ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.02.2020
ÎNSCRIS: 20.03.08
STATUS: CONSUL
JUN-2019

Schloss Drachenburg – o minunăție de castel

De foarte mult timp îmi doream să văd, live, un concert Phil Collins. Cum în 2007 atunci când a ajuns și în România (la București) nu am reușit să prind bilete, am tot sperat că voi reuși într-o zi să fiu spectator la un alt concert al marelui artist. În această primăvară o prietenă ne-a spus că va fi un turneu european (dar România lipsea din traseu) așa că am căutat o locație convenabilă. Dintre țările care găzduiau concerte noi am ales Germania, și am căutat un oraș care corespundea din punct de vedere al datelor și zborurilor. După mai multe căutări am ales Köln ca destinație, dar cum orarul de zbor direct aici nu era mulțumitor, am ales să zburăm la Dortmund sâmbătă dimineață cu retur duminică - la Dortmund, pe perioada sezonului de vară, sunt zboruri zilnice cu compania mov.

Zis și făcut – am ales concertul din data de 22 iunie care a fost sâmbăta, concert suplimentar la cel inițial de vineri 21 iunie. Cum am fost 4 persoane am decis (chiar în dimineața decolării de la Otopeni am făcut rezervarea) că este mai avantajos să închiriem o mașină, în detrimentul transportului public. Pentru 2 zile am plătit 44 de euro/familie (combustibil inclus), un preț mult mai acceptabil dacă e să comparăm cu costul biletelelor de tren + autobuz (dus-întors între aeroportul din Dortmund și Köln) care ar fi costat 106 euro/familie.

Cu această ocazie am hotărât să ne abatem puțin din drum și să vedem un castel medieval superb - Schloss Drachenburg. Am decis asta în mașină, pe drumul dintre aeroportul din Dortmund și Köln, căutând ceva obiective de vizitat în apropierea orașului - am aterizat la ora 9 a. m iar la ora 10 plecam cu mașina de la aeroport astfel că puțin după ora 11 eram în Köln (era mult prea devreme pentru check-in).

Schloss Drachenburg se află la circa 35 km sau 35 min de Köln astfel că este o destinație ușor accesibilă și recomandată celor care ajung prin zonă. Este popular printre turiștii germani și ne-am felicitat pentru această alegere. Sus la castel se ajunge în 2 moduri. Prima variantă - cu funicularul din Königswinter (detalii aici - drachenfelsbahn.de/index.php/en) sau pe jos (drum de vreo 12-15 min), varianta aleasă de noi care am venit cu mașina.

Am parcat la baza dealului unde este ridicat castelul (o parcare foarte mare, dar în plin soare) apoi se merge pe un drum în ușoară urcare prin pădure. La vreo 200 m de la parcare există Băile Lemmerzbad – un loc care arată impecabil, poziționat în pădure, destul de animat și căutat în special de familiile cu copii - schwimmtreff-koenigswinter.de.

Noi ne continuăm urcarea și trecem pe lângă Nibelungenhalle – un spațiu cu atracții pentru copii, inclusiv, reptilienzoo, - nibelungenhalle.de

Înainte de a ajunge la castel trecem pe lângă două case superbe specifice zonei, cu grădini frumoase – una din ele având o terasă unde puteți servi și Berea nemțească. La intrare pe domeniul castelului, achităm biletul în valoare de 7 euro/adult și pășim într-o lume de basm – castelul arată ca-n filme, cu turle de poveste, iar în unul din turnuri se poate urca pentru o panoramă minunată a zonei. Vizita se face pe cont propriu, astfel că puteți să stați cât doriți și unde vă place. Castelul este construit pe dealurile Siebengebirge (șapte munți) și este înconjurat de păduri. În jurul castelului sunt mai multe alei pe unde se pot face plimbări de voie, astfel că vă puteți petrece o zi întreagă vizitând castelul și zona limitrofă.

Schloss Drachenburg a fost construit între 1882-1884, în stil neo-gotic, iar în anul 2010 au fost finalizate ample lucrări de restaurare. Având un asemenea decor, aici se organizează multe cununii (în timpul vizitei noastre am văzut două asemenea evenimente) sau recepții private. În jurul castelului sunt grădini amenajate impecabil, cu flori în culori vesele, pomi și plante decorative. Un rond cu flori frumos asortate se află chiar în fața intrării – intrare flancată de felinare de epocă și balustrade din fier forjat.

În stânga intrării pe fața sudică a castelului există un alt spațiu floral denumit, Terasa lui Venus, cu hortensii uriașe, trandafiri, dar și pomi tunși la linie. Fântânile au fost de asemenea restaurate, astfel că ele sunt funcționale. Un, pat floral, asortat este plantat în această grădină – aranjamentul floral este diferit în fiecare an. Terasa castelului este o zonă foarte căutată pentru plimbare și pentru fotografii.

În castel se pot vizita o mare parte din camerele situate la primele două nivele. Aceste camere sunt complet mobilate - au mobilierul din lemn masiv datând din acele vremuri, decorațiuni, tablouri și covoare. Foarte frumoase sunt sala unde se organizau recepții, biblioteca, dar și picturile bine conservate care decorează o parte din pereții și tavanele încăperilor. Zidurile care flanchează scara principală sunt decorate cu câteva tablouri imense care reprezintă împărați germani dar și cu aspecte din istoria lor.

Cum spuneam mai devreme, se poate urca în unul din turnuri – urcarea se face pe o scară în spirală, iar spre vârf aceasta este foarte îngustă (pentru anumite persoane poate fi o senzație neplăcută). Odată ajunși sus veți fi răsplătiți cu panorame frumoase asupra dealurilor împădurite din jurul castelului, a fluviului Rin și a câtorva localități de pe malul Rinului. Spațiul de pe platforma de sus este destul de mic, astfel că veți fi nevoiți să faceți rapid câteva poze și să lăsați loc celorlalți turiști.

Dacă vi se face foame veți găsi un mic bistro, unde puteți servi căteva feluri de mâncare sau mici gustări, băuturi calde sau reci, prăjituri, înghețată. Aici puteți intra înainte sau după vizita voastra la castel. La ieșire nu lipsește magazinul de suveniruri, cu pliante și broșuri cu istoria castelului, dar și magneți sau alte mici cadouri.

Am petrecut cam 3 ore plimbându-ne pe alei și vizitând acest frumos castel – dacă ajungeți prin zonă faceți o vizită aici…. nu o să vă pară rău.

Site oficial - schloss-drachenburg.de/index.php/en.

Trimis de BOGDAN DSN in 05.02.20 18:35:02
Validat / Publicat: 05.02.20 19:13:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 1563 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 Schloss Drachenburg văzut de la intrarea în parc

Dan&Ema [05.02.20 19:47:53] »

@BOGDAN DSN:

Superb castelul!

De fapt nu e o surpriza, caci bine arata majoritatea castelelor din Germania. Este doar o apreciere.

Mi-a placut vederea din turn si perspectiva din punctul de belvedere. Aici ai contribuit cu pozele tale de calitate.

Insa cel mai mult mi-a placut aspectul exterior al castelului.

Felicitari pentru destinatia aleasa... din cauza concertului.

Numai de bine! ????

webmaster [05.02.20 20:24:40] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

BOGDAN DSN [05.02.20 21:13:05] »

@Dan&Ema: Ai dreptate - castelele din Germania chiar arată bine. Restaurarea a fost încheiată în 2010, și cum au fost folosite materiale de foarte bună calitate, aspectul impecabil se va menține mulți ani de acum-încolo.

De sus, din turn chiar că ai o priveliște deosebită, iar vremea excelentă ne-a permis să facem câteva fotografii reușite. Faptul că pe ultima parte a urcării este loc doar de 1 persoană, poate fi un aspect neplăcut pentru unele persoane - dar se merită să urci chiar dacă se depune un oarecare efort.

mprofeanu [06.02.20 18:03:01] »

@BOGDAN DSN: Frumos Castel, frumoase poze! A meritat urcatul în turn! Mi-a plăcut și poza cu scara spiralată, vitraliile, grădina, totul!

BOGDAN DSN [06.02.20 19:38:07] »

@mprofeanu: Mulțumesc mult. Da, a meritat să urcăm pentru acele priveliști frumoase. Și când te gândești că am ales să vizităm acest castel, în mașină, pe drumul dintre aeroport și Köln - am căutat pe net obiective de vizitat în apropiere și am ales acest castel doar după pozele prezentate

Pe listă nu figura vreun obiectiv cu excepția orașului Köln, așa că a fost binevenită această vizită.

mishu [27.03.20 21:05:30] »

@BOGDAN DSN: Nu pot decat sa spun superb, felicitari, votat cu mare drag.

BOGDAN DSN [28.03.20 19:40:41] »

@mishu: Da, într-adevăr castelul este foarte frumos. Mulțumesc.

Dan&Ema, mishu, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Koln și împrejurimi: