ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2008
ÎNSCRIS: 13.08.08
JUN-2008
[?] AD. + 1 COPII

Belek Beach Resort isi merita banii

Salutare tuturor!!! M-am intors de ceva vreme din Turcia si as vrea sa impartasesc cu voi experienta traita. O sa fiu cat se poate la obiect. In opinia mea hotelul Belek Beach Resort este o alegere excelenta. O sa incerc sa fiu cat mia obiectiva si de asemenea nu incerc sa compar parerile mele cu ale celorlalti.

In ceea ce priveste serviciile generale ale hotelului, amabilitatea, ospitalitatea si pregatirea personalului hotelului pot spune ca sunt incontestabile. Personalulul este calificat si da dovada de cunostiinte de limba engleza, rusa, germana dar si cateva notiuni elementare ale limbii romane.

Cu toate ca eliberarea camerelor de catre turisti se face destul de greu, curatenia mai dureaza si ea, iar asta implica cateva ore de asteptare, conditiile de cazare sunt foarte bune. Camerele dispun de aer conditionat (split), minibar, televizor cu cablu satelit, telefon, uscator de par, safe.

Pentru cei carora le place distractia in apa va pot spune ca hotelul este dotat cu cele mai mari piscine din zona, dispunand de 3 piscine pt adulti si 2 pt copii. Piscinele dotate cu topogane de diverse dimensiuni sunt disponibile atat adultilor cat si copiilor (cei mici dispun de o piscina cu tobogan propriu). Pentru cei care nu prefera soarele pot opta pentru piscina interioara incalzita cu separeu pentru copii. In ideea petrecerii unui concediu cat mai placut, hotelul are echipa internationala de animatie, bine pregatita si calificata, care seara de seara pregatesc spectacole in Amfiteatru. In timpul zilei acestia organizeaza concursuri in apa, volei pe plaja, tir cu arcul, darts, aerobic, aqua gym, water polo, dansuri turcesti, fotbal, mini golf, tenis de camp si diverse jocuri pentru copii care se desfasoara in Mini clubul special deschis pentru ei.

In ceea ce priveste mancarea si conditiile de servire a mesei, serviciile sunt ireprosabile: o intreaga varietate de feluri de mancare (vegetariana, de dieta, mancare gatita, gratar, salate, prajituri, fructe din abundenta,10 feluri diferite de paine si numeroase produse de panificatie). Toate cele 3 mese erau foarte bogate, iar pranzul se putea servi si la barul de la plaja (pizza, hamburgeri, kebab). In fiecare seara era organizata o alta festivitatea ce implica feluri de mancare traditionale din alta tara.

Plaja era foarte aproape de hotel, era dotata cu sezlonguri acoperite (pentru protectie solara), apa marii foarte curata, iar nisipul bine intretinut (in fiecare seara era curatat si nivelat iar apa din piscina era schimbata zilnic). Un plus pentru personalul foarte atent, mereu politicos si dragut, la fel ca si pentru echipa de animatori (personalul trebuia sa aiba cunostiinte de lb. germana, rusa, engleza, turca). Unele spectacole erau prezentate chiar in cele 4 limbi simultan, ceea ce este extrem de dificil (majoritatea erau prezentate in engleza). La subsolul hotelului se afla un mic "centru comercial": magazine de pielarie si textile, magazin de jucarii, magzin de suveniruri, medic, centru de frumusete si sanatate, sala de sport, coafor. Cu toate ca in apropierea hotelului s-a deschis recent un mic bazar.

Impresia mea generala este urmatoarea: "Totul este la superlativ.Personal excelent si servicii de calitate. De 2 ani de zile imi petrec vacantele in acest hotel si ma gandesc serios in a ma intoarce. Daca totul ar depinde de mine m-as intoarce chiar maine ;))." Cred ca am oferit informatii mai mult decat suficiente, dar raspund cu placere oricaror intrebari. ;)

Trimis de Miss Butterfly in 13.08.08 12:08:24

VIZUALIZĂRI: 1686 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Miss Butterfly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[13.08.08 12:35:04]

Miss Butterfly, rog sa ma contactati privat, prin intermediul formului de feedback sau pe adresa de mail cornel [at] amfostacolo.ro, am ceva neclaritati vizavi de excelentul - altfel - dvs reviews.

Pana la scurta discutie pe care o sa o am cu autorul impresiilor, rog cititorii sa considere acest review ca "MARCAT PENTRU VALIDARE"

[14.08.08 02:53:12]

ok, in urma schimbului de mesaje, consider ca neclaritatile au fost rezolvate, impresiile sunt genuine, foarte utile, lucru pentru care sunt sigur ca multi dintre cei care se intereseaza despre aceasta destinatie ii multumesc postatoarei.

Ca o scuza pentru solicitarea mai putin ortodoxa poate de mai sus as vrea sa mentionez ca tin foarte mult la relevanta si acuratetea impresiilor postate pe AmFostAcolo.ro, pentru ca nu doresc sa-si faca cineva o impresie [si poate chiar sa ia decizii!] pe baza unor impresii non-genuine. Mai bine sa cad in cealalta extrema decat sa las posbilitatea ca ai mei cititori sa fie indusi in eroare, cat de mica, referitor la un hotel sau altul.

trapioan
    [14.08.08 17:49:26]

buna ! F interesant post-ul tau si util ...pt ca voi merge si eu in 21 aug la belek beach resort as avea totusi cateva mici intrebari daca ma poti ajuta : am auzit unele zvonuri ca poztia unor camere este mai nasola decat aaltora in sensul mai ales de apropierea de unele surse de galagie( spalatorie , bucatarie ) se poate opta si se da un "mic supliment" la receptie ? Legat de facilitatiel de sport daca imi mai poti da cateva detalii ..multumesc !

[15.08.08 02:09:39]

Buna si tie! Cam asa este situatia cu camerele "mai prost pozitionate": hotelul dispune in total de 5 corpuri dintre care unul "de rezerva" fiind folosit pe post de "anexa". Este folosit pentru a suplimenta numarul camerelor in plin sezon(iunie-iulie).

Asta nu inseamna ca au minusuri. Dispun ca si celelalte camere de facilitatile enumerate de mine mai sus (sper sa nu fi omis ceva), insa nu au vedere catre mare sau piscina. Acest corp este pozitionat cumva catre iesire pe partea opusa bucatariilor (oricum acestea sunt cumva la subsol).

Personal nu am stat in aceste camere asa ca nu te pot asigura nimic in legatura cu zgomotul din aceste camere. Cel mult acest zgomot poate proveni de la generatorul de curent amplasat in zona. Insa in incinta hotelului este placut, nu este mare galagie (nici pe durata discotecii zgomotul nu patrunde in camere).

Imi pare rau sa iti spun ca nu se poate opta: din moment ce toate camerele ar fi ocupate, chiar daca ai da un"supliment" (ceea ce nu este acceptat), ei nu ar avea cum sa elibereze o camera, ar insemna sa ii mute pe turistii care deja au dobandit camera (nu este posibil).

In legatura cu facilitatile de sport... Hotelul dispune de 3piscine pentru adulti si una special amenajata pentru copii. Adancimea piscinelor variaza intre 50 cm (cea pt copii, care are si un mic topogan) si 1,50 (cea pentru adulti). Exista si o piscina dotata cu 3 topogane (topoganele sunt deschise intre orele 11-12 si 15-16 si sunt supravegheate din masuri de protectie pentru turisti). Este disponibila si piscina interioara cu incalzire si sectiune pentru copii. In incinta hotelului sunt amenajate 1 teren de fotbal/baschet, unul de tenis de camp si unul de mini golf. Rachetele, crosele si alte echipamente sportive se inchiriaza de la receptie (astfel terenul iti este rezervat), iar tu dai o garantie de vreo 5 euro sau 10 lire. Cand inapoiezi echipamentul ti se returneaza si banii.

Langa aceste terenuri este amplasat un mic parc Zoo (struti, capre, pauni,etc). Zilnic echipa de animatori se ocupa de activitati cum ar fi darts, tirul cu arcul, aerobic, gimnastica in apa, volei pe plaja, polo atat pentru adulti cat si pentru copii, dansuri turcesti, iar seara se organizeaza fotbal pe plaja. Animatorii se plimba pe plaja si pe la piscine si te informeaza la ce ora incep aceste activitati (nu te lasa sa te plictisesti o clipa). Toate aceste facilitati sunt gratuite. Mai au loc si concursuri distractive la piscina (pe la ora 12 daca imi aduc bine aminte). In fiecare seara este organizat cate un spectacol de catre echipa de animatori.

Sezlongurile sunt gratuite, insa daca vrei sa prinzi un loc la piscina trebuie sa fii matinal. Prosoapele de plaja se pot schimba zilnic (primesti card de la receptie pentru ele).

Hotelul dispune si de o sala de gimnastica si de una cu jocuri (biliard, etc), dar si de conexiune la internet. Se pot inchiria masini , biciclete, scutere. Se organizeaza excursii optionale, zilnic vin ghizi cu oferte.

Iar in privinta limbii vorbite nu prea sunt probleme decat daca nu cunosti niciuna din limbile: turca, germana, rusa si engleza. Insa la biroul informatii pentru clienti este o domnisoara ca vorbeste si limba romana.Personalul hotelului este foarte prietenos, politicos, mereu atent asa ca din aceasta privinta nu vei intampina probleme.

Sper ca te-am lamurit cat de cat. Cel mai bine este sa descoperi singur. Sper ca vei dobandi o camera in corpurile principale, insa iti spun de pe acum ca sunt foarte multi turisti care nu elibereaza camera la timp, asa ca este posibil sa astepti la receptie ceva mai mult decat trebuie. (Camerele in mod normal se elibereaza la ora 12). Nu-ti face probleme insa pt ca veti primi bratarile de AI si asa veti putea beneficia de toate facilitatile hotelului chiar daca nu ati fost inca, cazati.

Eu iti urez distractie placuta. Daca mai ai nelamuriri ma poti intreba. Atat cat pot, voi raspunde.

[15.08.08 02:16:32]

Am uitat sa mentionez Miniclubul pentru copii "Solino" care este deschis pe toata durata zilei , iar seara se organizeaza si o mini discoteca pentru ei.

Exista persoane special angajate pentru a se ocupa de cei mici.Apropo, in acesta perioada a anului, respectiv sfarsitul lui august temperaturile in Turcia sunt foarte ridicate.

[15.08.08 02:34:20]

Miss Buterfly, suntem impresionati, sunt sigur nu doar eu, de nivelul detaliilor.

Te felicit pentru spiritul de observatie cu totul aparte

[15.08.08 02:48:36]

Va multumesc Dar mergand doi ani la rand la acelasi hotel si avand un sejur mai lung care de fiecare data m-a impresionat am retinut aproape orice. Sincera sa fiu mai aveam cateva lucruri de mentionat dar nu am vrut sa fiu plictisitoare. Am oferit aceste informatii in speranta petrecerii unei vacante cat mai placute in cadrul acestui hotel de catre viitori turisti.

[15.08.08 02:52:23]

Am considerat ca nu este nevoie sa scriu pana si numele animatorilor care se ocupau de fiecare activitate in parte ) Sper sa fie de folos informatiile.

mh_iulia
    [21.08.08 05:55:01]

mergem si noi la Belek beach la inceputul lui septembrie...aveam emotii dar acum m-am linistit....o intrebare am: scufundari se pot face? si daca da stii cumva si un pret?

si in conceptul de maxi all inclusive, ai idee cam ce anume intra?

abia astept! Multumim mult de detalii... daca-ti mai amintesti ceva....nu ne plictisesti!

[21.08.08 09:01:40]

Eu iti urez de pe acum vacanta placuta, tocmai de aceea incerc sa iti ofer informatiile de care ai nevoie.Vreau sa incep prin a completa impresiile de mai sus referitoare la alegerea camerelor.Cei de la receptie te intreaba ce fel de camera doresti si unde vrei sa fie pozitionata.(fara sa dai vreun "supliment"), insa daca toate camerele sunt ocupate...e clar ca nu mai poti opta. In ceea ce priveste scufundarile...habar nu am daca hotelul iti ofera aceasta varianta( nu m-am interesat in legatura cu acestea intrucat nu ma pasioneaza). Dar poti opta pentru parasailing, sporturi nautice cu motor sau fara, plimbari cu vaporasul, si plimbarile acelea cu banana (sunt si la noi). Despre preturi nu prea pot sa te ajut sa iti faci o parere pentru ca nu imi amintesc decat ca la parasailng pretul varia intre 50 si 60 de euro (negociezi).In conceptul de Maxi All Inclusive se incadreaza aceleasi facilitati ca si pentru All Inclusive( baie turceasca sau "hamam", accesul la piscine si tobogane, prosoape, umbrele si sezlonguri gratuite,accesul in restauranetele A-la-Carte, insa numai cu rezervare, acces la terenurile de sport,racoritoare,sucuri naturale,bere,fructe,mancarea, inghetata,bauturi alcoolice,cateva cocteiluri, beneficiezi si de programele de animatie, concursuri si cele entionate anterior; insa se mai adauga bauturi din import(whisky,vodka,gin,etc...nu prea sunt amatoare), cocteiluri(Bonanza,Kingfisher,etc).In ceea ce priveste acest concept, el difera de la un hotel la altul.Eu as putea sa caut aceea hartie pe care am primit-o si eu cu toate facilitatile, care este mult mai explicita( dar e engleza), dar sper ca acest lucru sa nu il deranjeze pe webmaster ( sa nu creada ca fac prea mare reclama hotelului sau ca am alte intentii), asa ca poti sa te documentezi si dupa net ( pe site-ul oficial sunt destule informatii). Distractie placuta!!!!

[21.08.08 09:03:13]

Astept impresiile tale dupa intorcerea din Belek.

mh_iulia
    [26.08.08 04:14:13]

mai am o intrebare: lire turcesti sau euro? ce sa luam cu noi?

[26.08.08 04:23:05]

Sa stii ca asta nu este o problema majora. Turcii accepta atat lire turcesti cat si euro sau dolari. Depinde si de magazin. La receptia hotelului poti schimba banii (dupa cursul lor valutar, adica nu este prea avantajos), dar accepta si euro, asa ca nu iti face griji. Este bine sa ai la tine si euro si YTL.

Si inca ceva vroiam sa iti mai spun. Sa ceri la receptie (in caz ca nu iti dau ei) cartela pentru energie alternativa. Este o cartela doar pentru curent electric si este bine sa o ai ca sa iti poti lasa AC pornit sau tel la incarcat, sa ai curent electric in camera atata timp cat esti plecata. Ei o sa iti dea cartela cu care deschizi usa si pe care o folosesti si pentru curent, asa ca e bine sa le ceri acea cartela la receptie (ei nu se supara si ai si tu de castigat).

argus
    [26.08.08 08:41:09]

Sa-mi fie cu iertare dar nivelul de detaliu este cu mult prea mare pentru un turist care a fost cazat odata acolo. Datorita faptului ca marea majoritatea a opiniilor despre hotel (gasite pe situri specializate) nu erau nici pe departe asa de roz, parerea mea este ca acest review nu este obiectiv si autorul are alte interese in acest hotel.

[26.08.08 09:07:15]

asta a fost si impresia mea, inca de la inceput, ARGUS.

Dupa ce am stat insa de vorba, pe privat, cu Miss Butterfly, concluzia mea a fost ca trebuie sa-i dau credit, in calitate de webmaster [desi personal inca mai pastrez unele rezerve].

Doar impresiile care vor mai fi postate - sunt sigur - de vizitatorii care 'aufostacolo' ne pot spune - si ne vor spune, sunt sigur - daca am avut dreptate sau nu. Nu-i exclus sa ne inselam, amandoi, sa stii!

[26.08.08 09:42:03]

Fiecare dintre noi are dreptul la o opinie.Eu mi-am facut publice ideile si inca ma mai intreb ce mi-a lipsit. Nu m-am asteptat nicio clipa sa fiu luata prea in serios.( acestea sunt impresiile mele dupa 2 vacante la rand petrecute in acest hotel). Acum depinde si de nivelul pretentiilor, pentru ca este clar ca nu se poate compara cu lantul hotelier Rixos, insa mie mi s-a parut ok din toate punctele de vedere. Pe acest site fiecare si-a expus opiniile si trebuie respectate. Este dreptul dvs. de cititori, turisti, webmaster, etc. sa va indoiti de autenticitatea si acuratetea informatiilor. De aceea am evitat sa mai ofer detalii in plus. Cum am mai spus toate hotelurile au site-uri oficiale. Este mai simplu si mai "sigur", asa niciun posibil turist nu va mai fi informat gresit.

[26.08.08 09:46:04]

Imi pare rau si imi cer scuze daca am creat o impresie gresita celorlalti, asa ca v-as ruga ( daca este posibil) ca mh_iulia sa fie informata de aceasta "discutie" pentru a mai gasi informatii de la alti turisti referitoare la acest hotel. ( iar parerile mele sa fie "marcate pentru validare" ). Multumesc anticipat.

[26.08.08 10:06:40]

Miss Buterfly, imi pare sincer rau despre situatia creata. M-as bucura ca asa cum incerc sa iti inteleg punctul de vedere [si cum, asa cum am scris mai sus, ai primit credit deplin din partea mea], tot asa sa incerci sa te pui in 'pielea' mea [si, poate, a altor cititori]...

In ce ma priveste, considera te rog ca am gresit. M-as bucura sa-mi accepti scuzele. Si inca ceva: posturile tale NU sunt marcate, in nici un fel .

Aceasta este ultima mea interventie pe acest 'thread'. O zi / seara frumoasa tuturor. Si alegeri inspirate pentru concediile voastre!

[22.10.08 14:01:18]

Cred ca este in regula. Nu am considerat ca imi datoreaza cineva scuze, asa ca este OK din punctul meu de vedere. Sunt de acord cu webmaster. Cum am mai spus imi pare rau daca am creat vreo impresie gresita, dar sper ca impresiile lui mh_iulia sa fie o bila alba pentru mine . Vacanta placuta tuturor!!!

Ilie Nicolae
    [10.02.10 23:09:14]

miss B....din 28 de comentarii multi spun ca engleza nu se vb aproape deloc...cum e pana la urma?

altii au sesizat ca se fac diferentieri intre nationalitati...

aceasta mie mi se pare f.grav...iar in contextul unei vacante, unii nu pot trece chiar cu vederea ....tu nu ai sesizat asta?...

de asemenea mai spuneau unii ca turistii nemti rezervau aproape jumatate de plaja cu prosopul, si nu apareau decat dupa ceva ore bune...tu ai sesizat asta?..

am inteles ca era aglomeratie la orele mesei...dar ce vreau sa inreb e altceva..oricum in majoritatea hotelurilor se face o codita acolo...dar ce vreau sa intreb lumea se imbulzea chiar asa la masa?...

impresia asta am avut-o in mai multe hoteluri unde sunt rusi multi, germani, romani...si chiar si in croazierele unde am fost..cu toate ca mancare era din belsug...

astept sa immi rasspunzi...am un prieten care ma tot bate la cap ca vrea sa mearga acolo, dar suntem in dilema..pt ca noi in Antalya am mai fost dar nimic din ce am zis mai sus nu s/a intamplat...noi am fost spre munte adica pe coasta muntoasa...si vrem sa incercam si coasta spre Irak...adica..Lara..Belek..Lanya...

cu toate ca temperaturile vor fi ucigatoare..spre deosebire de combinatia munte/mare unde pe timpul zilei la sfarsitul lui august nu trece de 33...34 de grade

[11.02.10 16:42:35]

@ Ilie Nicolae: In ceea ce priveste limba engleza: eu zic ca se vorbeste atat cat este necesar; vreau sa spun ca personalul (cameriste, ospatari etc. ) cunoaste decat notiuni elementare de limba engleza. Te vei intelege cu ei si iti vei rezolva problemele in cazul in care vei avea unele. Ar fi stupid sa iti spun ca vorbesc engleza la un nivel de Proficiency; e clar ca nu este asa; se punea accent pe limba germana datorita faptului ca majoritatea turistilor sunt nemti (nu imi convenea nici mie, insa "clientul nostru, stapanul nostru"). In limita "bunului simt" te poti intelege cu angajatii hotelului; nu am purtat discutii "elevate" cu acestia ca sa le pot stabili un nivel de cunoastere al limbii engleze. Cei cu care poti discuta si altceva in afara de "banalitati" sunt animatorii.

Diferentieri intre nationalitati: Nu am sesizat probleme majore in acest caz. Iti spun un singur lucru: nemtii erau majoritari (exceptie facand anul trecut cand romanii au invadat resortul), intreaga atentie se concentra asupra lor, iar limba vorbita in principiu era germana. Acum ca romanii au descoperit litoralul turcesc si Belek Beach-ul situatia vad ca s-a schimbat: personalul incearca sa fie mai atent cu romanii, sa invete notiuni elementare ale limbii noastre, meniurile au fost traduse in limba romana, iar la "Relatii cu clientii" se afla si o doamna din Republica MOldova. Discriminata nu m-am simtit nicio clipa, ci doar RUSINATA de faptul ca sunt romanca (sau mai degraba de faptul ca sunt "sora" cu acei neciopliti asupra carora se indreptau toate privirile turistilor). Cu riscul de a-mi pune in cap jumatate din comunitatea AmfostAcolo iti spun sincer (am spus-o si in celalalt review) : suntem priviti intr-o alta maniera de straini, nu neaparat de turci, datorita propriului comportament, datorita lipsei de maniere si de educatie (imi cer scuze daca suna ca o generalizare, nu asta a fost intentia). Nu suntem discriminati, nu suntem dati la o parte, suntem pur si simplu lasati in ignoranta si nestirea noastra; De ce credeti ca suntem catalogati intr-un asemenea fel de catre majoritatea strainilor!??! Va dau exemple concrete: la piscina niciun alt adult nu se inghesuia pe toboganele celor mici in afara de romani, nimeni nu tipa din celalalt capat al coridorului: "Hai ba la bere, ca e gratis!!", nimeni nu venea la masa de pranz in restaurant in costumele de baie (umede chiar), nimeni nu-si lasa copiii sa se urce pe masa si sa arunce cu tacamurile pe jos. Va ma intrebati de ce!?!? As putea tine o intreaga pledoarie pe aceasta tema, insa consider ca nu este cazul si ca am deviat prea mult de la subiect.

Trec mai departe, la "rezervarea sezlongurilor": ADEVARAT! Nemtii isi ocupa sezlongurile dis de dimineata. Dar si mai adevarat este ca ei ocupa decat atatea cate au nevoie (sunt 2 persoane, ocupa 2 sezlonguri); in schimb romanii (sa nu credeti ca am ceva cu poporul roman; chiar am intalnit romani cinstiti si educati si nu as vrea sa se simta cineva vizat; uneori sunt mult prea rea si transanta la adresa nesimtirii), doua persoane fiind ocupau 2 sezlonguri la umbra si doua la soare. Sa nu credeti ca va spun aici povesti nemuritoare, insa e dovedit "stiintific" ))) Asa ca eu v-as recomanda sa va debarasati de atitudinile acestea conform carora toate nenorocirile din concediile noastre se datoreaza nemtilor. E adevarat ca au si ei un "rol" insa nu unul decisiv. La urma urmei o vacanta reusita nu inseamna lux si confort; perfectiunea este relativa (este de admirat ca omul tinde spre absolut etc. etc. dar gesturile marunte insenineaza o vacanta), iar aceasta reusita depind ein mare parte de starea noastra de sipirt, de modul nostru de a percepe lucrurile si atitudinea adptata la un moment dat.

Despre masa si aglomeratie: Era intr-adevar mai aglomerat la cina, dar asta in ultima ora de servire a mesei cand toata lumea cauta masa langa piscina. In rest nu se punea aceasta problema. Mai ales ca pranzul se servea si in stil fast food la pool bar si majoritatea preferau sa ramana acolo sau sa iti ia cate un hamburger la piscina. Coada nu se facea decat la gratare (seara), dar nu la modul insuportabil (incat sa pierzi 15-20 de minute pentru a-ti lua o friptura). Daca ai auzit de exagerari si pretentii nejustificate atunci vei intelege ce spun eu aici ( ca nu bat campii).

Eu sunt gata sa iti raspund si altor intrebari in cazul in care mai ai. E clar ca impresiile mele sunt pe cat se poate de subiective, insa deloc exagerate. Am fost de 3 ori la acest hotel si vara asta ma voi duce din nou ( fiind alternativa excelenta a litoralului romanesc). Nu trebuia sa mai spun ca merg si anul asta tot la Belek Beach fiindca acum chiar va crede Web ca am comision din partea hotelului pentru a le face reclama pe net. )

Temperaturile in lunile iulie si august sunt asa cum ai zis si tu de-a dreptul "ucigatoare" ajungand pana la 40 de grade pana in ora 10 dimineata. Si totusi daca prietenul tau se hotaraste sa mearga in aceasta perioada in Turcia, indiferent de hotel, recomand niste papuci de plaja pana in apropierea marii, fiindca nisipul se incinge la fel ca in desert, ceea ce este teribil pentru picioare (mai ales pentru copii). Asa cum spunea cineva la un moment dat pe site: "NU RECOMAND HOTELUL NIMANUI FIINDCA VREAU SA PRIND LOC SI LA ANUL".

Ilie Nicolae
    [11.02.10 20:00:57]

miss B... vezi? ai scos in evidenta ''badarania''foarte bine, cu curaj... intr-adevar in toate ecourile astea nu era scris nimic in acest sens, poate de aceea si parea ca o ''reclama''... de aceea voiam sa stiu... acolo unde sunt multi romani si rusi cum este situatia in fapt, vazuta si cu alti ''ochi''... oricum, eu prefer zona cu munte... sunt hoteluri la acelasi pret in zona muntoasa... unde te simti in largul tau, si nu esti catalogat dupa purtarea conationalilor...

totusi cred ca unii au sesizat bine acele diferentieri... bineinteles ca nu este vina nemtilor, ci este vina hotelului ca nu atrage atentia celor care procedeaza asa... de aceea spun ca exista tratamente preferentiale... unde am fost eu in Kemer, si nu o sa dau numele hotelului... nu au fost situatii de genul asta... dar am observat acolo tipul de nesimtire pur ''sovietica''... si ca sa vezi!... nu venea din partea unor oameni mai in varsta, ci din partea unora tineri, pana in 30 de ani, din zona asiatica ruseasca, chiar femeie fiind cu copil...

dar a fost ceva sporadic, ca un automatism... care nu s-a mai repetat... dar a fost si nu poate fi trecut cu vederea... intrucat a scos la iveala un element de nesimtire de neacceptat...

dar sa revin... in hotelul asta erau turisti... din olanda, suedia, germania, rusia, kosovo-chiar, macedonia... noi din Romania, 3 familii... nu au fost facute nici un fel de diferentieri... si cand spun asta stiu eu ce stiu ca am lucrat la UN, si mi-au introdus un cip, ca sa recunosc aceste tipuri de tratamente...

dar ma deranjeaza ce au spus unii in Belek Resort... ca nu lasau aerul pe minim sa functioneze in camere... adica le luau cardurile... pai din prop. experienta... daca afara sunt 45 de grade Celsius... in camera sigur sunt 37... 38... fara AC... deci total lipsa de confort cand veneai in camera... pe langa faptul ca toate erau incinse (calde), presupun...

unde am fost noi... aveam 2 carduri... unul in camera, infipt in locul ala special... si unul la purtator... consumul de curent nu era mare deoarece AC era industrial... daca intelegi, adica aerul venea pe tubulatura... nici nu se simtea sau auzea zgomot, in nici un fel... noi il lasam la minim, si daca era pe mediu sau maxim, menajera ti-l seta la minim

acolo in Belek tot asa este sau sunt unitati de AC in camera? ... daca sunt unitati de AC//nu este de 5 stele...

noi pendulam... intre Belek si un hotel din Goynuk... dar cred ca balanta se inclina catre Goynuk... temperaturile sunt cool... si seara... si dimineata... munte-mare... daca te ridici cu parapanta, e nemaipomenita privelistea... este un restaurant rotitor in apropiere... la vreo 1200/1300 m alt... alta viata... Kemer e aproape ca sa mergem in club AURA...

ideea ca voiam sa schimbam... la un buget cel putin egal... Belek asta pare mai ieftin putin... dar pare in acelasi timp f. aglomerat...

[11.02.10 20:59:18]

Un alt review mai... incarcat de idei si sentimente personala este acesta, review pentru care am primit si cateva "castane" din lipsa de "patriotism"... asta e.

Asta cu aerul conditionat... e discutabil... acum, noi am avut 2 carduri (unul il lasam in camera pentru a avea curent electric si pentru a lasa aerul conditionat pornit, iar pe celalalt il luam cu noi). Aerul conditionat NU este centralizat, il setezi tu la ce temperatura doresti, ins anu functioneaza decat daca sunt geamurile inchise (are un fel de senzori, iar atunci cand deschizi geamul Ac se opreste). NU am avut probleme cu asta si nici nu doresc cuiva sa aiba in camera 37 de grade asa cum spui tu. In ceea ce priveste aglomeratia... hotelul poate parea la o prima vedere aglomerat asta datorita teriroriul relativ micut (in comparatie cu sutele de mii de km patrati ai altor resorturi), insa si numarul camerelor este simtitor mai mic. Insa cu cat hotelul are mai multe camere tendita de aglomerare si sufocare a turistului pare sa creasca (mai ales in momentul luarii meselor).

Am fost si noi anul trecut in Kemer, insa am de reprosat doar faptul ca plajele sunt numai cu pietris, intrarea in mare nu este nici pe departe "lina" (am vazut ca acest termen se foloseste), iar reteaua de alimentare cu apa potabila a hotelului... ma rog... parea ca isi luau apa fix din mare...

Anyway, eu ti-am raspuns la intrebari, nu stiu daca ti-am spus fix ceea ce asteptai sa auzi (oricum nu asta era scopul meu), insa sper ca te-ai lamurit. Nu incerc sa conving pe nimeni de nimic; sunt constienta ca aceste probleme mentionate de cei ce AuFostAcolo nu au picat din cer, au existat, insa tind sa cred ca s-au remediat. Ca o paranteza as vrea sa spun ca Belek Beach Resort NU este un club, este pur si simplu un resort calificat de cele mai multe agentii de turism la standardele de 4*+, asa ca cei cu pretentii de sampanie la micul dejun ar trebui sa fie avertizati. Pretul este simtitor mai mic, iar dupa parerea mea serviciile se ridica la standardele impuse de aceste preturi. Alegerea este a voastra, a viitorilor turisti si este normal ca dupa un an de munca sa va doriti una dintre cele mai reusite vacante. E normal sa va documentati si sa faceti alegerea cea mai inspirata; asa ca eu iti doresc succes in gasirea hotelului potrivit pentru tine si familia ta. Vacanta placuta!

later edit: de abia acum am observat ca preferi o vacanta activa; asa ca nu prea mai merge Belek Beach fiindca este destul de izolat de orasul propriu zis (transportul se realizeaza greoi: daca vii cu avionul si doresti sa te plimbi apoi prin imprejurimi, fie inchiriezi o masina, fie iei dolmusul). Hotelul este situat in Serik, parca la vreo 7 km?!? Este recomandat mai degraba familiilor cu copii, celor care doresc sa se relaxeze sau celor care nu vor sa faca altceva decat sa leneveasca la piscina. E drept ca organizeaza si ei excursii (rafting, Pamukkale, Manavgat), poti face si parasailling... dar... Cred ca acum balanta se inclina si mai mult in favoarea celuilalt hotel... banuiesc... anyway.. as fi curioasa sa aflu numele acestuia...

argus, Ilie Nicolae, mh_iulia, Miss Butterfly, trapioan
    Alte impresii din această RUBRICĂBelek Beach Resort [Bogazkent]: