ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2019
JUL-2019

Sub orice critică
Sub orice critică

Nu recomand - Hotel Astoria Iasi

Buna ziua. Am fost cazat la acest hotel 4 nopti in perioada 26 - 30 iulie 2019. As vrea sa va comunic urmatoarele impresii despre acest hotel, cu bune si cu rele:

Plus: Camera spatioasa cu paturi confortabile dotata cu aer conditionat si 2 frigidere. Camera este curata si luminoasa, baia este deasemenea curata cu o cabina de dus spatioasa si confortabila.

2 LCD TV functionale.

Minus: Unul din frigidere era nefunctional.

Receptia: Receptionerele cam neprimitoare, fara uniforma de receptioner care iti dau o impresie de amatorism. Am solicitat o a doua telecomanda in camera si mi s-a adus dupa doua zile. Am solicitat reparatia usii de la baie care nu se inchidea si era jenant si abia dupa ce am insistat a doua oara dupa cateva ore au trimis pe cineva sa o repare. Intr-o seara erau 2 indivizi la receptie, prieteni cu managerul, care impreuna cu acesta injurau de mama focului fara sa le pese de turisti.

Restaurantul: Eeeee... aici este o poveste. Micul dejun este acceptabil desi cafeaua este proasta si micul dejun este acelasi in fiecare zi. In rest restaurantul este aproape nefunctional. Preturile mari si atitudinea angajatilor lasa foarte mult de dorit. Am solicitat un meniu si mi s-a adus o foaie cu cateva mancaruri pe ea. Mi s-a spus ca ciorbe nu fac, si nici anumite mancaruri din meniu (ca la o pesiune de familie de 2 margarete). Am solicitat un meniu de bauturi si mi s-a spus ca nu au si ca mi le pot comunica verbal (daca puteti sa credeti asa ceva). Ospatarii nu aveau uniforma si fiecare purta ce voia. Una din ospatarite purta blugi si o bluza scoasa pe afara. Era o haina de club si in nici un caz una pentru un restaurant ca Astoria. Programul restaurantului era pana la ora 20 dar ei luau ultima comanda la ora 18.30. Am venit intr-o seara dintr-o excursie la ora 18.45 si mi s-a spus ca nu mai pot manca in restaurant desi aveam o fisa cont de 400 de lei.

Cand am facut check out fraza receptionerei a fost: “Bine, puteti pleca”.

Una peste alta, cu exceptia cameristelor care isi fac treaba, totul iti da impresia unui amatorism crunt. Ca si cum patronul si-a angajat toate rudele aici si nu le pasa de calitatea serviciilor sub nici o forma. Sau restaurantul este tinut doar pentru a acoperi stelele hotelului. Nu va recomand sa veniti la acest hotel pentru ca nu merita pretul platit (destul de maricel de altfel).

Trimis de dvasile in 01.08.19 18:29:16
Validat / Publicat: 01.08.19 19:44:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în IAȘI.

VIZUALIZĂRI: 289 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dvasile); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.00 EUR pe cameră

[01.08.19 19:43:10]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 89&ridAnt=95292

[01.08.19 20:18:37]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

dvasileAUTOR REVIEW
    [01.08.19 20:21:38]

@webmasterX: Of. Din pacate, nu am facut fotografii cu toate nejunsurile astea. Eram in concediu si nu am vrut sa mi-l stric. Si apoi, imi era rusine de rusinea lor. Nu am vrut sa ma apuc sa fotografiez ospatari sau sa filmez receptioneri. Din cate vedeti insa, majoritatea opiniilor sunt asemanatoare. Pacat de hotel. Ne spunea un ghid ca a fost construit pe vremea regelui Ferdinand.

Am calatorit mult in atat in tara cat si in strainatate. Am fost cazat in multe hoteluri din Asia, Europa, America de Nord, de Sud sau Caraibe. Asa ceva nu am vazut niciunde. Asa echipa proasta de management si de executie nu am vazut nicaieri in lume.

Ocoliti aceasta mare teapa din centrul Iasiului.

Va doresc calatorii placute!

DOINITA
    [02.08.19 12:05:34]

Se pare ca hotel Astoria si Traian (cel de care este lipit), sunt intr-o cadere libera de cativa ani. Nimeni nu este deranjat de ce se intampla in interior, dar nici in exterior. Scarile de la intrare nematurate, mochete patate sunt carte de vizita pentru locatiile care alta data erau de top. Micul dejun, se servea in restaurantul hotelului Traian si era unul dintre cele mai bune si variate. Asta pana in urma cu cativa ani, cand am ramas surprinsa de calitatea indoelnica a preparatelor servite. Spun astea pentru ca am fost cazata la hotel Astoria de 2 ori, iar la Traian de mai multe ori si intotdeauna (cu exceptia ultimei cazari) conditiile de cazare, personalul si micul dejun au fost ok. Imi pare rau ca Iasul nu a fost la inaltime si cu conditiile de cazare, dar sper ca orasul nu a dezamagit. Vacante frumoase si cazari pe masura!

DOINITA, dvasile
    Alte impresii din această RUBRICĂAstoria City Hotel (ex Best Western) :