ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2022
ÎNSCRIS: 24.03.21
JUL-2022

încărcat de pe telefon!

A ' Crete' please again ????????

Am fost în multe locuri în Grecia, insa, mai am multe alte locuri de vizitat. Sunt atâtea locuri dragute incat nu ti ajunge o viata sa vizitezi.

Nu este de mirare ca mulți romani și străini aleg sa-și petreacă vacanta în Grecia. Câteva motive ar fii: marea, flora, soarele, mancarea, muzica, ospitalitatea grecilor, infrastructura și nu în ultimul rand posibilitățile diverse de a petrece timpul în diverse locuri, restaurante, baruri, taverne. Nu ai cum sa te plictisești și aceste ingrediente enumerate, creaza premizele unei vacante de vis. Fiecare loc este unic si fiecare insula este diferita și are "altceva" ce o face unica.

Insulele din Grecia sunt în top destinații în lume. Mulți americani plătesc mii de eur sa ajungă în Grecia. As putea spune ca noi romanii suntem norocoși, ca ajungem rapid și cu costuri relativ mici în comparație cu alte naționalități.

Am ales și noi anul acesta Herssonissos, Creta. Mai multe detalii privind cazarea și drumul pana la hotel vezi impresii de la hotel Floral - vezi impresii.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Stațiunea Herssonissos este o stațiune bine organizata cu hoteluri, magazine, restaurante și taverne, precum și cu locuri amenajate pentru plaja. Mi a plăcut mult faleza cu restaurante, baruri, cafenele și faptul ca puteai sa te plimbi seara și sa ai parte de un apus de soare romantic sau de o plimbare romantica seara. Mi a plăcut mai mult Herssonissos decât Malia, deoarece se întinde pe o suprafață mai mare și este mai dezvoltata. Acele golfulețe mici ii dau o nota romantica și creează un cadru natural de vis. Singurul minus ar fi lipsa locurilor cu întrarea în apa lina, fără stânci și pietre.

Mi a plăcut stațiunea, insa mi s a părut gălăgioasa și aglomerata, cu terase, multi turisti și cu foarte mulți tineri dornici de distracție. Iar zona centrala este și mai gălăgioasa, cu turisti care vorbesc tare, vocifereaza. Nu prea poți sa te odihnești noaptea din cauza petrecăreților. Sunt foarte mulți străini care vin la distracție și bautura cât mai multa. Practic dacă dorești sa te odihnești, cu siguranță ar fi mai indicat, sa alegi alta stațiune sau un hotel la periferia stațiunii departe de petrecăreți.

Preturile mi s au părut mai mari ca în alte locuri și alți ani. Se vede clar ca pandemia își spune cuvântul și toată lumea doreste sa acopere pierderile din alți ani.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

O sa va povestesc mai jos cum am petrecut timpul în Crete în acest sejur.

Într o zi am fost pe plaja amenajata la Hotel Akasha, unde am plătit 15 eur pentru un set de șezlonguri și o umbrela. Mi a plăcut locatia, view ul și șezlongurile, deoarece erau din lemn și cu saltea confortabila, iar umbreluțele erau rustice din trestie.

Din păcate, dacă intrai în apa, te impiedicai de pietre și bolovani sau păseai subit și abrupt 30- 50 cm mai jos. Zona este periculoasa pentru adulți deoarece poti sa te accidentezi și chiar am văzut adulți cu gambele zgâriate. Adițional, personalul nu mi a lăsat o impresie buna, s au purtat urat cu noi și ne au făcut sa înțelegem ca nu suntem bine veniți, ca locul este doar pentru clienții hotelului și ca ei au prioritate. Nu recomand locatia pentru aceste doua motive pietrele și atitudinea personalului.

Doua zile le am petrecut la Star Beach situat la 800 m de zona centrala si unde plătești 15 eur insa merita costul. Ai o zona pentru plaja cu nisip sau cu gradina, locuri de joaca pentru copii și piscine pentru adulți și copii. De asemenea exista si o zona VIP unde se organizează parties unde accesul se face separat și biletul de intrare este de 30 EUR. Exista restaurante și magazine în complex astfel incat, dacă iti lipsește ceva, gen articole de plaja, poți cumpăra de acolo sau dacă dorești sa bei sau sa mănânci ai de unde cumpara. Preturile sunt dublu decât în magazine, astfel incat am văzut multe persoane care își aduceau de afara bere, sucuri, sandwiches sau fructe. Și noi am făcut la fel am cumpărat de la Spark și am intrat cu ele dar am cumpărat și din complex. După ce plătiți taxa de intrare, sa nu aruncați bonul pentru ca se fac verificări și dimineața și seara. Taxa de intrare se plătește la locul ales fiind aceste diferențe de preț în același complex. Recomand locatia pentru plaja și petrecerea timpului. Sunt și palmieri în complex ceea ce face locatia mai exotica.

În alta zi am achizionat o excursie de o zi la Preveli și Rethymno care a costat 45 eur de persoana. Excursia am achiziționat o din stațiune în timpul plimbarii de seara pe faleza. Am plecat la 7.40 dimineața și ne am întors la 20 seara. Am făcut pe drum un popas de 30 min unde am admirat o panorama de vis și am băut un frappe excepțional de dimineața pe la 9.30. La ora 11.30 am ajuns în satul pescăresc Damnoni de unde am luat vaporasul pana la Preveli. Drumul a durat 30 min pana la plaja și am stat în Prevelli 1 h și 45 min. Ne am plimbat 1 h in Palm Forest printre palmieri și am făcut zeci de poze, apoi am făcut baie și am stat sub copaci la umbra, timp în care am savurat o bere rece și un suc. O locație deosebita care nu trebuie ratata.

Ne am întors cu vaporasul în Damnoni unde am făcut plaja și baie în mare. In Damnoni, nisipul este fin și apa curata si clara, iar culoarea marii este de un albastru perfect plus peisajul este de vis. Imaginea pe care o ai când faci baie este de nota 10 și la Damnoni și la Prevelli. Nu ratați aceste momente. La prânz am mâncat tot în Damnoni la taverna Violakis, o taverna veritabil greceasca. Mancarea a fost gustoasa, greceasca și viewul pe masura. Apoi am pornit din nou la drum spre Rethymno, unde ne am plimbat 1 h și 30 min pe străduțe și port. A fost una din cele mai frumoase zile din sejur.

În alta zi am fost în Heraklion pentru ca ne am ars de soare și am zis sa nu stam în camera, ci sa vizitam orașul Heraklion. Pentru deplasare am folosit transportul local și am plătit cam 3.10 eur de persoana pe sens. Timpul de deplasare a fost de 40 min. In Heraklion am ajuns rapid în centru si ne am plimbat prin magazine, am cumpărat suveniruri si am făcut puțin shopping, am mâncat la o terasa draguta greceasca, am făcut poze și ne am topit de căldură. Am nimerit și la un urban food cu gyros și souvlaki preparat la cărbune. Localul se cheama Kalamaki. Am dat pe un souvlaki 3.4 eur. Recomand acest local precum și restaurantul unde am mâncat. Sincer mi a plăcut mai mult mancarea din Heraklion decât în Herssonissos. In Hersonissos mi s a părut reciclata, alterata și comerciala, făcută pe fuga. Recomand vizita în Heraklion dar după ora 5 ca ziua este prea cald și te epuizează căldură dacă te plimbi prin soare.

În alta zi am vizitat Agios Nikolaos unde ne am plimbat pe străduțe și pe lângă port. Din păcate fiind foarte cald nu am putut sa stam mai mult de 4 ore deși am mâncat inghetata, am băut sucuri cafele, ne a leșinat căldura. Am folosit transportul în comun care ne a costat 4.2 eur de persoana pe sens.

O sa va zic acum la ce restaurante am mâncat în Herssonissos. Am mâncat la Blue Cretan dar mancarea nu mi a plăcut, insa locatia este de vis si servirea a fost ok. Recomand locatia doar pentru bautura.

In alta seara am mâncat la restaurant Veranda. Mancarea bună, servirea bună, view ul superb. Recomand locatia pentru bautura, mâncare și atmosfera.

În alta seara am mâncat la Nautica. Mi a plăcut locatia de pe plaja decât la terasa. View ul este spectaculos și faptul ca am luat cina la malul marii pe nisip și cu briza marii pe care o simțeai in timp ce mâncat, a fost o cina cu toate simțurile. Recomand o astfel de experienta. Pentru mâncare recomand doar preparatele din peste celelalte preparate nu mi au plăcut. Aceeași situație preparate comerciale făcute la repezeala fără gust.

Un frappe gustos am băut la Coffee Island. Aveau multe sortimente de cafele precum sandwiches si produse de patiserie. Recomand acest loc. Un frappe a costa 1.80 eur. Cel mai ieftin și adevărat frappe.

Cu siguranță voi mai reveni în Creta după câțiva ani, dar în alta zona sa vizitam și alte zone și vom încerca să ajungem în Grecia în iunie din trei motive: nu este foarte cald, este mai ieftin și nu este aglomerat.

Trimis de Mirinda in 28.07.22 19:31:26
Validat / Publicat: 28.07.22 20:53:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5556 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mirinda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Agios Nikolaos

[28.07.22 21:10:01]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

maryka CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[28.07.22 21:26:32]

Ai dreptate, Grecia este foarte frumoasă, foarte populară și destul de accesibilă pentru noi. Se vede din articol, aici, cât și din cel despre cazare, că ți-a plăcut. Mă bucur și te felicit pentru alegere.

Noi am fost în Hersonissos în 2016, am stat la 2km de Hersonissos, spre deal, acolo unde e autostrada, undeva la granița dintre satele Koutouloufari și Piskopiano. Am scris despre aceste sate cretane fermecătoare. În Hersonissos am fost doar în vizită, ori în trecere, mi s-a părut mai aglomerată, vorba ta, ori plaja este foarte îngustă.

În 2020 am fost din nou în Creta, lângă Chania, la Agii Apostoli. Toată Creta e frumoasă, dar cumva zona Chaniei, înțelegând aici, tot până în sud, e complet diferită. Am scris foarte mult despre asta. Poți încerca, vei fi uimită!!!

calatorul
[28.07.22 22:53:36]

Felicitari pentru alegerea facuta si frumoasa vacanta petrecuta in Creta. Am fost si noi acum vreo 15 ani si am stat langa Hersonissos, dar sus pe munte, la niste casute individuale exceptionale cu piscina si vedere la mare, Golden Villas, am scris pe AFA. Vazand ce plaje meschine sunt jos in Hersonissos, am virat spre Malia si am gasit plaja publica de acolo, mare, excelenta, cu apa frumoasa, totul ok, mai greu parcarea masinilor in soare. Am scris si despre asta pe AFA.

Mancarea in zona nu mi s/a parut deosebita dar am ales locuri minunate pe faleza din Hersonissos, pe tarmul marii.

DA Creta este o destinatie exceptionala si imi propun de mult sa revin sa vad ce nu am reusit data trecuta, in cele doar 10 zile de sedere.

Alegeri inspirate si vacante placute in continuare!

MirindaPHONEAUTOR REVIEW
[28.07.22 23:01:26]

@maryka: Multumesc pentru feedback! Voi reveni cu siguranță peste câteva ani în Crete în zona Chania.

MirindaPHONEAUTOR REVIEW
[28.07.22 23:17:03]

@calatorul: Multumesc mult pentru feedback! Vacantele reusite ne colorează viata!

calatorul, maryka, Mirinda
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Hersonissos și împrejurimile: