ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.05.2019
ÎNSCRIS: 03.07.09
JUN-2016
2 AD. + 1 COPII

Biserica fortificata din Cristian Jud Brasov

O continuare a postarii mele despre circuitul bisericilor fortificate.

Daca ajungeti in zona Rasnov, Bran, Moeciu, Zarnesti nu ratati biserica fortificata din Cristian, principalul pol de atractie din localitate.

Biserica evanghelica fortificata din Cristian, judetul Brasov, Transilvania, dateaza din secolul XIII si a fost ridicata in stil romanic, avand forma unei basilici cu trei nave, cu elemente sculpturale apartinand goticului. Localitatea are prima atestare documentară in anul 1223, sub denumirea latină Insula Christana.

Ca urmare a numeroaselor deteriorari suferite, in secolul XIX, biserica este refacuta in stil neoclasic.

Zidul inelar include şi „turnul slăninii” – din sud-vestul bisericii – nivelul mjlociu al turnului servind drept capelă, temporar. Nivelul superior se sprijinea pe console, prin acestea deschizându-se gurile de turnarea păcurii, guri situate la baza ultimului nivel.

Curtea bisericii este plina de flori, iar doamna care avea grija de biserica (2016), ne a oferit detalii despre istoria bisericii si a comunitatii sasesti. Sunt putini cei care au ramas in urma, dar daca aveti ocazia sa ii intalniti in aceste veti intelege mai bine aceasta comunitate si istoria sa.

Locuitorii de origine germana au inceput sa plece masiv inca de pe vremea lui Ceausescu, iar dupa revolutie au plecat aproape toti. Totusi o sa vedeti ca toate casele din centru au fost renovate in ultimii ani.

Sasii au o istorie fascinanta. In toate bisericile sasesti eroii de razboi sunt comemorati, de obicei prin placi comemorative aflate in apropierea altarului. In biserica din Cristian, numele eroilor cazuti in primul razboi mondial sunt gravate in dreptul lampilor din candelabru. (vezi foto). Policandrul cu 50 de lampi a fost confectionat din fier batut in amintirea celor cazuti sau disparuti

Orga dateaza din 1910 si are doua claviaturi, 23 de registre pe sistem pneumatic.

Pe mine m-a impresionat foarte mult cimitirul evanghelic. Nu stiu daca mai exista un altul la noi in tara.

Cimitirul evanghelic este al doilea punct de atracţie pentru turiştii saşi sau germani ce vizitează comuna. După exodul saşilor, cimitirul cu vechea capelă reprezintă un veritabil loc de pelerinaj, mulţi copiii sau chiar nepoţi venind în ţinutul strămoşilor şi călcând sfios pe urmele acestora. A vizita cimitirul evanghelic reprezintă o adevărată incursiune în istorie, aici regăsind numele locuitorilor saşi ai Cristianului, generaţii şi generaţii de oameni vrednici care au ştiut să păstreze tradiţiile şi obiceiurile unei comunităţi unite şi harnice. Pe un areal întins, cu acces şi din str. XXIV, cimitirul evanghelic îmbie vizitatorul la reflecţie, smerenie şi respect.

Informatii utile

Programul bisericii Cristian: (de verificat)
Martie noiembrie 09:00-17:00
duminică, doar pentru grupuri - cu programare telefonică
decembrie - februarie
luni - sâmbătă, 09.00 - 12.00

Încă din anul 1991, în fiecare vară are loc, de fiecare dată într-o altă localitate, intâlnirea sașilor din Transilvania, de obicei in luna august.

Localitatea este foarte prospera, si deschisa evenimentelor culturale si sociale.

Cel mai prestigious eveniment este cartfest.ro, un festival ce reuneste artisti de prestigiu si ofera spectacole de teatru, concerte, lansari de carte, proiectari de filme, activitati educationale pentru copii.

Trimis de catrinel in 17.05.19 11:22:17
Validat / Publicat: 17.05.19 12:52:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂȘNOV. A mai fost în/la: Ardeal- Oradea, Cluj Huedin Brasov Covasna Poiana Marului

VIZUALIZĂRI: 466 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (catrinel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.05.19 12:52:28]

Mutat în rubrica "Biserica fortificată din Cristian BV, RÂȘNOV" (nou-creată pe sait)

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[17.05.19 21:59:08]

Cred că tot prin vara lui 2016 am văzut și eu biserica. Asta deși merg foarte des în zonă. Problema Cristianului este că trebuie să concureze cu obiectivele și orașele mai cunoscute din jur. E drept, ăsta e și un avantaj, e deja amplasat într-o zonă foarte bătută de turiști.

Probabil și festivalul cartfest a fost gîndit ca o cale de a crește atractivitatea locallității. Bună semnalare, nu știam de el. Cine e în zonă în perioada aia ar fi bine să consulte programul de pe site, sigur găsește ceva interesant în una din zile.

Am prins prin 97 o întîlnire a sașilor la Biertan, între zidurile bisericii (în zona de la poale). Habar n-aveam ce e, nimeriserăm întîmplător, nici nu am avut timp de stat din păcate.

catrinelAUTOR REVIEW
[20.05.19 17:41:18]

@abancor:

Multumesc pentru ecou.

Daca mai ajungeti in zona mi am adus aminte ca am fost la n restaurant care ne a placut, " Rotiseria Alegrin" .

Acum depinde de gusturi, si de momentul in care ajungeti. Vara este foarte aglomerat, dar au o terasa draguta afara unde ne am simtit foarte bine. Puii sunt din ferma proprie.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[20.05.19 20:19:46]

E bine de reținut, chiar o să trec pe acolo, mersi!

catrinel
Alte impresii din această RUBRICĂBiserica fortificată din Cristian BV: