ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.02.2010
AUG-2009
8 AD. + 1-8 ani ,1- 1an, 1-12 ani COPII

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Sozopol Laguna Beach

Sozopol seamana foarte mult cu Nessebar. Este cochet si linistit; o destinatie boema.

Hotelul Laguna Beach este nou, dragut, iar plaja este mare, libera si linistita. In privinta mancarii fiind primul an de all inclusive chiar ei recunosteau ca sunt la inceput si se descurca mai greu.

Sozopol fiind mai in sud aveam impresia de lipsa de experienta, dar Bulgarii suplineau prin amabilitate, munca si senzatia placuta ca Turistii Romanii sunt ''de baza''. De asemeni preturile, de la hotel (39 E / pers/ noapte- lcd in camere- all inclusive), taxi, suveniruri, carciumi, mai mult decat decente.

Trimis de costin1968 in 13.02.10 18:48:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nessebar --hotel Sol Nessebar Mare

VIZUALIZĂRI: 5900 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costin1968); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din balcon Hotel Laguna Beach
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[13.02.10 19:36:38]

39 euro/ pers/ noapte e un pret decent in bulgaria?

nu vreau sa va contrazic, dar a-ti putea sa ne spuneti ce va ofereau in pretul asta?

[13.02.10 19:41:18]

E un pret super extradecent, pt anul asta pretul in august e peste 50 de euro pe noapte pentru o persoana, probabil ai prins o oferta ceva la 39 de euro nu exista nici un hotel in august.

[13.02.10 20:02:24]

am inteles. nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, dar eu traiam cu impresia ca in bulgaria ar trebui sa fie un pic mai ieftin. la acelasi pret am gasit am gasit oferte in grecia, cu transport inclus. se pare ca m-am inselat; imi cer scuze.

numai bine

[13.02.10 20:27:05]

Mario cu allinclusive??? nu cred. Bulgaria e mai ieftina ca Grecia dar nu ca si Turcia, avantajul ei e ca e mai aproape. Gasesti si in Bulgaria puzderie de hoteluri doar cu mic dejun foarte ieftine.

In Grecia ce ai vazut ieftin cu autocarul sunt cazari contractate pe tot sezonul din care agentia din romania castiga numai din transport insa daca te uiti la plin sezon, 1 august mai precis gasesti mai ieftin si chiar cu mic dejun in alte parti la hoteluri nu studiouri care nu sunt rele dar totusi au alte conditii.

[13.02.10 20:41:12]

aveti perfecte dreptate: eu asimilam all inclussive de la bulgari cu transpotul pina in grecia - desigur ca este o diferenta, dar nu prea mare.

desigur ca parerile sunt impartite, dar eu personal as prefera sa nu am masa asigurata intr-o tara ca grecia, sa maninc ce vreau si unde vreau, si sa fie un pic mai ieftina cazarea si transpotul. e doar o parere.

[13.02.10 20:45:03]

Si eu la fel merg fara masa de obicei poate doar cu mic dejun, la inceput pt ca fiecare are un inceput si nu stie cum sa faca am luat si noi allincl in grecia si n-a fost chiar bine si am si ratat cateva mese din cauza excursiilor, apoi am mers la demipensiune n-a fost rau dar cam scump iar anul asta de criza mergem fara nici o masa la preturi mici dupa experientele reusite de anul trecut in Thasos, Paralia si Corfu.

[13.02.10 21:12:30]

am auzit atitea despre thassos, ca anul asta as vrea neaparat sa ajung acolo. ideea e ca din cauza banilor, as vrea sa mergem cu masina, doar pe cont propriu, ce ziceti? ideea e buna sau rea?

tinind cont bineinteles ca nu suntem niste mofturosi din fire, si suntem acomodati cu viata de camping, cu tot ce tine ea: cort, butelie, gratar,...

[13.02.10 21:19:02]

Mi se pare scump, am studiat si eu si nu mi-a facut cu ochiul chiar am fost in campingul din Golden Beach, curat, frumusel dar la aceeasi bani puteam sta la studiouri in Skala Panagia sau Sk Potamia mai departe de plaja e adevarat dar cu toaleta in camera si AC.

Poti merge nu vreau sa te descurajez dar mai intai vezi si preturile si apoi uita-te si la studiouri care au si gratar in curte si unele si piscina chiar, sunt foarte multe, am auzit la un cunoscut care a dat 35 de euro pe zi la studiouri Vila Dimitra camera de trei locuri la mijloc de iulie: http://www.villadimitra.gr/ratesRO.htm

[13.02.10 21:24:52]

am gasit ceva la aproximativ 26 de euro pe zi (2pers. , cort, masina) in camping, si la pret comparabil la vile, deci inca odata aveti dreptate.

daca nu au gratar in curte, au cu siguranta chicineta, daca nu au ei avem noi, deci ne descurcam cumva (tot timpul verii am la mine gratarul, ustensilele si lemnele)

si o butelie din aia poloneza

webmasterXY*
    [13.02.10 21:32:30]

@ mario 110 > am rugamintea sa incerci sa folosesti forumul AmFostAcolo pentru discutii care ies din aria review-ului unde sunt purtate.

multumesc.

[13.02.10 21:55:58]

ok

pepsi70ro
    [13.02.10 23:17:29]

Un vot mic acum, un pas urias maine. Sunt convins ca sunt o multime de lucruri de spus despre Sozopol, atat despre hotel, cat mai ales despre regiune.

Sunt convins ca exista foarte multe puncte de reper acolo, de la portul turistic la hotelurile mari, dar ne lasi pe noi sa descoperim singuri polii de atractie care pun in valoare statiunea.

[14.02.10 10:09:12]

Costin1968, cu ce ai fost in Sozopol, cu auto personal? Daca da, pe ce traseu ai mers din RUse si cum este drumul? Eu vreau sa ajung la Duni, care am inteles ca este langa Sozopol. Merci

[14.02.10 10:29:28]

Costin, as dori mai multe amanunte, camere, servicii, etc, pentru ca deja am luat bilet aici pentru cateva zile si vreau sa stiu la ce sa ma astept.

[14.02.10 12:08:01]

DRAGII MEI!

VA MULTUMESC PT. ECOURILE VOASTRE. DEASEMENI TIN SA IMI EXPRIM APRECIEREA PT IONESCUNIC, UN ADEVARAT LEADER AL TURISTILOR ROMANI FORUMISTI.

ANUL TRECUT AM AVUT 2 OFERTE PT SOZOPOL LA HOTELUL "LAGUNA BEACH"; 32 E /NOAPTE/PERS, COPII PANA IN 12 ANI GRATUIT SI 39 E IN PER. 24 AUG -- 2 SEPT.

[14.02.10 12:11:05]

Tot nu mi-ai raspuns la intrebari...

[14.02.10 12:11:11]

Costin1968 te-am intrebat si eu ceva?

[14.02.10 12:18:38]

SALUT!

PT. MARIO110

IN PRETUL DE 39 E (AGENTIA SI VARIANTA ALEASA)

ERAU INCLUSE: HOTEL 4*, CAMERA MARE CU BALCON, CU LCD, BAIE CAB DUS, BALCON, PISCINA EXT SI INT, PISC COPII, CENTRUL SPA SE PLATEA, MANCAREA SI BAUTURA BULG. - VIN EXCELENT SI PRAJITURI F BUNE. MANCAREA NU ERA FOARTE DIVERSA, ALL INCLUSIVE, + BAR PISCINA + PIZZA FACUTA LA UN CHIOSK LANGA PLAJA, PARCARE CU BARIERA PAZITA. PSEZ. LONG LA PLAJA SE PLATEA

[14.02.10 12:24:20]

Scump,domne,scump ia cauta oferte la royal marina palace din duni,este 47e cu reducerea inclusa si este de 5* si iti ofera mult mai mult.

[14.02.10 12:27:16]

CUM POT SA DISCUT MAI PE LARG CU VOI? VA ROG INVATATI-MA!

CONT: PLAJA ERA LA 70 M DE HOTEL. CURATA, LIBERA, LINISTITA. UMBR. SI SEZ. SE PLATEAU 2+2 LEVA/ZI, DAR TE INTREBAU DUPA 3 ZILE DE-ABIA SI NU LUAU BANI DIN URMA. ASA CUM AM MAI SPUS SERVIREA LA BAR SE FACEA LA O VIT 1/3 DE NESSEBAR SOL & MARE DAR DE 2 MAI BUNA CALITATIV DECAT LA KUSADASI (SI DE 2 ORI MAI INCET CA IN ANTALYA-DIN AUZITE) . MAI AVEAU JACUZZI BAR CU GRATARE SI JACUZZI (PUTEAI SA BEI UN COCTEIL DIN PISCINA DAR ERA NEVOIE SA ASTEPTI ) , PE TERASA HOTEL-INCLUS IN PRET.

DE LA HOTEL SE MERGEA CAM 20 MIN PANA LA INTRAREA IN ORASUL VECHI CU TAXI SAU TITICAR.DE PREFERAT TAXI - MAI IEFTIN SI VA INTOARCETI CU RINICHI ACASA, RECOM. TOTUSI PT PERS VESELE.DE LA LAGUNA BEACH SE FACEA STINGA SI DUPA APROX 700-800M SE AJUNG LA SANTA MARINA PT TITICAR SI TAXI

[14.02.10 12:29:55]

pe mssg. jokermen2001 id meu

[14.02.10 12:47:14]

RUTA PT SOZOPOL:

FIIND DUPA BURGAS LA APROX 60 KM AM ALES CU PRIETENII (4 MASINI) RUTA PRI INTERIOR SI ANUME: BUCURESTI-GIURGIU-RUSE-RAZGRAD-SUMEN ADICA E70. DUPA SUMEN DREAPTA SPRE KARNOBAT PE DN BULG 73. LA KARNOBAT STANGA SPRE AJTOS PE E773 APOI BURGAS SI PE DN BULG 99 LA SOZOPOL SI DACA VRETI DUNI PUTIN MAI JOS. AM FACUT 2 POASURI DE 40 MIN (IMPREUNA) SI CAT MAI MICI (3 COPII -UNUL 1 AN)

SOSELE PUSTII IN BULG. IN TOTAL BUH. -SOZ 6 ORE FARA UN SFERT.

STIAM DE DUNI DAR NE-AM HOTARAT PT. SOZOPOL PT ORASUL VECHI , IMPREJURIMI, ETC. DE LA DUNI LA SOZOPOL SUNT VREO 6-7 KM SI DECI AM FI FOST OBLIGATI LA NAVETA CU MASINILE.

DIN PORTUL SOZOPOL NE-AM REZERVAT CU O ZI INAINTE UN PART CU UN IACHTULET NOU DIESEL , NE-A DUS PE INSULA (NU MARE LUCRU NISTE RUINE DE MANAST SEC XVII PARCA, PESTERA PIRATILOR...

webmasterXY*
    [14.02.10 12:53:53]

costin, vrei te rog frumos sa renunti la CAPS LOCK?

este ceva care face textul mult mai greu de citit (si in plus, pe internet, inseamna ca "strigi" catre cei carora te adresezi, dar nu cred sa fie cazul tau).

multumesc frumos.

[14.02.10 12:56:37]

Drumurile sant bune, asa imi facusem si eu traseu pe google earth, dar nu stiam cum este drumul si am mai auzit ca a fost in lucrare? este pana in 400 km?

[14.02.10 12:59:18]

costin1968 te rog, incearca sa nu mai folosesti majuscule, este una din regulile deloc de neglijat!

Multumesc pentru intelegere!

[14.02.10 13:01:26]

costin1968: nu ti se pare ciudat ca toti ceilalti scriu normal si doar tu cu litere mari?

Folosirea exclusiva a literelor mari este deranjanta la citit si este considerata o impolitete pe net!

Te rog dezactiveaza CAPS-LOCK-ul ala si scrie si tu normal.

[14.02.10 13:05:19]

... (scuze pt. caps lock! moda veche deh!...)... ne-a plimbat baiatu bulgar 2 ore pe mare, am vazut lagunele, mini-fiorduri, panorama SOZOPOL vechi (o peninsula) si Sozopol nou. pt. 4 adulti si 2 copii - 2 ore- 90 leva (trebuie sa cautati si sa negociati prin port)

buh-sozopol vreo 380-400 km. pe ruta asta.

[14.02.10 18:00:21]

Costin, sincera sa fiu, nu prea am inteles mare lucru...., destul de dificil textul de urmarit, multe prescurtari si informatii disparate, incearca sa te concentrezi pe ceva anume intr-o singura fraza...

Nu am inteles unde faceai plimbarea cu vaporul. Din Sozopol pe care insula?

Dragoș_MD
    [14.02.10 18:58:02]

@Magdalena > langa Sozopol e o insulita (Sveti Ivan - Sfantul Ioan) , chiar in nordul orasului. se vede foarte clar pe googlemaps! (vezi si in pagina anterioara, unde e 'harta' interactiva!) 99,99% ca despre aia e vorba.

[14.02.10 19:04:09]

Multumesc Dragos! Interesant! Sa leg cap la cap informatiile: pana la urma nu vad numai Sozopolul, mai pot face o plimbare cu vaporul spre insula Sveti Ivan unde pot vedea pestera piratilor....Aici se coboara pentru vizitare? Sau e o plimbare pe mare din "exterior"?

Dragoș_MD
    [14.02.10 20:08:12]

nu e chiar o "pestera"; mai degraba un 'refugiu al piratilor'. insula este cea mai mare (ca suprafata) dintre cele 5 ale Bulgarilor. este rezervatie naturala. se poate debarca si explora...

interesant este si faptul ca farul de pe insula este alimentat cu energie solara.

[14.02.10 20:21:39]

Scuze pt. prescurtari! Totusi imi pare bine ca v-am trezit interesul.

In jurul Sozopolului sunt cateva insulite: Ins. Sfantul IOAN (cea cu farul si ruine de Manastire), o insulita mica si arida. Pe cuprinsul ei cresc tufe de coarne ( intrebati rudele de la Slanic Prahova ce sunt alea ).

Ins. Sfantul Petru cu Pestera Piratilor; nu se viziteaza decat (presupun) inot, sincer (pt ca vad ca v-am facut curiosi-cum am fost si eu) cred ca e o chestie de reclama in stil Turism Balcanic-- cam cum sunt pietricelele pe care Grecii cer 5 E pt ca le-a ... onorat... Pisica lui Pitagora.

Cu adevarat valoros in Orasul Vechi sunt Lucrarile de Arta pe care le expun studenti si artisti bulgari , Sozopolul avand un renume boem.

Nu prea vezi turisti Romani , am observat cel mai mare numar de turisti de-ai lor ,bulgari, dintre toate locurile vazute (si auzite), de la vecinii nostrii.

Ca si in restul Bulgariei Sozopol este o destinatie turistica linistita , cu elemente culturale si istorice (de preturi ce sa va spun decat ca raportul calitate servicii/pret bate tot -- Grecia si Turcia, Spania si Tunisia... nu radeti ca asa e!)

[15.02.10 08:10:14]

Asa da, costin! Mai vii de acasa....Si uite cum ai votul meu...

Insa, vreau sa imi spui mai multe despre hotel in general, despre camere, mancare s.a.m.d.

Si asta pentru ca, repet, am luat deja bilet aici pentru un week-end si vreau sa stiu ce ma asteapta, sau poate ma sperii si le cer banii inapoi!!!!

[15.02.10 20:14:42]

Draga Magdalena,

Multumesc!

Complexul Laguna Beach este format dintr-un corp de cladire nou cu 5 etaje (parca) -- (vezi poze), cu 2 lifturi cu perete de sticla pe unde poti privi marea si mai multe (parca 5) vilisoare cu apartamente dotate cu chicinete. Complexul este cochet, sala de mese cam mica, piscina exterioara are un bar la marginea piscinei si piscina de copii. Piscina interioara este mica (pot spune foarte mica). Complexul are un centru SPA, dar nu l-am utilizat. Camera era spatioasa, cu lcd (numai posturi bulgaresti si germane, prea departe de ROMANIA), curata, baie avand cabina de dus, curata; Camera de 4*. Balconul dragut cu vedere la mare (din nimereala), ar trebuii sa cereti express . Pe terasa Hotelulului este un jacuzzi bar (inclus in pret).

Mancarea nu cine stie ce; Ce era bun : Torturi excelente ,dar bataie mare pe ele, fripturi de porc bine facute, vin rosu si roze f. bun, berea nu rea , cascaval cu mirodenii.

[08.04.10 23:19:55]

Costin, cat costa titicarul sau taxi-ul pana in orasul vechi? Si care e distanta in m/km daca ar fi sa o iau pe jos (ai precizat in minute). Hotelul are parcare? Se plateste?

Si inca ceva: dupa ce criteriu te cazeaza intr-o cladire sau alta?

[09.04.10 06:29:17]

Magdalena o sa fie cam pustior de 1 mai , conationali nu prea o sa gasesti pentru ca nu e Duni si nu prea au auzit de Sozopol baietii , iar bulgarii nu cred sa se inghesuie la ei la mare cum nici noi nu ne inghesuim la noi la mare. Mie tare teama sa nu fiti cam singuri in hotel si sa vezi papara ce-mi iau la intoarcerea voastra de acolo.

[10.04.10 08:31:36]

Aoleu! Ideea e sa fie bine, chiar daca nu o sa fie multa lume, oricum mai mergem cu cineva si vrem sa vizitam Sozopol. Cat despre papara, ramane de vazut!!!

mariand
    [11.04.10 11:43:42]

... din cate am vazut sunt foarte putine detalii despre acest hotel pe intregi site-urile de profil, cum DUNI se pare ca pentru vara este deja stop-sale, probabil ca ar fi o alternativa si SOZOPOLUL si mai ales LAGUNA BEACH care este singurul A. I. din SOZOPOL...

ceva referiri sunt pe tripadvisor... nu prea favorabile, mai ales reprosuri mari la calitatea si diversitatea mancarii, ca se serveste cam rece, reciclata si tot asa...

astept o opinie avizata din partea ta... iar daca au mai fost si alte persoane acolo, poate chiar de PASTE 2010 ar fi bune niste opinii recente...

nu de alta dar e una din intentiile de vara asta..de concediu , iar vizionand site-ul lor oficial pare un resort mai deosebit!

multumesc!

[13.04.10 08:09:37]

Hotelul Laguna Beach are o parcare spatioasa, chiar in fata Hotelului. Parcarea este pazita, cu bariera si portar in ghereta de la intrare. Nu am platit separat parcarea, a fost inclus pretul in cost. Presupun insa ca este inglobat costul parcarii datorita All Incl. Nu stiu daca in alte oferte, este inclus costul parcarii. (BB, HB, numai cazare, etc).

Distanta pana in Orasul Vechi este de aprox 5-6 km.

Titicarul costa 2 leva de pers, copii 1 leva. La Taxi daca negociezi, pentru ca sunt mai multi Taximetristi ce asteapta in fata complexului Marina Grand, la circa 800 m de Laguna Beach spre Sozopol, poti obtine un pret mai bun decat la TITICAR (4 adulti si 2 copii-6 Leva); de preferat Taxi pt o calatorie mai comoda.

[13.04.10 08:28:17]

Multumesc pentru info costin! O sa tin cont de ele acolo. Eu am platit 123 de euro de persoana pentru un pachet cu pensiune completa de 1 mai, nu a specificat all inclusive si cred ca nu are bauturi incluse.

Cand am ales aceasta locatie am facut-o atat datorita zonei, dar si din cauza faptului ca la vremea cand am rezervat eu inca nu erau afisate prea multe pachete de 1 mai.

Mariand, o sa fac un review complet, evident, care sper sa ajute pe multi pentru alegerea locatiei pentru vara, eventual.

[29.04.10 08:07:55]

Exista internet in hotel? Nu doar pentru laptop, ca nu vreau sa ma car cu el!

connexul
    [01.07.10 10:03:31]

Atentie, aceasta locatie nu este in cadrul complexului de la Duni...a nu se confunda...

connexul, costin1968, ionescunic, jokermen2001, magdalena, mariand
    Alte impresii din această RUBRICĂLaguna Beach: