ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.05.2010
ÎNSCRIS: 31.05.10
MAY-2010

Vacanta in Tenerife

Ieri m-am intors din Tenerife. Am plecat prin ************* si pot sa va spun ca nu este teapa. I-am scris "Anitei Gush", despre contractul semnat cu OI, mi-a trimis rezervarea pe e-mail, iar cand am ajuns la Regency, am fost intampinati de Marius cu sangria si sucuri, ne-a condus la apartamentul nostru si ne-a explicat in detaliu ce putem face pentru a avea un sejur placut.

Am stat la Regency Country Club, 4 persoane, intr-un apartament cu 2 dormitoare, living, bucatarie dotata cu tot ce trebuie pentru a gati si servi masa, 2 bai, conditii de 5 stele. Complexul este decorat gen insulele Bali, totul este adus de acolo, cu o piscina imensa, superba, restaurant, un mic magazinas cu produse alimentare. Dar pentru a iesi mai ieftin, cautati un Mercadona, un supermarket de unde va puteti aproviziona la acelasi pret ca in tara.

Singurul dezavantaj al acestui complex este ca este la o distanta de plaje pe care nu o poti parcurge pe jos, ci trebuie sa iei fie autobuzul pe care il pun ei gratuit la dispozitie din fata receptiei (dar care se intoarce seara la ora 19), fie inchiriezi o masina inca de la sosire la aeroport (recomand ORCAR sau Autoreisen - rezervarea o faci de acasa pe internet si platesti cu card de credit sau debit embosat sau cash, cand ridici masina). Pentru o saptamana, in functie de tipul masinii inchirierea porneste de la 90 euro. Benzina este in jur de 0, 80 euro/l. La aceste companii, poti prelua masina de pe un aeroport si preda pe celalalt. Taxiul de la acest complex pana la Aeroport Reina Sur costa 25-30 euro, iar pana la Aeroport Nord costa 100 euro. Taxiul de pe plaja din Los Cristianos sau Playa De Las Americas pana la Regency Country Club, in Chayofa costa 8-9 euro.

Excursii se pot cumpara de la Resort/Hotel sau de la agentiile de pe plaja. Iata cateva tarife:

- Teide-Icod-Garachio-Masca - 35 euro/adult, 17, 5 euro/copii

-intrare Loro Parque - 32 euro/adult, 21 euro/copil, daca asigura ei si transport se mai adauga 14 euro/pers

- transport si vizitarea insulei La Gomera, cu pranz inclus - 61 euro/adult, 37 euro/copil

- transport, vizita si cina la castelul medieval San Miguel - 49 euro/adult, 24, 5 euro/copil

- excursie pe Atlantic - Shogun - 44 euro/adult

- Submarin Safari - 48 euro/adult si parca jumatate pretul pentru copil

Insula este superba. In nord nu poti rata capitala Santa Cruz + plaja Playa de las Teresitas (cu nisip adus din Sahara) si Puerto de la Cruz cu Loro Parque, vegetatie luxurianta, cladiri superbe si totul f. curat. In sud, cele 3 statiuni, Los Cristianos, Playa de Las Americas si Costa Adeje. Ca si plaje frumoase in sud recomand Playa de Las Vistas, Playa de Fanabe si Playa de Duque. Seara, ca si loc de promenada si cumparaturi, in Las Americas, Centrul Comercial Safari. In fata acestui centru este o fantana arteziana a carei apa se misca - danseaza in ritmul muzicii. E o explozie de culoare si muzica. Tot in partea de S, aproape de Costa Adeje este si Tenerife Pearl.

Am adaugat si cateva poze la galeria foto.

Cam atat deocamdata, va stau la dispozitie si cu alte informatii, daca doriti.

Si indemnul meu este ca daca ati achizitionat excursia sa contactati Regency si sa beneficiati de excursia platita.

Trimis de andrefashion in 31.05.10 12:44:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Barcelona, Madrid

VIZUALIZĂRI: 3774 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andrefashion); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 1900 PMA (din 4 voturi)

webmasterXY*
[31.05.10 13:03:37]

ATENTIE! referirile la AGENTII si alte entitati din Romania care functioneaza pe principii COMERCIALE - altele decat cele recomandate oficial de AmFostAcolo.ro - sunt INTERZISE

Puteti trimite, in schimb, aceste informatii prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

Sper ca a fost doar o scapare necunoasterea atentionarii noastre care este mai mult decat vizibila. Te rog ca pe viitor sa incerci sa te aliniezi la regulile AmFostAcolo!

Multumim de intelegere!

domidoc
[31.05.10 13:54:40]

click aici - Interesant de vazut, inainte de a citi rewiew-ul.

Emma M
[02.09.10 08:43:29]

Tocmai m-am intors din Tenerife si am luat cu mine informatiile oferite de tine prin intermediul acestui siteu. MULUMESC PENTRU TOT!!!!! informatiile mi-au fost de mare ajutor si tin pe aceasta cale sa-ti multumesc!!!!

andrefashionAUTOR REVIEW
[03.09.10 00:09:30]

Ma bucur mult ca informatiile mele v-au fost de ajutor! Si sper ca ati avut o vacanta frumoasa!

GHIZDAVESCU
[05.04.11 15:01:40]

Buna. Am vazut ca ai dat foarte multe detalii despre acest hotel (desi am inteleles ca Rgency are 5) si as vrea sa te intreb daca sti ceva de regency club. Am achizitionat si eu o excursie din aceea (7 nopti tenerife si 7 nopti Cipru) printr-o agentie de turism. Am mai citit pe aici si ca exista posibilitatea sa te plimbe din hotel in hotel daca nu-ti place, desi sper sa nu se intample. M-ar ajuta mult informatiile tale cu privire la hotelul acesta ptr ca sunt un pic speriata din ce am citi pe aici de la unii si de la altii. Multumesc frumos si astept raspuns.

andrefashionAUTOR REVIEW
[05.04.11 21:05:36]

Buna, Regency Club nu este atat de luxos ca si Regency Country Club, dar cazandu-va la Regency Club poate fi un avantaj prin faptul ca este mai aproape de plaje.

Nu stiu daca te poti muta de la un hotel la altul, tot celor de la Regency ar trebui sa le scrii intrebandu-i lucrul acesta.

florinmirghes
[25.05.11 22:47:56]

am stat la regency club si am si vizitat country club in 2009. country este de lux.comparativ in stele la noi country e de 5 si regency de 3 reale. la regency mie mi s-a parut excelent.

cu un an inainte am fost la rio in saturn care ar avea 3 stele. pai nu se compara cu ce 3 stele am gasit in tenerife.

referitor la mercadona este unul linga regency club la mers pe jos la 10 min. la vale si 30 min. la deal. deci daca cumperi mai multe mai bine mergi cu masina [inchiriata fireste inainte]. in bucatarie gasesti de la pahare de tuica la sampanie, de la cutit la... ce mai tot ce iti trebuie ca acasa.

la piscina acces pina tirziu. plaja cam la maxim 20minute pe jos.

preturi foarte bune. comparativ cu alte preturi tenerife fiind o tara fara taxe au preturi bune la tot. te vei orienta din mers. eu cu familie cu 2 copii unul de 6 si unul de16 ani fiecare cu cereile si dorintele lor cu loro cu siam cu teide pina la 3555m cu masina inchiriata de la o agentie din holul hotelului m-am descurcat cu 1400 eu, avind cazarea si avionul platit. comparativ cu romania cred ca am iesit bine si la ce am vazut.

la loro balenele orci sunt fantastice. nu iti ajung bateriile sa filmezi tot ce e de filmat. cu balene, pinguini, papagali, delfini, foci, si tot ce e acolo. sfatul meu i-ati baterii de rezerva la tot ce filmeaza si fotografiaza. eu am incarcat bateriile seara si nu mi-au ajuns.

teide... fascinant daca ai noroc sa urci macar pina la 3555 la capatul cabinei si mai te incumeti sa mai mergi si pe cararile de acolo macar 2 ore si tot e ceva. autorizatia sa urci pina in virf o opti din capitala cu anumite conditii de sanatate. presiunea atm. e mai mare, se simte acolo sus dar fii-mea de 6 ani nu a suferit. ce mai e magnific ce poti sa vezi acolo.

sper ca nu am plictisit pe nimeni cu povestea mea dar nu am zis decit 15 /100 din ce gasesti acolo

GHIZDAVESCU
[26.05.11 08:40:27]

multumesc frumos pentru toate informatiile. o sa scriu pe site dupa ce revenim sa va spun impresiile.

andrefashion, Emma M, florinmirghes, GHIZDAVESCU
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Tenerife: