori RESTRÂNS [Festivaluri, evenimente sighişorene]

Textul de mai jos face parte din categoria discuții libere, off-topic sau "de interes turistic TEMPORAR ori restrâns" - eventualele voturi sunt simbolice (+1/-1 PMA)

Festivalul Medieval de la Sighisoara

In 2015 Festivalul Medieval de la Sighisoara a avut loc in perioada 23-26 iulie.

Am ajuns si noi sambata 25 iulie in Sighisoara dimineata la ora 8 (mai pe racoare). Am lasat bagajele la receptie si am mers in cetate sa vedem activitatile inca de dimineata deoarece urma sa ne cazam dupa 14 la Pensiunea Joker (vezi impresii).

Pietele din cetate erau amenajate pt festival. Insa nimic deosebit. Dupa ce am citit reviewuri despre acest festival ma asteptam sa fie putin altfel.

In Piata Cetatii era amenajata o scena unde dupa ora 16:30 aveau loc diverse recitaluri (nici o formatie cunoscuta). Incepand de la ora 10 si pana la ora 14:30 erau diverse activitati in diferite piete din cetate. In jur de ora 10:30 am vazut Garda festivalului urmata de o animatie medievala.

Am asistat la demonstratii ale scolii scutierilor si cavalerilor. Am vazut dupa ora 17 o animatie pe picioroange. Mai mult pt copii insa... Mentionez ca noi am intrat gratis in cetate in jur de ora 8:30. Dupa ora 10 se platea la intrarea in cetate o taxa de 10 lei de persoana si iti lipea o bratara colorata care te lasa sa intri si sa iesi ori de cate ori doreai. De exemplu sambata a fost bratara de culoarea mov, duminica galben inchis.

Toate activitatile se desfasurau in : Piata Cetatii, Piata Vlad Tepes, Piata Anton Pann, Piata Petofi Sandor, Piata Pelerinilor. Mentionez ca in Piata Sandor se desfasurau activitati mai mult pt copii (diverse intreceri, teatru pt copii, concursuri). Frumos si interesant numai pt copii. Mi-au placut foarte mult demonstratiile facute de cavaleri cu spadele. Frumos. Nu mi-au placut concertele si recitalurile deoarece erau numai trupe necunoscute publicului.

Se cunoaste ca Primaria nu a avut bani anul asta sa plateasca trupe celebre : Pasarea Phoenix de exemplu. Duminica noapte la ora 23 a avut loc un foc de artificii. Slabut... chiar slabut.

Voi reveni si anul viitor la festivalul medieval unde sper sa gasesc ceva deosebit.

Impresii încărcate de pingo_doce in 28.07.2015 21:10:50

Validat / Publicat: 28.07.15 23:36:16

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (pingo_doce); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

DA [1 PMA]  -  NU [-1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4050 PMA (din 8 voturi) nota2