ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2019
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 03.08.12
AUG-2019

Hotel Astoria City Center IASI

Am revenit câteva zile în acest frumos oras, dupa o ultima vizita de acum 8 ani, pentru a-i vizita comorile culturale si spirituale. Bineînteles ca nu le-am putut vizita pe toate, timpul alocat o zi integral si doua dupa-amieze (dupa ce ne întorceam de la alte repere) e insuficient pentru multitudinea de cladiri istorice, muzee, case memoriale, bojdeuca, manastiri, Palatul Culturii, parcul Copou, Universitatea, Sala pasilor pierduti cu picturile lui Sabin Balasa, Teiul, …

Cazarea a fost la hotel Astoria aflat la capatul strazii Alexandru Lapusneanu spre hotelul Grand Hotel Traian din Piata Unirii. E o cladire istorica, construita dupa modelul altui hotel din Paris, Hotel du Ville.

Exteriorul cladirii este înfrumusetat cu ferestre înalte si decoratiuni albe pe un fond galben mustar, dupa modernizarea hotelului, din pacate, au aparut si inesteticile cutii pentru aer conditionat. Hotelul nu are balcoane.

Hotelul are camere twin, duble, triple si single (mai mari sau mai mici!). Centrul SPA si Wellness nu l-am vazut (din lipsa de timp) desi peretii din lift erau plini cu afise ce recomandau aceste facilitati. Zona de fumatori era asigurata prin prezenta în fata hotelului a unei singure mese cu doua scaune. Localul London Pub era închis si intrarea din hol barata.

Camera

Camera a fost tip single si pentru prima data chiar am primit o camera îngusta dar înalta, cu un pat de o singura persoana, cam îngust, lipit de perete, am vizionat si alta camera single de la etajul 4 si camera era mai lata ca a mea si patul era mai maricel. Înaltimea camerelor se poate deduce si privind din exterior spre ferestrele hotelului.

Mobilierul este completat de un dulap deasupra caruia era aparatul de aer conditionat (cam galagios în functionare), un minifrigider deasupra caruia este plasat TV-ul LCD prins oblic pe perete si la care priveam si eu cam oblic, trebuia sa stau la birou si sa privesc de acolo. Un birou, un scaun, o noptiera lânga pat, un suport de bagaj. Pe perete un tablou mare cu un cactus. În holul îngust era doar un cuier mic prins pe perete, pe jos o mocheta bej cu urme de pete lasate de clienti. Draperii duble la ferestre, o fata simpla era bej si cealalta fata era un material împrimat de culoare orange prinse cu capse între ele. Erau greu de manevrat dat fiind înaltimea camerei si draperiile erau pe masura, le desfaceam doar din cordon.

Daca la camera am gasit mici lucruri care m-au nemultumit, în schimb baia este asa cum trebuie ca marime si curatene, cu cabina de dus, suport prosoape, uscator de par. Pe chiuveta este o cutiuta cu o casca de dus, recipientul cu sapun lichid este alaturi, acelasi tip de sapun si în cabina de dus doar hotelul are numai 3 stele. Prosopul de fata era cam aspru si si-a pierdut culoarea alba, nu a fost schimbat. De fapt singura interventie a cameristei a fost sa ridice gunoiul din cele doua cosulete. Atât a facut, atât a primit.

Minifrigiderul contine câteva doze de bere si de suc, pungute cu alune, sticle de apa de 0,5 l si doua batoane de snikers dar preturile sunt pe masura, de ce sunt asa de piperate nu înteleg.

De la receptie în partea dreapta este restaurantul si în partea stânga este liftul cu pereti din sticla si scara. Intrarea în hotel se face printr-o usa rotativa care se roteste foarte greu, e de preferat usa din stânga.

Restaurantul

Cum intri în restaurant, pe partea dreapta e o vitrina cu sticle cu vin spumant si printre ele sunt expuse cupe si diplome de la concursuri culinare.

În prima seara aici am luat cina: snitel din piept de pui cu cartofi wedges si salata de varza, era inclusa în pretul excursiei.

Micul dejun se serveste între orele 7- 10, tip bufet suedez si este variat, bogat, proaspat. Am stat 3 nopti la acest hotel si poti combina lejer mâncarea în 3 dimineti ca sa poti mânca diferit: oua ochiuri, oua jumari, cârnaciori, cartofi prajiti, crenvursti, salate din cruditati cu maioneza, salata de icre, tigai cu fasole batuta, zacusca, masline, felii de salam si muschi, cascaval, iaurt, cereale, lapte, 4 sortimente de pliculete cu ceai, cafea la expresor, suc cappy, unt, gem, fructe: bucati de pepene rosu, kivi, portocale, banane, mere.

Parcarea

Hotelul are o parcare privata cam mica, daca veniti cu masina si rezervati înainte camera, ca sa nu aveti surprize cereti sa vi se rezerve si un loc de parcare. Pentru acces la parcare trebuie sa vii din bulevardul Independentei, sa te strecori pe o straduta între cladiri, straduta pe care sunt parcate si pe stânga si pe dreapta masini si apoi sa gasesti un loc pentru a lasa masina. O latura a parcarii este marginita de o cladire veche aflata în suferinta, o parte din zid este acoperita cu un banner pe care scrie Cinema Trianon (pe vremea comunistilor se numea cinema Panoramic) si mai jos este un afis care ne avertizeaza sa parcam masinile la o distanta de 2,5 m de zid pentru ca cad bucati de tencuiala din zidarie. A fost o cladire frumoasa si din pacate lasata de izbeliste, astfel ca natura îsi ia partea, sus pe cornise a început sa creasca vegetatie, chiar copacei printre care zboara porumbei si asa se dizloca bucati de tencuiala. Parcarea fiind mica nu poti respecta aceasta indicatie si risti, sperând sa nu patesti vreo avarie.

Hotelul se recomanda prin pozitia centrala si de unde se ajunge usor la obiective, prin calitatea micului dejun, prin amabilitatea personalului tânar, sa nu va speriati daca lista cu ceea ce contine minifrigiderul din camera nu corespunde cu ceea ce gasiti de facto în frigider, cei de la receptie stiu cu ce alimenteaza si cu ce nu acest minifrigider. Grupul nostru i-au asaltat pe cei de la receptie cu reclamatiile… totul s-a rezolvat cu bine.

În fata hotelului, lateral, este o toneta cu înghetata, se vinde la cornet, o cupa costa 5 lei, are mai multe sortimente si este foarte buna.

« Mergeti cu bine, cu sanatate, în vremurile care vor veni! » urare getica straveche.

Trimis de Yolanda in 06.09.19 22:14:03
Validat / Publicat: 07.09.19 08:38:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în IAȘI.

VIZUALIZĂRI: 549 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 camera de hotel
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.00 EUR pe cameră

[07.09.19 08:38:32]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Astoria City Hotel (ex Best Western) , IAȘI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

Zoazore
    [07.09.19 11:02:33]

@Yolanda: Mică? Amintește-ți camera mea de la Casa Teilor! Mie-mi place! Pare elegantă și curată, aerisită și luminoasă!

Iar MD... dac-ar avea doar lapte, pâine prăjită și dulceață...

Eu aș fi fericită! Dar au fost inclusiv cartofi prăjiți!

Mie mi-a plăcut ce-am văzut / citit și m-aș caza la ei, deși prețurile-s cam... înalte!

YolandaAUTOR REVIEW
    [09.09.19 07:41:21]

@Zoazore: într-adevar preturile sunt ' înalte' , cred ca am avut un pret de grup ca am platit doar 870 lei single, în care a intrat transportul, comisionul agentiei pentru ghid, cina din prima seara, autocarul ne-a stat la dispozitie în fiecare zi, inclusiv pentru drumul spre Ruginoasa si Miclausani.

Yolanda, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂAstoria City Hotel (ex Best Western) :