ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.05.2010
DIN: iasi
ÎNSCRIS: 09.05.10
SEP-2008

Postojna- minune a lumii subterane

Vizita in aceasta "grota" a fost impresionanta. Eu si sotul nu mai fusesem decat in Pestera Ursilor de la noi, deci era singura comparatie pe care o puteam face.

Slava Domnului ca mi-am pus in bagaje si ceva haine groase, ne-au fost tare folositoare, mai ales mie, care mi-e frig si vara:)

Inainte de a ajunge la pestera, exista un parculet cu animalute "sculptate" din iarba, un lac in care inotau ratele, totul era pitoresc...

Traseul cu trenuletul a fost spectaculos, uneori chiar prindea o viteza maricica, iar grotele prin care treceam erau inguste, parca mergeam printr-un tunel f. "stramt".

Dupa ce am coborat, ne-am impartit pe grupuri (fiecare in urma ghidului a carui limba o intelegea). Noi am mers cu ghidul ce vorbea engleza, grupul era destul de marisor si cu greu am auzit explicatiile lui. Ceea ce intelegeam traduceam doamnelor cu care eram, colege de autocar, care din pacate nu intelegeau deloc engleza. Bineinteles ca in pestera nu era voie sa faci poze cu blitz, lucru ignorat de multi turisti: (

Intr-adevar, impresionanta, te gandesti cat de bine a fost conservata de-a lungul timpului...

Recomand tuturor celor care ajung in Slovenia sa viziteze pestera, chiar daca biletul de intrare e cam piperat.

Trimis de geany_m in 11.05.10 22:53:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SLOVENIA

VIZUALIZĂRI: 3113 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geany_m); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In parculetul din apropierea pesterii

Diaura*
[11.05.10 23:23:26]

Unde se afla mai exact pestera? . Este mare, cat a durat vizitarea ei? Si nu in ultimul rand cat a costat biletul de intrare?

acapulco
[11.05.10 23:34:32]

Cit de piperat este biletul si daca poti sa ne dai mai multe detalii

Este acesta:

click aici

Costi
[12.05.10 13:19:50]

@acapulco

La acest obiectiv sunt nouă review-uri, le găseşti uşor dând clic pe butonul "Impresii sejur PESTERA POSTOJNA", de pe bara de meniu, aflată sus, pe această pagină.

Mie, cel mai frumos (sper să nu se supere geany_m) mi s-a părut review-ul postat de TORA INGRID, chiar ieri, aproape simultan cu acesta.

În aceste review-uri găseşti toate informaţiile necesare, privind locaţia, programul de vizitare şi preţurile.

Evident, aceste informaţii sunt împrăştiate prin mai multe review-uri, dar dacă ai răbdare să le răsfoieşti, vei găsi uşor ceea ce te interesează.

geany_mAUTOR REVIEW
[12.05.10 15:33:55]

Costi, nu am de ce sa ma supar, sunt noua pe AmFostAcolo si nu am stiut ca mai sunt inca 9 review-uri. Iti multumesc pt. info!

mariana
[12.05.10 16:03:25]

Costi, Costi, ai si nu ai dreptate. Intradevar rw TORE-I este foarte util si frumos scris dar ex, in 2005 biletul de intrare in pestera era 12 euro, in 2007 cand am fost eu era 18 euro (daca nu am uitat) iar in 2008 posibl sa fi fost alt pret. Cat despre multele rw scrise la aceasta destinatie, macar sunt de actualitate cat de cat... nu din 1900 si vorba lui Cornel decat nici o informatie mai bine mai multe si chiar mai vechi. Si Costi nu toata lumea are talent la scris (ex: eu care sunt un dezastru) hai sa fim mai buni altfel nu mai dau visinata si palinca la Sucevita.

geany m bine ai venit printre noi, te asteptam si cu alte impresii din calatoriile tale pt ca esti tanara si mai ai multe locuri frumoase de vazut

Costi
[12.05.10 16:16:03]

@mariana

Scuze, nu am vrut să fiu rău cu nimeni şi chiar nu-mi dau seama din ce a rezultat asta

Îi scrisesem de fapt lui acapulco, care întreba cât de "piperat este biletul" şi l-am sfătuit să caute şi-n celelalte review-uri pentru răspuns.

Este foarte bine că sunt multe review-uri, are omu' de unde-alege

Cât despre preţuri, uite aici un link cu preţurile la zi: click aici

Se poate vedea că anul ăsta, de criză, slovenii au mărit preţul la 20 euro de persoană, la vizita individuală, sau 17 euro de persoană, pentru grupuri organizate.

Încă o dată, scuze dacă din ecoul meu anterior s-a înţeles că aş aduce vreo critică cuiva, nu am intenţionat deloc acest lucru.

acapulco, Costi, Diaura*, geany_m, mariana
Alte impresii din această RUBRICĂPeştera Postojna: