ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.12.2010
ÎNSCRIS: 12.03.10
DEC-2010
2 AD. + 1 COPII

SLOBOZIA / Sarbatorind de 1 Decembrie - Ziua Romaniei

Promisesem copilului ca mergem sa vedem parada militara de Ziua Romaniei, nu cunosteam prognoza meteo, ca altfel mi-as fi vazut de treaba. Asadar, la prima ora fetita noastra s-a prezentat pentru pregatirile de mers la parada, si-a cautat steguletul si umbreluta tricolora si a declarat ca este gata.

Neavand incotro, ne-am conformat si, incotosmanati corespunzator peisajului inghetat din Baragan, ne-am prezentat la bustul lui Mihai Viteazu, loc in care se organizeaza ceremoniile legate de 1 decembrie in fiecare an in Slobozia, unde am constatat ca nu erau deloc putini cei care au ales sa iasa in ploaie si in frig pentru a lua parte la sarbatorirea Zilei Nationale a Romaniei.

Ceremonialul a fost deschis de intampinarea oficialitatilor judetului si prezentarea onorurilor militare. Un lung dispozitiv de militari in uniforme care ii aparau mai mult sau mai putin de ploaie si de vantul taios ocupau un sens al bulevardului. Fanfara astepta doar un semnal pentru a-si incepe recitalul, insa mai intai trebuiau sa-si faca meseria preotii organizati intr-un sobor ad-hoc. Asta e, la romani fara popa nu se poate, si la botez, si la cununie, si la inmormantare, de ce nu si la Ziua Nationala? S-a desfasurat, asadar, o slujba de pomenire a eroilor ce au luptat pentru implinirea visului Unirii Principatelor Romane.

A urmat depunerea de coroane, de care am scapat si anul acesta, cu greu, dar am scapat, datorita fetitei mele cu care trebuia musai sa merg la ceremonie si na-s fi putut indeplini solemna misiune cu o gargarita in carca fluturand un stegulet.

Dupa depunerea coroanei aflam ca suntem, din cauza condiilor meteo nefavorabile, privati de una din atractiile zilei, dansurile populare. Se trece, astfel, direct la parada militara, fara ca MIG-urile Lancer de la Fetesti sa faca deschiderea, tot din cauza vremii. Impresionanta miscarea trupelor in diverse uniforme, trecand in pas de defilare si salutand solemn la trecerea prin fata monumentului si a Prefectului. Intotdeauna militarii, prin sincronizare si numarul mare de oameni care se coordoneaza perfect reusesc sa tulbure un pic simtirile audientei.

Apoi au defilat autovehiculele folosite de unitatile militare, doua masini de transport trupe tractand doua tunuri, masinile de interventie ale Jandarmeriei, Politiei, Pompierilor, ISU, SRI si altele, o parada la fel de impresionanta, cu multe lumini si sirene.

Acum, eu am ramas cu o nedumerire. Am inteles de ce se organizeaza parade militare si defilari de genul acesta de Ziua Armatei, de Ziua Marinei, Ziua Aviatiei si asa mai departe. De ce trebuie sa ne aratam muschii de ziua Romaniei si mai ales cui ii aratam? Noua insine. Asa ne-am invatat noi sa sarbatorim, probabil datorita faptului ca am fost prea mult timp prinsi in razboaie si trebuia sa aratam ca avem cu ce, prea mult timp comunisti si trebuia sa fim organizati. Acum de ce mai facem parade militare de Ziua Romaniei?

Din obisnuinta, zic eu, deoarece pentru a face altceva ar trebui sa ne gandim, iar sa facem ca anul trecut este cel mai usor.

Spre seara tot jandarmii au mai organizat o frumoasa parada cu torte si jocuri de lumini, demonstratii ale luptatorilor, totul incheindu-se cu un scurt foc de artificii, destul de greu de urmarit din cauza ploii.

Trimis de valimi in 02.12.10 12:41:25

VIZUALIZĂRI: 3308 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valimi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 1 Decembrie - Ziua Nationala a Romaniei - multe umbrele se adunau la bustul lui Mihai Viteazul
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

Costi
[02.12.10 13:55:29]

Acum de ce mai facem parade militare de Ziua Romaniei?

Cum de ce? E foarte simplu de răspuns!

Ca să ai tu despre ce scrie!

Eu nu înţeleg totuşi care este legătura poveştii tale, interesantă, de altfel, cu turismul.

Sau cumva, crezi că, în acest fel, anul viitor, Slobozia va atrage mii de turişti, ca să vadă sărbătorirea zilei naţionale în acest oraş?

Mai ai un pic şi ne vei scrie despre... o călătorie în fundul curţii, mai ales că ai casă nouă

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][14 voturi]
sandu.53
[02.12.10 14:04:05]

nu am mai fost la o parada de pe vremea raposatului iar cu vremea de ieri si tansportul din Bucuresti am preferat sa ma ocup de alte treburi! frumos ca ai iesit cu cea mica dar sper ca nu v-a afectat vremea rea! super bonus in emn de apreciere pentru fetita ta!

[02.12.10 14:39:17]

@costi

Da' votantii si-au facut datoria!

Astept si eu cu interes ''calatoria in fundul curtii'', toate episoadele. Sa vezi ce extaz va fi pe unii dintre noi de genul: ''vai ce iarba mare!

'', ce gard frumos! ''

, '' superba descriere a firului de ceapa''

'' Sb, vai cate ai indurat, sper ca acum ti-e bine''

si altele de genul asta!

[02.12.10 14:43:18]

@Costi, in week-end am intrebat mai multi prieteni din alte localitati daca cumva se organizeaza manifestari deosebite in orasele lor, chir voiam sa imi petrec ziua de 1 Decembrie in alt oras, sa particip la evenimentele din alta localitate decat Slobozia, pentru ca aici stiam ca vor fi anoste.

Cat despre ironiile tale "fine", m-as lipsi de ele cu placere. Dar asta este, le-ai postat, acum asteptam galeria se vina cu scandarile, apreciat vad ca esti.

A, uite, intre timp au aparut...

[02.12.10 14:47:55]

Desi e discutabila utilitatea turistica a acestui articol, el ramane pe site (cel putin momentan) dar fara PMA.

Iar pe onorabilii colegi care au ceva de comentat, ii rog frumos sa faca acest lucru in forum, pe topicul dedicat acestor discutii.

Multumesc,

santana*
[02.12.10 14:50:49]

@ valimi

Nu te lua după "haiduci".

Să scrie @vladex de la el din Bolintin-Deal că de acum 20 de ani de când a fost scandalul cu minoritarii bătuţi de majoritari n-a mai scris nimeni nimic.

ninaa
[02.12.10 14:52:26]

Am inteles ca MIG-urile Lancer au fost consemnate la sol din cauza ultimului accident aviatic produs de un astfel de aparat. In privinta muschilor pe care trebuie sa ni-i aratam de Ziua Nationala eu cred ca e de domeniul SF-ului sa vorbim despre asa ceva. Pai ce dotari avem noi? Ca ne mor soldatii in Afganistan de bine ce sunt blindate tancurile... Ma mir ca pornesc la caldura si nisipul de acolo... Suntem cu o suta de ani in urma Europei, da' suntem mandri ca suntem romani.

Ai avut curaj sa iesi cu fetita pe asa o vreme sau la voi nu a fost ca la Bucuresti?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[02.12.10 14:56:22]

Ninaa, nici la noi nu a fost vremea prea buna de iesit arafa, insa am fost un pic fortati: copilul "tropaia" prin casa ca ii promisesem, nu stiam cum va fi vremea, marti era bine... Iar sefii mei au vrut neaparat sa ma vada si pe mine la depunerea de coroane, asa ca am aparut si le-am facut cu mana de departe, stand cu copilul in carca, sa nu ma treaca absent.

Nu stim treaba cu Mig-urile...

[02.12.10 15:10:46]

@Vladex ia o scurta vacanta pentru off-topic repetat, in ciuda avertizarii. (Ecoul cu pricina a fost sters). Sper sa fie singurul.

RobertCodescu
[02.12.10 15:50:30]

+ inca 400 PMA de la subsemnatul!!! Chiar asa ce are de-a face cu turismul o parada militara de Ziua Nationala ca doar nu-i parada de Independence Day de la Washington! ? !! ? O sa fac eu o lista cu orasele mari unde NU a fost parada militara de 1 decembrie 2010!!!

@valimi NU pune la suflet toate"initepaturile" colegilor tai de site unii "ieste" invidiosi pe succesurile tale de pe AFA! Cica ai devenit prea devreme MEMBRU PARTENER pe AFA si NU ai nici macar un an!!!

FELICITARI de review : D

dorgo
[02.12.10 19:57:27]

@ Costi (iata parerea mea, care nu e decat foarte subiectiva), amicul @valimi a avut o ascensiune fulminanta, slalomeaza printre concurenti si chiar daca nu au existat in tara agentii turistice care sa vanda bilete de sejur la Slobozia pentru parada militara si acest ultim review al sau nu e turistic (si aici doar web-ul poate stabili daca e sau nu), el are un stil propriu al sau, cald si limpede, de romancier si jurnalist in acelasi timp, (intotdeauna fara greseli de ortografie), stil spontan care place, stil care te unge la suflet si multi nu doresc decat sa se relaxeze citind asa ceva, dupa ce si-au luat portia de "info turistice" de pe alte review-uri mai exacte dar mai reci, apoi lumea de pe site s-a indragostit deja de fetita lui iar el are talentul sa ne povesteasca tuturor pataniile ei... cred ca @valimi ar putea sa scrie si despre sarma ghimpata ce trece printr-o gara parasita din Slobozia printre ale carei traverse cresc doar buruieni, caci tot va lua 6000 de puncte, el are deja fanii lui, care nu se castiga usor, e deja un star, (uneori ajunge sa scrii 2-3 review-uri excelente si-apoi lumea cand iti vede doar numele te voteaza din reflex, fara sa mai citeasca prea mult ce scrii in prezent ci se gandesc la ceea ce-ai scris in trecut si le-a placut), eu cred ca el are in ranita lui tresele de general si daca si-o pune in gand, ar putea ajunge pe podium... daca nu anul acesta, sigur, anul ce vine... asadar... trebuie sa ne inclinam in fata valorii, sa spunem "chapeau bas", sa salutam orice "new entry" de calitate si sa fim fair play... fiecare an are liderii si idolii sai... anul trecut ai fost tu... sincere felicitari!... acum pe val este altcineva... coroana cu flori de maslini e transmisibila...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
ninaa
[02.12.10 20:10:38]

Subscriu la ce spune dl dorgo. In plus pe mine ma intereseaza si curtea dar mai ales planurile casei lui valimi ca poate-mi fac si eu la fel. Nu stiu de ce dar unii simt nevoia sa-si verse frustrarile pe net. Nimic nu le place, desi nu-i obliga nimeni sa citeasca.

webmasterXY*
[02.12.10 20:19:47]

Pe review-ul asta s-a dat deja un cartonas galben si s-a cerut in mod explicit cu 4 ecouri mai sus sa pastrati comentariile strict on-topic. Pentru alte discutii, va rog sa folositi cu incredere PM (mesajul personal), ori forumul.

Va atrag atentia ca orice off-topic ce va urma dupa acest ecou va fi sters, iar userul ce-l posteaza va fi sanctionat (indiferent de nume, pozitie in clasament, ori afinitati). Punct.

santana*
[02.12.10 20:45:11]

@ Dorgo, ai mare dreptate dragul meu, chiar nu inteleg ce au unii cu @valimi. Nu mutileaza limba romana, ii plac iesirile de orice fel, slalomeaza bine... Si eu am copii pe care ii ador, in paranteza fie spus... Mie mi-a placut 1 Decembrie la Slobozia. Comentariile rautacioase de mai sus nu fac decat sa-l dezarmeze sa scrie in continuare.

editat de webmaster15, rog pastrati discutia on-topic, multumesc

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[02.12.10 21:59:31]

Ei, văd că nu vă potoliţi... Deşi nu aş fi vrut, închid acest topic. Cel puţin până la mutarea la rubrica "Filozofări turistice", unde cu siguranţă nu va mai deranja atâţia oameni.

[08.12.10 14:16:39]

Review-ul a fost mutat la rubrica "Evenimente si locuri de interes turistic restrans" din sectiunea OFF-TOPIC (fara puncte).

Nu este singurul care va avea aceasta soarta, determinata de trecerea mai devreme decat imi planificasem intr-o noua etapa de evolutie a site-ului AmFostAcolo.ro, una care pune accent pe dezvoltarea calitativa din punct de vedere strict turistic.

Detalii o sa urmeze pe forum, in sectiunea dedicata Regulamentului, dupa ce epuizez multele sesizari care s-au adunat pe parcursul lipsei mele (si dupa un pic de curatenie in rubrica Filozofari turistice)

[08.12.10 14:40:47]

Admin, foarte corect, incadrarea este corespunzatoare, la conflictul de prevederi ale Regulamentului (cele care erau in vigoare la data postarii pe site a review-urilor si cele care se aplica acum, oarecum retroactiv) cred ca ar mai trebui lucrat. Te-as sfatui sa consulti un specialist in norme, nu de alta, dar s-ar putea sa ai cam multi filozofi nemultumiti.

Spor la treaba!

O sa ai cam mult de lucru pana la sfarsitul anului.

[08.12.10 14:49:09]

Foarte buna initiava Admin-ului. Eram sigur ca se vor gasi unii sa-i dea sfaturi despre cum trebuie sa-si gestioneze afacerea.

Raman la parerea mea ca premiile ar trebui sa fie pur simbolice, sa se mai curete si AFA de balarii (asta cu balariile e de la wm0)

[08.12.10 14:51:43]

Unii? , oare cine sa fie...

[08.12.10 15:08:20]

Unii, nu spui cine, da' va dau un indiciu: 75-80% din review-urile lor ar trebui incadrate la sectiunea asta foarte inspirat numita ''EVENIMENTE SI LOCURI DE INTERES TURISTIC RESTRANS''

[08.12.10 15:12:14]

Am fost destul de subtil, nu-i asa?))))

chelie_d, Costi, dorgo, ninaa, sandu.53, santana*, valimi, vladex
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Slobozia și împrejurimi: