ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2021
MAY-2021
Cuplu
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Un castel pe malul marii!!!

Am ajuns aici, trecand prin Vama Veche, in 30 mai. Am trecut la granita fara probleme, se scosesera restrictiile! Prima impresie... ULUITOR!!

despre SERVICII

La receptie, personal extrem de amabil, vorbitor de limba engleza, foarte serviabili!! In fiecare zi, se schimbau in camera, halate, prosoape, aprovizionarea barului cu cafea expreso, apa plata gratis, cosmetice!!

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera superba!! Maaaare, cu pat extrem de confortabil, un fotoliu extensibil, bar aprovizionat zilnic cu trei tipuri de cafea expreso la capsula foaaarte buna (strong, decofi, medium), apa ata la 1,5 l totul gratis. Baia mare, cu dus incapator???? si cada, cosmetice de foarte buna calitate! Balcon mare, cu masa si doua scaune cu... surpriza, vedere laterala la mare, desi noi am avut camera cu vedere la parc????. Climatizare eeeexcelenta????

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

1000000%. Exceptional serviciul all inclusive. Nu am cuvinte!! Incepand cu carnuri de diverse feluri, porc, vita, pui, vanat, peste, miel... preparate... in muuuulte moduri, gratar, cu sos, cu legume, sarmale de trei feluri, ardei umpluti, vinete umplute, eeeeeetc. Legume in toate felurile posibile, gatite, gratinate, tocanitze, cu branze, piureuri, paste, minipizze, salate, branzuri, patiserie, prajituri, clatite, gogosi, tarte, creme, fructe... muuuulte, stau o ora sa enumar. Bauturi: vin alb rosu, bere eeeextrem de buna (haineken cred), tariii multe, cocteiluri, racoritoare, cafea la expresor buuuuuna, șampanie, toaaaaate gratis. La mic dejun nu se serveau bauturi alcoolice, dar de la 11:00 la 23:00 liber la alcool????????. Intre cele trei mese se serveau gustari, patiserie, fructe, bauturi alcoolice si nealcoolice, inghetata in cele trei locuri... lobby, bar la piscina si bar la plaja! Curatenie impecabila, calitate super!

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Eeee si in jur, ceva superb, cobori din hotel, traversezi o alee si hop, pe malul mari!! Ceva superb, amenajate diverse diguri, locuri de stat pe malul marii, canapele, sezlonguri, baldachine, totul este amenajat ca un castel de foaaarte mult bun gust!! Curtea hotelului este vis! Gradini, fantani, sezlonguri, canapele... in fiecare zi, seara, poti face o plimbare, printr-o atmosfera si un peisaj de castel???? BUN GUST! Plaja buna, cu nisip, dar noi nu am facut baie pt ca era frrrig????

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Pfuuuu!!! Aici... iar imi ia mult sa descriu????. Pisciiine, una exterioara la hotel maaare, racoroasa pt ca era frrrrig afara (30 mai), dar se putea inota! O piscina interioara medie cu apa caaaalda sarata, sauna uscata incapatoare! Acces gratuit la Aqua beach, un centru de spa cu ape termale... eeeeexceptional! Aveti acces gratuit la zona acvatica, care cuprinde o piscina de 34-36 grade maaaare, o piscina micuta, dar incapatoare de 38 grade, piscina interioara 36 grade, mare, sauna uscata maaare, pe malul marii, cu geam de unde poti privi marea????. Noi am stat doua zile si am intrat de trei ori la centrul spa!! Seara antren????spectacole!!

Trimis de strejear in 05.06.21 22:22:18
Validat / Publicat: 05.06.21 23:32:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Peste tot!! Iubim Bulgaria!!!

VIZUALIZĂRI: 3735 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (strejear); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Tot teraaasa????

Alex_Macedo
[06.06.21 13:59:37]

Hmmmm...

La cum este descris acest hotel, îmi vine să îmi vând casa și să plătesc chirie pentru ședere permanentă la Astor. Sună așa... așa... de parcă ai ajuns să îți faci sejurul în programul Grand LUXURY la Burj-Khalifa. Adică... îți vine să te culci pe mocheta din lounge.

Mie, unul, nu îmi sună bine deloc superlativele într-un text, da capo al fine. Așa cum detest când cineva descrie acest Astor ca pe mahalaua-piață, Old Market din Sharm-el-Sheikh si tot este o mizerie.

Mai este un review care descrie execrabilul la Astor în comparație cu acesta care descrie Raiul... Ambele sejururi în 2021, unul in Mai, unul in Iunie.

Pentru mine ca turist ce înseamnă asta? NIMIC. Dacă ar exista numai review-uri de acest gen, ce medie scot din ele? . Să se înțeleaga: nuu am absolut nimic cu autorii... nu am ironii... nu rautati. Este un fapt! .

Nici nu mai știi cum să îți axsezi hotărîrile, in caz de interes pentru locația în cauză. Te duci la Astor Gargara Hotel, unde review-ul, are mici... oare? , tușeuri de publicitate sau la Astor Gugunoi hotel?

Repet, nu am nimic cu autorii dar, ambele postări nu se apropie de minimul-minimul veridicului.

S-auzim de bine.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[06.06.21 14:22:49]

@Alex_Macedo:

La cum este descris acest hotel, îmi vine să îmi vând casa și să plătesc chirie pentru ședere permanentă la Astor..... Adică... îți vine să te culci pe mocheta din lounge.

Sincer, nu cred că este bine să-ţi vinzi casa şi să te muţi la Astor Garden pe termen nedeterminat, dar, doar pentru cazare, acest hotel chiar merită o vizită.

Mie mi-a plăcut Old Market din Sharm cel vechi

Ai sesizat corect. Cele două review-uri sunt diametral opuse, fiecare având propriul grad de subiectivism, mai mare sau muult mai mare .

De fapt, ambii autori au fost cazaţi cam în acelaşi timp la Astor, în jurul datei de 1 iunie, şi atunci cu atât mai "confuzante" sunt impresiile atât de diferite ale acestora.

Nici eu nu agreez superlativele, găsindu-le exagerate, iar în acest caz concret, experienţa personală la Astor mă ajută să cern/discern informaţiile respectivilor.

Adevărul este întotdeauna la mijloc.

Din punctul meu de vedere, Astor Garden este un hotel foarte nou şi foarte ok pe partea de cazare, unde îşi merită stelele, la fel partea de peisagistică este deosebită, precum şi decorarea spaţiilor comune, însă restaurantul nu trece de patru stele, varietatea felurilor de mâncare oferite fiind redusă. Eu nu am găsit mâncare stricată/reciclată şi nici fructe "ofilite", dar am avut totuşi alte aşteptări. Nu caut nod în papură deşi am cu ce compara, astfel că nu mă oripilez aiurea, nu bat câmpii, dar nici nu mă entuziasmez fără rost.

Alex_Macedo
[07.06.21 18:29:56]

@nicole33:

Ehhhh... Nicole... evident că ai înțeles unde bat. Tu, fiind un globetrotter, știi ce spui. Totul a fost scris, însă, sub semnul pamfletului dar... ai realizat asta, dacă ți-am adus zâmbete.

Să le luăm pe rând...

Chestia a fost scrisă pentru a fi în trendul autorului care, a "privit" prin ochelari roz în timpul șederii. Chiar dacă acest hotel merită o vizită și sunt sigur că are aroma lui. Eu vorbeam de habarinstul sau turistul de ocazie care nu are pârghiile corecte, în a-și face o idee. Tu, nu mai nevoie de o medie pentru că ai fost acolo și repet, stii ce spui... dar, e totuși o situație puțin diferită. Aserțiunea mea vis-a-vis de, îti vine să te culci pe mocheta din lounge, este o paralelă exagerată la Coco Chanel care, avea un apartament luxos dar a locuit toată viața la Ritz.

Mie mi-a plăcut Old Market din Sharm cel vechi

Crezi că mie nu? ????... A fost o plăcere în acea... pestrițeală amestecată africano-oriento-mijlociu. Avea acel tumult și zumzet de piață total diferită de market-ul european. În 14 zile de ședere cred că am fost de 4-5 ori. Mi-a plăcut.

Acum... mmm... am folosit din nou exagerat cuvântul mizerie. O fi Old Market o bazaro-piață dar nu era chiar așa. Farmecul ei multicolor, stil Indiana Jones, nu va dispare. Am vrut doar să fac o contrapondere vis-a-vis de review-ul văzut prin ochelari roz.

Adevărul este întotdeauna la mijloc.

Adevărat! . Așa este! . Sunt convins și cred în ceea ce spui vis-a-vis de Astor dar... daca era scris de tine. Eu nu știu despre/cum/la. Dar Astor-ul din fotografii văzut, clar ca e ok. Din ce am simțit... hotelul nu are plajă. Amenajat onorabil și... mmm... castelar pentru a da senzația de 5 stele... dar cam... stâncos.

Ca idee generală trebuie tot timpul să pendulăm balansul între cele bune și cele mai puțin bune. Altfel de bătut câmpii, ne pricepem amândoi fără să ne dăm silința. ????

À la vôtre, Nicole.

chelsea01
[26.06.21 12:58:09]

@strejear: hello... am citit cu interes opinia ta la Astor dar dupa aia am mai citit la altii ca ai exagerat putin... merg pe mana ta? ... asta in ideea ca am sejur acolo in august... !!... multumesc

resita2009
[28.04.22 12:23:57]

Plaja foarte mica, de fapt este un golfulet acolo. Am trecut pe acolo de vreo 3-4 ori si mereu era ingramadeala in apa, parca erai la coada la supermarket. Seara la plimbare mereu admiram hotelul.

Daca va place aglomeratia in apa atunci e perfect, eu personal incerc sa caut locuri cat mai linistite pentru plaja

Alex_Macedo, chelsea01, resita2009
Alte impresii din această RUBRICĂAstor Garden Hotel: