ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2020
Familie
BUN

Către satisfăcător

Traseul 300 de trepte

Web, am scris un review - de fapt două - Bio I și II (vezi impresii, vezi impresii), și abia acum ni-am dat seama că, de fapt, toate descrierile obiectivelor turistice pe care le-am prezentat SUNT LA GRĂMADĂ, nu fiecare la locul lui, deci cine va căuta, la fel ca mine, informații despre ACEL obiectiv turistic - NU LE VA GĂSI! Aș dori, dacă se poate, ca aceste minireviewuri să ajungă fiecare la locul lui, adică la prezentarea obiectivului respectiv, dar FĂRĂ A FI PUNCTAT! Mulțumesc pentru înțelegere și pentru sprijinul acordat!

TRASEUL 300 DE TREPTE

Traseul pornește - și se termină - din șoseaua ce trece prin Slănic Moldova. Cazați fiind în Târgu Ocna, ne-am fâțâit între cele două localități, pentru a merge pe trasee. Prima zi am vizitat stațiunea și am mers pe traseul Panorama. A doua zi, uitând că e week end, am crezut că vom putea lăsa mașina la intrarea de lângă căsuțele unde se vând diverse de-ale gurii și ne de-ale gurii. Ți-ai găsit, era full (de mașini, nu de ași) !

Am mers în continuare pe șosea, în căutarea unui loc de parcare, erau destule, la distanță mai mare sau mai mică de intrarea în traseu. Oricum distanța nu conta, pentru că ieșirea din traseu era cam la 3 km față de intrarea de la căsuțe, deci... tot trebuia să ne întoarcem Peujeot... Peujeos.

Ne-am întors deci pentru a intra pe traseul marcat cu triunghi roșu. Traseul pleacă de la izvorul Sfântul Spiridon, aflat la trecerea dinspre șosea catre zona izvoarelor. Am pornit să urcăm scările, care erau puțin mai înalte decât cele de pe la blocuri, iar urcușul era destul de abrupt. Alternau porțiuni cu trepte cu mici porțiuni mai drepte, pe poteci de pământ. Frunză verde de secară / Lume urcă și coboară! De toate vârstele și toate mărimile! La lume mă refer! Și de toate puterile!

Traseul era parcurs fie parțial - unii coborau după o anumită bucată a scărilor, fie după ce făceau toate scările, fără a mai urca până în vârf! Păi, da, că de jos și până sus sunt cam două treimi TREPTE, iar restul urcuș susținut și cam abrupt, până sus! Drum normal de pădure, cu pietricele, rădăcini... știți voi! Și abrupt!

Am ajuns sus, pe un mic loc plat, apoi am mai mers puțin pe o potecă prin pădure, cu ușoare urcări și coborâri, și am început coborârea finală. Am zis coborârea? Eroare, dragi tele și audio spectatori! Am început rostogolirea... că asta era! Drum de coborâre prin pădure, pe pământ, cu pietricele și rădăcini, pe făgașuri săpate de apă - și totul pe pantă ce ajungea pe alocuri și la 60 de grade! (panta, iar vă e gândul la prăștină!) Deci, dacă la urcare două treimi din drum a fost pe trepte, la coborâre tot drumul e numai pe pământ și în pantă! În final, am trecut printr-o poieniță, am traversat un podeț de fier, vopsit în verde, și am ieșit în șosea. Întregi și teferi!

Am mers înapoi către Slănic, drum de aproximativ 3 km, trecând pe lîngă un mare bazar cu de toate, iar pe dreapta pe lângă o păstravarie - cu restaurant - dotat și el cu de toate!

Traseul nu este nici pe departe un traseu "de promenadă", cum este Traseul Panorama, sau Traseul Izvoarelor. Este un traseu greu, dificil (datorită pantei abrupte de la coborâre), un traseu de drumeție montană. Desigur, este accesibil tuturor, fiecare hotărând cât din el poate fi făcut, și când să se renunțe. Aș sfătui totuși pe cei care în parcurg să îl abordeze DE LA ACEL GRUP DE CĂSUȚE, NU DE LA PUNCTUL DE IEȘIRE (am făcut special o poză acolo!) Asta datorită urcușului foarte solicitant pe toată durata, până în vârf.

Trimis de puiutea in 24.09.20 10:03:21
Validat / Publicat: 24.09.20 10:47:16
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SLĂNIC MOLDOVA

VIZUALIZĂRI: 5685 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (puiutea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Prin pădure - frumos și greu!

mishuPHONE
[24.09.20 12:10:34]

@puiutea:  Chiar ca sunt baba, ????????pentru ca am sa incep asa: Pe vremea cand eram eu tinerica, cred ca era prin 1978, am fost cu parintii la Slanic Moldova, si normal, am incercat sa facem traseele din zona, normal, acesta a fost unul dintre ele, la varsta aia totul pare simplu, numai ca la coborare parintii mei au ochit ei un drum mai scurt, a fost asa de scurt ca ne-am ratacit, si in plus am avut si niste portiuni de drum ceva mai grele, insa asa iti aduci aminte peste ani de excursiile facute, asa ca nu imi ramane decat sa soun felicitari, votat cu mare drag, felicitari si pentru articolul anterior unde m-am luat cu comentariile si am uitat sa inchei in felul meu, asa ca, felicitari, votat cu mare drag.

puiuteaAUTOR REVIEW
[24.09.20 13:49:25]

@mishu:  Mă bucur că am readus din amintire așa locuri frumoase! Într-adevăr, copii fiind, noi nu prea simțeam efortul, dar... orice motor se mai și uzează, și piese de schimb nu prea se găsesc!

Mulțumesc pentru ecou și pentru vot! ​

Zoazore
[26.10.20 23:45:58]

@puiutea:  Încep și eu ca @mishu: să fi fost pe la 1987, vara. La vremea aia făceam practica de vară la Conțesti și eram cazați în Slănic Moldova!

Prietena mea cea mai bună era din Moinești. Mai zurlă ca mine, că de-aia și suntem încă prietene!

Vară, cald, noi tinerele, am pornit de la trepte. Pe unde-am mers, Bunuțul știe! Cert e c-am traversat desculțe un pârâiaș de să-mi steie inima de rece ce era. Am tot hălăduit, că deja ne rătăciserăm, de pe la 10 dimineața, pănă spre seară.

Dar n-am ieșit pe la ieșirea de zici matale!

Frumooos traseu!

La mulți ani, nene Puiu! Să ne trăiești! ​​​

puiuteaAUTOR REVIEW
[27.10.20 08:36:09]

@Zoazore:  Mă bucur că reviewul meu ți-a deșteptat amintiri plăcute! Cât despre traseu... dacă te-ai bucurat de el, restul nu mai contează! Intrări, ieșiri... traseu să fie!

Mulțumesc pentru ecou, puncte și urări, toate cele bune și ție!

mishu, puiutea, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Slănic Moldova: