ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2010
ÎNSCRIS: 28.03.10
MAY-2010

La Tour Eiffel de Roumanie - Lumini si umbre langa Slobozia

La Tour Eiffel de Roumanie

Cine a zis ca trebuie sa ajungi in Franta ca sa admiri "sonda de petrol" infipta in inima Parisului ridicata in 1889 de inginerul Gustav Eiffel sau in bogatul Dallas ca sa admiri ranchul texan a lui Bobby si JR Ewing, idei puse in practica langa Slobozia pe o suprafata de 13 hectare de un luptator in ring dar si in viata, Ilie Alexandru, care astazi, din pacate zace pentru 12 ani intr-o celula, mare cam cat o toaleta din fostul sau palat, Southfork, pentru evaziune fiscala? Cine a zis ca trebuie sa ajungi in Franta sau Germania pentru a admira superbele culturi de rapitza de un galben ce-ti rupe ochii, intrerupte doar arareori de cate un petec verde si odihnitor de grau? Stiati ca alaturi de albastru, verdele e cea mai odihnitoare culoare (iarba si cerul) si galbenul e cea mai tzipatoare? Masinile de culoare galbena fac cele mai putine accidente.

Faceti asadar un drum pana la Amara, langa Slobozia, pentru a admira una dintre cele mai frumoase gradini botanice din tara, pentru a carei renovare si conservare dna Udrea va scoate din buzunarele ministerului sau peste 20 de milioane de euro... Atunci, gradina Botanica din Cluj, astazi in cadere libera, va fii o simpla amintire... Orasul Slobozia are langa el doua mari puncte de atractie pe care nu prea stie a le valorifica. Exista o sumedenie de turisti straini care ar dori sa doarma, in drum spre Mamaia, in patul lui JR macar o noapte sau sa urce pana la etajul II al Turnului Eifffel, acolo unde la Paris exista restaurantul Jules Verne, pentru a servi o cafea sau pentru un suvenir... Parcul Amara nu prea e ingrijit, in lac plutesc pet-uri si pungi de plastic... Hotelul insa nu e de 4 sau 5 stele, e super-superb, nu sunt pe cer atatea stele cate le merita el pe frontispiciu. Am trecut pe-acolo intr-un week end insorit de mai, am dorit sa servesc masa in elegantul sau restaurant dar... acesta era dezolant de gol, asa c-am plecat mai bine sa iau pranzul in Slobozia intr-o pizzerie shic, acolo unde am auzit galagia unor meseni in jurul meu. Parca era mai multa viata acolo. Poate am gresit sau poate asa sunt eu construit, imi curge orasul prin vene... Orice loc de pe acest pamant, oricat de elegant si luxos ar fi el, fara oameni, n-are farmec...

Trimis de dorgo in 27.06.10 13:59:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLOBOZIA. A mai fost în/la: aproape in toata tara

VIZUALIZĂRI: 5932 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Lacul Amara
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

[27.06.10 14:37:06]

avand in vedere ca avem o sectiune speciala despre "Amara si imprejurimi" pe de o parte, si pe de alta parte din dorinta de a grupa review-urile in cat mai putine sectiuni "de calatorie" distincte, am mutat la aceasta sectiune mai sus mentionata si acest review.

dannek
[27.06.10 14:48:03]

@dorgo

Ilie Alexandru a gasit ce a cautat

Pina la urma ai urcat in Tour Eiffel de Slobozia exista vreo taxa de intrare sau de urcare.

Ce priveliste este de sus(ceva fotografi din turn)

magdalena
[27.06.10 15:13:38]

La ce hotel faci referire? Auzisem eu de multa vreme un fel de Southork pe langa Slobozia pe cand Dallas-ul imi curgea prin vene..., dar chiar nu am idee de ce e pe acolo.

dannek
[27.06.10 15:33:34]

Nu mai inteleg la Usercard scrie virsta sun 20 ani si aici scrie 50-60 ani??

unde este realitatea

[27.06.10 17:47:14]

Dorgo, imi pare rau, dar review-ul tau e o contradictie de la cap la coada:

- Ilie Alexandru este in libertate, locuieste la etajul 1 al unui bloc din Slobozia, pe strada Nisipuri

- Ilie Alexandru si Parcul de Vacanta Hermes nu au nici o legatura cu rapita, oricat ar fi ea de galbena

- Ilie Alexandru si Parcul de Vacanta Hermes nu au nici o legatura cu Amara, parcul se afla pe soseaua care duce spre Bucuresti, iar Amara pe cea spre Buzau, este o distanta de 10 km intre ele

- nu exista nici o gradina botanica la Amara ori la Parcul Hermes

- nu exista Parcul Amara, cu lacul cu pet-uri, cu restaurant, la Amara sunt mai multe hoteluri, cu restaurante in circuit inchis, doar pentru cei cazati acolo...

- in afara de o fotografie cu lacul si una cu Hotel Ialomita, nici o alte fotografie nu are legatura cu Amara

[27.06.10 18:47:08]

pt dannek

In turn nu se poate urca iar ferma Soutfork era inchisa

[27.06.10 18:49:52]

ferma Southfork este in SUA, in Parcul Hermes este Hotelul Dallas, care este deschis.

[27.06.10 18:51:20]

pentru Magdalena

Exact asta am intrebat si eu, mi s-a zis ca in vremea cand era deschisa ferma, fiecare turist dorea sa inchirieze camera lui JR! Acum, din cate am aflat, totul s-a impartit pe bucatele si apartine catorva banci...in statiune erau vreo 2 duzini de pensionari, erau deschise (luna mai) doar doua hoteluri...

[27.06.10 18:54:03]

pt dannek....am 58 de ani

acapulco
[27.06.10 18:59:49]

cred ca @valimi a ridicat cele mai multe semne de intrebare??

La Multi Ani!

Dar intrebare lui @dannek era alta!

presario
[27.06.10 19:05:15]

Si eu stiam ca acest Ilie Alexandru este bine mersi, in libertate.

Am fost si eu odata acolo, acum vreo 10 ani cred.

Kyandra
[27.06.10 19:25:39]

Eu am niste amintiri tare placute despre Amara, pe vremea cand era inca o statiune cautata pentru apele minerale, iar lacul nu ajunsese inca groapa de gunosi a investitorilor care si-au construit vile pe margine...

Imi amintesc o livada mare de nuci, alei curate care duceau la izvoare, hotelurile, asa ceausiste cum erau, ingirjite si pline de oaspeti, si o hora incinsa ad-hoc in fata fostei Case de odihna a membrilor CAP...

Pe malul lacului, langa fosta Casa a Sindicatelor, se organizau adevarate intreceri de pescuit, iar vis-a vis era organizat unul din primele talciocuri de dupa '90, plin cu turci si polonezi (culmea, plateai la intrare!!), plin de blugi, casete video, electronice...

Inca nu aparusera kitch-urile gen Dallas sau Turnul Eiffel...

[27.06.10 20:10:24]

pt valimi.

Raspuns punct cu punct. Aveti dreptate stimate domn! nu sunt reporter, eu locuiesc departe, la peste 500 km distanta, nu cunosc zona Dv, asadar astea sunt impresiile mele subiective si inexacte culese in cele 4-5 ore cat am stat prin imprejurimile Sloboziei. Ma bucur ca dl Ilie e in libertate, despre detentia lui am citit intr-un ziar central. As fi dorit ca el sa reuseasca ceea ce si-a propus initial, caci Hermes era ceva inedit, unic, pozitiv, precum e si hotelul de gheazta de la Balea. Acolo oamenii dau 85 de euro ca sa doarma la 3 grade Celsius, la Hermes ar fi dat si mai mult ca sa doarma in patul lui Bobby sau JR. Ii transmit multa sanatate dlui Ilie si sa aiba noi idei de afaceri! Eseul meu se intituleaza "Lumini si umbre LANGA Slobozia"- e vorba de ceva ce alte orase nu au, e vorba de cei doi asi pe care ii are primaria Slobozia in maneca (Amara si Hermes), insuficient pusi in valoare, insuficient publicitate, pentru a atrage turisti straini... caci ai nostri nu vor mai prea face turism de-acum incolo.

Am intrat in Hotelul Ialomita cu circuit inchis? si am vrut sa iau o camera, era destul de scump, hotelul are 4 stele, receptionera, f amabila mi-ar fi dat o camera, dar m-am razgandit eu cand am vazut ca restaurantul era gol si-n statiune erau doar cateva duzini de pensionari, care pt. mine e o imagine deprimanta.

Cititi pe site-ul Min Turismului si veti vedea ca dna Udrea va aloca bani pentru "refacerea Parcului din Amara" (citat). Parcul din Amara, adica acele cateva zeci de soiuri de plante, arbori si arbusti, despartite de hoteluri si alei asfaltate si multe banci, plus trestia si papura de langa lac, constituie deja o mica gradina Botanica.

Recititi fraza cu rapita, n-are nici o legatura cu Amara, Hermes, sau Slobozia, sau cu dl Ilie Alexandru, ea creste numai pe camp. N-a zis nimeni ca Amara, (celebra statiune balneara cu un namol sapropelic de valoarea celui din Techirghiol, namol care a dat lumii Pell Amar-ul, plus apa sarata ce reusesc sa puna pe picioare pensionarii reumatici!! adica tocmai pe cei care de fapt au construit aceasta statiune prina anii 60-70 daca nu ma insel...) asadar Amara nu are vreo legatura cu Parcul Hermes pe langa care am trecut din intamplare, intorcandu-ma spre Bucuresti. Si un ultim raspuns... plimbandu-ma pe langa lac am vazut cateva instalatii vechi de extras namolul si un baiat ce-mi zicea ca acum el se scoate din mijlocul apei cu barja direct din lacul Amara... (pai daca nu acela e lacul Amara, atunci unde o fi? ) asadar, am folosit si eu informatii "loco", dar daca am gresit cu ceva, nu cred ca e sfarsitul lumii... mai e destul pana in 2012! Si nici criza n-o s-o rezolvam noi cu povestirile noastre...

cu stima

[27.06.10 20:15:31]

@Kyandra, sa te mai linistesc, livada cu nuci inca exista, sunt cam 10 ha numai cu nuci si acum.

Din fericire, nici lacul nu este atat de murdar, doar "mizeria" lui naturala, namolul si plantele acvatice pe care, cu toate insistentele aiuristice ale celor care vor sa foloseasca lacul ca pe un strand, nu pot fi curatate deoarece nu s-ar mai pastra ecosistemul care creeaza conditiile necesare pentru formarea namolului sapropelic.

Cat despre investitorii aia sunt asteptati cu drag, din pacate pe malul lacului si-au facut vile numai niste localnici mai cu pile si dare de mana.

Si inca o data trebuie sa mai spun Dallas si Turnul Eiffel nu au nici o treaba cu Amara, sunt la 10 km, dincolo de Slobozia.

[27.06.10 20:29:23]

Stimate domn Dorgo, aici, pe AFA, utilizatorii acestui site povestim despre locurile pe care le-am vizitat asa cum le-am vazut si parerile noastre speram sa foloseasca celor care dorsc sa ne calce pe urma, nu scriem eseuri, nu citam ziare, nici declaratii de presa ale ministrilor. Despre devierea de la aceasta linie urmata de noi pana acum atrageam atentia mai devreme.

Asta-i tot.

webmasterXY*
[27.06.10 21:31:48]

Ba să ne fie cu iertare @valimi, atât timp cât niciun WM nu spune contrariul, orice user este liber să publice opiniile proprii asa cum simte el de cuviinţă.

Mulţumesc,

[27.06.10 21:49:16]

pt Valimi

Draga domnule Valimi e pacat sa folositi un ton atat de dur in fata unui novice ce a scis doar cateva impresii pe valorosului Dv site turistic (am intrat pe site de cateva zile si nu stiu mai nimic despre el), nu e bine sa impuneti reguli atat de stricte "nou-nascutilor" ca mine si sa-mi analizati fiecare virgula si cuvant, mai bine m-ati ajuta prieteneste sa fac primii pasi.Am sa incerc sa scriu mai bine cate ceva despre regiunea mea, loc in care cunosc fiecare molecula de rau, brad sau granit sau cate ceva despre alte tari.

Pana in momentul de fatza am realizat in 10 ani un periplu prin 120 de statiuni si localitati balneare din cele 150 existente in tara, in curand voi publica a 4-a carte despre acest subiect, asa ca trebuia sa-mi fac o impresie si despre Amara.Aceste preumblari nu sunt fara efect. In cartea a 3-a numita "Salinoterapia la domiciliu" scrisa in 2005,impreuna cu 2 colaboratori din Tg.Mures, am pus la punct prima salina si cabina eco-salina terapeutica de suprafata din lume. Inainte de 2005 nu era nici una, acum sunt peste 100 in tara si strainatate.

Titlul urmatoarei carti va fi "Renasterea turismului balnear romanesc" carte in care incerc sa aflu de ce tara cu cel mai mare potential balnear al Europei are incasari in balneoturism mai mici decat Bulgaria si Ungaria (tara fara munte si mare).

Asadar m-as bucura daca as gasi si niste prieteni pe acest site, oameni care sa ma ajute sau macar sa ma incurajeze...caci mai am de parcurs inca 5 judete, de vizitat 30 de localiati balneare cu bunele si relele lor. Iar daca am deranjat pe cineva cu ceva, cu un simplu click puteti restrictiona accesul meu pe site, nu va faceti probleme, nu ma supar, de lucru am destul, de 10 ani public eseuri despre tara noastra in reviste din Belgia si Franta.

cu stima

[27.06.10 22:28:07]

Jos palaria atat pentru munca dumneavoastra, cat si pentru atentia acordata statiunii si lacului de langa localitatea in care vreau sa ma stabilesc, deci pentru care imi doresc o corecta promovare. Aceasta si nu alte ganduri negre si ascunse m-au facut sa corectez imaginea pe care relatarile dumneavoastra in mod eronat o creeau, dupa cum s-a observat si in ecourile colegilor de site, de kitch ctitorit de un detinut pentru evaziune fiscala.

Cat despre activitatea dumneavoastra stiintifica, va asigur de toata consideratia, nu stiu daca sunt in masura sa va sprijin, dar nici nu considerati ca prin atentionarile mele privind eroarea in care v-ati aflat v-as putea impiedica in vre-un fel.

[28.06.10 03:46:43]

mutat la rubrica "O zi in Slobozia", parca este totusi mai potrivit aici

acapulco, dannek, dorgo, Kyandra, magdalena, presario, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Slobozia și împrejurimi: