ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.05.2010

Foarte nemulțumit
Sub orice critică
Sub orice critică

No comment...

..... . si totusi am sa comentez!

Am cumparat un pachet turistic de 123 de euro de persoana pentru trei nopti, pensiune completa, cand pachete turistice cu all inclusive erau sub 80 de euro in alta parte, la hoteluri similare de 4 stele, deoarece mi-a placut foarte mult aspectul hotelului si faptul ca este situat intr-un loc plin de istorie si in care nu mai fusesem.

Hotelul in sine, care este compus din mai multe cladiri, este extrem de cochet si te transporta intr-o atmosfera de vis care nu poarta amprenta Bulgariei.

Camerele sunt interesante si frumos decorate, exista piano bar si jacuzzi bar pe acoperis (care erau inchise, ca si piscina exterioara)...

Centrul SPA este foarte placut si cu saune de diferite tipuri, camera de relaxare, masaj, jacuzzi, fitness, piscina interioara cu apa din mare, care avea o temperatura potrivita.

Motivele pe care le-am expus mai sus, au fost cele care ne-au determinat sa alegem acest hotel pentru vacanta de 1 mai.

Am ajuns seara la destinatie dupa ce am reusit sa gasim cu dificultate hotelul, deoarece statiunea era parasita (nu era deschisa sezonului turistic) si nu avea cine sa ne indrume, mai ales ca acest hotel este situat inainte de intrarea efectiva in statiune, pierzand foarte mult timp in acest sens.

Dupa ce s-a facut cazarea, coborand in restaurant pentru a lua cina, am avut parte de o experienta pe care nu am mai incercat-o nicaieri! Masa nefiind in regim bufet suedez am solicitat un meniu. Ospatarul a specificat ca nu exista meniu, ca restaurantul nu dispune de asa ceva si ca ne poate oferi pui, peste, porc si salata. Cand am intrebat cum este preparata carnea, ce fel de mancare ne poate aduce nu stia sa ne explice, repeta intruna ca are porc, pui, peste si salata!

Acest lucru nu este posibil nici macar intr-un restaurant de 1 stea! Nu mai zicem ca am observat ca restaurantul era de 3 stele intr-un hotel de 4 stele, lucru care iarasi nu a fost mentionat la achizitionarea pachetului turistic, noi asteptand servicii de o calitate superioara unui restaurant de 3 stele.

Intrucat nu aveam bauturi incluse, am cerut o lista de preturi, ceea ce nu a fost posibil. Ne spuneau ca au apa si vin (acru), dar ca nu stiau cat costa, urmand sa aflam la sfarsit...

Mancarea adusa de ei a fost de o calitate indoielnica si nu a putut fi consumata (ceafa de porc mirosea urat, puiul era talpa, pestele avea un gust ciudat).

La micul dejun, tip bufet de aceasta data, unde am fost acompaniati de muzica de “ciocan”, deoarece se lucra undeva in apropierea bucatariei, erau doar cateva platouri mici si « aerisite » cu salam, cascaval, castraveti si rosii, un bol de iaurt si doua de cereale, cateva pachetele de unt, dupa aspect, probabil ramase din sezonul trecut.

Nu pot uita fata unui tatic incercand sa aleaga ceva pentru cei doi copii cu care venise, cea mai buna solutie fiind iaurtul, care s-a terminat in doi timpi si trei miscari!

Daca la alte restaurante trebuie sa te plimbi bine ca sa vezi toata oferta de masa aici era suficient sa stai pe loc si sa « plimbi » numai ochii, pentru ca acopereai intreaga paleta oferita!

Aparatul de facut cafea era stricat, motiv pentru care l-au dus imediat in bucatarie, prajitorul de paine functiona defectuos. Practic nu aveai ce consuma, toate cele 4-5 familii cazate in tot hotelul am ramas consternate de acest lucru.

Ospatarul era si barman si receptionerul de serviciu in noaptea cand am ajuns..... .

Nu stiu daca va mai aduceti aminte de un film vechi cu un hotel in desert unde mereu se strica ceva si un singur om le facea pe toate si cand se plangea vreun turist managerului acesta spunea ca o sa cheme instalatorul /bucatarul /s. a. m. d. , dar de fapt venea tot el deghizat!

Si peste toate astea mai venea si seful de sala sa consemneze pe o lista cine a venit la masa, ca si cand nu ar fi putut retine cele cateva familii care venisera!

In curtea hotelului cu faimoasa gradina descrisa chiar pe site-ul oficial al acestuia (care se compunea din cateva plante), inca se faceau pregatiri pentru a fi deschis. Piscina exterioara destul de mica era goala si murdara, dar si sparta pe alocuri, barul era inchis, evident, si inca neamenajat, sezlongurile abia erau scoase de femeile de serviciu care incercau sa stearga praful de pe ele.

Se mai lucra in hotel, pe balcon cadea ciment de constructie (care a murdarit serios o pereche de incaltaminte lasata pe balcon), langa hotel se construia, drumul spre plaja (cca 100 de metri), cum ieseai din zona hotelului era asurzitor din cauza zgomotelor utilajelor care lucrau si era neamenajat, trebuia sa treci pe langa balarii, iar plaja murdara si plina de constructii darapanate.

Practic era o atmosfera dezolanta, hotelul nu deschisese efectiv, dar noi nu am fost anuntati de acest lucru pentru relocarea noastra anterior incercarii unei astfel de experiente.

Am pierdut o zi si o noapte in niste conditii dezolante, in camera era foarte rece, totul era pustiu, nu aveai nici macar posibilitatea de a manca in alta parte, pentru ca nu existau restaurante deschise in statiune.

Mai incape vorba de o seara minunata petrecuta la Piano Bar???

Pentru cele cateva camere ocupate nu s-au deranjat cu nimic, dar nici nu au avut bunul simt sa anunte agentiile de acest lucru pentru a reloca turistii altundeva.

Ulterior, am aflat de la cineva care lucra acum la Sol Luna din Obzor si care lucrase aici, ca managementul hotelului este dezastruos.

Nu cumparati bilete de 1 mai in Sozopol, deoarece este o statiune moarta in aceasta perioada. E pustie! Nu e nimeni! Parca era un oras evacuat.......

Hotelul Santa Marina a avut tupeul sa se deschida in conditiile in care treptele restaurantului aveau inca plastic pe ele de la hibernarea din iarna!

Pentru toate aspectele negative expuse mai sus, am plecat in dimineata celei de a doua zi (si nu am fost singurii), chiar daca la micul dejun venise chelnerul-barman-receptioner sa imi ofere un masaj gratuit, probabil sa mai diminueze nemultumirea noastra!

Uite cum am luat si noi teapa o data in Bulgaria!!!

Bine ca exista AFA ca sa castigam din experienta altora si sa nu ne luam numai dupa descrierile si pliantele hotelurilor.

Trimis de magdalena in 04.05.10 23:36:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 5571 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Intrarea in Sozopol, hotelul este in stanga inainte de acest "indicator"
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

balasa violeta
    [05.05.10 03:04:32]

Mare pacat. Sa strabati atate sute de km. si sa vezi ca tu ai cumparat una si ti se ofera alta este de neconceput. Agentiile noastre de turism trebuiesc un pic scuturate. Eu plec in vacanta de sapte ani mumai cu pachete turistice de la aceeasi agentie. Odata pentru Costa Brava gasisem eu un hotel, nu mi l-au recomandat si au spus ca daca insist mi-l ofera. Am ascultat si bineinteles cand am ajuns acolo m-am dus sa ma conving. Sincer imi pare nespus de rau ! Am votat cu drag!

pepsi70ro
    [05.05.10 07:15:52]

Citisem "strigatul de disperare" din prima seara cand ai ajuns acolo si ma intrebam ce-i de facut?

Pentru mine este clar ca perioada aprilie-mai este de "revenire la viata" pentru turism, deci asteptarile nu pot fi mari mai ales cand pretul este mic.

Vara este vorba de altceva si sunt convins impresiile vor fi cu totul altele.

[05.05.10 08:00:00]

Balasa Violeta, am fost cu aceeasi agentie cu care am avut concedii frumoase si cu care vroiam sa merg si in vara...

Agentia pretinde ca nufusese informata de managementul hotelului despre faptul ca nu e pregatit pentru 1 mai.

Este o experienta din care am invatat urmatoarele:

- de 1 mai nu trebuie sa depasesti Nessebar in Bulgaria;

- de 1 mai mai bine de reorientezi pentru ceva in tara, exclus litoral.

Pepsi, eram disperati si intrasaem pe laptopul barmanului, asteptand din partea agentiei o relocare la un hotel functional. Pretul de 246 de cuplu pentru full board nu este deloc mic in comparatie cu altele in Bulgaria. La Sol Palace era 180 si este de cinci stele si all inclusive, iar la Sol Mare si Bay de 160!

biancuta
    [05.05.10 08:07:57]

Magdalena, acest 1 Mai a fost foarte scurt, un week-end obisnuit, din acest motiv (cred) putini turisti au iesit peste granita. Ei se pregatesc acum pentru a deschide oficial, dar puteau sa se grabeasca cu o zi - doua pentru turistii putini care-i aveau, chiar daca erau romani. (Credeam ca ai inteles din problemele din aprilie, de Paste, ca nu e de mers acolo pana la deschiderea oficiala. Un vot si de la mine.

[05.05.10 08:10:26]

Hotelurile Sol din Nessebar erau pregatite si cel din Obzor la fel (care a avut peste 700 de romani).

Cand vor fi validate pozele, sa va uitati ce hotel frumos este!

ancamariagadea*
    [05.05.10 11:09:21]

Trista experienta, pacat! Bine ca agentia cu care ati fost v-a relocat. Sper ca sfaturile tale sa le fie utile altora si sa se informeze serios inainte de a pleca in Bulgaria, mai ales in extra sezon. Prin votul meu vine un SB.

Magdalena, ce ai vrut sa spui cu asta?

- de 1 mai mai bine de reorientezi pentru ceva in tara, exclus litoral.

Anul acesta pe litoral a fost chiar foarte frumos

[05.05.10 11:15:46]

Multumesc si ma bucur pentru cei care au avut o experienta reusita. Ma refeream la faptul ca nu sunt pregatiti hotelierii cu servicii de calitate inainte de deschiderea efectiva a sezonului turistic!

Am avut "noroc" cu agentia pentru relocare, cum ramane cu banii pentru zecile de telefoane in Romania si cu operatorul bulgar??

georgiana
    [05.05.10 14:47:16]

Si, din tot raul,a iesit si-un bine!

Adica review-ul tau!

Uite, Magdalena, pentru astfel de exceptii, sotul meu nu m-a dus in Bulgaria de 20 de ani si, culmea e ca este chiar bulgar, de nationalitate!!! Nici macar cand am mers in Grecia, pentru tranzit am ales Serbia intotdeauna!

Nu vrea sa riscam, deoarece pentru noi-concediul este un lucru sfant!

Un vot, ca este chiar util acest review!

[05.05.10 16:12:07]

Multumesc georgiana! Sa stii ca eu am avut experiente pozitive cu bulgarii si un concediu semiratat nu ma va face totusi sa renunt la Bulgaria, dar voi alege numai statiunile de prima mana si numai in sezon plin.

adaiulia
    [12.05.10 23:15:06]

din imagini nu arata rau......probabil in sezon e mult mai bine...un vot si de la mine

[13.05.10 08:05:55]

Am uitat sa mentionez ca in lift, care merge cu viteza melcului, incap 3 persoane inghesuite, daca ai si bagaje deja 2 sunt prea multe!!!!

connexul
    [01.07.10 09:50:45]

Acest hotel nu este in cadrul resortului de la Duni, a nu se confunda...

[01.07.10 09:57:08]

corect; cred insa ca se vede foarte clar acest lucru chiar din denumirea hotelului - "Laguna Beach [Sozopol]"

[01.07.10 10:03:14]

Hotelul se afla in Sozopol. A fost decizia webm acestui site de a uni in aceeasi categorie Sozopol cu Duni, desi sunt doua statiuni diferite.

De altfel, acest lucru a fost precizat si in ecoul anterior de webm.

raduu1972
    [28.08.10 22:30:24]

din muzica de ciocan s-a nascut un rew foarte frumos si interesant,felicitari

adaiulia, balasa violeta, biancuta, carmen_andreea, chelie_d, connexul, georgiana, magdalena, raduu1972
    Alte impresii din această RUBRICĂLaguna Beach: