ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2017
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 13.11.09
AUG-2017

Cu mult drag, vreau sa ma reintorc

E vremea mult asteptatului concediu… Ce sa aleg anul acesta… ?! Ma tot gandeam de ceva vreme si imi era cumplit de dor de…. “baltoaca mea” cum imi place mie sa-i spun Mediteranei!

Dupa zile si nopti intregi petrecute pe site-uri, cautand hoteluri si plaje…. am ales, in final acest hotel.

Zburam din Timisoara - compania Corendon, zbor placut, putine turbulente in zona Antalyei, dar totul ok.

Ne preia tur operatorul, *** , si ne indreptam catre Alanya - Okurcalar locatia hotelului nostru. Drumul dureaza aproximativ 2 ore cu tot cu nelipsita pauza la “buticul” de pe drum.

Ajungem la hotel. Prima impresie: hotel mare ca mai toate resorturile de 5* din zona. Holul lumininos, cochet… singurul lucru neplacut… plantele: cativa pomisori naturali restul din plastic/material… dar totusi aranjate cu gust.

Ne indreptam catre receptie … ne preia o doamna care “rupe” 3 cuvinte engleza, dupa care vine un domn cu care ne intelegem. Totul ok pana aici, dar revin a doua zi la receptie, vorbesc cu aceeasi doamna care ma intreaba de ce nu vorbesc si alta limba, o intreb ce ar trebui sa vorbesc iar ea imi spune germana si rusa… raspunsul meu a fost cred ca dumneavoastra ar trebui sa invatati engleza…. nu eu rusa si germana (singurul lucru neplacut), dupa care o cheama pe directoarea de marketing parca, si ii spun problema mea: solicit o stampila pe un formular care ne era necesar la intoarcerea in tara, deoarece compania ne deconta o parte din bani. Evident ca nu am rezolvat mare lucru… nu au stampila…. ne-au dat ei o dovada fara stampila, ceva scos din sistemul de rezervari, ca am trecut si noi pe acolo, care, mirare a fost suficienta in tara.

Fata de anii in care am fost in Turcia, in hoteluri pe langa rusi si nemti, au aparut turci si iranieni.

Urcam in camera – am optat pentru “sea view”- camera nu exagerat de mare, potivita pentru 2 persoane, curata, cu mini bar ok, clima, LCD putin cam mititel si evident programe in rusa, germana si turca… de altele nu am dat, dar ne-am si plictisit sa cautam (oricum ascultam numai muzica) … … si mergem pe balcon… reactie “woooowwwww” privelistea superba de 5*… adica da… e “sea view” si nu “e partiala”… evident poze… postat pe fb...

Apropos’… wifi doar in lobby unde mergea foarte bine dimineata si prost seara… dar am descoperit ca merge bine pe hol (etaj 6) in fata camerei :)

Scotocim prin bagaje dupa costumele de baie…. destinatie: Mediterana! Am gasit-o la fel de calda, curata si sarata cum o lasasem acum 9 ani …

Plaja cu nisip… si doar langa mare era o fasie cu pietricele aduse de valuri, dupa care iar nisip… iar in mare pietricele. Sezlonguri cu umbrelute, prosoape care le primeai de la SPA pe cardul primit de la receptie (am pierdut unul dintre carduri iar pe pliant scria ca trebuie sa platesc la finalul sejurului 10 eur dar la plecare nu nu m-au incasat). Trebuia sa mergi pe la ora 7:30- 8:00 sa iti pui prosoapele altfel se ocupau sezlongurile. Foarte aproape de plaja era un fast food cu sucuri, apa, iaurt, pizza, fructe, placinte turcesti… Aveai si net…. :) Se orgazina diverse jocuri gen volei…

Piscina exterioara si interioara de aduti suficient de mare., cu diverse activitati pe timpul zilei, spuma party. La fel si cele doua piscine pentru copii dintre care una era cu tobogan.

Gradina cu multa verdeata, palmieri, diverse flori si baldachini.

SPA/ Hamam: in pliante scrie ca “doar masajul e contra cost”…. evident ca ne-au cerut bani … …. 20 eur pentru peeling, practic…

Restaurantele: 3 la numar unul a la carte cu terasa, italian si ottoman la cele 2 din urma trebuia sa-ti faci rezervare si era contra cost. Nu le-am incercat. Restaurantul a la carte: diverse feluri de mancare... ptr toate gusturile, foarte multe foietaje, dulciurile gustoase, fructe cateva feluri (prunele – foarte aromate), seara turceasca, mancarea a fost diversa si buna in cea mai mare parte (evident ca nu pot sa satisfaca pe toata lumea… aici intra si subsemnata care e o mofturoasa in materie de mancare :), dar ce am gustat a fost bun si foarte bun!).

Spectacole: minidisco pentru copii cu unele melodii ce le-am auzit si acum 10 ani la alt hotel, dupa care spectacol pentru restul turistilor, cu mentiunea ca la fiecare final de spectacol in fiecare seara si in fiecare zi la ora 14:30 fix se canta un fel de imn al hotelului, la care am ramas masca, credeam ca nu aud bine!!!

Care era imnul hotelului: COSTI IONITA: Mare e lumea! Refren: Mare e lumea, mare mare…. peste tot romanu-i tare!! Rusii si nemtii se distrau de minune pe melodia asta! Sunt 100% convinsa ca nu stiau care e traducerea!

Recomand Pamukkale - excursie de 1 zi (60 eur) si spectacolul Fire of Anatolia - in Aspendos Arena (55 eur) - ambele achizitionate de la tur operator (multumim Ionela si Irina). In Alanya am mers cu busul – cost 4 eur/ sens si care are ultima statie exact langa bazar de unde poti sa incepi sa “ te piezi” prin Alanya….

Orele petrecute pe diverse site-uri pentru a alege un hotel bun nu au fost in zadar!

Singurul lucru negativ din acest concediu …. a durat doar 7 zile

Trimis de lucill in 13.10.17 11:44:00
Validat / Publicat: 13.10.17 12:35:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Alanya/ Okurcalar - Holiday Garden Resort 5*- 2007 Alanya/ Konakli - Tivoli Resort & Spa 5*

VIZUALIZĂRI: 4589 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lucill); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19200 PMA (din 18 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 100.00 EUR pe cameră

[13.10.17 12:36:33]

@lucill: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 60&ridAnt=82617

[13.10.17 16:13:57]

[18.10.17 20:17:57]

@lucill:

m-am amuzat citind, si asta deoarece nu peste tot lucrurile se desfasoara ca la noi, eu am mers in China cu foaie de deplasare pe care trebuia sa le cerem sa puna stampila cum ca am trecut pe acolo, ceea ce oricum era absurd deoarece trebuia sa facem un raport asupra locurilor pe unde am trecut, loc pentru toate stampilele oricum nu era, in plus companiile pe unde ajungeam vedeau astfel pe unde am fost la concurenta .

Dar putem contrazice noi sistemul minunat din Romania??

Cat despre tine daca ai fost nemultumita de durata concediului inseamna ca a fost minunat asadar felicitari, votat cu placere.

tic
    [30.11.17 14:27:26]

@lucill: buna ziua ma intereseaza prin ce agentie a fost cumparat biletul

multumesc mult

cristian G.

[30.11.17 16:56:05]

@tic:

Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

[30.11.17 17:00:11]

@lucill:

Numele agenției DOAR prin mesaj privat!

tic
    [01.12.17 08:31:19]

@webmaster45: multumesc mult de raspuns adresa mea de mail este [***]

[01.12.17 08:39:14]

@tic:

Se pare că nu ai înţeles, astfel că sunt nevoit să mă repet:

Autoarea articolului îţi poate trimite numele agenţiei doar ca mesaj privat.

dumituraz
    [07.12.17 16:21:02]

Ne puteti spune daca minibarul era umplut zilnic si cu ce bauturi?

FDM_Dana
    [28.01.18 21:44:08]

Puteți sa mi ziceți ca rog, oare plaja e cu pietre? Intrarea in apa e lină? Vreau sa merg la acest hotel si sunt cu o fetiță de 7 ani.

[29.01.18 16:05:28]

@FDM_Dana: Buna, plaja este cu nisip. Inainte de a intra in mare este o portiune de vreo 50 cm de pietris adus de mare.

Intrarea in apa este ok, e foarte putin abrupta, dar nu de genul: din apa pana la glezna ajungi in apa pana la talie.

Atat ca valurile sunt puternice... dar si astea depinde de zile.

[29.01.18 16:12:24]

@dumituraz: buna,

Da, este umplut zilnic. Prima zi este gratis, dupa care se plateste - sucuri, alune, etc. Apa, pliculete de ceai, cafea - sunt gratis indifferent cat de multe ai consuma.

dumituraz
    [29.01.18 16:14:15]

@lucill: multumesc frumos.

mihco
    [10.03.18 13:14:44]

@lucill: buna ziua... anul acesta dorim sa mergem si noi la hotel saphir... numai ca am vrea sa stim daca mancarea si bauturile sunt ok, daca au disco si daca se pot consuma bauturile gratuit si dupa orele 24... noi suntem un cuplu tanar, fara copii si ne intereseaza distractia... si mergem pentru a 3 a oara in turcia... ne recomandati acest hotel?

[04.05.18 21:17:35]

@mihco: Buna,

Imi cer scuze ca raspund atat de tarziu.

Mancarea este ok, depinde de gusturi- eu sunt fan mancare turceasca, bauturile alcoolice... am incercat doar vin... care din punctul meu de vedere era ieftin. Discoteca nu stiu sa iti spun... cam toate hotelurile au. In schimb iti pot recomanda cluburile din Alanya care sunt faine... si cele mai multe sunt pe faleza. Indiferent ce hotel vei alege... pe toata coata Mediteranei sunt cluburi tari. Imi spunea cineva de Side...

Distractie sa aveti si concediu de vis

FDM_Dana
    [26.06.18 14:51:45]

Buna ziua. A fost cineva anul acesta? Ne puteți spune cum a fost?

dumituraz, FDM_Dana, lucill, mihco, mishu, tic
    Alte impresii din această RUBRICĂSaphir Resort & Spa [Okurcalar]: