ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.11.2009
ÎNSCRIS: 20.07.08
OCT-2006
7 AD. + 2 COPII

Zona superba pacat ca e un hotel aici.

In primul rand trebuie sa fac o precizare utila unora: Hotelul Piatra Arsa este langa Cabana cu acelasi nume, sunt cladiri oarecum lipite dar totusi Cabana are 2 etaje si mai multe zeci de ani iar hotelul a fost dat in folosiinta pe vremea lui Iliescu deci nu e comunist cum s-ar crede ci doar a fost inceput pe vremea lu Nea nicu.

Am stat la cabana cu multe ocazii si intotdeauna ne-a placut chiar si la comun cu 33 de colegi in camera si trei toalete la 100 de oameni (eram si mai tineri si nu ne acrisem ca acu), a fost superb intotdeauna si am revenit mereu in locul acesta cu mare placere.

Dar... in 15 oct 2006 am ajuns pe jos aici si am vazut ca usa la cabana era deschisa si am intrat!!! super arata cabana in camere, era o transformare totala, trei stele superior mai frumos ca in multe hoteluri din statiuni, totul nou, mobilier modern, pe jos parchet superb si caldura excesiva cum imi place mie. Buun deci in saptamana urmatoare strang un grup de 9 persoane 7 adulti si doi copii si ii conving sa mergem toti cu doua loganuri, dupa ce vorbisem cu o fatuca la receptie si mi-a confirmat ca sunt locuri berechet si ca n-au nici o rezervare, iar daca venim de vineri chiar nu e nimeni.

Zis si facut vineri plecam cu o masina urmand ca a doua zi sa vina si cealalta. Drumul nu era rau, drum forestier, chiar muult mai bun ca in 95, 97 sau 2002, am mers prin Moroieni pe unde drumul e mult mai bun si mai sigur decat prin Cuibul dorului. Am venit cu un logan aproape nou pe benzina care avea 5500 de km s-a comportat excelent si nu a facut nici un fel de problema.

Ajungem noi fericiti si cautam pe cineva, gasim dar nu era cine trebuie, striga la altcineva si apare ca o boare o alta fatuca care stupoare ne spune ca cabana nu e disponibila pentru ca sau defectat toate cazile adica curgea apa in camera de mai jos si fiind in garantie se reparau toate in acel weekend. Dupa mormaieli multiple din partea mea acceptam camere in hotelul sportivilor. Camera nu era rea nici mare nici mica, avea termopane si tv, nu era frig dar se simtea si se vedea o uzura a intregului camerei, prin uzura inteleg pete pe jos sau pe pereti, animale moarte pe pereti sau robineti uzati fizic si moral. Se pare ca sportivii multi care au fost pe acolo au lasat urme, iar sefii hotelului nu au luat masuri. Nu am luat masa la hotel ci la cabana unde eram obisnuiti de ani de zile si cu mersul lucrurilor si cu meniul.

In mod normal daca eram in Predeal, Busteni sau Sinaia n-as fi stat in aceste conditii insa tinand cont de altitudine de lipsa oricarei alte oferte si de companie am luat decizia impreuna de a sta aici si n-am regretat dupa aceea pentru ca ne-am simtit foarte bine. Sambata seara a iesit cu un gratar monstruos sub cerul liber si cu o bauta de pomina, cel putin doi dintre noi au cazut cu micii in mana sub influenta alcoolului in santul ce desparte zona de gratar de hotel. Va dati seama ce superb sa stai la gratar cu prietenii la un pahar sub un cer cu o mie de stele un aer super curat in mijlocul naturii si la o temperatura destul de buna.

Noi eram 9 si au mai aparut niste oameni care au facut si ei niste peste pe gratar dupa care au venit si altii cu fripturi si bauturi si am dansat pe muzica buna Eric Clapton, Guns si altii melodii lente dar bune, si s-au legat si prietenii noi, unul din prietenii mei a juns pe la 2-3. 00 sub stalpul de la telecabina cu o masina de teren a unui amic cunoscut aici si degustau ceva vin dupa ce au incercat puterile unui 4x4 adevarat.

Pentru cei care isi pun problema nu am deranjat pe nimeni cu zgomotul nostru pentru ca gratarul se afla la 30-40 de metri de hotel si ascuns dupa o constructie ce servea odata drept bar, iar in restaurantul hotelului se serba ziua sefului complexului cu muzica tare deci nici nu eram auziti si posibil ca aproape toti clientii din hotel eram jos la gratar.

Timpul a tinut cu noi a fost soare tot timpul si foarte cald 17-20 de grade ziua la sfarsit de octombrie la 2000 de metri altitudine.

Pentru a ajunge cel mai usor la Piatra Arsa pe jos puteti merge spre 1400 si la o curba se face drumul spre stana regala unde se poate merge si cu masina, iar de la Stana regala se face cam 2 ore 2 ore si un sfert de urcus destul de antrenant. Daca aveti ceva bani puteti ajunge foarte usor de la 2000, mergeti cu cele 2 telecabine din Sinaia pana la 2000 si de acolo in maxim o ora de coborat destul de facil se ajunge la cabana. Se mai poate ajunge din Busteni pe jos sau cu telecabina de Babele si apoi pe jos tot cam 1 ora destul de foarte lejer drum de pensionari. Drumurile sunt facile si sunt bine semnalizate, basca sunt tot felul de ciobani prin zona pe care ii puteti intreba.

Constat cu mare neplacere ca numarul turistilor scade an de an, in urma cu 20 de ani in zona acesta era bulevard de turisti, nu gaseai loc la o masa nu vorbesc de cazare. Pe scurt in timpul saptamanii nu e nimeni pe acolo iar in weekend mai apar cativa nostalgici

De la Piatra Arsa se pot face drumetii la cabana Babele la Omu la Cruce la Pestera Ialomitei si hotelul Pestera care a avut probabil cea mai buna oferta de craciun pt anul asta 2009, dar cum sa ajungi acolo de craciun???

Poate scrie cineva care s-a intors de acolo dupa un craciun.

Pun si ceva poze din 2006, dar nu am prea multe din pacate.

Trimis de ionescunic in 19.11.09 22:39:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL BUCEGI. A mai fost în/la: Lista e prea lunga chiar si numai cea a zonei valea prahovei , scriu review-uri pana de craciun si nu termin.

VIZUALIZĂRI: 3733 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionescunic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere Poiana Tapului

[20.11.09 02:08:36]

Placut review; multumesc deasemenea pentru precizari, ionescunic. Adaugat acel "si" in vechea denumire, astfel ca denumirea este de acum "Hotel si Cabana Piatra Arsa"

• Alte impresii din această RUBRICĂComplex Piatra Arsă (1950 m):