ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.04.2019
ÎNSCRIS: 04.12.16
MAR-2019

încărcat de pe telefon!

Tenerife in 7 zile

O sa descriu cat mai succint experienț avută in Tenerife pentru a putea veni în ajutorul celor interesați.

Am calatorit cu Wizz de la București la Tenerife Sud. Zborul are o durata de 5.30 ore. Pretul biletelor a fost de 300 euro 2 persoane inclus un bagaj suplimentar. Biletele au fost luate cu 3 luni in avans urmărind săptămânal ofertele.

Obligatoriu rezervați auto in avans. Am gasit preț foarte bun la autoreisen. 57 euro ptr 7 zile. Ghișeele firmelor sunt chiar la ieșirea din aeroport. Formalitățile sunt foarte rapide si poți plăti cu orice tip de card.

La ieșirea din aeroport se află parcate mașinile firmelor de inchirieri auto. Totul decurge foarte natural si firesc.

Rezevarea am facut. o pe airbnb unde am platit 180 ptr 7 nopti ptr o camera cu baie. Bucătăria era comună.

In rest recomand satul Masca, vulcanul Teide. Poti ajunge cu masina pana la 2200 m altitudine. Benzina ieftina. 0.95 cenți. Am folosit waze care s. a descurcat binișor.

O infrastructură de invidiat.Plaja zilnic, cumpărături, plimbari.

Nu am talent de povestitor dar sper sa va fie de folos informațiile.

Trimis de Bogdyd in 13.04.19 13:47:27
Validat / Publicat: 13.04.19 15:06:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Barcelona

VIZUALIZĂRI: 5564 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Bogdyd); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Satul Masca

[13.04.19 13:57:49]

Odată cu primul review încărcat, @Bogdyd: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[14.04.19 07:06:01]

@Bogdyd: Pentru închirierea mașinii a fost necesar un depozit? Adică ți-au fost blocați bani pe card? Dacă da, ce sumă ai avut blocată și la cât timp după predarea autoturismului ți-a fost deblocată?

[14.04.19 15:05:55]

@krisstinna: Nu a fost blocata nici o suma de bani. Trebuie sa returnezi masina cu aceeasi cantitate de carburant cu care ai luat-o. Nu se accepta plata cash. Am platit 57 de euro si atat.

[14.04.19 15:32:33]

@Bogdyd: Mulțumesc frumos pentru răspuns.

Nu-i problema, plătesc cu cardul dar mă enervează sumele blocate, in Cipru, Malta și Grecia am închiriat doar din localitatea de unde am avut cazare pentru ca in aeroport nicio firma nu concepea închiriere fără depozit. Și nu era mic, “doar” 900 euro.

Vacante frumoase îți doresc!

[14.04.19 15:38:59]

@krisstinna: Noi am închiriat de la autoreisen. Fiecare firma impune anumite conditii. Ei au fost prima alegere datorita prețului si a faptului ca nu au solicitat depozit. Reservare am facut și la Cicar insa mai scump, 100 euro, in cazul in care nu onorau rezervarea cei de la autoreisen. Am rezervat o masina de clasa mica insa ne. au dat la acelasi pret un Citroen C Elisse. Daca mai dorești si alte informatii, cu placere! P. s Am rezervat auto online cu aproape 3 luni înainte, dupa ce am cumpărat biletele de avion

[14.04.19 15:45:59]

@Bogdyd: Dar despre cazare nu scrii un review? Ar fi interesant dacă ai găsit ceva drăguț și ieftin

Da, am înțeles, rezerv din timp, nu mă culc pe ureche

Mulțumesc mult!

[14.04.19 15:58:55]

@krisstinna: Legat de cazare nu pot spune foarte multe. Pe booking am gasit preturi destul de mari. Am incercat ptr prima data pe airbnb si am gasit cazare intr. o vila in care locuia si proprietarul. Am avut dormitorul si baia noastra. Bucătăria si celelalte spatii erau comune cu proprietarul. A fost foarte ok, curatenie, intimitate, multe sfaturi despre ce anume se poate vizita. Plecam dimineața si ne intorceam seara târziu deci nu am cautat cine știe ce condiții lux de cazare. Ne. a interesat in primul rand pretul. Am avut si micul dejun inclus. In jur de 20 euro pe noapte. Oriunde gasiti cazare e bine, daca aveti masina, deoarece in fiecare zi puteti merge sa vizitati alte locuri.

Dana2008
[15.04.19 06:46:35]

@Bogdyd: Bine ai venit printre noi Afa-istii!

Felicitări pentru articol! Fotografiile sunt importante de asemenea.

Ai relatat scurt și la obiect, ușor de citit um text concentrat in informații.

Mulțumim frumos pentru împărtășirea experienței voastre în Tenerife.

Prețurile m-au surprins, credeam că este mult mai costisitor să te bucuri de un sejur în Tenerife.

Călătorii plăcute!

Bogdyd, Dana2008