ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.05.2016
ÎNSCRIS: 22.04.12
APR-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 11; 5

Placinta cu branza si stafide la Dichiu

Asezare

In plimbarea noastra la inaltime, la intersectia dumurilor auto de vara si de iarna, care urca pe platoul Bucegilor vezi impresii, avand baza de cazare la Pensiunea Ferma Club in Moroeni vezi impresii, ne-am oprit la orele pranzului la Cabana Dichiu.

Cabana Dichiu este situata la intersectia prea asfaltatului dar fara parapeti DJ713 (drumului de vara - 8 - 9 km din DN71 Sinaia - Targoviste) cu prea denivelatul, neasfaltatul, prea desfundatul DJ714 (drumului de iarna), intr-o sa la 1596 metri altitudine, Saua Dichiului care leaga culmile munilor Vanturis, Oboarele si Dichiu si de unde incepe practic extremitatea sudica a platoului Bucegilor

Descriere

Cabana arata pe afara foarte bine si te imbie sa faci un popas la ea. In primul rand aici este un punct de belvedere, sunt mai multe indicatoare si harti, asa ca cel putin un pit stop se impune.

Cabana are doua etaje si mansarda, este renovata si are geamuri termopan si un acoperis nou inclinat la 45 de grade in doua ape, probabil ca sa se scurga repede zapada de pe el iarna. Chiar arata foarte bine, desi pe firmament are trecute numai doua stele.

Cabana are o parcare amenajata astfel incat nu este cazul sa parcati masina pe carosabil. Pe mai multe laturi ale cabanei sunt amplasate mese si banci din lemn unde poti sta sa te bronzezi (!), chiar si in anotimul inzapezit daca bate soarele. Poti sa te odihnesti, poti admira peisajul sau poti servi ceva de mancare, sau nu.

In curte sunt construite si trei cuiburi din lemn pentru pasarele.

Cabana apartine grupului Carpatmontana care mai include Complexul Hotelier Galma, Tabara Caprioara, Campingul Zanoagei si Pensiunea Piciorul Babelor.

In principiu gasiti si wireless, dar destul de slab, cu sanse mari de deconectare.

Posibilitati de cazare

Nu am ajuns aici cu scopul de a ramane peste noapte, dar de cele mai multe ori cer si informatii de acest gen prin locurile pe unde ajung, iar acum cu atata mai mult cu cat ma rugase un amic sa ii dau ceva variante de cazare in zona.

Cabana Dichiu ofera gazduire pentru 40 de persoane in 10 camere, cu grupuri sanitare la fiecare etaj, pe hol. Camerele au 2 pana la 9 locuri, de aici si categoria de doua stele.

Cazarea costa 45 lei / persoana cu mic dejun inclus, de luni pana joi, respectiv 50 in rest.

Ce se poate manca la Cabana Dichiu?

Am vazut cateva perechi in cabana servind ceva de mancare, o cafea sau un ceai si gangurind incercand sa isi gaseasca putina intimitate. Am intrebat la ghiseul unde se dau de comenzile de papica. Desi prima impresie pe care mi-a facut-o doamna care m-a bagat in seama nu a fost cea mai buna, neparand prea opsitaliera, dupa ce am schimbat doua vorbe, a scos din gura... porumbelul care a grait asa:

Nu puteti spune ca ati fost la cabana Dichiu daca nu ati incercat placaintele noastre cu branza si stafide!

Asa ne-am hotarit sa ramenem. Am cerut sa servim afara la o masa plasata oarecum la adapost. Doamna care servea nu a fost prea incantata, ma gandeam ca o deranjeaza ca face prea multa miscare pana la noi versus varianta de a ne servi inauntru. Dar pana la urma ne-a facut hatarul.

Am primit niste meniuri si am inceput sa le rasfoim, asta dupa ce by default am comandat placintele si tot by default cafeaua sotiei si ciocolatele noastre calde.

In meniu am gasit destule variante care erau si disponibile pentru cei ce doreau sa manance: omlete si ciorbe de la 6 la 8 lei, mici la 3 lei bucata la gramaj de 40, variatiuni de snitele, gratare, piept, pulpe etc de pui de la 15 la 18 lei la 200 grame portia cu garnitiura inclusa. Adica bine, tentant.

Au venit si placintele noastre. Aratau bine. Miroseau apetisant. Ce mai! E timpul datului din falci fara a scoate vorbe. Motive aveam din cauza delicioaselor placinte, ba am mai luat cu noi si la drum. La placinte inainte! La razboi inapoi!

In timp ce steateam asezati la masa am inteles de ce doamna nu a dorit sa ne serveasca afara, cand am vazut ca de indata ce a asezat servetelele pe masa, acestea au zburat luate de vant.

Placinta cu branza si stafide -recomandare

As spune urmatoarea recomandare. La Cabana Dichiu se poate servi masa, sunt preturi decente si nu ratati palcintele cu branza si stafide! Pofta buna!

Trimis de Dan&Ema in 11.05.16 10:33:06
Validat / Publicat: 11.05.16 13:13:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL BUCEGI.

VIZUALIZĂRI: 1655 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 cuiburile de pasarele de la Cabana Dichiu

ANILU [11.05.16 13:50:12] »

Am mâncat de prânz şi ai aparut tu cu plăcinta cu brânză şi stafide. Vreau şi eu.

Citind articolul m-am întors şi la articolul unde ai prezentat locaţia de cazare (am ratat-o la vremea postării).

Cred ca am trecut pe drumul prin Moroieni de multe ori şi sigur am trecut prin poarta Fermei dar nu am sesizat această pensiune.

Este de reţinut şi Ferma dar şi Cabana Dichiu.

Felicitări pentru ambele articole şi La mulţi ani pentru familia voastra.

Zoazore [11.05.16 19:45:58] »

@Dan&Ema - Și o poză cu stafida din plăcintă nu vedem și noi? Că io doar ce venii de la munci și mâncai, dar așa ce poftesc la plăcintele voastre...

Măcar cu munții dacă nu cu plăcinta!

Dan&Ema [11.05.16 21:34:59] »

@ANILU -

Multumim pentru toate urarile si aprecierile. Ferma nu iese in evidenta chiar daca este la sosea, asa ca trebuie urmate indicatiile gazdelor sau cele prezentate de mine in articol. Chiar este speciala, selecta.

La Dichiu nu m-am oprit pana mai deunzai niciodata, dar ma bucur ca am facut-o de data asta si ca poate ii fac si pe altii sa manace o placinta cu branza si stafide la altitudine.

Si uite-asa articolele mele mai primesc cate un vot, cate doua si urac spre cita 49 unde de obicei se opresc.

Multumim. Recomandam cu drag locurile la care ai facut referire.

Dan&Ema [11.05.16 21:37:12] »

@Zoazore -

Eu am postat articolul dimineata cand eream in Germania, nu am putut urca pozele din cauza netului foarte slab si am pus acum cateva, dar cel mai bine este sa mergi la fata locului sa le vezi si sa le treci pe esofag in jos, ca merita.

Multunmesc de vot.

Zoazore [11.05.16 22:13:00] »

@Dan&Ema -

Bun venit în club! Stai la coadă!

Abia aștept să văd pozele. Nu-s, încă, validate. Dar mâine vor fi!

L.E. Sunt validate! Foarte frumos p-acolo, dar stafida mea unde-i?

Dan&Ema [12.05.16 13:20:19] »

Stau la coada ca am prins vremurile acelea care m--au invatat sa stau la coada.

Stafidele sunt la Dichiu dar si la alimentara la colt acum fara coada.

ANILU, Dan&Ema, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Bucegi? :