ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.06.2010
ÎNSCRIS: 18.06.10
JUN-2010

Cazare/conditii ok, mancare/bautura not ok

In ceea ce priveste conditiile de cazare, curatenia totul este ca in pozele de prezentare sau cele puse deja pe site de alti turisti. In ceea ce priveste mancarea si bauturile insa nu recomand ca si destinatie acest hotel.

La agentii or sa va spuna ca asa este peste tot la All inclusive, si cam asta am vazut si eu si in ale parti insa totusi sunt niste lucruri pe care o sa le judecati singuri in momentul in care le vedeti.

Singurul fel de peste pe care l-am vazut in tot sejurul au fost cozile de macrou congelat care erau prajite sau puse pe plita pentru diversitate. Doar in cateva zile am gasit gratar de carne in rest zilnic se serveau la masa un fel de chiltelute inchetate care aduc cumva cu micii nostrii.

Am avut chiar supriza neplacuta ca in ziua in care am gasit gratar de curcan, dupa 10 minute, cand era ora de varf a mesei si multi turisti, sa gasesc chiftelute in loc de carne in tava respectiva.

Bauturi alcoolice nu am baut deoarece vinul de la dozator e de departe prost, berea prea amara, bauturile locale pe care barmanii le servesc cu denumiri de bauturi internationale nici ele nu au fost pe gustul meu. Vodka nu am servit insa majoritatea turistilor care erau rusi probabil ca nu au nimic de spus impotriva ei:)

Sucurile la dozator par facute din prafuri, cola/fanta/sprite mai aduc a gustul de la dozatoarele noastre.

Prajiturile nu le-am apreciat deoarece mi s-au parut mai degraba in genul celor la cutie de 3kg de la Metro. Fructele nu erau nici ele stralucite (banele erau deja inegrite iar ultimele care ramaneau in tava la final erau mucegaite) asa ca am mancat doar pepene rosu.

Clubul din hotel nu este populat si nici deosebit singurii care au salvat situatia fiind cei din echipa de animatie care dansau in club. Spectacolele sunt ok dar cred ca pentru copii sunt cele mai reusite.

Ca sa nu va fac sa fugiti totusi de hotel am sa ma opresc cu observatiile mele si o sa va spun ca nu am ramas nemancat chiar daca zilnic am mancat rosii cu branza ca si fel principal si am mai gustat cate ceva pentru diversitate. Ce am apreciat la ei (de altfel am vazut acest lucru peste tot) este ca painea este facuta in casa si este foarte proaspata iar din acest punct de vedere gaseam tot felul de chifle cu seminte, cu cartofi, cu branza, etc.

Langa hotel este un bazar cu 370 de magazine insa nu am cumparat nimic de acolo deoarece toate au cam aceleasi produse si nimic nu ne-a captat atentia. Se stie probabil deja ca turcii sunt vestiti pentru aur si piele insa unde am mers noi nu e asa preturile fiind mai mari iar negocierile de care am tot auzit nu ni s-au intamplat cu toate ca am intrat in magazine.

Per total, chiar daca nu sunt incantat de experienta noastra va invit sa mergeti in Turcia insa va sfatuiesc sa nu mergeti intr-ul hotel cu regim All Inclusive ci Ultra sau fara nimic. Cel mai bine o sa va simtiti daca mergeti intr-un hotel care este situat intr-un oras nu intr-un resort de pe camp sau daca mergeti cu masina si va plimbati din oras in oras (noi am inchiriat o masina insa aveti grija ca preturile la combustibil sunt mai mari ca la noi) deoarece acolo totul este mult mai cald si deschis. Va recomand partea veche a orasului Side sau Alanya.

Cea mai buna distractie nu mi s-a parut navigarea pe rauri de unde toti s-au intors cu lovituri ci disco boat care de departe a fost supriza cea mai placuta.

Ca si recomandare generala pentru Turcia as zice sa nu mergeti cu euro la voi ci mai degraba sa scoateti lire turcesti de la bancomat daca aveti de gand sa mergeti in magazine deoarece preturile in euro sunt mereu umflate.

Sper ca parerile mele sa va ajute sa va faceti o idee corecta si sa aveti o vacanta placuta.

Trimis de gasolina in 18.06.10 09:56:06
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2624 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gasolina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 100.00 EUR pe cameră

smacker*
    [18.06.10 10:52:10]

Poti sa imi spui cum este disco boat?

Multumesc anticipat.

gasolinaAUTOR REVIEW
    [18.06.10 10:57:36]

bineinteles. Pentru a merge in disco boat am fost la o agentie locala si am platit 20eur/persoana (daca nu aveam deja pliantul din ziua precedenta pretul era de 25eur dar cam asta se intampla peste tot in Turcia). Seara a venit o masina si ne-a luat de la hotel, am mers pe un vas unde bauturile erau incluse in pret si am iesit in larg.

Senzatia de a dansa pe mare cu muzica buna si boxe de calitate e extraordinara. Pe la 12 noaptea au dat drumul la spuma si au umplut vasul asa ca s-a dansat in spuma (la un etaj inferior erau mese asa ca cine nu a dorit sa stea in spuma s-a putut retrage). Dupa ce s-a dus spuma am revenit langa mal unde s-a putut face baie in mare iar apoi am fost transportati la hotel. Daca o sa am timp o sa pun si niste poze

[23.06.10 14:43:15]

sunt numai minciuni ce ai scris tu mai sus. am fost in aceeasi perioada la acest hotel si daca ai fi fost si tu cu adevarat cred k observai serviciile de ULTRA ALL INCLUSIVE. peste se servea in fiecare zi si niciodata nu am vazut cozi de peste, iar carnea nu lipsea in nici o zi, fie ca era gratar sau in anumite preparate. vinul si berea erau foarte gustoase, iar sucurile la dozator (care se gasesc doar la ULTRA ALL INC) sunt aceleasi de la noi, pe care le bei la fast-food de ex. oricum servicii foarte bune si personal foarte amabil..prajiturile erau foarte gustoase si in nr mare, de asemenea se gaseau si torturi foarte bune, uneori prajiturile erau preparate in sala de mese. romanii in special isi umpleau farfuriile cu varf si nu am vazut pe nimeni sa manance branza cu rosii. sejurul pentru 2 persoane cu avion si taxe a costat 1000 de euro.

[23.06.10 14:50:12]

@adz_boby, ceva imi spune ca ne-am mai cunoscut pe aici... poate sub un alt nume...

Dar pornind de la premisa ca fiecaruia trebuie sa i se (mai) acorde o sansa, am sa te rog sa iti revizuiesti pe viitor modalitatea de a combate ideile altor useri.

[23.06.10 15:15:44]

imi pare rau, dar este pt prima data cand scriu pe acest site. nu am jignit in nici un fel persoana respectiva si nu am folosit un limbaj neadecvat. pentru mine, acest review nu este adevarat, pentru ca am fost in acest hotel in aceeasi perioada si nu am regasit acolo nimic din cele spuse mai sus. pentru ce sa mi se acorde o a doua sansa? nu am dreptul sa-mi exprim pararea total diferita fata de cel care a postat acest review? regret foarte tare atitudinea voastra..

[23.06.10 15:30:04]

sunt numai minciuni ce ai scris tu mai sus.

ti se pare o abordare ok intr-un dialog cu o persoana pe care nu o cunosti??

Cu privire la aspectul ca ai mai scris sau nu pe site, sper sa ramana doar o suspiciune a mea si sa nu mai fie nevoie de interventiile noastre pe viitor!

Multumesc!

[23.06.10 16:15:08]

daca tu ai o suspiciune ca eu am mai scris pe acest site inseamna ca ai o problema foarte mare si nu cred ca mai are rost sa continui discutia.

poate ca abordarea mea a fost foarte dura, dar atunci cand citesti niste lucruri total neadevarate este normal sa reactionezi asa.

[23.06.10 16:37:16]

Si eu zic ca nu mai are rost sa continuam aceasta discutie. Sa revenim la subiect, adica la Saphir Resort.

Cat despre "abordari dure", eu zic sa le lasam deoparte si sa combatem (daca este cazul) civilizat parerile si NU persoanele.

gasolinaAUTOR REVIEW
    [23.06.10 18:21:52]

draga adz_boby, parerea mea a fost deja expusa insa tu ai tot dreptul sa iti expui propria parere fara insa sa ma faci mincinos sau in alte feluri. Faptul ca pretentiile mele au un alt nivel decat ale tale nu are importanta asa ca esti liber sa descrii experienta ta, asa cum si eu scriu despre experienta mea.

Eu stiu ca a fost regim All Inclusive, iar daca ai platit Ultra All Inclusive, da-mi voie sa iti spun ca in aceeasi perioada la alt hotel cu regim Ultra sucurile fresh erau gratuite, s-au servit capsuni si cirese, etc. asa ca e posibil ca agentia care ti-a vandut biletul sa "fii gresit".

Postul meu nu cred ca descurajeaza oamenii sa mearga acolo, insa deoarece am fost acolo pentru ca am citit despre hotel pe acest site mi s-a parut drept sa spun parerea mea sincera astfel incat lumea sa nu fie dezamagita cand ajunge acolo.

[23.06.10 21:57:25]

1) avertizarile pe care le-ai primit sunt justificate si sunt parte a obligatiilor pe care moderatorii si le-au asumat in scopul mentinerii unei atmosfere civilizate - cred ca intelegi macar acum de ce afirmatia ta "ai o problema foarte mare" este DEPLASATA - indiciile pe baza carora a actionat webmaster99 sunt corecte, scrii de pe acelasi IP cu un personaj foarte des avertizat pe acest site.

2) indiferent de cat de contrarii iti sunt parerile, NU este normal sa reactionezi asa - se pot gasi cuvinte si argumente CIVILIZATE cu care sa contrazici parerile unei alte persoane.

1) + 2) iti aduc doua zile suspendare, o pedeapsa administrativa pe care SPER sa o iei constructiv si din care sa tragi invataminte pentru eventualele tale interventii viitoare pe acest site.

zx10
    [03.07.10 00:21:45]

va trimit acest ecou chiar din resortul ce face obiectul acestui topic saphir resort &spa.

pentru inceput as vrea sa va spun ca vorbesc in cunostinta de cauza, vin in antalia de 10-12ani, trecand cam prin toata oferta de 5 stele din zona, fiind ani in care am fost chiar si de doua ori.

ca si anul acesta. Primul sejur l-am facur la Miracle-Lara, unde facand abstractie de multimea de romani galagiosi totul a fost ok, am ajuns si la acest resort saphir resort&spa 5 stele, ultra all inclusive, bla, bla, bla

va spun sincer ca este o gluma proasta. cred ca poate fi egalat numai de kervansaray belek.

si miracle si saphir au avut cam acelas pret,

este greu sa enumar toate problemele acestui resort, o sa enumar cateva:

- la agentie hotelul apare ca are parcare - in realitate parcarea este pt 5 (cinci) masini,

- in prospect - minibar free-in realitate este un minibar cu apa si suc care daca le bei pe primele (de la venire) pe urmatoarele le platesti - deci nu free, am vazut coada la receptie cu turisti care isi plateau apa minerala bauta peste noapte.

- prosoapele de plaja sant free, dar depui pt ele o garantie de 10 eur si - surpriza! - daca vrei sa le schimbi ca sant murdare platesti de ficare data 2 euro/prosop

- mancare jalnica cu cateva exceptii (seara turca), bere vrac cu gust de drojdie, dar daca ai gresit si o comanzi dupa ora 23 (ca de alfel toate bauturile) o platesti.

etc, etc

----- puteti sa spuneti unde este regimul ultra all inclusiv???

acest resort a fost gandit ca o fabrica de stors bani fara sa-ti ofere mare lucru in schimb... pacat de peisajul deosebit in care este amplasat

[03.07.10 08:48:27]

zx10 - te asteptam cu eventuale impresii complete - si cu note! - cand te intorci. O astfel de privire comparativa (si avizata) poate fi chiar interesanta...

adz_boby*, smacker*, zx10
    Alte impresii din această RUBRICĂSaphir Resort & Spa [Okurcalar]: