ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2019
DIN: Roman [NT]
ÎNSCRIS: 01.08.19
JUL-2019

Un concediu liniștit - iulie 2019

Lonicera Resort & SPA iulie 2019 – Un concediu liniștit.

Așa cum promiteam pe alt review vin cu impresiile mele despre acest hotel/resort.

Perioada sejurului - 16 – 23.07.2019

Drumul: plecare cu avionul din Bacău la 19:20 cu o companie turcească. Durata zborului a fost de 2 ore. S-au servit senvișuri cu brânză, roșii, ardei și cafea/suc/apă/ceai fiecare după dorințe. Aproape de aeroport a fost o zonă cu turbulențe, aproximativ 10 minute, nu foarte intense.

Am ajuns la aeroport, viza se aplică destul de repede deoarece sunt multe ghișee. Bagajele le-am recuperat relativ repede, iar la ieșirea din aeroport am fost întâmpinați de reprezentatul agenției de turism de la care am cumpărat sejurul care ne-a îndrumat spre autocarul la care eram repartizați pentru transferul la hotel.

Drumul spre hotel a durat aproximativ 2 ore. Deoarece am ajuns noaptea noi nu am mai făcut popasul menționat în celelalte review-uri pentru înghețată și răcoritoare. Pe timpul drumului spre hotel reprezentatul agenției de turism (un tip tânăr, din Republica Moldova care vorbea românește destul de bine) ne-a comunicat detalii cu referire la excursii opționale, la ce să avem grijă (de exemplu ne-a comunicat că în Turcia există o prevedere prin care pietonii nu au prioritate pe trecerile de pietoni fără semafor… așa că aveți grijă deoarece se circulă agresiv).

Totodată ni s-a înmânat un plic cu o broșura ce cuprindea excursiile opționale oferite de agenția de turism și datele de contact al altui reprezentat la agenției de turism cu care aveam programată o întâlnire în dimineața următoarei zile pentru a ne prezenta conceptul resort-ului, acțiunile pe care trebuie să le întreprindem dacă avem probleme medicale și detaliile transferului pentru return-flight.

La hotel: check-in-ul s-a făcut repede, cei de la recepție vorbeau numai în turcă/rusă, engleză înțelegeau greu de tot.

După ce ne-au repartizat pe cameră, ne-au dat patru cartele, una pentru a activa instalația electrică din camera, iar celelalte trei pentru prosoapele de plajă (prosoapele se iau de la SPA în schimbul celor trei cartele, iar la finalul sejurului predai prosoapele și ceri cartelele pe care le predai la recepție, altfel 10 euro de cartelă) ș ne-au pus brățările sub formă de ceas pe care puteai să le dai jos dacă doreai, albastre pentru adulți, portocalii pentru copii. Aceste brățări asigurau accesul în cameră. Din ce am observat, pentru celelalte hoteluri din resort se puneau brățări din alea de se taie la sfârșit. Am fost ajutați cu bagajele până în cameră.

Camera: mare, luminoasă, două paturi unul dublu celălalt de o singură persoană, TV LED, aer condiționat (funcționa numai cu ușa de la balcon închisă). Pe balcon o masă cu două scaune și suport pentru pus la uscat prosoapele. Baia dotată cu cele obișnuite, gel de duș, șampon, pile de unghii, uscător de păr, etc.

Mini-barul avea la începutul sejurului doze de cola, fanta, fusetea, sprite, două cutiuțe cu lapte UHT (nu am înțeles asta), două sticle de 250 ml de apa carbogazoasă și două de 500ml de apă plată (astea aveau un gust sălciu, mie nu mi-au plăcut, însă cele de 330ml pe care le găsești mai peste tot prin resort erau bune). Mini-barul se completa zilnic doar cu apă carbogazoasă și plată.

Curat în cameră se făcea zilnic și se schimbau prosoapele pe care le lăsai pe jos. Pentru mine, un inconvenient major a fost perioada la care se ajungea cu curățenia la noi în cameră, anume între 14:00 – 16:00, perioadă în care noi stăteam în cameră deoarece afară era insuportabil de cald.

Restaurante: sunt două restaurante la Resort&SPA, Lotus și Panoramic. Noi am fost doar la Lotus care era la nivel -1, Panoramic la același nivel cu recepția. Diferența dintre ele era că la Panoramic așezarea felurilor de mâncare/prăjituri/fructe era mai compactă.

Mâncarea:

Mic dejun: puteai găsi ouă gătite în toate felurile (omleta, fierte, ou ochi), brânzeturi, măsline în diferite feluri, produse de panificație, covrigei cu/fără susan, foietaje umplute cu diverse (brânză, măsline, roșii, etc), lapte, iaurt, cereale, gemuri, dulcețuri, pastă de ciocolată, clătite, etc. Produsele din carne erau limitate, cârnăciori de vită/pui și ceva salamuri de vită, dar bune la gust.

Prânz/cină: multe feluri de mâncare, împărțită pe mai multe zone: dietetică (legume fierte, la aburi, etc.), supe, gătită pe loc (grătare), pentru copii (paste, inele de ceapă/calamar, cartofi prăjiți), produse de panificație, prăjituri, fructe (piersici, un fel de prune, pepene, pepene galben, struguri), însă spre marea mea mirare nu am văzut banane… prăjiturile pe care am reușit să le încerc aveau gust bun, n-am nimerit niciuna cu gust de stomatologie, dacă înțelegeți ce vreau să spun.

În fiecare seară se prezenta ceva diferit: fructe de mare, pastramă de berbecuț, somon, tort de înghețată cu bezea caldă deasupra (asta mi-a plăcut în mod deosebit, dar fiecare are preferințele lui).

Mai sunt deschise în timpul zilei pe lângă piscine/plajă restaurante cu tip fast food unde puteai găsi pizza, kebab, senvișuri, fructe, etc.

Înghețată (ambalată sau la cornet) găseai lângă AquaPark, unde mai puteai să îți prepari singur suc de portocale.

Una peste alta, mic dejun, prânz, cină, gustările dintre mese, nu ai cum să nu găsești ceva care să îți placă… flămând nu cred că poți rămâne…

Despre băuturi nu prea am ce să spun, nu sunt un cunoscător în domeniu, am băut doar apă/bere de sete, iar despre bere pot să spun că e mai bună ca la bulgari, sau cel puțin așa mi s-a părut mie.

Cafea în schimb… o treabă ce semăna a apă cu acuarele…

Plaja: destul de îngustă, cu nisip, șezlongurile așezate cam înghesuit, apa curată și caldă (dimineața la ora 08:00 avea 28 de grade). Nu puteai aduce băuturi, mâncare pe plajă, dar eu am văzut pe alții că aduceau. Noi aduceam la noi apă în sticlele oferite peste tot de 330 ml rece din frigider.

AquaPark-ul: o mulțime de tobogane, împărțite pe zone de vârstă. La adulți înălțimea minimă trebuia să fie de 130 cm și chiar îi opreau pe copii ce erau mai mici și după măsurare îi întorceau din drum. Recomandarea mea este să aveți la voi ochelari de înot, pentru ca unele tobogane sunt abrupte și toată apă îți sare în ochi astfel nu vezi nimic (doar o recomandare). Apa din bazinul pentru adulți era caldă.

Piscinele: multe la număr, noi le-am încercat doar pe alea din apropierea Resort&SPA. Apa curată și caldă (am măsurat temperatura personal după-amiaza și nu mi-a arătat niciodată mai puțin de 30 de grade). Fată de bulgari, care urlau la tine să ieși din piscină după ora 18:00, aici puteai să stai până te plictiseai.

Spectacole: slăbuțe, eu le-am auzit doar în rusă (apropos… foarte mulți ruși, peste 75%, unii foarte necivilizați, rezervau șezlonguri la piscină și veneau la sfârșitul zilei doar să-și recupereze prosoapele).

În apropierea hotelului era un soi de bazar cu de toate (de fapt ca la turci), unde totul era negociabil și dacă stăpânești bine această îndeletnicire puteai cumpăra și la o treime față de prețul afișat. Dacă părăsiți hotelul e musai - musai să aveți la voi brățara, deoarece intrarea în curtea hotelului se face prin turnicheți care pot fi acționați doar de brățară.

Prin resort sunt împrăștiate zone de agrement cu mese de biliard, tenis de masă, airhockey, aparate fitness, etc. există și o sală de fitness cu intrare gratuită, dar trebuie să ai echipament adecvat. Soția a fost de câteva ori și a zis că e dotată, iar personalul e amabil și îți oferă suport dacă nu știi cum se folosesc aparatele.

La întoarcere, spre aeroport, am “beneficiat” și noi de pauza de înghețată/răcoritoare la faimosul popas. Ghidul din autocar era turc, dar vorbea bine româna (chiar mai bine decât cei din Republica Moldova). A zis că a învățat româna pe stradă în București.

Cu siguranță am uitat să relatez lucruri, dar dacă vă interesează ceva anume vă rog să mă întrebați și dacă sunt în măsură atunci vă răspund.

PS: revin cu poze…

Toate cele bune!!!

Trimis de ProHandyMan in 02.08.19 12:14:00
Validat / Publicat: 02.08.19 13:54:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 1350 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ProHandyMan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Am văzut mai multe dacii 1300 in Turcia decât în România

webmasterX [02.08.19 12:32:26] »

Bun, echilibrat review de debut - merită remarcat

@ProHandyMan: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

resita2009 [02.08.19 22:43:11] »

Ha ha ha, ... te rog sa citesti rewiev-ul meu de anul trecut (80% identic cu ce-si spus scris tu aici).

Ma bucur ca ti-a placut dar am si eu o intrebare deoarece incand cu 12 august o sa revin si eu la Lonicera, in rewievurile precedente cineva spunea (la fel ca si anul trecut) ceva despre o enteocolit/ toxiinfectie alimentara, stii ceva despre asa ceva in perioada in care ti-ai petrecut concediu la Lonicera, s-a auzit ceva?

ps. votat cu mare drag

ProHandyMan [04.08.19 09:38:42] »

@resita2009: Salut! Așa cum scriam și pe review-ul lui Davidutz, nici eu, nici membrii familiei mele și nici celelalte grupuri de români din autocarul de return-flight nu au menționat nimic în legătură cu probleme medicale de orice fel.

cojocaru a.* [10.08.19 20:17:16] »

@ProHandyMan: Salut. Poti sa-mi spui te rog la ce agenție ai rezervat sejurul la acest hotel? Aeroportul din Bacău ar fi aproape de mine. Multumesc frumos! Spor in toate! Doamne ajută!

ProHandyMan [11.08.19 07:59:55] »

@cojocaru a. : Salut. Ți-am trimis PM. Toate cele bune!

Samira00 [25.09.19 17:16:49] »

@ProHandyMan: Buna ziua,

Am dori sa mergem la vara la Lonicera resort. Noi suntem fumători. Care este politica hotelului în această privință deoarece am auzit ca în anumite resorturi fumatul este interzis în spațiile publice.

Multumesc

ProHandyMan [25.09.19 17:50:40] »

@Samira00: Salut!

Nu se fumează în cameră (dar este scrumiera pe balcon, deci acolo se poate), nici în interiorul hotelului nu se fumează. In rest sunt scrumiere peste tot, la piscine, la terasele exterioare, găsești chiar și chestie din aia cu furtun specifică turcilor (nu știu cum se numește).

Cred că sigur găsiți unde...

Concediu plăcut!

Samira00 [25.09.19 18:02:35] »

Mulțumesc mult!

cojocaru a.*, ProHandyMan, Samira00