Complex Piatra Arsă (1950 m)

09.10.2018
Avatar dragosh2
DIN Târgu Jiu
înscris/ă în 02.08.12
AUG-2018

Ce poti face in 3 zile la Piatra Arsa?!

... Multe - ar spune pasionatii de munte/miscare/sport/etc... putine - spune unul nepasionat de lucrurile astea! :) Si, intrebarea fireasca este: "... si de ce mergi, frate, la munte, daca tie iti place leneveala la soare?!"... Ete de-aia, ca unii se plictisesc de atata soare si ii mananca sa traga si un pui de frig (4 grade C la 10 august!), sa il ude ploaia pana la piele (pentru ca, bine-nteles, individul nu are toale de munte, numa' un trening si o jachetica subtiricaaaa, asa, sa te fereasca de o briza usoara!), sa injure de toti sfintii pe primul traseu pe care il face (de fapt un traseu usor pentru avizati, 1 ora dus, 1 ora intors intre Complexul Piatra Arsa si Platoul Sfinxul-Babele...) si sa buseasca putin "burta" masinutei proprii prin hartoapele intinse pe ultimii 2 km de la soseaua asfaltata pana la parcarea Complexului...

Dar sa vedem si parte plina-ochi a paharului... privelistea este superba, cazarea in partea moderna a complexului este excelenta, privelistea superba (scuze, am mai zis asta!)... cam asa! Acu' sa le luam pe rand...

Azi-vara, cam prin 10 august, pe ganduri stand toata gasca (4 familii traditionale :)) ) cu cate 1 - 2 copii in dotare, toti sub 12 ani!) daca in drumul de intors de la mare (aia Neagra, a noastra, la Constanta!) sa ne abatem pe undeva sau ba... si luaram decizia unanima ca ar fi frumos sa mergem 3 zile pe la munte... la Piatra Arsa mai exact...

Facut rezervari pe nevazute, plecat la 14:23 minute fix de la hotel si luat drumul in piept catre munte. Drumul destul de liber (nefiind uichend, evident!), pana la Sinaia, unde GPS-ul s-a plictisit si ne-a intors de 2 ori din drumul care parea evident catre Piatra Arsa... si pana la urma a avut dreptate... de la Sinaia pana la complex a fost drum greu... ingust (asfaltat, dar fff ingust!), curbe cat prin tot Texasul (cum a zis varu-meu care salasluieste taman in Houston si era mirat de ce vede!) si, cum zisei mai sus, ultimii 2 km... praf! Un sfat: sa va faceti plinul de carburant ca din Sinaia / Busteni pana la Complex nu exista benzinarii! si e ceva de mers (cam 40 de minute dupa Google maps... de fapt o ora jumate! ca e doar de urcat!). Despre drumul din Sinaia pana la complex am zis, deci... peisajul sau panorama (cum ar zice unu' smecher!) este exceptionala soare fiind, fara nori sau ceata... dar, mare atentie, drumul nu permite soferilor sa priveasca prea abitir frumusetile! Si mai ales mare atentie ca este un drum extrem de aglomerat, din apropierea complexului Piatra Arsa plecandu-se pe diferite trasee si, astfel, marginea drumului devenind o imensa parcare pe cca 2-3 km...

Odata ajunsi la complex cazarea a durat foarte putin, camerele fiind preluate in regim de viteza, pe motiv de foame si/sau frig... Camerele amenajate cu gust, predomina lemnul, confort de 3 stele plus, am zis noi... Solicitati camerele in aripa noua a complexului, mai scump (200 lei/noapte) dar muuult mai bine decat in cabana veche... Complexul este populat in cea mai mare parte a timpului cu sportivii loturilor nationale de haltere, atletism, etc... (am vazut si 4 sahisti, da' nu cred ca erau din lotul olimpic!) care au cam facut galagie pe culoare, dar fara mare deranj... au si o sala de forta si una de sport care pot fi utilizate la cerere... Exista o terasa exterioara foarte mare, cu o priveliste exceptionala, insa, la data la care am fost noi cazati nu era utilata cu nimic! adica nema mese, scaune, etc... noi, profitand de amabilitatea administratorului, am montat repede doua mese si niste scaune, frumos, la soare, ca doar nu puteam incepe campionatul de table la umbra! Si, astfel am zis ce am facut in prima zi - table/un bambilici cu mingea in sala/baut 2-3 pahare cu vin... A doua zi am apucat drumul spre Sfinx si Babe (traseu de 1 ora, conform marcajelor... de 2 ore facut de noi...)... un drum frumos, relaxant si foarte circulat... in schimb popasul de la Babele a fost o mostra de obicei neaos romanesc de a sctrica orice e frumos: cum sa faci, dom'le gard de plasa de sarma in jurul monumentului si o odiosenie de cabana care parea parasita fix langa Babe? Si, totusi, cateva sute de turisti concomitent se pozau langa cele doua monumente ale naturii... La intoarcere am intins oleaca pasul ca se cam adunasera norii si noi eram imbracati... imbracati! Seara am repetat campionatul de table si am consultat o harta cu trasee montane... ntzzzz... toate erau peste 2 ore pe tura (probabil dublu pentru noi!) si noi eram obositi deja, asa ca... mai baga 2-3 pahare de vin si hai la somn! A treia zi (si ultima) am admirat dis de dimineata o cireada de vaci printre masinile noastre parcate pe pasunea-parcare din poala complexului, am sorbit o cafea (espresso, evident) si am tulit-o...

Sa va zic despre mancare: hm... restaurantul este o locatie rustica, cu meniu frumos scris, dar, cand comanzi te lamuresti ca jumatate din produse nu sunt/nu pot fi gatite/s-au terminat... ce este... este si scump (asa, cam de carciumile din Mamaia, de exemplu!)... Personalul este... este! Obositi toti, insa incearca sa fie cat de cat amabili, am inteles ca lucreaza "pe rupte" la propriu... zi lumina si au de recuperat sute de ore suplimentare, care, din lipsa de alti oameni care sa-i mai inlocuiasca pe ai existenti, nu vor fi recuperate veci! Bautura este si mai si... din lipsa concurentei sau ofertei alternative (nu exista alt restaurant pana in Sinaia!) preturile sunt foarte mari (8-12 lei o bere, 15 lei suta de palinca, etc). Si inca ceva... aveti wifi doar printr-un colt de terasa si in restaurant. Si nu se poate plati cu card bancar. Si sa nu lasati alimente prin masini ca vine ursu' si va paradeste mijlocul de locomotie! :)) ) In rest... toate bune!

Impresii încărcate de dragosh2 in 09.10.2018 15:07:52

Validat / Publicat: 09.10.18 16:08:55

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (dragosh2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

F.UTIL/F.BUN [1300 PMA]  -  UTIL/BUN [600 PMA]   //   NU-MI PLACE [ -1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  14300 PMA (din 11 voturi) nota2

[09.10.18 16:08:05]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 37&ridAnt=90345

[09.10.18 17:48:30]

@dragosh2: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[09.10.18 17:58:07]

- Dragos CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[09.10.18 23:36:28]

@webmaster26: localizarea e bună, doar că pe „aleea” aia e un semn de „drum închis circulației publice”.

@dragosh2:

Păi de fapt aici îs două chestii: una bună (gardul de protecție) și alta „neaoșă” (căsoaia). În ciuda gardurilor, dar și a multelor panouri care interzic turiștilor cățărarea pe monumentele naturii spre a preveni distrugerea lor prematură, fix cum spui și tu „cateva sute de turisti concomitent se pozau langa cele doua monumente ale naturii”... mulți chiar cocoțați pe pietre...

Cât despre

nu exista alt restaurant pana in Sinaia!

mă văd nevoit să te contrazic - există alternative: restaurantul cabanei Dichiu (la câteva minute de mers cu mașina). Sau al hotelului Peștera, dar momentan acolo accesul se face doar pe jos și / sau cu telecabina de la Babele. Pe cel de la cabana Babele nu îndrăznesc să-l recomand.

- dragosh2
[10.10.18 09:16:10]

@webmaster26: Localizarea este exacta.

- dragosh2
[10.10.18 09:20:37]

@Dragos: Aha... partial correct! :)

Restaurantul cabanei Dichiu este, intr-adevar, pana in Sinaia, insa este un, cum sa zic, un fel de Dedulesti... fum, mici, carnati si... eu ma refeream la un restaurant adevarat... cel putin comparative calitativ cu cel de la Piatra Arsa...

cat priveste restaurantul de la Babele... care restaurant? asta vara era o masa afara si o lada frigorifica de unde doi flacaiasi vindeau ceafa de porc si un fel de bulz (adica mamaliga multa si in mijloc ceva, nu stiu ce) alaturi de traditionala bere la sticla!

- Dragos CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[10.10.18 14:34:53]

@dragosh2:

... restaurantul de la Babele... care restaurant?

Păi da, chiar care? dacă tu te referi la tarabele din jurul stației de telecabină, eu pe alea nici nu le pun la socoteală; dacă e să vorbim despre cel din Cabana Babele, atunci rămân la opinia mea - nici nu merită pomenit.

Cât despre un restaurant chiar mai bun decât cel de la Piatra Arsă, ar cam fi cel de la Hotelul Peștera. Dar, așa cum ziceam, se ajunge mai complicat acolo, de pe platou. Dar e ceva mai aproape decât Sinaia, totuși. ;)

pagină generată in 0.15408205986 sec