ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.06.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 07.04.10
    MAY-2010

Superb

Nessebar este un orasel superb situat intre Varna si Burgas, pe litoralul bulgaresc, in apropiere de Sunny Beach.

Daca ajungeti in zona nu trebuie ratat! Este ceva unic!

Exista un oras nou si orasul vechi, in "peninsula".

Se poate ajunge foarte usor cu masina trecand prin Sunny Beach. Exista 2 parcari mari, cu plata, una in dreptul vechiului port, alta dupa intrare pe dreapta. De asemenea exista un autobuz (in extrasezon circula la 30 minute prin statiunea Sunny Beach, in sezon mai des - orarul este afisat in fiecare statie), care pentru 2 leva de persoana te aduce fara probleme in Nessebar-ul vechi.

In Nessebar sunt foarte multe biserici vechi, monumente istorice protejate - orasul a fost episcopat la un moment din istorie.

Nessebar este inscris in patrimoniul UNESCO - asta spune multe despre valoarea lui istorica.

Vechea cetate are multe magazine (unele cu produse de calitate "indoielnica", altele cu produse specifice). Multe cladiri vechi sunt conservate perfect.

Exista de asemenea o sosea care inconjoara intreaga insula - puteti admira astfel marea, statiunea Sunny Beach dar si golful orasului Burgas.

Sunt foarte multe terase - am incercat doar 2, ambele cu specific pescaresc, cu mancare excelenta.

Orasul are si cateva muzee (patru parca), despre istoria locala.

Ca o concluzie, un orasel superb, incarcat de istorie, ce trebuie vizitat macar o data!

Trimis de irma_ro* in 17.06.10 13:40:15
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2101 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (irma_ro*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 la intrarea in orasul Nessebar

mirelutza
    [17.06.10 22:49:32]

am avut note mari la romana dar nu inteleg exprimarea ->orasul a fost episcopat la un moment din istorie; probabil ca a avut si o episcopie; asta e altceva; o institutie apartinatoare unei regiuni nu are nimic de-a face cu orasul in ansamblu... sau foarte putin.

calitatea indoielnica a marfurilor este si pentru cei cu mai putini bani - in viata trebuie sa invatam si toleranta.

irma, sa nu te superi pe mine, dar ai un stil cam de sah-mat cand descrii ceva... incearca mai pe larg, mai amplu dar mai ales cu suflet...; o excursie e ca o mancare buna... adica gustoasa pentru suflet!

webmasterXY*
    [17.06.10 23:05:52]

@mirelutza iti recomand sa dezbatem aceasta problema pe forum scriere corecta este locul cel mai bun pentru astfel de situatii.

irma_ro*AUTOR REVIEW
    [18.06.10 13:24:48]

EPISCOPÁT s. v. episcopie.

EPISCOPÍE ~i f. 1) Funcție de episcop; episcopat. 2) Perioada de timp în care un episcop își deține funcția. 3) Diviziune administrativă bisericească condusă de un episcop; eparhie. 4) Sediul episcopului. [G. -D. episcopiei]

Vezi definitia 4.

Hai sa incercam sa nu fim un fel de paznici ai acestui site si sa comentam orice parere neconforma "standardelor"

Calitatea indoielnica trebuie mentionata, pentru ca exista, indiferent cui se adreseaza acele marfuri.

Vad acest site ca pe o metoda rapida de a afla informatii exacte despre anumite locatii. Nu toti oamenii au timp sa scrii romane fluviu despre un hotel..sau sa le citeasca (romanele).

PS: Cred ca am avut note si mai mari la romana

mirelutza
    [18.06.10 19:15:31]

Eeeee... asa mai merge, frumos explicat... ecoul e cat juma de review dar nu conteaza... e exprimat cu originalitate si... mult patos! Esti simpatica foc cand te infurii... dintr-o data explodezi in fata tastaturii, te si vad bombanindu-ti "adversarul" in timp ce raspunzi la un ecou "cu gherute "...

Pentru colega mea irma (frumos nume) primul si unicul vot la acest review .

magdalena
    [18.06.10 19:33:06]

Concise impresiile tale, fata de primele mele impresii la Nessebar unde nu am scris nici jumate cat tine... , desi l-am gasit la fel de superb!

Am compensat insa cu o paralela intre Nessebar si Sozopol aici: click aici

Si fotografiile sunt frumoase.

Eu as reveni oricand aici!

Costi
    [18.06.10 21:25:53]

@irma_ro

Sunt convins că ai avut note mari la limba română (nu glumesc), dar nu am să explic aici de ce.

Explicaţia am dat-o aici: click aici , la ultima postare a mea.

irma_ro*AUTOR REVIEW
    [18.06.10 21:51:19]

@mirelutza multumesc

@Costi asa stiam si eu regulile... foarte buna explicatia

manuelaa
    [24.06.10 02:55:58]

Sunt eu manuela, cea cu "gheraiala" de la hotelul Imperial. Mi-a placut cum ai scris " in viata trebuie sa invatam si toleranta". Exact asta punctam si eu in impresiile mele. Sa nu mai fim atat de "taiosi" si sa fim mai deschisi si mai intelegatori. De exemplu pe mine nu m-a apucat nebunia ca am stat la coada sa ma cazez si nu am privit acest aspect ca fiind unul negativ. Am vazut foarte bine ca erau multi turisti si saracii receptioneri nu erau roboti, erau si ei oameni. Din contra, mie mi se facea mila de ei. Paaaaa!

manuelaa
    [24.06.10 02:59:42]

si mie mi-a intrat in suflet oraselul asta. Am fost de doua ori in perioada sejurului de 7 nopti la sunny beach si imi pare rau ca nu am fost chiar de mai multe ori. Va recomand hamsiile si somonul la gratar, altceva nu am mancat acolo.

Costi, irma_ro*, magdalena, manuelaa, mirelutza
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Nessebar: