ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2023
RĂU

Sub orice critică

încărcat de pe telefon!

De evitat Tabara de Prescolari Straja

Buna ziua! Vin cu informatii proaspete despre zic eu o mare greseala pe care am facut-o.

In urma unei reclame pe Youtube, copilul meu a zis ca vrea la Straja, sa se joace la munte, sa se dea cu tiroliana etc. M-am lasat usor convins si uita-ne aici.

Tabara arata prost din punct de vedere al cazarii, suntem amplasati cam la 5 minute de mers pe jos de pensiunea Dor de Munte unde se fac principalele activitati. Drumurile dese sunt obositoare, urcam o panta buna in fiecare zi de mai multe ori.

Asadar stam la Mara unde efectiv stam cu usa de la balcon zi si noapte deschisa din cauza mirosului de canalizare. Nu se face curat in camera, nici nu se duce gunoiul. Mancarea este mai slaba ca la impinge tava, un plus ar fi ca nu e grasa. Dar fripturile sunt arse, cartofii ca la bolnavi, rar mai dau cate o salata. Mezeluri ieftine la mic dejun. Se mai primesc gustari de 1 fruct, iaurt sau biscuiti. Apa de la robinet. Multi adulti cu dureri de burtica. Noi suntem ok.

Nasol mi se pare micul dejun la ora 9.00 pentru persoanele active care la 8.00 sau chiar mai repede, copilul vrea mancare la 7.30 deoarece noi ne trezim inainte de 7.00. Nu se poate mai repede... vedem ce putem face. Noroc ca am pus un termoplonjon cu mine si ii fac un ceai cu buscuiti. Nu este frigider in camera, la 3 stele. Vasela este murdara, am trimis la spalat teanc de farfurii...

Am avut pana acum 2 excursii extra, foarte bune pana la un punct, dupa ora 13.00. Fiind tabara de prescolari cu varste de la 4 ani, nu li se asigura odihna la pranz, asa ca am fost nevoiti sa dormim pe 1 banca intr-un foisor si a doua zi pe o patura intre gunoaie si excremente de cai etc. Fiind copii de gradinita, mi se pare ciudat ca omiti acest aspect ca organizator. Ciudat este si tot ce cerem ca parinti... Nu toti ca nu vorbesc in numele lor. Eu am cerut piscina, nu ni s-a oferit ca... ca la romani... sa vedem ce putem face. Desi piscina era trecuta in program. Am cerut sauna, da se poate seara... si cu copilul ce fac? A... nu stiu... zice gazda... atunci cand intreaba el? Poi dimineata ca au activitati copiii pana la ora 13.00. Sa vad ce pot sa fac...

Asa ca pentru 1000 E cat am dat, am platit foarte multi nervi, foarte rau.

Copii se distreaza ce e drept, dar ideea e ca eu ca parinte nu am ce face aici. Stau pe cate un bolovan, o banca prafuita etc. Stam... Nu mi se ofera nimic ca adult.

Trimis de avumit in 20.07.23 12:07:55
Validat / Publicat: 20.07.23 14:06:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în STRAJA [HD]

VIZUALIZĂRI: 1054 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (avumit); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[20.07.23 14:06:12]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă zona Straja - Vâlcan, STRAJA [HD]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[20.07.23 18:46:33]

@avumit:

Scopul taberei presupun că îl reprezintă activitățile pentru copii. Nu ați primit un program al activităților sau măcar descrierea activități incluse în preț înainte de a cumpăra biletele pentru tabără? Vi s-au promis activități pentru adulți?

Toți adulții sunt plictisiți?

Cred că ați putea face plimbări prin natură cât timp copiii sunt la activități, socializați între voi părinții, citiți o carte. Știți cum e vorba aceea: Fă rai din ce ai!

[20.07.23 18:55:35]

@cris1982: Da. Piscina. Sauna etc. Azi cu chiu cu vai am intrat la o piscina.

Tabara nu e pentru copii de 4 ani.

[22.07.23 14:36:04]

@cris1982: Update final...

Tabara nu a fost pregatita pentru un grup tip mozaic. S-a renuntat inclusiv la inviorearea de dimineata, care nu era importanta neaparat din punct de vedere fizic, ci pentru a le insufla copiilor mici disciplina. Nici nu prea maj aveau cum sa o faca, ca eram cazati 7 familii la 3 pensiuni. Domnisoarele instructor s-au dat peste cap sa faca bine mamicilor. Una cu doi copii s-a accidentat la glezna in prima zi, iar apoi majoritatea activitatilor de la pensiune au devenit statice. A gasit o alta mamica, alaturi de care s-a mutat la alta pensiune, departe de etajul 1 de la Mara, unde mai erau cazati copii din case de copii. Apropo de ei... extraordinari cu suflet mare... Puri!

8Pictura, desene, gatit. Foarte faine! Dar nu suna ca tabara de aventura. A fost o tabara de creatie in Straja. Aventura a fost in excursii. Poate nu vad eu bine, la munte asteptarile mele au fost altele.

In privinta mea ca parinte insotitor, cand am tatonat tabara mi s-a comunicat ca pot face orice, cat sunt activitati cu copiii. Mi s-a promis ciubar (dus in camera), sauna (restaurant Mara), piscina (scalda intr-un loc infect pe Jiu), daca intelegeti ironia. Cand am cerut informatii ce sa fac... pauza... vedem ce putem face... nimic adica.

Locul ca peisaj este frumos si as trece cu vederea cazarea masa etc. Dar sa fie aventura... ma repet: desene facem acasa sau la gradi. Asteptarile mele au fost ca al meu cel putin, sa aiba in fiecare zi, o tiroliana, o escalada, ceva de aventura. Sa fie invatat sa faca escalada! Sau catare! Sau...

Eu asa simt ca si fetele instructor nu au dorit activitati fizice.

Si pentru asta s-a implicat tata, nu organizatorii neaparat. Scuza generala este: poi ti-ai facut copilul fericit. Si atunci pentru ce si-au asumat altii rolul de organizatori?

Nasshu
[22.07.23 15:35:57]

@avumit:

la 4 ani?!! pai nici nu vorbeste bine,nu intelege bine si ai pretentii sa priceapa indicatii pentru sporturi extreme?

Asa ca pentru 1000 E cat am dat, am platit foarte multi nervi, foarte rau.

la voi, la Oradea, cursul leu/euro e ca cel de pe ' ' luna' ' ?! ai declarat in caseta tehnica 3500 lei.

copilul vrea mancare la 7.30 deoarece noi ne trezim inainte de 7.00.

sincer nu stiu ce cauta adultii intr-o tabara pentru copii, poate daca ai fi stat acasa nu se mai trezea (copilul) la 6:50. Daca tot vrei ''aventura'' lasa-l singur (data viitoare) in mod cert nu o sa plinga dupa ciubere/piscine etc.

[22.07.23 18:09:28]

Depinde de fiecare copil. Exista su ei au parc de aventura pt copii mici.

Probabil dv inca nu descifrati scrisul, am scris 3500 fara transport si alte cheltuieli de drum.

Ciubar si puscine am cerut eu, nu copilul. Si au fost in oferta.

Din pacate din nou nu ati citit textul sau evident, il cititi cum vreti.

[22.07.23 21:36:08]

@avumit:

Una cu doi copii s-a accidentat la glezna in prima zi, iar apoi majoritatea activitatilor de la pensiune au devenit statice... Eu asa simt ca si fetele instructor nu au dorit activitati fizice.

E logic că instructoarele s-au speriat din prima zi și nu au vrut să riște alte accidentări.

@Nasshu:

sincer nu stiu ce cauta adultii intr-o tabara pentru copii, poate daca ai fi stat acasa nu se mai trezea (copilul) la 6:50. Daca tot vrei ' ' aventura' ' lasa-l singur (data viitoare) in mod cert nu o sa plinga dupa ciubere/piscine etc.

Da, amestecătura de copii și părinți este de evitat într-o tabără pentru că e imposibil să satisfaci cerințele ambelor categorii și inevitabil apar nemulțumiri.

@avumit:

Si atunci pentru ce si-au asumat altii rolul de organizatori?

Sunt curioasă dacă și celelalte familii au fost nemulțumite. Dacă da, e clar că taberele pentru preșcolari este o idee proastă, la modul general.

[22.07.23 21:45:38]

@cris1982: pot veni cu alte argumente, dar ma opresc dupa expresia: instructoare fricoase...

Pt. noi nu va mai fi Straja in urmatorii ani, nici macar pt ski. Ce fac cu copii iarna pe partie atunci?

Pacat ca este potential.

lucy
[22.07.23 22:55:39]

@avumit: Pentru mine notiunea de tabara, asa cum era pe vremuri???? era locul in care copiii merg in vacanta fara parinti. Acum chiar nu mai stiu cum e, fata mea avand 23 ani. Tabere pentru copii prescolari cu varsta de 4 ani mie mi se par un non sens. Logic ca nu pot merge neinsotiti. Si ce activitati sau experiente noi ar putea ei sa ofere unui copil de 4 ani, ceva ce noi ca si parinti nu i-am putea oferi. Mie aceste tabere si alte lucruri de genul mi se par doar un mod prin care unii speculanti reusesc sa obtina niste bani- si nu deloc putini, de la niste parinti care isi doresc sa ofere ce e mai bine copiilor lor. Dar... si noi ca parinti ar trebui sa stim ca poate copilul nostru ar fi fericit si multumit si cu lucruri mai simple. O iesire in parc, o vacanta oriunde cu familia etc. Mie copilul tau mi se pare prea mic pentru o astfel de experienta.

[23.07.23 00:01:04]

Multumesc. Partial ai dreptate. Oferim poate prea mult. Dar l-am dus pentru diverse lucruri, unele s- au confirmat, altele ba. Ajuns acasa din prima zi s-a catarat pe leagan, a gasit ata si vroia sa faca traseul. Traseul de la Retezat, ca la Straja nu s-a mai sinchisit nimeni sa-l repete cu el.

Copilul meu parcurge distanta de 6 km cu bicicleta cu usurinta, sa nu crezi ca l-am fortat, i-am propus sa mergem pe un camp la un corcodus. 3 km dus, 3 km intors. Am trecut balti, noroaie, etc. Bonus corcoduse rosii mari. Sunt si copii energici si foarte energici pe planeta asta.

Uite... acasa face escaladari pe chestii micute in parc. La straja s-a speriat si nu a vrut. Dar zici ca e omul paianjen pe plase. Si cand le vezi bucuria ca pot, te inmoaie ca adult instant.

A fost mai usor static, preparare de mancare, desene. Dar plimbari de 1 ora?

Am prins 1 drumetie pe ceva traseu al indragostitilor. 2 plimbari de 5 minute la schit.

Iar faptul ca tu adult ai fost acolo pentru ei o caramida, un obiect greu..., m-a facut sa iau decizia de a scrie aici. Ma repet, m-am asteptat ca parinte sa am 1-2 ore pe zi de relaxare. Nu au facut nimic cu noi adultii. Cand am intrebat ce sa fac? Pe ce poteca sa o iau? Ca al meu desena 2 ore, la 4 ani, supravegheat evident... Nu au zis nimic.

Eu mai dureri de spate si am crezut ca ma voi putea balaci o ora pe zi, dar m-am inselat. Inclusiv in reclama de pe Facebook a taberei apare. Eu n-am gasit-o. Asadar piscina nu au la Mara, nu au ciubar la Mara. Au sauna, dar a inchis-o bine. Potecile de munte le-au inchis pentru adulti. Ca nu au vrut sa spuna pe unde sa o iau. Asa ca, stai pe o ciutruca la distanta de copil (ca daca te vede nu mai participa la activitati), al meu nu ar fi facut mare branza. Si stai... si stai...

A! si statiunea e moarta. Poate invie iarna. Din ce am perceput eu, nu aveam unde sa-mi iau un mic, o ciorba ceva. Ne vedem sezonul viitor. ⁸

lucy
[23.07.23 01:12:55]

@avumit :„Partial ai dreptate. Oferim poate prea mult„ Imi pare rau daca asta ai inteles din ce am scris. Niciodata, dar niciodata nu o sa consider ca un parinte ofera prea mult copilului sau. Dar se pare ca m-ai inteles gresit... Ceea ce am vrut sa scriu in ecou, pe scurt asa si mai simplu de inteles, este ca aceste asa zise tabere pentru copii de 4 ani mie mi se par o aiureala, pe romaneste zis. Parerea mea.

[23.07.23 09:34:50]

Ne vedem sezonul viitor.

Presupun și sper că nu dintr-o altă tabără de preșcolari. ????

Eu cred că cea mai reușită vacanță este cea pe care ți-o organizezi singur. Munca de documentare, alegerile și planul de vacanță sunt o activitate foarte plăcută și îți permit să visezi cu ochii deschiși la vacanța care va urma. Internetul îți oferă toate informațiile dorite ca să îți poți planifica o vacanță la modul amănunțit, alegând doar locurile și activitățile care îți plac. Programați activitățile astfel încât să participe toți membrii familiei, dar să bifați și dorințele tuturor membrilor.

De exemplu, pornind de la dorința copilului de aventură/tiroliene, cauți o stațiune unde există un parc de aventură. La o simplă căutare pe google, eu am găsit cel puțin 20 de astfel de parcuri în toată țara. Alegi o zonă de munte, ca să puteți face și drumeții sau montainbike. Alegeți un hotel/pensiune cu piscină sau măcar un ciubăr, ca după amiază să vă relaxați după activitățile din cursul dimineții. Verifici bineînțeles să existe în zonă restaurante, ca să ai unde mânca un mic, o ciorbă, ce vrei tu, să nu pățești ca la Straja. Există posibilitatea să alegi o vilă cu acces la bucătărie și grătar și să alternezi mesele, unele la locul de cazare, altele la restaurant, pentru a mai economisi din bani.

Alegeri inspirate pe viitor!

[30.10.23 23:03:11]

Update dupa 4 luni...

Nu mi-am schimbat parerea. A aparut cumva discutia de Straja si tabara ce a fost in vara, in familie. Am rememorat esecul unuei saptamani, vazute din unghiul parintelui. Mi-am amintit de faptul ca inclusiv ei, organizatorii au recunoscut ca sunt prea statici in activitati.

Urmeaza iarna in care vor mulge din nou banuti de la alte familii. Intrebati exact ce faceti, pe langa ski. Sau iarna ajunge.

Cine poate, eu zic, sa-i evite. Cautam din nou ceva la munte pentru baieti, o tabara. Dar NU Straja! Sunt 10000 de argumente contra la 10 pro pt ce trebuia sa fie Dor de munte. Dar Dor de Mara... NU!

Inca un argument contra. Am o doamna ok, de la care iau pachete turistice, cand nu pot online. Platisem Turcia dupa Straja in agentie. Dna a dat din cap cu NU la tabere Straja, impartasea parerea de mai sus, ca se speculeaza naivitatea parintilor. Avea cumnata care merge iarna la SKI si avea o parere oarecum negativa asupra statiunii, cu mentiunea ca rudele spuneau ca este ieftina.

Mi-am amintit inclusiv de jumatatea de zi in care o dna psiholog incerca sa ne explice anumite comportamente ale copiilor. Am intrebat-o la un moment dat, imi picase mie o fisa/caramida in cap referitor la cresterea unui singur copil si a intors-o ca la Ploiesti, nu Straja, era clar ca intrasem pe un teren minat, iar lectia memorata nu mai corespundea cu cei prezenti.

Nu uitati sa-i intrebati de nutritionist care seara la cina s-a gandit la grupul de prescolari ca ar merita doua bucati de TALPA DE PORC cu orez superfiert si fara salata. Sau de mamaliguta cu branza tip mucegai romanesc. Sau de vesela pusa in brate de autor, unui angajat... cu farfurii murdare, un intreg set spalat supetficial. A... am inteles a grsit masina de vase, nu omul care le-a scos si asezat pentru servire.

ATENTIE parintii care va trimiteti copiii singuri in tabara! Curatenia e proasta si cantina mizera.

Dupa prima postarea mea au incercat in online sa arate cat de bine a fost acolo. Asa cum spunea o mamica in ultima seara ozele ne arata frumusetea, nu realitatea.

Sa fim sanatosi si sper ca macar seriile care urmeaza sa se intoarca acasa cu bine. Desi ma indoiesc pt ca e mizerie peste tot.

avumit, cris1982, lucy
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Straja - Vâlcan: