ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2009
ÎNSCRIS: 04.07.09
MAY-2009

Se merita

Trebuia sa introduc eu acest review pt ca, la fel ca multi oameni, ai muntelui sau nu, am dorit sa aflu cate ceva despre hotel si nu am avut nicio sursa oficiala.

Hotelul Piatra Arsa, din Bucegi, este catalogat de 3 stele si se afla undeva intre Babele si cota 2000 Sinaia, deci se poate ajunge si din Busteni si din Sinia, pt cei mai comozi si bineinteles si din alte parti, urcand muntele pe jos. Are chiar si drum de pamant care cred ca e pracaticabil cand nu e zapada sus.

Legat de loc, am fost un cuplu de 1 mai 2009 si sus a fost zapada ca la balamuc (peste jumatate de metru), deci trebuia sa fii foarte bine echipat ca sa nu te faci leoarca.

Cu privire la hotel, ca asta vor toti sa stie. Camera a costat 100 de lei pe noapte, oricate nopti. Conditiile decente pentru banii si pozitionarea hotelului, dar nu stralucite cum ar trebui sa fie la 3 stele. Dar nu e rau: dus in baie de curand refacuta (desi curgea vasul toaletei pe jos). Caldura dadeau doar seara desi era frig, dar nu inghetai in camera. Termopan, paturi bune, mocheta parca (din pacate nu am facut si poze camerei), mobilieru de pe vremuri ramas, fara frigider, doar cu TV.

In rest hotelul arata bine pe hol, restaurantul foarte bun si preturi mai mici decat la orice terasa din Bucuresti. Lumea draguta, am avut si acces la sala de sport, iar banii... ne-am rugat in ultima zi sa ni-i ia:). La piscina nu ne-au lasat ca era mult prea scumpa, 40 de lei de pers pe ora si minim 7-10 persoane.

Hotelul este o varianta foarta buna pentru cei care vin mai multi, dar si pt cei care vor sa faca drumetii prin munti si sa fie cantonati aici. Nu cred ca veti regreta. L-as fi ridicat si eu in slavi cum am mai vazut pe net, dar din pacate in 2 nu ne-am distrat asa de tare, mai ales ca eu nu am avut bocanci si am fost leoarca in permanenta: (. Babele e mai bine pozitionata, preturile sunt la fel la cazare, dar difera aspectul interior si restaurantul, ambele in favoarea hotelului Piatra Arsa.

Va pup, daca aveti intrebari nu ezitati!

Trimis de brugner in 21.07.09 01:35:16

VIZUALIZĂRI: 6436 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (brugner); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 hotelul vazut dinspre sinaia
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

relu_58
[24.07.09 11:12:52]

Intrucat ai fost de 1 mai spune-mi, te rog, daca era aglomerata zona. . !

[27.07.09 17:37:21]

@ relu_58

Tocmai ce am fost si in acest weekned la munte, din nou la Piatra Arsa. Preturile au ramas la fel, doar ca parca e mai frumos fara zapada aia topita. Preturile au ramas la fel la cazare, la fel de convenabile la mancare.

Ca aglomeratie... e greu de spus. Era mai mult lume acum. Erau si ceva masini acolo, erau multi sportivi in pregatire.

E foarte frumos acum la munte. Dimineata si seara era racoare bine, tinand cont ca in tara era canicula de 40 de grade

relu_58
[27.07.09 19:33:54]

Firesc sa fie mai racoare - te afli totusi la 2000 m altitudine...

Ma interesa daca erau locuri la hotel, sus, se pare ca erau, chiar daca erau sportivi in cantonament (e ceva obisnuit asta). Si, oricum, in week-end e mai aglomerat decat in timpul saptamanii...

Multumesc de informatii! Si excursii frumoase in continuare!

[27.07.09 20:25:39]

@ relu_58

Am zis de racoare fiindca la urcare, vineri, prin Poiana Stanei am crapat de cald. Abia seara a venit racoarea.

Anyway, daca vrei sa afli daca sunt locuri libere iti las numarul de telefon de acolo si poti sa suni, sa intrebi si sa rezervi: 0374001445

mady
[19.05.10 13:55:47]

acum se plateste intrarea la piscina ? daca da, cat i-a de persoana?

[19.05.10 13:59:31]

Cand am fost, era si frig, se intra doar daca era grup mare de cel putin 10 si era vreo 400 de mii ora/persoana. Deci nu prea e accesibila clientilor obisnuiti.

mady
[24.05.10 12:33:17]

cand ai fost brugner? 40 de lei de persoana ? aia nu-s normali frate, mai bine merg la piscina cand vin acasa, si stau 4 ore

[24.05.10 14:15:03]

Pai scrie in review. Am fost de 1 mai in 2009. Stiu ca e foarte mult, asa mi-a zis si omul de acolo. Ca nu prea se poate sa ne lase la piscina, decat teoretic pt ca e foarte scump.

brugner, mady, relu_58
Alte impresii din această RUBRICĂComplex Piatra Arsă (1950 m):