ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.01.2016

Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit
Sub orice critică

Doua ore la Straja

Atat am rezistat in "statiune": doua ore. Dupa urcatul la Straja, pe serpentine cu panta abrupta si polei, am intrat in statiune. Vilele construite haotic, fara un PUZ, inghesuite, nu au locuri de parcare, asadar tot sensul de mers este ocupat de masini parcate. Pe sensul de mers liber incercam sa urc, cautand "cabana" la care cu greu am gasit o camera de 2 locuri, cel putin asa suna promisiunea. Un domn care nu stia ca cei care urca au prioritate mi s-a proptit in fata, aflat pe contrasens, a trebuit sa opresc apoi nu am mai putut pleca decat impins.

Am gasit cabana. Nu ii dau numele. Cand am vazut camera, a trebuit sa ma tin de pereti: accesul era direct din holul de intrare in cabana, o magazie sau debara in care se gaseau un pat dublu, o canapea, fara un dulap, dar cu un televizor care nu prindea nici un post, foarte buna ca veioza de noapte. La 100 lei fara factura era enorm, la 50 ar fi fost in regula daca acceptai conditiile: baie pe hol pentru 3 camere, nici un geam nu se deschide, nu exista o terasa, mizerie lucie. Cabanierul nu avea nici o idee desrep vreo partie de schi in apropiere, in fond nu era treaba lui, nu? Nu am mers acolo sa ne uitam la TV, asadar am descarcat bagajele pe canapea, am cerut sa ni se puna un bec in camera si am plecat sa cautam ceva de mancare.

Dezastru! Toate restaurantele erau ocupate cu grupuri, cu greu am gasit o carciuma care sa ne gateasca 2 portii de ce vor ei, la un pret de Austria.

Pe drum... cirezi de schiori porniti in tranhumanta nu aveau perceptia volumelor in spatiu, asadar mereu intra cineva peste noi, imbranceli din toate partile, deplasari in cireada, fara nici o noima.

Intorsi in cabana viselor am incercat sa dormim o ora, dar a fost imposibil: usi izbite de vant cantau o piesa postmodernista de baterie. Am facut bagajele si am plecat, cu gandul la o tara civilizata in care sa schiem data viitoare.

Trimis de marijuan in 09.01.16 14:02:35
Validat / Publicat: 09.01.16 15:29:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în STRAJA [HD].

VIZUALIZĂRI: 2677 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marijuan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[24.05.16 23:05:44]

Ma mir ca nu e nici un ecou. Weekendul asta am fost si noi in Straja pentru a vizita Tunelul celor 365 sfinti. Intr-adevar, pensiunea arata dezolant dar cum noi nu ne-am dus pentru cazaresau schiat, am facut abstractie de asta.

De ce nu spuneti numele pensiunii? Poate ati fi de ajutor calatorilor.

marijuanAUTOR REVIEW
[24.05.16 23:23:33]

@adri-nico - Pentru ca erau cam toate la fel: "jaf acum in sezonul de schi, apoi mai vedem noi".

Nici un fel de respect pentru client, nici un plan de viitor - omul asta poate mai vine la noi anul viitor, NIMIC care sa aiba legatura cu tursimul, peste tot.

Daca tineti foarte mult voi cauta in arhiva pensiunea respectiva, imagini cu ea, pentru ca numele i l-am uitat de cand am iesit de acolo.

[24.05.16 23:33:39]

@mariustipa - Foarte urit din partea lor. Noi am vizitat Schitul si am ramas cu niste impresii nespuns de frumoase. Doar ursul amarit din tarc mi-a facut mila, in rest era pustiu.

Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Straja - Vâlcan: