Descoperă Hersonissos și împrejurimile

DIN sinaia
înscris/ă în 02.07.14
JUN-2014

Nu-i totul ca-n povesti

M-am intors din calatoria din Creta _Herssonissos acum cateva ore si m-am gandit sa scriu cateva impresii cat le am "calde" in memorie. Herssonissos este o statiune foarte aglomerata, galagioasa si as zice mai potrivita pentru tineret care cauta viata de noapte agitata.

Eu si sotul meu am fi dorit sa ne mai si odihnim noaptea dar... ba erau tinerii din camera alaturata care sporovaiau pana la 4 dimineata si fumau de ne intra si noua fumul in camera, ori plangea un bebelus cu orele, ori din cauza prea marii calduri si de teama de a adormii cu aerul conditionat si oprindu-l ne foiam pana dimineata, chiar daca tineam usa deschisa peste noapte.

Nu ne-am odihnit, ne-am intors mai obositi decat am plecat. Erau ziua si 40 grade, noi plecati de la munte si dintr-o perioada ploiasa am simtit ca ne topim. Nici nu suntem foarte lesinati sa stam ca soparlele la soare asa ca am inchiriat o masina sa ne putem misca ma mult, dar si asta nu ne-am permis mai mult de doua zile pentru ca e foarte scump. ne-a costat cu benzina noastra 182 euro/2 zile

Dar numai asa am reusit sa vedem cate ceva din frumusetile povestite de altii. Peisaje deosebite, golfuri cu o apa mirific de frumoasa si colorata in toate nuantele de verde si albastru. Prea multe nu ai ce vizita ca e o insula cu mare ariditate si ca peste tot in Grecia cu multe vestigii antice dar nu prea interesante si din pacate cam pentru toate la intrare iti zboara "euroii"din buzunar.

Mi-a placut foarte mult muzeul etnografic din Hersonissos care chiar e interesant si se poate vedea cum traiau cretanii pe timpuri. este bine organizat are umbra si la iesire ai si cu ce te racorii avand un bar-cofetarie tare frumusel.

Taverne unde poti manca sunt la tot pasul si mancarea este buna dar este scump. La inceput nu-ti dai seama dar daca mai trece timpul si-ti faci un pic socotelile te cam sperii. Mancarea greceasca este super dar placerea costa.

Pentru ca nu sunt o imppatimita a locurilor cu precadere mai mult de plaja decat pentru vizitat nu recomand acest tip de sejur altora care gandesc ca mine. Daca plec intr-o tara straina vreau sa-i cunosc cultura, arta nu numai arta culinara si temperatura. Cine vrea sejur obositor si din care sa nu ramana cu multe impresii placute sa se duca in Creta.

Nu am fost multumiti nici de cazare. Hotelul cu iz de vechi, cu personal mai mult rusesc, pe la bucatarie si sala de mese cativa romani amarati din Moldova si cu o mancare cam de cantina.

Ca sa ni se porneasca aerul conditionat am platit 50 euro, si ca sa ne dea frigider 20 euro, uscator de par nu era, o singura noptiera si doar in baie erau doua locuri de agatat prosoape in rest nici un cuier. Asternuturile si prosoapele erau curate si schimbate des... macar atat.

Nu sunt plina de ifose dar nu se compara cu hotelul de 3 stele din alte tari si n-as zice ca a fost ieftin. Acum asta e, am facut-o am facut-o! O sa cascam ochii alta data si poate vom ocolii zoana cand ne vom mai programa vre'un alt sejur. Asa cum am spus si in titlu "nu-i totul ca in povest"

Impresii încărcate de Tanutza in 02.07.2014 21:31:00

Validat / Publicat: 03.07.14 00:03:53

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în GRECIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Tanutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2250 PMA (din 3 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de Tanutza? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[03.07.14 00:26:44]

Foarte bun review de debut

@Tanutza: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

- corinka
[03.07.14 09:34:15]

Cred că judecaţi greşit Creta raportându-vă doar la o staţiune care nu a fost pe placul dvs. Şi eu am fost în Hersonissos anul trecut, într-adevăr, nu e cine ştie ce, dar măcar este un bun punct de plecare pentru vizitarea altor locuri. Este aproape de Heraklion, Knossos, Agios Nikolaos. Şi nouă [soţului şi mie] ne place să vizităm, aşa că am profitat şi ne-am plimbat mult. Cu maşina am ajuns chiar şi în vest, la Chania şi Rethimnon, unde probabil că v-ar fi plăcut şi dvs. mai mult, fiind zone mai liniştite decât Hersonissos. Cel puţin, aşa păreau. Chiar am scris pe AFA despre locurile vizitate: vezi impresii

Nu mai vorbesc de posibilitatea de a vizita Santorini: vezi impresii

Într-adevăr, Creta este cam scumpă, dar chiar sunt multe de vizitat!

- Rodel
[03.07.14 14:29:42]

”De gustibus... ” Eu am fost anul trecut în iunie în Hersonissos și mi-a plăcut foarte mult.

În cele 8 zile, am făcut și plajă, am și vizitat locuri. Am descris în câteva review-uri excursiile făcute.

Într-adevăr, este o stațiune aglomerată, dar nici nu mă așteptam la altceva.

- msnd
[03.07.14 23:46:05]

Chiar așa de mult s-au scumpit lucrurile? În 2010 am închiriat o mașină (mărimea B - nu chiar cea mai mică) pentru 7 zile cu numai circa 170 euro, plus benzina. Ne-a fost adusă în port și ne-a așteptat, fără taxe suplimentare, peste două ore, datorită întârzierilor catamaranului, și am predat-o la aeroport, la plecare.

Publicitate    [15.08.18 06:02:12]