ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2019
JUN-2019

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Roma: Senzatii prin ochii calatorului latin!!! — partea I

E o vorba veche din batrani, a cui batrani?!! habar nu am, ca ai mei sigur nu, cica toate drumurile duc la Roma. Prima data cand m-au dus drumurile catre Roma, a fost prin 2010 si ce sa crezi nenica, in anul de gratie 2019, cum se plictisea nestatornicia in mine, ma hotarasc sa imi scot busola din buzunar si sa caut iar drumul spre Roma.

Zis si facut, ma apuc sa caut "belete" de avion, ca de, ne-am modernizat si caruta lu' bunicu nu mai ajunge la Roma, si gasesc Dublin-Roma doar doua posibilitati, faimoasa compania Ryanair si Airlingus. Airlingus nu prea ma ajuta, zborurile fiind doar dimineata, asa ca optez pentru "clasa 1" la Ryanair. Nu sunt vreun sofisticat sau simandicos, dar Ryanair este pe lista mea, undeva, spre sfarsit si cred ca nu sunt singurul care are aceasta parere.

Dupa cateva zile de cautari, alarme si alte alea, ma hotarasc sa rup cardul in doua si sa platesc suma de 448 euro, 2 persoane dus-intors, Dulin-Roma, cu Ryaniar-ul. Ca scuza pentru acest pret piperat, am tot incercat sa imi suflu-n barba pe care nu o am, ca este luna Iunie, vacante alea, alea. Iti dai seama sa platesti aproape 500 euro cu Ryanair avand in vedere ca am platit 550 euro pe o cursa, cu Emirates, Dublin-Singapore-Bangkok-Dublin??? .

Dar, cum e si alta vorba din batrani, calul nu se cauta la dinti (oare unde naiba il cauti?), inghit in sec si astept ziua plecarii mai ceva decat reducerile din Mall-ul din Dubai (ala de pe dreapta la prima intersectie, il stiti...).

Ce sa zic despre zbor?!!! M-am simtit ca in caruta lu bunicu cand ma duceam in zii de sarbatoare la targ. Am sa trec peste acest aspect, dar pot sa va zic ca ma gandeam cu groaza la ziua intoarcerii, cand trebuia sa zbor cu aceeasi companie. Singura parte buna ca am aterizat si decolat de pe aeroportul Ciampino, mult mai aproape de oras decat celalalt aeroport.

Am ajuns cu bine, iesim din aeroport si hai sa purcedem sa luam masina (am inchiriat masina pe toata perioada). Recomand, Siciliy by car. Am inchiriat prin agentia AutoEurope, mult mai ieftin decat direct de la ei de pe site. Ca idee, pe un Opel Corsa 2019, cu doar 4000 km la bord, am platit pentru 7 zile, 105 euro. Nu am avut absolut nici o problema cu ei, totul a decurs foarte repede si la colectarea masinii si la predare. Am pus GPS-ul in functiune si hai repede catre hotel, sa ne cazam, ca deja era aproape 22:00 seara si stomacul incepea sa isi intre in drepturi si tanjea cu ardoare dupa o portie de paste carbonara.

Rezervarea pentru hotel a fost la Best Western Blue Hotel, pret camera king cu balcon... 575 euro pentru 7 nopti, cu tot cu taxe de oras (6 euro/zi/persoana). Nu este situat in centru, de asta am inchiriat si masina, dar accesul este destul de anevoios daca nu ai masina.

Despre hotel, o sa incerc sa fac un review aparte, dar ca idee, prima impresie a fost ceva de genul ce urmeaza: parcam la ei in curte, luam bagajele si hai catre receptie sa dam cu subsemnatul. Receptionerul, un italiano vero, foarte placut si zambitor, ne face formele de cazare si la sfarsit ne arunca ciresica de pe tort. Parcarea masini, in incinta hotelului, costa 15 euro/ noapte. Eu ma uit in stanga in dreapta, credeam ca nu a vorbit cu mine si engleza mea de Cambridge din Bucuresti, cred, ca incepea sa imi joace feste si am zis sa schimb in italiana, ca doar na, sunt roman, stiu de toate si il intreb si eu: Dar ce ii faceti de bani astia la masina? Ii faceti si masaj la teava de esapament? Bai termale cu ulei? La bani astia ma cazam in masina si plateam doar parcarea... cum naiba sa platesti 15 euro pentru parcare in incinta hotelului la care esti cazat??? A fost prima data cand m-am lovit de acest aspect asa ca de acum incolo o sa iau in calcul sa intreb daca parcarea este inclusa in pretul de cazare. Am inceput sa rad si uite asa timp de 7 zile m-am simtit ca in Bucuresti, seara cand veneam de la munca, si alergam juma de ora sa gasesc un loc de parcare.

Prima seara nu am reusit nimic altceva decat sa manacam ceva si direct la somn, nu de alta dar era deja miezul noptii si oboseala isi spunea cuvantul.

Prima zi in Roma am zis sa mergem direct pe centru sa imi reimprospatez memoria cu ce vazuzem acum 9 ani de zile. Am parcat masina, destul de aproape de Colosseum, in jur de 7 euro pentru toata ziua, si am pus pasul compas sa strabatem strazile Romei. Am dat roata la Colosseum, mamicaaaa... o gramada de lume, mai ceva ca la pomana data de marii ilustrii nostri politicieni in ajun de alegeri, galagie, vacarm, se auzea sunetul de telefoane atunci cand faci poze, de ziceai ca esti scanat incontinuu.

Nu am intrat in Colosseum, pentru ca sincer, nu ne planificasem acest aspect, mai ales avand in vedere ca este vara, si aglomeratie ca la balci. Sunt o gramada de asa presupuse personaje care iti pot vinde bilete cu skip de line si alte prosti, dar daca aveti in vedere sa vizitati Colosseum-ul, faceti rezervare online din timp si asa evitati orice problema. Plus ca este foarte aglomerat din cauza ca zona de langa, este in constructii, vor sa faca gura de metrou direct langa Colosseum.

Am pornit apoi catre Palatul Venetia si apoi usor usor catre via del Corso, faimoasa strada din Roma pentru magazinele ei, ca mai apoi sa purcedem catre Piazza di Spagna si Treptele Spaniole. Am preferat sa ne ratacim pe stradute, decat sa mergem ghidati de GPS si vreau sa va zic ca a fost o alegere inspirata. Daca te lasi pierdut pe stradute ai sa descoperi o Roma extraordinara, cu cafenele mici si cochete, la umbra, departe de vacarmul strazilor principale si cu preturi mult mai accesibile.

Prima zi am petrecut-o in aceasta zona, prin magazine, pe la o cafea, mai ales cu un gelato in mana, si efectiv nu ne-am dat seama cand s-a facut ora 20:00. Nu ne-am incumetat sa intram in aceasta zi prin obiective turistice, nu de alta dar era sambata si cred ca va dati seama cum arata Roma intr-o zi de sambata!!!

Impresii din prima zi: m-am simtit ca acasa in Romania, efectiv. Traficul mirobolant din Bucuresti, l-am regasit in Roma, ce mai pui la socoteala ca era sa ma faca doua masini armonica, si ca ma injurau aia mama focului, efectiv ma simteam ca acasa... am tras in piept aerul curat de Roma si am plecat catre hotel, sau daca stau sa ma gandesc bine, catre parcare sa dorm in masina... ca la 15 euro pe noapte parcarea!!! :))

Trimis de Miseropia in 02.08.19 18:27:29
    Validat / Publicat: 02.08.19 20:23:28

VIZUALIZĂRI: 1549 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Miseropia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

gregorio [14.08.19 21:37:25] »

OK, si restul? Noi plecam pe 31 si carnetelul meu da deja " p' afara" dar mai e loc. Traseul, acelasi: Dublin-Roma jur imprejur si retur! Ar fi bune cateva ponturi pentru locuri de servit masa.

Miseropia [15.08.19 07:44:04] »

@gregorio: ziua buna. Sper ca maine sa fac update, e pe drum...

gregorio, Miseropia
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: