#I#D

JUL-2018

#G#0
#M#0

Minunata Lefkada

Am decis sa impartasesc cu voi impresiile mele din vacanta, deoarece si eu inainte sa merg in Lefkada am citit foarte multe pareri!

Am avut cazare in Nidri, la Stratos Apartaments (locatie ok si un raport calitate-pret foarte bun).

Transportul a fost individual, am plecat de la ora 3.15 din Bucuresti si am ajuns la cazare la 16.30, cu pauze in total de 30 min! Am folosit waze si a fost totul ok! In Bulgaria aprox 250 km sunt autostrada iar in Grecia aprox 400! Atentie taxele de autostrada sunt de aprox. 13 Euro pe sens!

Drumul chiar daca este lung, 1100 pana in Nidri este accesibil! Lefkada m-a surprins intr-un mod placut prin unicitatea plajelor (Milos, Megali Petra- sunt adevarate oaze de relaxare). Agiofili, Mikros Beach si Amousa sunt mai mici si cu apa foarte rece insa sunt deosebite datorita peisajului si a pietrelor din apa! Am vizitat si Porto Katsiki, care intr-adevar te conduce catre alt tablou al naturii! Noi am avut ghinionul sa fie valuri foarte mari/ periculoase, insa ca si peisaj este unica.

Plajele daca te cazezi in Nidri sunt la aprox 30- 40 de km iar ca si durata de timp 30-60 de min. Mancarea este gustoasa, portile nu atat de mari ca si in Thasos insa te poti satura!

Benzina in Lefkada este 1.63/ 1.70 de Euro! Recomand sa se alimenteze pana la intrarea in Lefkada, este mai convenabil! Exista si un Lidl situat in Lefkada, preturile sunt mai mari la unele produse decat in Romania!

Recomand incaltaminte speciala, rogojine/ saltele pt plaja, geanta frigorifica si multa dorinta de cunoastere!

Fara masina, in opinia mea nu poti ajunge la toate frumusetile pe care ti le ofera Lefkada! Peisajele sunt deosebite, iar drumurile desi in anumite zone sunt inguste pot fi strabatute! La Agiofili am luat taxi-boat din Vassiliki (6 E pers- dus/ intors) iar la Milos am strabatut drumul prin padure.

Din pacate, Lefkada nu este atat de accesibila pentru copii mici si nici pentru cei care nu inoata foarte bine! Cu siguranta, pentru mine, va fi destinatia de vacanta si peste cativa ani!

Impresii încărcate de elena18 in 01.08.2018 21:04:38

Validat / Publicat: 01.08.18 22:03:24

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (elena18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  9450 PMA (din 14 voturi) nota2

[01.08.18 22:02:43]

@elena18:

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 73&ridAnt=88030

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

#G#1

#M#1