ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2020
Familie
2 AD. + 1 COPII -- v: 10 ani
EXCELENT

Lacul Mocearu - plimbare prin zona de munte a Buzăului

În ultimele luni am mers de câteva ori în Munții Buzăului. Sunt anumite motive: ajungem destul de repede în multe locuri (cam în două ore), există numeroase zone frumoase, dar mai puțin promovate, iar potecile sunt aproape pustii.

Lacul Mocearu este unul dintre cele mai frumoase locuri pe care l-am vizitat, așa că despre el voi scrie în acest articol. Lacul Mocearu se află la aproximativ 800 de metri altitudine, pe un platou montan, la câțiva kilometri de localitatea Plaiul Nucului. Obiectivul se află pe teritoriul administrativ al comunei Chiliile. Lacul ocupă suprafața de circa 10 hectare.

Accesul către lac este destul de greoi, întrucât drumurile nu sunt grozave. De fiecare dată noi am ales să urcăm dinspre localitatea Lopătari (pe DJ 203K). Pe ultimii 10 kilometri, drumul este neasfaltat și cam denivelat; sunt amplasate vreo două indicatoare care arată direcția spre lac. O altă posibilitate de a ajunge acolo este un drum îngust, modernizat recent; este vorba despre un drum comunal care pornește din apropierea localității Chiliile. Drumul dinspre Chiliile este asfaltat recent pe vreo 9 kilometri și este îngust, două mașini mici trecând cu greutate una pe lângă cealaltă.

Pe un tăpșan din apropierea lacului sunt două unități de cazare: pensiunea Lacul Mocearu și pensiunea Lacul Zânelor. Noi lăsăm de fiecare dată mașina în apropiere, apoi pornim la pas spre lac. Nu am dat înconjurul lacului în această primăvară deoarece am întâlnit un gard nou pe partea opusă, dar am făcut plimbări pe cărarea dinspre pădure.

Pădurea de brad care mărginește lacul oferă adăpost pescarilor, însă marea captură s-a lăsat așteptată de fiecare dată când noi am fost în zonă. Am văzut doar câțiva peștișori într-o găleată. Dacă ai răbdare, din stufăriș ies de obicei rațe sălbatice, care înoată tacticos, prilej numai bun pentru a face fotografii.

Într-o sâmbătă din luna iunie am găsit pe o pajiște din apropierea lacului câteva corturi. Nu este un lucru rău să campezi, dar în acea zonă au apărut gunoaiele, iar asta nu poate să ne încânte.

În urmă cu vreo doi ani, la pensiunea Lacul Mocearu erau două hidrobiciclete, dar cred că puteau fi folosite doar de către clienții pensiunii.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Alte obiective din zonă:

- Vârful Ivănețu din masivul cu același nume, cu înălțimea de 1191 de metri vezi impresii

- Cascada Săritoarea, aflată în apropiere de localitatea Plaiul Nucului vezi impresii

- Platoul de sare și lacul Meledic vezi impresii

- Mănăstirea Poiana Mărului de la Bisoca vezi impresii

- Mănăstirea Găvanu din comuna Mânzălești vezi impresii

- Zona Gura Teghii vezi impresii , de unde se poate pleca spre cel mai înalt pisc din Munții Buzăului, respectiv vârful Penteleu.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Lacul Mocearu se află într-o zonă frumoasă și destul de sălbatică. Se pot face plimbări interesante pe acele meleaguri.

Noi am fost acolo și vom reveni ori de câte ori vom avea posibilitatea!

Toate cele bune!

Trimis de Floryn81 in 06.07.20 17:27:56
Validat / Publicat: 06.07.20 22:01:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUZĂU.

VIZUALIZĂRI: 2798 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Lacul Mocearu într-o zi frumoasă de primăvară.

diana2015PHONE
[07.07.20 15:19:07]

Frumos într-adevăr

Noi cunoaștem destul de bine zona mai ales drumurile care "omoară" mașinile din păcate. La fiecare alegeri candidații promit că asfaltează dar... de 14​ ani de când mergem pe acolo toooot așteptăm. Cumătra noastră locuiește la Plaiul Nucului, unde este sublim. Toată zona este o oază liniște și aer curat. Dacă se mai fac câteva pensiuni gata, se duce liniștea și curățenia

Felicitări, votat cu tot ​dragul

Lucien
[07.07.20 18:43:45]

Mi-a plăcut lacul (din fotografii) și încadrarea în zonă (perspectiva turistică).

Am rămas surprins de numele lacului, cunoscând o zonă Mociar lângă Toplița (jud. Hargita) și știind de o interesantă rezervație forestieră Mociar pe lângă Reghin (jud. Mureș). Ambianța mlăștinoasă a acestor două trădează foarte ușor proveniența maghiară a denumirii: mocsar (se pronunță exact „mociar” ) însemnând mlaștină. Nu mă așteptam să găsesc un Mociar și în Buzău.

120BBB
[15.08.22 13:12:30]

Buna ziua! De ceva timp caut informatii despre o ruta intre Intorsura Buzaului si Dedulesti, Buzau. Am in intentie, cunoasterea mai buna a zonei. Am fost descurajat insa, de lipsa detaliilor privind starea drumurilor. As fi recunoscator, daca cineva ar putea sa ma ajute, cu un traseu optim intre cele doua localitati.

120BBB, diana2015, Lucien
Alte impresii din această RUBRICĂPeriplu prin frumuseţile Buzăului: