ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.05.2019
ÎNSCRIS: 28.06.10
MAY-2019

Un lux rece între aristocrat și modern

Am vazut acest hotel de cand se construia si recunosc ca suntem atrasi de hotelurile noi de 5* si cu UAI. Am zis ca merita un mini sejur in perioada de promotie sa nu alocam o suma mare de bani de care sa ne para rau in sezon.

Asa cum au scris colegi anteriori hotelul este nou deschis in iulie 2018. Hotelul este impozant si apreciez ca are aprox 250 camere Am gasit imediat hotelul si un loc de parcare. Intrarea in hotel si holul de intrare (lobby) merita cele 5* (multa marmura, tablouri, lemn, catifea, etc) La receptie pentru prima data in Bulgaria am gasit o receptionera care vorbea perfect romaneste. Desi era ora 12,30 am fost cazati imediat si am primit 2 camere alaturate la etajul 4 cum solicitasem in rezervare si bineinteles bratarile. Am profitat si putin dupa ora 13 am fost la masa. Hotelul are 4 lifturi de capacitate mare care functioneaza impecabil. Pe holurile de etaj mocheta pe jos, tapet textil pe pereti, ambele de culoare de gri, muzica ambientala foarte placuta si un sistem de iluminare modern.

Camera este spatioasa cu mocheta moale si pufoasa. Mobilierul rupe linia clasica si este modern. Patul este imens, cu 2 saltele cu memorie si groase. Televizorul este LCD cu diagonala de aprox. 100 cm. In camera un mini bar destul de mare dar totul este contracost la preturi destul de mari. Hotelul a oferit doar o sticla de apa plata la sosire. Ce m-a impresionat a fost baia care este imensa avand atat cada cat si o cabina de dus moderna. Pe jos marmura alba iar pe pereti cred ca era faianta in placi mari care imita marmura. Obiectele sanitare sunt de calitate superioara, in perfecta stare. Bineinteles o gramada de materiale de igiena personala si prosoape albe si pufoase. Am fost in multe hoteluri de 4 si 5* dar aceasta baie este pe primul loc. Balconul este mare, gen logie care ofera intimitate si mobilier modern, inclusiv uscator de rufe. Curatenia in camere se face zilnic.

Restaurantul este imens, cu mobilier modern iar culorile sunt tot nuoante de gri. Mesele sunt pregatite cu tacamuri si servetele. Deaseamenea restaurantul are o terasa la fel de mare ca mobilier de fier forjat iar mesele au blat de marmura. Cred ca in varf de sezon nu se poate sa nu gasesti o masa libera. Noi am apreciat mancarea care era proaspat gatita fara condimente specifice bulgarilor. Nu a fost o diversitate mare de preparate dar am gasit calitate. Hotelul cred avea un grad de ocupare de maxim 30 %, apreciere dupa numarul de masini din parcare. Barul din restaurant nu serveste bauturi alcoolice incluse in pret. A fost primul hotel din Bulgaria care servea bere Becks la dozator si care avea automate de cafea moderne care preparau cafea expresso din boabe. Ce nu mi-a placut pentru un hotel de 5* a fost gama redusa de fructe si care erau toate taiate, inclusiv merele. La favoritul nostru Royal Helena Park fructele sunt intregi inclusiv bananele. Deasemenea gama redusa de prajituri, mereu la fel, am avut impresia ca intr-o seara au avut un tort. Inghetata este foarte buna ai ales cea de banane si pepene galben. Restaurantul este punctul slab al hotelului, nu am vazut un sef de sala care sa urmareasca activ activitatea din restaurant. Se vedea ca personalul era incepator. Nu vreau sa fiu inteles gresit dar comparativ cu restul hotelului nu este perfect. Deasemenea restaurantul nu are mirosuri specifice cum este la Kaliakra, Azalia sau chiar Bolero.

Barul din lobby serveste o gama redusa de bauturi de import incluse in UAI. Mentionez printre altele: toata gama de Martini, gin, cred 2-3 marci de whiskey (compatrioti preferau Jim Been), votca tot la fel cred 3 sortimente. Am cerut Campari si rum Bacardi si mi-a spus clar ca nu sunt incluse. Poate mai era ceva. Bineinteles era intrega gama Savoy. La fel ca in restaurant bere Becks, vin alb si rosu, dozator cu bauturi Pepsi, dozator cu 2 sucuri neacidulate, dozatoare de cafea si un recipient de sticla cu un suc natural (partial), toate erau cu autoservire. Vinul alb destul de bun.

Piscina exterioara este foarte mare cu o multime de sezlonguri in jur, frumos aranjate. Curtea hotelului este amenajata in stil aristocrat cu imitatii de opere de arta. Langa piscina un bar destul de mare.

Piscina interiara foarte draguta dar mica si eu cred ca nu are apa termala desi in prezentare apare cu apa termala. Langa piscina interioara o sauna uscata si una umeda care functioneaza perfect.

A fost deasemenea primul hotel in care nu erau cutii pentru bacsis si totusi personalul a fost foarte amabil.

Am scris cam mult si am sa las fotografiile sa vorbeasca.

Cred ca raceala pe care o inspira vine din tonurile de gri folosite in intreg hotelul si care intra in contrast cu albastru sau maro intens.

Pentru carcotasi as putea mentiona lipsa de profesionalism din restaurant, piscina interioara, parcarea gratuita insuficienta in sezon si acum zgomotul si mizeria din jur pentru ca se construia foarte mult, defapt aproape toata statiunea era un santier, cei drept unele constructii erau in faza de finisare si conectare la utilitati.

Datorita santierelor din jur nu am reusit sa vad plaja hotelului deci nu acord nota pentru plaja care se pare ca are sezlonguri incluse si bar.

Prieteni nostri care au fost o singura data in Bulgaria (Grand Hotel Varna) au fost incantati de Astor Garden Hotel si au acordat nota zece.

Daca aveti intrebari va raspund cu placere, eventual cu o mica intarziere si imi cer scuze pentru eventualele greseli gramaticale.

Trimis de olteanul2010 in 05.05.19 20:05:15
Validat / Publicat: 06.05.19 08:18:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2450 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (olteanul2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Detaliu baie

costitz9
[06.05.19 13:06:16]

Buna. In perioada 01-04.05.2019, am fost in hotel, cazare cu UAI. Descrierea este conforma cu realitatea. La minusuri as adauga:

- lipsa bauturilor de la piscina interioara si exterioara, ceea ce creeaza un disconfort total. Pentru o bere am fost nevoit sa urc la loby, in halat de baie si am fost interpelat de receptionera, care mi-a atras atentia ca nu am voie in aceasta tinuta (concluzie: trebuia sa ma duc in camera sa ma schimb, sa iau o bere, sa ma intorc in camera sa ma schimb, apoi la piscina).

- la ora 23; 00 se stinge partial lumina din loby, deci... fugi la culcare.

- mancarea foarte buna, dar putine feluri.

M'Liviu
[14.05.19 22:03:26]

La ce distanta de acest hotel se află plaja? Bar pe plaja au?

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[14.05.19 22:12:48]

@m liviu:

La ce distanta de acest hotel se află plaja?

Plaja hotelului se află în partea stângă a acestuia cum priveşti spre mare, în vecinătatea plajei hotelului Sirius Beach. Distanţa este de câteva sute de metri, deoarece ieşirea din curtea hotelului spre plajă este temporar blocată din motive de "şantier". Se coboară câteva trepte şi ajungi pe nisip.

Bar pe plaja au?

Ei promit că vor avea la vară.

De 1 Mai plaja nu era deloc amenajată şi nici disponibilă. Un buldozer se plimba agale într-un nor de praf pe plaja lui Astor nivelând nisipul.

olteanul2010AUTOR REVIEW
[15.05.19 17:33:38]

@m liviu: Răspunsul doamnei nicole33 este corect. Am văzut pe AFA poze postate anul trecut cu plaja hotelului și se pare că va fi mai bună. Eu cred ca lucrările se vor termina pana la 1.07.2019 pentru că se lucra susținut iar distanta va scădea. În prezentarea hotelului apare barul de pe plajă iar receptionera vorbitoare de limba romana a confirmat. Pe 4 mai au deschis barul de la piscina exterioara care este foarte lung și elegant

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[16.05.19 06:57:27]

@olteanul2010:

Răspunsul meu este corect pentru că am fost acolo , ştiu ce am văzut şi ce am fotografiat.

Amenajarea plajei va fi finalizată până la debutul sezonului 2019, dar lucrările de pe şantier este foarte puţin probabil să se încheie aşa curând.

Ieşirea spre plajă va fi cel mai probabil tot blocată, singura variantă de acces fiind pe la intrarea în resort, apoi dreapta, iar dreapta, apoi stânga, ocolit prin spatele supermarketului Aldo şi apoi pe scări în jos, aşa cum am precizat mai sus.

Bine că l-au deschis când hotelul aproape că s-a golit

Pe perioada minisejurului meu singurul bar deschis era cel din lobby, doar în ziua plecării începând timid să "mişte" şi barul de la parter.

costitz9, M'Liviu, olteanul2010
Alte impresii din această RUBRICĂAstor Garden Hotel: