ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2015
DIN: Târgu Jiu
ÎNSCRIS: 12.07.15
JUL-2015

O superba pestera, un minunat castel

In ultima penultima zi de concediu in drumul nostru de la Venetia la Budapesta am facut o mica escala in Slovenia in Postojnska Jama ca sa vizitam atat pestera cat si castelul. Dupa aproximativ 54 km de la intrarea in Slovenia se va iesi de pe autostrada A1 si se va mai merge aproximativ 4 Km pana la intrarea in pestera unde puteti parca masina in una din cele doua parcari care se afla imediata apropiere.

Parcul din care face parte si pestera mai are in componenta un lac, o serie de magazine cu suveniruri, fast-food-uri, restaurante si un magazin cu roci aduse din pestera. Dupa ce se trece de lac se da peste un punct de informare in care ti se explica turuile pe care le poti face, cum vizitezi castelul si de unde iti poti achizitiona biletul.

Dupa ce se achizitioneaza biletul de 22.90 Euro (studenti, elevi, copii pret redus 18.90 Euro) esti indrumat spre intrarea in pestera unde ti se recomanda sa ai haine groase pe tine (nu ca noi in tricou si pantalon scurt) deoarece te urci intr-un trenulet care te duce in pestera unde temperatura cred ca nu depaseste 10-12 grade (afara 36-37 grade).

Dupa vreo 10 minute de mers cu trenuletul te dai jos si cu ajutorul unui ghid am vizitat pestera care este alcatuita din 3 sali:cea alba, cea rosie si a tuburilor (stalactite minuscule sub forma de spaghete).

La inceputul fiecarei galerii se face cate un mic popas in care ti se explica cum s-a facut descoperirea pesterii, cum s-a facut podul rusilor (cu ajutorul prizonierilor rusi din primul razboi mondial), de ce se numeste galeria rosie (datorita oxizilor de fier, iar culoarea gri de la mangan), cum s-a descoperit reptila Olmii o specie rara care are o piele asemanatoare cu ce umana (semitransparenta).

La sfarsitul turului ajungi intr-o sala enorma denumita si Sala Concertelor care are o inaltime de aproimativ 30-40 metri si o acoperire de 3000 metri patrati sub care pot intra lejer pana la 10000 de oameni si in care s-au tinut chiar concerte de Craciun si Revelion. Dupa ce treci si de acesta sala ajungi la trenulet care te duce inapoi la suprafata.

Dupa ce am parasit parcul am vizitat si Castelul Predjama care se gaseste la aporximativ 9 Km de pestera si care este construit sub munte. Castelul a fost mentionat pentru prima data in 1274 si cunoscut abia in secolul al XV datorita stapanului din acel moment Erazem Luegger care a aintrat in conflict cu habsburgi, omorand un comandant imperial al imparatului Frederick III. Refugiinduse in castelul familiei a rezistat un an si o zi asediului, reusind sa isi faca provizi cu ajutorul unui tunel secret.

Cu ajutorul mituiri unui slujitor au aflat ca singurul loc vulnerabil era o camera de la ultimul etaj la marginea castelui si astfel cu ajutorul unui singur foc de tun a fost uscis.

In imediata apropiere a castelui se gaseste un loc unde se tineau turniruri in care cavaleri isi aratau indemanare in manuirea armelor.

Aceasta frumoasa locatie o recomand fiecaruia care are trecere prin aceasta tara

Trimis de nini83 in 03.09.15 08:44:57
Validat / Publicat: 03.09.15 10:47:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLOVENIA.

VIZUALIZĂRI: 4733 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nini83); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [03.09.15 09:00:23] »

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=15400

nini83 [03.09.15 09:20:50] »

@webmasterX - s-a rezolvat si cu pozele

webmasterX [03.09.15 09:23:30] »

@nini83 - Mulțumim!

webmasterX [03.09.15 10:47:25] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Peştera Postojna, POSTOJNA" (deja existentă pe sait)

nini83 [03.09.15 15:27:33] »

@webmasterX - o sa fiu mai atent la cautare pe viitor

Camelia19 [04.09.15 11:08:39] »

@nini83: Frumos articol si destul de reusite pozele din pestera. Maine se face o saptamana de cand am vizitat si eu Postojna si Predjama si cred ca e util de zis ca pretul actual pentru un bilet combinat (daca tot ai adus vorba si de castel) de tipul A+B+C+D (pestera + zoo + expozitie + castel) costa aprox. 38 euro pentru adult. Este practic cel mai mare bilet pe care il puteti lua la Postojna. In autocarul spre Predjama sunteti informati ca mai puteti vizita, pe langa castel, si galeriile subterane la un cost suplimentar de 8 euro.

Camelia19, nini83
Alte impresii din această RUBRICĂPeştera Postojna: