ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.12.2010
DIN: Slobozia
ÎNSCRIS: 12.03.10
DEC-2010
1 AD. + 1 COPII

Muzeul Judetean Ialomita - Arheologie, Istorie, Etnografie, Arta.

De cel putin trei sau patru ori pe saptamana trecem prin fata unei cladiri mai ascunse in fundul unei gradini, unui mic parc, cu gard de fier cu postament din beton pe care copilul cere de fiecare data sa mearga cocotata, eventual sustinuta de manuta, vara privind la trandafirii minunati de acolo, toamna si iarna doar la doi catei care tremura si se gudura asteptand un covrigel sau o grisina. Abia acum o luna fetita mea m-a intrebat cine sta in casa aceea. Nimeni, acolo este un muzeu. Bineinteles ca a trebuit apoi sa explic ce este muzeu, ce este expozitie, ce inseamna demult-demult, cand eram eu mic? etc. Cand mergem si noi la Muzeu? Vom merge, cand va fi vremea rea si nu ne putem plimba afara.

A sosit si vremea rea, a venit si ziua vizitei la muzeu, aleasa strategic intr-un week-end friguros si umed de decembrie, mai precis duminica dimineta.

Muzeul se afla in zona centrala a orasului, peste drum de Prefectura, langa sediul BRD, care, ca orice sediu de banca, nu poate fi trecut cu vederea.

Ne prezentam la usa muzeului, de departe arata foarte inchisa, si nu doar datorita culorii negre in care era vopsita, ci datorita lacatului stralucitor ce atarna de dansa. Lipsiti de curaj si de optimism ne-am apropiat totusi, stiind de pe site-ul muzeului ca ar trebui sa fie deschis pentru public la acea ora. Constatam ca lacatul este desfacut, usa intredeschisa si sunam regulamentar la butonul in dreptul caruia scrie "pentru vizitare". Trebuie mentionat, pentru ca mai este unul cu "Administrator" si nu permitem.

O doamna foarte draguta ne-a incasat taza de intrare de 3,5 lei pentru un adult si ne-a aprins luminile in galeriile muzeului. Prima impresie este ca muzeul, mai exact cladirea muzeului, este mult mai mare decat pare din strada, mult mai incapatoare. Exponatele sunt prezentate in moderne vitrine luminate frumos, creand o atmosfera placuta.

Sunt amenajate mai multe sectiuni ale muzeului, de arheologie, de etnografie si de arta.

Sectiunea de arheologie contine piese deosebit de interesante, provenite din santierele si siturile arheologice din judet, aici putand fi vazute obiecte ce apartin unor perioade istorice diferite, incepand din neolitic (mil. V a. Chr.) si pana in plina epoca medievala (sec. XV-XVIII). Obiecte din materiale diferite, de la os pana la metal prelucrat, vase de lut restaurate, unelte pentru gospodarie, bijuterii si bani din vechi timpuri sunt expuse aici, organizate cronologic sau in functie de zona unde au fost descoperite. Din pacate curiozitatea mea si eforturile ghidei noastre de a-mi explica si a-mi detalia in amanunt insemnatate artefactelor nu au fost de ajuns pentru o a pricepe mare lucru din povestea pe care o deapana acestea de decenii in acest muzeu, o fetita de trei ani nu poate fi atrasa de niste bete si oale sparte, asa ca a trebuit sa marim pasul pentru a ne tine dupa ea.

Partea de etnografie a parut mai interesanta, de aceea am reusit sa poposim mai mult aici, interioare autentice de casa taraneasca din Baragan pot fi admirate aici, cu toate obiectele, mobilierul, tesaturile si roadele muncii mestesugarilor ce umplu standurile.

O alta sectiune, aflata la etajul cladirii, gazduieste o expozitie de obiecte de arta, dar si de colectie, o mica avere donata muzeului de Nicolae si Zamfira Tuzlaru in anul 2001. In aceasta interesanta colectie sunt cuprinse atat lucrari de arta ale unor cunoscuti artisti plastici, cat si lucrari grafice ale donatorului, care pe langa pasiunea de a calatori si a colectiona obiecte de valoare artistica mai avea si pasiunea picturii. Astfel, pictorul si inginerul Nicolae Tuzlaru a reusit sa adune o zestre de tablori, statuete, vase din bronz si din ceramica, chinezesti, piese de mobilier Rococco si icoane valoroase cu care sa daruiasca acest muzeu in care stralucirea lor sa nu fie ascunsa de privirile oamenilor.

Istoria spiritualitatii in Ialomita este reprezentata in acest muzeu de fresce prelevate de pe peretii unui vechi biserici din zona incarcata de istorie din imprejurimile localitatii Dridu, inainte ca aceasta sa fie lasata intentionat prada apelor, impreuna cu casele enoriasilor, in aria lacului de acumulare format prin construirea Barajului de la Dridu pe raul Ialomita.

Mi s-au parut foarte interesante si facsimilele documentelor stravechi prin care se atesta existenta primelor asezari din judet.

Doamna care se ocupa cu insotirea vizitatorilor, destul de rari, baunuiesc, a dat dovada din nou de mare amabilitate cand, la iesire, mi-am adus aminte ca nu facusem nici o fotografie, fiind mult prea preocupat sa nu darame fi-mea ceva pe acolo, si nu doar ca mi-a aprins din nou luminile in tot muzeul, ci s-a si oferit sa mentina preocupat copilul in cele cinci minute cat mi-a luat mie sa fac din nou turul muzeului.

Eu am fost destul de impresionat dupa vizita la muzeu, din pacate copilul este inca mic pentru a intelege despre vremurile evocate de exponatele de aici, dar sigur vom repeta isprava aceasta cand va fi mare. Nu de alta, dar m-a facut teribil de curios...

Nu ezitati sa treceti pragurile muzeelor, oricat de mici si neinsemnate vi s-ar parea locurile unde va aflati sau unde locuiti, pentru mine trairile au fost aceleasi, fie ca am vizitat vre-un muzeu de "acasa", fie in excursie.

Trimis de valimi in 10.12.10 11:43:24

VIZUALIZĂRI: 4671 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valimi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Muzeul Judetean Ialomita - Cladirea micuta dintre blocurile din centrul orasului
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[10.12.10 12:17:44]

M-ai convins să-l bag în lista must see... alături de turnul Eiffel. În ce anotimp îmi recomanzi să vin. Vreau să văd neapărat şi acei...

trandafiri minunati de acolo

Am votat, că oricum nu mă costă nimic.

anadragusin
[10.12.10 15:49:26]

Multe locuri interesante de vizitat aveti si voi prin Slobozia! Felicitari Valimi!

sandu.53
[10.12.10 15:57:32]

felicitari pentru modul in care promovezi din punct de vedere turistic orasul tau!

hlli
[10.12.10 16:29:24]

Si am trecut de atite ori in drumul meu spre litoral!!! Nici o data nu m-am gindit sa fac un popas si sa vizitez Slobozia. Poate la urmatorul drum sa o fac.

Cum a zis @sandu53, felicitari pentru promovarea orasului tau.

Eu as mai adauga, felicitari pentru "patriotismul local".

luciaoradea
[10.12.10 19:18:36]

Un alt loc interesant din Slobozia! Felicitari si din partea mea!

Interesante si pozele de la muzeul agriculturii!

pepsi70ro
[10.12.10 20:12:20]

Felicitari pentru review si pentru faptul ca doresti sa aduci valorile locale in prim planul pe care il merita!

P. D. L. M!

maradonna
[11.12.10 10:50:52]

3,5 lei o vacanta asa frumoasa ? vorbesti serios ? [***]

[11.12.10 11:17:53]

@maradonna

Tu încă nu ai aflat că ţigăniile de la noi au devenit atracţii turistice? Nu ai văzut ce promovare ne fac prin Franţa, Italia, Germania? Vin televiziunile străine şi jurnalişti de la cele mai titrate publicaţii şi fac reportaje de promovare a acestor locuri, cu un aşa potenţial turistic, iar tu faci tot posibilul să arăţi contrariu.

Păi se poate?

[11.12.10 11:27:03]

cele cinci minute cat mi-a luat mie sa fac turul muzeului

Lung supliciu... mai ales pentru noi.

TORA INGRID
[11.12.10 11:37:39]

bravo maradona !

[11.12.10 12:18:37]

@maradona, ai câştigat o vacaţă şi mai ieftină de 3,5 lei. Pentru tine e moka. Sper ca peste o săptămânăă să te gândeşti bine, împreună cu colega ta TORA INGRID dacă mai scrieţi off-topic şi jignitor vreodată.

Şi avertizez încă odată, cât se poate de serios că o să apelez la sancţiuni din ce în ce mai severe, până ce toată lumea va pricepe că aici NU este un site de socializare, nu se discută persoane, ci doar excursii, cazări şi experienţe asociate cu acestea.

dorgo
[11.12.10 12:43:28]

@ popescu. borsa...

ei, ce mai vrei si tu acuma, amice? ... a vrut omul sa faca un revew complet si a facut si el "turul muzeului pe dinafara", (mai ales ca usa muzeului era inchisa, si-a trebuit sa intre pe geam, vezi PO2) sau poate era in cautarea "trandafirilor rosii" ce la Slobozia infloresc in decembrie sau poate muzeul n-ava grup sanitar...

Felicitari @valimi, puncte si de la mine! , inca vreo 10 review-uri orasenesti sau judetene "de succes" ca asta si vei fi pe podium! Si te vei duce apoi in sejur in Antalya, ca meriti, esti bun, jos colopul!

[11.12.10 13:02:30]

Contul-clona @maradonna a fost banat.

Folosirea unor clone NU este o solutie pentru rezolvarea problemelor, aceasta tactica nu face decat sa le amplifice.

[11.12.10 13:14:29]

Mutat la "Evenimente si locuri de interes turistic restrans" - rubrica nepunctabila

piti
[11.12.10 13:22:03]

Pentru a evita astfel de situatii trebuie creat pe forum un nou topic, sa zicem " Coltul frustratilor " unde poate fiecare sa-si verse naduful.

Mai nou a aparut o noua distractie. Iti gasesti o tinta, in cazul de fata @valimi (care la inceput scria foarte bine, dar ultimele 4-5 " impresii " intradevar lasa impresia unei fortari a ceea ce ar trebui sa insemne un review) si te apuci sa scrii ecouri bascalioase, normal off topic. Ceata de contestatari se apuca sa voteze ecourile, completeaza cu alte ecouri in aceeasi nota si avem imaginea unui site in ton cu tara: o tziganeala, o balacareala. Asa nu cred ca imbunatatim calitatea continutului AFA.

TORA INGRID
[11.12.10 13:35:24]

@piti ai dreptate, si se stie ca cine seamana vant culege furtuna, mai putin cu victimizarea, chiar nu avem o victima, mai degraba... victima a dus prejudicii site-ului. puncte de vedere echilibrate ca al tau mai aduc un pic de normalitate. si ai dreptate si in afirmatia ca e pe site cum e in tara, de ce te asteptai la altceva?

mi-e dor sa citesc numai review-uri despre locuri pentru care facem economii sa ajungem acolo, despre locuri ce ne indeamna sa visam, despre destinatii turistice de vacanta/sejur/weekend in care plecam cu familie, prieteni sau poate chiar singuri, nu despre locuri in care alimentam masina sau schimbam valuta. Ce bine ar fi daca vocile pertinente si cu bun simt chiar s-ar face auzite.

@admin, buna idee cu mutarea rew. in aceasta rubrica, te rog muta si rew. mele ultimele trei!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[11.12.10 13:42:29]

@tora: cele trei reviews-uri au fost mutate si ele in cadrul acestei rubrici. oricum le-ar fi venit randul, mai devreme sau mai tarziu, cand le-as fi descoperit. Sunt foarte hotarit sa fac "curatenie" si sa ma asigur ca astfel de reveiws-uri pot exista bine-mersi pe site, insa nu pot aduce nicio contributie la punctajul autorului.

Probabil nu le descopeream, totusi, foarte repede, pentru ca nu ma asteptam din partea ta la asemenea reviews-uri.

[11.12.10 14:18:33]

@Admin

Nu vrei să ne faci şi nouă cunoscut, cui aducea maradonna prinosul de voturi şi eventual... să le anulezi.

În legătură cu Tora, cred că greşeşti, review-urile ei au fost o ,,reacţie'' la altele, care nu mai pridideau să impurifice site-ul.

[11.12.10 14:29:42]

Voturile acordate de maradonna au fost anulate - lista lor o gasiti mai jos

ToUsername - Review - VotAcordatIN

Aeerdna - Muntele Athos (partea III) - Aventuri pe yachtul O... - 2010-11-27 12:36:39

sandu.53 - O seara la patinoarul din Drumul Taberei - 2010-12-03 14:27:25

oanaboteanu - Un adevarat palat - 2010-12-06 15:19:41

badge® - China 2010 - pas cu pas (episodul 16) - 2010-12-06 15:49:59

TEOANCA - Baile Telega inca nu s-au predat! - 2010-12-06 16:07:42

dorgo - Descoperă peştera Urşilor - 2010-12-11 11:00:00

[11.12.10 14:36:35]

Se poate trage concluzia că a fost creat doar pentru... cârcoteală, nu a fost un votant... împătimit.

ninaa
[11.12.10 21:30:21]

Da, dar a cui clona era? Banati si originalul va rog!

anadragusin, dorgo, hlli, luciaoradea, ninaa, piti, popescu.borsa*, sandu.53, TORA INGRID
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Slobozia și împrejurimi:

• pagină generată în 0.069307088851929 sec