ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2019
DIN: Botoşani
ÎNSCRIS: 05.08.19
JUL-2019

Concediu reușit

ProHandyMan a punctat foarte bine cam tot ce era de spus despre Lonicera, insa am cateva completari:

- cam cu toata lumea te înțelegi in engleza, cu unii mai greu, cu altii mai usor insa in final te faci inteles, excepție fac cameristele care nu au nici un interes sa învețe putina engleza;

- cafeaua este de toata jena insa la TV BAR se găsește o cafea foarte buna la aparatul care o macina in fața ta sau chiar cafea turceasca;

- bauturile sunt de-a lor, berea este Efes pilsen, whisky, tequila, etc... sunt acceptabile, nu sunt foarte tari, ci sunt sa zic asa "băubile";

- la restaurantul de langa scenă se servesc prăjituri de casă insa nu tot timpul, undeva intre orele 15.30-17.00, noi am prins doar in ultima zi pentru ca nu am stiut;

- accesul in restaurante se face doar cu acea brățară tip ceas pe care o primești când ajungi in hotel;

- camera a fost destul de spațioasă, cu un pat dublu si unul single pentru copil;

- seiful din dulap este cu plată, din ce am inteles undeva la 3 euro/zi;

- la piscină se pot rezerva șezlongurile începând cu ora 8 insa la acea ora deja nu prea mai gasesti ce sa rezervi pentru ca lumea vine cumva intre 7 si 8 si lasa prosoapele pe sezlonguri. Grija mare deoarece personalul, uneori, mai strange prosoapele si le lasa pe o măsuță, uneori le găsești, alteori nu, si costa 10 euro un prosop/card pentru prosop;

- la plaja daca nu sunt prosoapele specifice resortului (albastre) si mergi sa le lasi pe sezlong ca sa vii mai tarziu atunci risti sa nu le mai gasesti;

- intrarea in mare este destul de lina, usoara, nu e adanc decat la cca 15 metri de mal;

- plaja e ok din anumite puncte de vedere, adica nisipul e fin, nu e mizerie, insa saltelutele de pe sezlonguri sunt destul de vechi, rupte, urate... Nu mai zic de umbrele care si acestea sunt rupte, nu stau deschise, nu gasesti umbrela la fiecare sezlong... Aici ar fi de investit un pic, nu foarte mult insa se impune modificarea conditiilor de pe plaja;

- spectacolele din fiecare seara sunt slabute, nu sunt seri tematice sau alte activitati prin care sa implice turistul;

- aveți grija la bazarul din apropierea hotelului deoarece sunt comercianti care desconsidera femeile, nu discuta cu ele, doar cu bărbații. De asemenea, atunci cand negociați, incercati sa faca treaba asta un barbat caruia ii place negocierea si sa nu intervina femeile in negociere deoarece riscati sa fiti dati afara din magazin (am pățit noi).

- pana la hotel se face cam 3 ore daca mai sunt in autocar turisti care trebuie lasati la hoteluri pana ajungi la Lonicera. E destul de plictisitor drumul pentru familiile cu copii mai ales daca e pe timpul noptii;

- piscina principala are undeva la 1,60 metri adâncime, e destul de greu de stat in piscina pentru persoanele scunde si care nu stiu sa innoate;

- din punctul de vedere al mancarii, se găsește pentru toate gusturile, incepand de la ora 7.00 dimineata si pana pe la ora 2.00 noaptea, trebuie doar sa poti manca... ????

- la centrul comercial din incinta hotelului nu prea se negociaza, te înțelegi destul de greu cu vanzatorii;

- la internet te conectezi cu data nasterii si nr. camerei insa e destul de slăbuță viteza prin camere sau pe plaja. In holul principal, la tv bar, in restaurante semnalul e decent, se poate efectua un apel pe WhatsApp chiar foarte bine;

- daca aveti de comunicat cu cei de acasa incercati sa o faceti pe WhatsApp sau messenger deoarece apelurile telefonice, sms-urile sunt destul de costisitoare, sa nu aveti surpriza la intoarcerea in tara sa va treziți cu o factura astronomica...

- in linii mari, sunt mai multe plusuri decat minusuri. Încercați sa găsiți doar aspectele pozitive si veti avea un concediu foarte reusit.

Trimis de sebyup in 05.08.19 18:36:12
Validat / Publicat: 05.08.19 19:48:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Tui magic life Jacaranda, Port nature luxury resort

VIZUALIZĂRI: 1353 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sebyup); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.08.19 19:47:44]

@sebyup: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Danyelos
    [06.08.19 08:16:14]

Salutare

FlorinaB47
    [06.08.19 09:10:24]

@webmasterX sebyup: vom merge și noi la acest hotel din data de 16 august. Am înțeles ca mai exista o plaja mai liniștită dar nu atât de buna. Ati folosit-o? Care dintre ele e mai aproape de resort? Multumesc

sebyupAUTOR REVIEW
    [06.08.19 10:07:59]

@FlorinaB47: Am gasit si cealalta plaja din acel golf micut insa lipsesc in totalitate sezlongurile si umbrelutele de la Lonicera.

Daca vreti sa o vedeti singuri se afla la iesirea din hotel, se trece strada si este o straduta la vale care duce spre ea, aproximativ 50 metri...

Pe acea plaja sunt doar sezlonguri si umbrele ale celorlalte hoteluri din zona...

resita2009
    [06.08.19 11:47:19]

@FlorinaB47: inseamna ca ne intalnim pe acolo, eu merg pe 12.

referitor la cealalta plaja, asa cum a spus sebyup este la cca 100 m de hotel, dar nu este amenajata.

sfatul meu este sa mergi in prima zi sa o vezi si dupa aceea sa hotarasti unde iti pica mai bine sa stai.

FlorinaB47
    [06.08.19 12:07:36]

@resita2009: sigur ne vom întâlni. Noi suntem 3familii. Am aflat dintr-un comentariu de pe TripAdvisor ca exista beach bar, toalete și o zona amenajata de plaja doar ca e mai pietroasa. Dar vom vedea când ajungem.

E mare disconfortul cauzat de căldură în aceasta perioada? E pt prima data când mergem în august.

Yoda
    [06.08.19 12:40:45]

@FlorinaB47: Banuiesc ca daca nu va deranjeaza temperaturi de 37 - 39 grade la umbra, e ok.

resita2009
    [06.08.19 12:47:00]

@FlorinaB47: eu anul trecut am fost tot la Lonicera dar am fost din 16 iulie, a fost cald dar nu cum ma asteptam. Oricum mai mult de ora 12:00 nu stau la plaja.

Noua nu ne-a placut plaja cu pietris, asa ca am stat mai mult la plaja de la hotel mai ales ca, al mic mergea de la 10:30 la aqua park vreo ora, pt. topogane. Dar la baruri la umbra e ok

sebyupAUTOR REVIEW
    [06.08.19 21:38:33]

@FlorinaB47: temperatura e undeva la 36-38 de grade insa e destul de suportabila, nu e acea caldura uscata ca la noi, plus ca poti oriunde sa te hidratezi.

Plaja principala a hotelului e ok, e genul celor din Mamaia, cu nisip fin si intrare lina, pietre gasesti foarte puține, ici colo cate una...

Danyelos, FlorinaB47, resita2009, sebyup, Yoda
    Alte impresii din această RUBRICĂLonicera Resort & Spa [Avasalar]: