ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.02.2015
ÎNSCRIS: 29.12.11
NOV-2012

La pas prin Koln

De multe ori o calatorie neprogramata poate fi mult mai tare, decat una pe care ai pregatit-o in detaliu si la care te-ai gandit zile si nopti. Asa a fost si vizita noastra in acest oras! Dar sa incepem cu inceputul.

Am acumulat niste mile, prin programul Miles&More si trebuia musai sa le folosesc. Aveam doar trei variante: Viena unde mai fusesem, Salzburg unde nu am vrut datorita anotimpului sau un aeroport care deserveste doua orase Bonn si Koln. Am ales fara mari informatii sa vizitam Koln-ul.

Am decis sa facem un city break de relaxare sa ne plimbam, sa gustam din farmecul orasului. Am zburat cu Germanwings compania asa zisa low-cost a lui Lufthansa, dar cu servicii foarte bune. De la aeroport am luat trenul catre Koln si in cateva zeci de minute eram in gara centrala din Koln.

Am iesit din gara si am avut un soc. In fata noastra se inalta impunatoarea catedrala denumita Domul din Koln. Este o constructie care efectiv te copleseste. Are un farmec total aparte, pe care nu-l observi decat la fata locului. Nicio fotografie din lumea asta nu poate reda maretia acestui monument. Da, maretia este cuvantul care defineste cel mai bine Domul din Koln. Este atat de mare ca nu am reusit sa o cuprind pe toata in nicio poza. Varfurile catedralei ai senzatia ca ating norii. Este ceva absolut impresionant. Am vizitat ceva catedrale la viata mea, dar aceasta cu toate ca nu este cea mai frumoasa m-a impresionat cel mai tare.

Constructia acestei catedrale a inceput in anul 1248, cand s-au pus bazele fundatiei si a durat cateva sute de ani. Construita in stil gotic este a treia cea mai inalta din lume, dar datorita arhitecturii pare cea mai inalta. Este o cladire protejata de Dumnezeu. Cu toate ca in timpul celui de-al doilea razboi mondial a fost lovita de mai multe bombe catedrala a rezistat peste timp. Ca o paranteza gara centrala aflata in apropiere a fost distrusa in totalitate. Ca o poveste se spune ca nu a fost lovita de bombe decat din greseala, deoarece pilotii avioanelor se orientau dupa varfurile catedralei pe vreme nefavorabila si nu intentionau sa o darame. Dar asta-i doar o poveste.

Dar maretia catedralei nu este numai in exterior, ci si in interior. Esti coplesit asa de o liniste interioara, iar lumina care patrunde prin frumoasele vitralii este ceva divin. In interiorul catedralei se afla un altar din marmura alba si negra unde se afla moastele Celor Trei Magi. O alta comoara a catedralei este si Gero Cross un crucifix din lemn din anul 971. In capela Tainelor poti admira o sculptura de lemn care ii infatiseaza pe Isus si pe Fecioara Maria, denumita Milan Madonna.

In interiorul catedralei pot asista la slujba un numar foarte mare de credinciosi. Catedrala are unsprezece clopote de mari dimensiuni, din care patru sunt medievale. Iti trebuie multa maiestrie ca sa tragi clopotele si de acest lucru se ocupa doar anumiti oameni special pregatiti pentru asa ceva.

Se poate vizita (contra cost) si Visteria Catedralei unde se afla chivotul de argint cu care a fost injunghiat arhiepiscopul Engelbert in anul 1225. Deasemenea se pot urca (contra cost) cele 509 trepte de piatra pana pe o platforma, de unde se poate admira orasul. Este o urcare anevoiasa si datorita ingustimii. In anumite locuri nu pot trece 2 persoane una pe langa cealalta. Pe anumite segmente chiar trebuie sa te apleci pentru a putea urca mai departe. Dar efortul iti este rasplatit cu varf si indesat. Privelistea este superba, iar ca bonus ajungi si pe o platforma in turnul sudic unde vezi marele clopot, denumit Clopotul Sfantului Petru. De sus admiri atat orasul, cat si vestitul Rin. Ca o paranteza vreau sa spun ca pe Rin trec o gramada de nave comerciale si de barje, semn ca in aceasta tara chiar se lucreaza. Se misca lucrurile.

Centrul vechi al orasului este destul de mic, se poate parcurge per pedes fara absolut nicio problema. Noi am fost cazati relativ aproape de centru (vezi impresii), ceea ce a facut sa putem savura linistiti farmecul acestui oras linistit. Oamenii sunt foarte draguti si veseli si ne-am simtit foarte bine aici, cu toate ca l-am vizitat la sfarsitul toamnei.

De vizitat nu am vizitat mare lucru. Pentru noi a fost un city break de relaxare. Am facut cumparaturi (multe) pe renumita Hohe Strasse. In Germania, cum am mai spus, imi gasesc de cumparat marimi potrivite si deasemenea lucruri de calitate, la preturi decente. Am colindat fara nicio grija pe stradutele adiacente. Pe Breite Strasse sunt o gramada de cafenele si restaurante unde am mers sa ne relaxam si sa servim masa. Preturile sunt destul de mari, dar berea e cea mai buna. Am incercat si bucatele lor traditionale. Unele mi-au placut altele mai putin.

Koln-ul este unul din cele mai liberale orase din Germania si acest lucru il simti. Nu se poate povesti. Il simti pur si simplu. Asa cum in China se simte ca-i o tara comunista si aici simti libertatea si te bucuri de ea. In acest oras este o mare comunitate gay si acest lucru il observi datorita nenumaratelor sex shop-uri dedicate.

Nemtii sunt civilizati, imbracati bine sunt inalti si arata bine. Si ei si ele. Sunt oameni cititi. Se vede clar acest lucru cand intri in contact cu ei. Si sunt foarte sportivi. Dimineata alerga prin parcuri, merg cu bicicleta sau vaslesc pe Rin. Ei nu se jeneaza sa mearga pe jos la serviciu sau cu mijloacele de transport in comun. Koln-ul este un oras unde mi-ar placea sa locuiesc.

Cand am plecat de-acasa aveam in plan sa vizitez Muzeul Ciocolatei. Cu toate ca era aproape de hotel si cu toate ca atat eu, cat si fii-mea suntem mari amatori de ciocolata nu ne-am facut timp sa-l vizitam. Spun acest lucru pentru a sublinia cat ne-a placut sa hoinarim pe strazile orasului sa-i savuram farmecul. Nu e mai dulce ca o ciocolata, dar totusi...

Nu am putut rata parcul de distractii aflat in apropierea Koln-ului in oraselul Bruhl, denumit Phantasialand. Din Gara Centrala din Koln se ia un tren pana in orasul Bruhl, aproximativ 20 de kilometri. De acolo mai trebuie luat un autobuz pana la intrarea in parc.

Noi am ajuns aici in ultima zi in care mai era deschis. Nu stiu daca din acest motiv sau daca din cauza vremii mai racoroase, dar parcul era foarte liber. Nu am stat deloc la coada, ca la Disneyland, ca sa ne dam in diverse masinute. Intrarea in acest parc este semnificativ mai ieftina, decat la Disney. Eu compar cu Disney pentru ca acela este considerat cel mai tare parc de distractii. Cu toate acestea va spun ca aici ne-am distrat mult mai bine. La Disney e mai mult o poveste datorita personajelor Disney, care atrag copii. In Phantasialand am stat o zi intreaga, aproximativ 8 ore si ne-am dat in toate nebuniile de-acolo. A fost superb. Recomand si celor cu copii si celor fara. Este o distractie fara limita de varsta in care te simti iar copil. E un loc magic unde uiti de toate problemele cotidiene, un loc ideal sa-ti incarci bateriile. Am fost la ceva parcuri de distractie la viata mea, iar pe acesta l-am pus detasat pe primul loc. Aici ai parte de aventura, distractie si amuzament.

Ca peste tot parcul are mai multe tematici, respectiv este impartit in mai multe zone: Africa, Berlin, China, Mexico si Mistery. In fiecare zona gasesti la terase mancare traditionala caracteristica.

Exista diverse roller coaster care de care mai ametitoare. Deasemenea sunt diverse programe de divertisment, diverse spectacole. Am asistat la un spectacol unde cativa adolescenti faceau acrobatii cu bicicleta. Super, super tari pustii.

La Phantasialand am fost pentru prima data intr-un cinema 4 D, unde simti ca te afli in mijlocul actiunii, te misca, te stropeste cu apa si unde chiar simti anumite mirosuri.

Din camera misterelor, situata chiar la intrare in parc, iesi cu totul ravasit. Asta mi s-a parut, de departe, cea mai tare atractie. De altfel era singurul loc unde a trebuit sa stam la coada.

Deasemenea au barcute pe apa unde te fac fleasca, dar ai o surpriza la iesire unde exista o zona sa te usuci.

Mai au o masinarie care te intoarce pe toate partile. Parca esti o frigaruie pusa la gratar. In asta n-am avut curajul sa ma dau. O recomand celor mai tineri.

Una peste alta este un parc tematic de distractie foarte bine pus la punct (treaba nemteasca) unde te poti simti de la foarte bine in sus, la preturi mai decente ca la Paris. Cel mai bine e sa vedeti cu ochii vostri.

De vizitat in Koln mai sunt multe alte lucruri, dar astea se pot gasi in ghiduri turistice. Eu am vrut sa va ofer doar impresii personale despre acest superb oras. Vedeti, cateodata e bine sa te lasi in voia instinctului si sa nu-ti mai faci atatea planuri. Usor de zis greu de facut. :)

Plimbati-va prin Koln. Merita.

Trimis de robert in 09.02.15 12:10:53
Validat / Publicat: 09.02.15 16:02:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 6153 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Inca se lucreaza la Dom

[09.02.15 13:08:43]

@webmaster21 - Te rog sa-mi pui si melodia:

mersi!

[09.02.15 13:33:54]

@robert. c - Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu)

ciprian.dima
[09.02.15 20:05:45]

Despre Phantasialand am şi eu doar cuvinte de laudă. A fost primul meu parc de distracţii şi am fost atât de entuziasmat, încat am avut chiar curaj să mă dau şi intr-un roller coaster. La coborâre am spus "nie wieder". De la atâta adrenalină am început să râd necontrolat. Mă ţineam cu ambele mâini de bara din stânga. Am stat atât de încordat încât, câteva zile după eveniment, nu am mai putut să întorc capul, deoarece unul din muşchi se "defectase".

Acum încerc sa-mi conving prietena să mergem în vară la Europa Park.

[09.02.15 20:09:48]

@ciprian. dima -

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acelei destinaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[09.02.15 21:34:48]

@ciprian. dima: trebuie precizat ca sunt trei grade de dificultate la atractiile din parc! Pentru toate gusturile!

M-am dat si eu in cele mai periculoase, dar m-am mai linistit acuma!

Succes cu prietena! :-)

abancor CONS. ONORIFIC AFA / GERMANIA
[09.02.15 21:55:42]

Orașul are un imn pe măsură! Un șlagăr german, cîntat la carnavaluri, nu numai în Köln, ci inclusiv la après-ski pe pîrtiile din Tirol. Foarte bun pentru băut și bîțîit alături de necunoscuți. Mi-am adus aminte de el spontan, citind mai sus despre Köln și „liberalismul” său, așa că vă las cu atmosfera de veselie a melodiei Viva Colonia:

youtube

[10.02.15 07:56:23]

@webmaster21: mai am o ruga daca se poate!

Te rog sa pui melodia sugerată de colegul abancor!

E mai potrivita!

Mersi!