ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.10.2020
OCT-2020
Cuplu
EXCELENT

Delicios, mult și ieftin

După o scurtă plimbare pe platoul Bucegilor ni s-a făcut fomică, doar că din păcate nu am găsit nicio cabană deschisă să ciugulim ceva! Ne-am luat mașina de la cabana Piatra Arsă, cu gândul de a coborî în Sinaia și a servi prânzul acolo, la vreun restaurant fain din zonă.

Cum mergeam noi așa cu mașina pe TransBucegi, mi-a venit ideea să mergem în zona Padina, chiar la cabana cu același nume. Eram relativ aproape. Mai fusesem în zonă acu exact trei ani și țineam minte că s-a mâncat bine acolo, la prețuri decente. Zis și făcut!

Cam jumătate de oră am făcut până în zona Padina! Am amintiri frumoase din zonă, când veneam cu cortul și când asistam la festivalul celebru din zonă. Când ai amintiri frumoase din tinerețe, ai tendința să te tot reîntorci în zonă.

Cabana Padina situată la altitudinea de 1500 de metri, sus pe un deal, am găsit-o neschimbată. Terasa de afară era aproape plină, fiind o zi frumoasă cu soare. Doar că noi eram cam înfrigurați după ce am înghețat sus pe munte, așa că am cerut permisiune de a intra înăuntru. Sincer nu era mare diferență. Era frig și înăuntru ca afară, doar că nu bătea vântul.

Dacă la început eram singurii mușterii înăuntru, fiind ora mesei rapid s-au mai ocupat ceva mese, cam la 30% din capacitate. Distanțarea socială era mai mult decât asigurată.

Meniul nu este foarte stufos, dar ai din ce să alegi. Este bazat pe preparate românești și din preparate ce se mănâncă în zona de munte. Doar că nu aveau disponibile decât vreo 50% din preparatele afișate. Evident asta nu a constituit un impediment pentru noi, niște drumeți tare înfometați! Eram totuși la o cabană situată în creierii munților și nu putem avea așteptări ca la un restaurant de cinci stele michelin.

Eu am ales să mănânc o ciorbă de fasole cu ciolan, care a fost extrem de bună și cam sățioasă. Evident mi-a pus iar sângele în mișcare. De băut a mea soție a luat un cogniac autohton, iar eu o cola.

La felul doi neavând gulaș unguresc de care aveam poftă tare mult, am ales la fel și anume pomana porcului cu garnitură de cartofi prăjiți. Porțiile erau imense, iar gustul absolut delicios. Se vedea foarte clar că nu e porc din comerț, ci crescut în gospodăria proprie. Supliment am luat un mujdei de usturoi, gustos, dar cam subțire pentru gustul meu. Gustos, gust în aceiași propoziție e cam aiurea, dar mă scuzați de data asta! ; -)

Delicios. Iar porțiile imense. Nu că a mea soție, nu a putut devora tot. Sunt obișnuit cu așa ceva. Dar nici măcar eu care sunt învățat de la bunica să nu las ceva în farfurie, nu am putut consuma tot.

Concluzia este clară: la români se mănâncă bine, iar dacă porțiile sunt mari, prețurile mici, iar mâncarea delicioasă mesenii nu se pot declara decât foarte satisfăcuți. Apropo toată distracția cu tips inclus a costat doar 100 de lei.

Recomand cu drag o masă copioasă la această cabană atât de dragă mie!

despre SERVICII

ospătarul era profi, rapid și amabil. Nici de cei de la bucătărie nu am ce comenta, deoarece produsele comandate au ajuns pe masa asta destul de rapid.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Ceea ce am comandat era foarte gustos. O mai mare varietate a meniului ar fi de preferat, dar dat fiind condițiile dat din punctul meu de vedere sunt de înțeles!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Amplasamentul este din punctul meu de vedere de excepție. Poate unul dintre cele mai frumoase de la noi din țară.

Trimis de robert in 16.10.20 10:26:50
Validat / Publicat: 16.10.20 13:42:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL BUCEGI.

VIZUALIZĂRI: 812 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 prin interiorul cabanei

[16.10.20 10:38:35]

rog https://www.youtube.com/watch?v=KSizJaG7XQQ

mersi frumos! ​​

[16.10.20 13:42:27]

Mika
[16.10.20 14:05:05]

@robert:  Să vă fie de bine! O masă bună după o drumeție frumoasă: dar când ați fost? Parca spuneai că imi spui și mie .

[16.10.20 14:18:59]

@Mika:  mulțumim! Păi iți spusei de sâmbătă! A rămas că-ți întrebi soțul și nu ai mai dat niciun semn! Nici Aurici nu a putut să meargă. Așa că fiind vremea urâtă nici noi nu am mai ajuns.

În schimb am dat o fugă de sfânta Paraschiva! ​

Mika
[16.10.20 14:21:47]

@robert:  Am crezut ca nu ati mai mers ca a fost vremea urâtă, de asta nu am mai intrebat. Nu-i bai. Ramane pe altadata.

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[16.10.20 19:55:33]

@robert:  Să vă fie de bine! Am reținut locația, mai ales că anul acesta am trecut de vreo trei ori prin apropierea Cabanei Padina. Având în vedere raportul excelent calitate/preț pentru mâncare, probabil că și la capitolul cazare stau destul de bine, ținând bineînțeles cont că discutăm totuși de o cabană. Pentru anul următor m-ar tenta o cazare în acea zonă pentru una-două nopți, întrucât așa am putea fi mai aproape de intrarea pe anumite trasee din Bucegi.

Mulțumim pentru informațiile oferite! Numai bine! ​

[16.10.20 20:45:26]

@robert:  Un sadism feroce, ciorba de fasole, pomana porcului, mujdei... deja in stomacul meu este o lupta teribila, inghit in sec...

Sa va fie de bine, votat cu mare drag! de retinut

[17.10.20 08:47:11]

@Crazy_Mouse:  nulțumesc frumos pentru vizită  si comentariu! Evident că o cazare la cabana Padina este ideală pentru drumetie. Sunt o mulțime de trasee frumoase în zonă. Iar faptul că se mănâncă bine la un preț decent e un mare plus.

Acum trei ani am fost cazați la hotelul Peștera, dar atât noi cât și alți clienți ai hotelului serveam masa tot la cabana Padina!

Toate bune și drumeții frumoase vă doresc! ​​

[17.10.20 08:50:03]

@mishu:  feroce, feroce! Asta-ți trebuie dacă te-ai stabilit peste hotare. Eu dacă stau doar două, trei săptămâni departe de țară și deja mi se face un dor teribil de mâncarea românească. Invariabil când mă întorc în țară pima masă constă dintr-o ceafă la grătar cu garnitură de cartofi prăjiți și murături asortate. După mai vedem!

Mersi frumos pentru vizită și comentariu! ​

[17.10.20 13:17:07]

@robert

Asta-ți trebuie dacă te-ai stabilit peste hotare.

corectie, e ceva provizoriu, se va rezolva intr-un viitor nu foarte indepartat

corect, cand eram in China imi era dor de mamaliguta cu branza, dar recunosc cinstit dupa ce m-am intors de acolo mi-au lipsit unele mancaruri bune pe care sigur nu le gasesc in Bucuresti.

Din pacate insa, si daca sunt acasa tot sunt pofticioasa, si am o imaginatie atat de bogata incat si daca nu ar fi poze la astfel de articole, insa descrise asa cum o faci tu si cativa alti colegi, cred ca as realiza poza din imaginatie .

Nu zic insa nu la o ceafa la gratar cu cartofi prajiti (gen wedges, asa mai mari), si cu muraturi si un pahar de ceva (vara bere, toamna un must si iarna vin rosu sec)... si sper ca ti-am facut pofta.

Si ca sa fiu inca putin sadica, mi-am amintit ca am niste pastrama de miel la congelator (preparata de mine) asa ca diseara cu un puiut de mamaliga si ceva mujdei, ma simt razbunata .

Mika, mishu, robert
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Bucegi? :