ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2019
DIN: galati
ÎNSCRIS: 06.07.11
JAN-2019

Statiunea Straja

Impreuna cu o familie de prieteni, ne-am hotarat sa ajungem la schi in statiunea Straja, datorita reclamei la partii.

Dupa un drum obositor (620km) am ajuns in sfarsit: din Lupeni urci ~8km, pante destul de accentuate, serpentine (daca drumul e necuratat nu prea il urci) pana intr-o parcare cu plata, scumpa din punctual meu de vedere: 25ron/zi, in conditiile in care nu o curata nimeni!? Atat doar ca e luminata si pazita. In rest la plecare mi-am busit un sensor ABS, datorita zapezii mari, cineva si-a prajit ambreiajul incercand sa gaseasca un loc de parcare etc

Din parcare pana la pensiune inchiriezi un particular (20-30 ron), cu masini 4*4, te cara cu toate pana la locatie. NU te lasa cu masina dupa bariera de dupa parcare, pt ca nu sunt locuri de parcare, statiunea in sine este construita prost, cu strazi care se infunda, pensiunile nu au curte, sunt una langa alta, unele chiar lipite.

Am fost cazati la pensiunea Vacanta, pachet 5 nopti/600 ron+ demipensiune/persoana, masa ok, subtirica, dar buna, cafeaua neinclusa in pret mic-dejun (7ron), camera curate... pt cei inalti specificati acest lucru: camera era la mansard, tavanul e in panta si o parte din camera era inaccesibila pt mine! Gazda mi-a reprosat ca nu i-am spus, cred ca totusi era datoria ei sa ma informeze la rezervare.

Ca si partii e ok, insa domneste o stare de dezorganizare si de sila: partiile sunt administrate separat (primarie si comexim), cartelele sunt diferite, ca sa ajungi la partia de incepatori (platoul soarelui) cu un copil trebuie sa sui o panta de 45 grade de ~200m, sus esti deja transpirat, daca mai ai si echipament, schiuri etc...

Pt celelalte partii iei instalatiile de langa Montana (teleschi+telescaun), telegondola pt Partia sf gheorghe, daca vrei sa cobori pana in lupeni (unii am vazut ca se cazeaza in lupeni si urca cu telegondola);

Ce mi-a placut: - partiile sunt ok

- este o partie de tubing, destul de ascunsa

- schitul cu tunelul cu toti sfintii din an, pe zile

Ce nu mi-a placut:

- hartile la partii sunt vechi si aiurea, daca intrebi fie si pe cei de la centrele de inchiriat, nu stiu unul de altul, programul e aiurea si dupa bunul plac al fiecaruia, am sa dau cateva exemple:

* telescaunul la baza p constantinescu a pornit la 9 conform program, cobor la telescaunul pt Vf mutu, surpriza, acesta nu pornise desi programul e acelasi, abia pe la 9:30 s-a miscat; deasemenea in jur de 12, se opresc vreo 15min... pt pauza de masa!? ; apropos de program, intr-o zi cu ceata si pacla deasa instalatiile au mers, a doua zi, vreme superba, functionare cu pause, instalatii partial oprite

*telegondola are program pana la 16:30, daca vrei sa te dai pe sf gheorghe mai tarziu, te dai pana la jumatate, pana unde este un teleschi dar doar daca... merge

-sunt variante la partii, mai grele sau mai usoare, dar nu e promovat nimic parca totul se face in ciuda si pe capatuiala!

-sunt sanii de inchiriat dar nu ai ce face cu ele, nu este nici o partie de sanie, pe cele mici pt scolile de schi nu te lasa, nici contra cost (te poti da in dreapta partiei sf gheorghe, dar dupa 2-3 ture de urcat esti gata), o idee ar fi sa se monteze o banda cu plata.

- nu sunt rasteluri pt schiuri (la toate partiile), daca vrei sa faci o pauza, pui schiurile pe unde apuci

- inca se construieste la fl de prost si ingramadit

- parcarea scumpa si necuratata (spre comparatie cu alte statiuni, gen paltinis unde era 3 ron/zi, curatata zilnic)

Oare nu e nimeni care sa adune toate partile implicate (privat, stat etc) si sa faca o strategie de promovare si organizare astfel incat sa nu pleci cu un gust amar?

Nu cred ca voi reveni prea curand.

Trimis de ioanv in 06.02.19 10:17:37
Validat / Publicat: 06.02.19 12:04:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în STRAJA [HD]

VIZUALIZĂRI: 5376 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ioanv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 parcare cu 25ron/zi

[06.02.19 10:30:44]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă zona Straja - Vâlcan, STRAJA [HD]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 93&ridAnt=92277

@ioanv, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Daca doreşti, copiază textul de mai sus şi reincarcă-l - cu eventuale ajustări, completări etc - folosind linkul ADAUGĂ IMPRESII NOI @Pensiunea Vacanța

[06.02.19 10:41:13]

ioanvAUTOR REVIEW
[06.02.19 10:41:41]

@webmasterX: multumesc, am sa revin

ioanvAUTOR REVIEW
[06.02.19 15:58:15]

@ioanv: ca si completare, pt ca la distractie relaxare nu am dat o nota: in afara de schi, distractia si relaxarea se rezuma la plimbari, nu este NIMIC pt pierdut timpul, de ars gazul cum se spune;

sunt 2 baruri, vreo 2 pizzerii (care nu le-am incercat), 2 minimagazine, un club mic (Aviator, nu l-am vazut deschis), si cam atat.

O persoana din grup, operata de hernie, care nu schia, s-a plictisit teribil.

ioanv
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Straja - Vâlcan: