ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2011
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 20.01.09
AUG-2011

Unul dintre locurile bune pentru vacanta

Cred ca locul ocupat de Laguna Beach Resort este nemeritat in randul celor din Duni/Sozopol, doar pe baza a 2 review-uri, din care unul in extrasezon!

Este al doua oara cand vin la acest hotel, am mai fost acum 2 ani si mi s-a parut ok si atunci, de aceea am revenit, punand in balanta si bunele si relele experimentate in alte hoteluri din Bulgaria.

Pe ce ma bazez?

In primul rand locatia: este situat foarte aproape de plaja, cu 3 km inainte de intrarea in Sozopol, zona linistita, mai ales pentru cei cazati cu vederea la piscina sau la mare. Sozopol este un orasel pitoresc, fostul port grecesc Apollonia, pastrand influentele grecesti, cu multe taverne in care poti lua masa seara, vsetigii grecesti si cateva plaje publice foarte bune, si un promontoriu foarte frumos. Este la 30 km de Burgas, pe care poti sa-l vizitezi, fiind un oras placut.

Camerele duble sunt mari, anul acesta am optat pentru un apartament cu 2 dormitoare, 2 bai, un living si o chicineta, pentru 2 familii, de cca 87 mp, avand 3 terase exterioare, cu vedere 360 grade - la piscina, mare si gradina! - 1348 euro 7 nopti AI - 2 familii. Chicineta avea tot ce aveai nevoie: frigider, masina spalat rufe si vase, toaster, cafetiera, fier calcat, vase si pahare ptr 6 persoane, inclusiv tigai, oale, etc, foarte utile celor cu copii mici.

Plaja - la 100 m de vila in care am stat, nisip fin, cam cu chistoace de tigari, 2 sezlonguri si 1 umbrela costand cca 5 euro, toata ziua. Apa, foarte curata, culoare smaragd-albastruie, intrarea in apa fiind foarte lina, la 50-60 m de plaja adancimea fiin de max 60 cm, foarte buna pentru copii mici. La cca 50 m de plaja, in cadrul resortului, un minibar cu suc, bere si apa rece/calda, iar in intervalul 11-16, aici se prepara pizza si clatite pe care le poti lua pe plaja sau la piscina.

Piscina - exterioara mare cu 5 paturi jacuzii in interiorul piscinei, cu o apa foarte curata, un pool bar la care poti comanda direct din piscina, o zona pentru copii cu topogan cu apa. Este inconjurata de sezlonguri si verdeta, avand o varietate de cca 150 specii de plante, fiind o minigradina botanica. Neajunsul era ca trebuia sa-ti "rezervi" sezlonguri prin punerea unui prosop pe sezlong, ca sa ai certitudinea ca ai loc la piscina. Muzica in surdina, de buna calitate (chill out)...

Loc de joaca pentru copii in exterior, cu topogane, scari, leagane, amplasat in zona de acces spre plaja, si un spatiu interior, cam mic, dar suficient pentru 5-6 copii odata.

Mancarea - un punct delicat pentru turisti si pentru bulgari, deasemenea.

Ce pot sa spun este ca este mai buna decat acum 2 ani, mai variata, avand 3-4 feluri principale (pui, peste, vita, miel, porc, curcan, iepure) o gama destul de variata de salate, supe chiar gustoase in comparatie cu alte hoteluri, 9-10 soiuri de fructe, prajituri, chiar si pentru diabetici, branzeturi, 3-4 garnituri - in concluzie, aveai de unde alege, chiar si mofturosii avand ce manca...

Un alt aspect important - nu am sesizat sa refoloseasca mancarea, poate au facut-o cand au avut tocatura (piftele, mici), dar negustand din ele, nu as putea sa spun intradevar ca erau din resturi sau nu... Bauturile din A. I. ca peste tot in BG, asa si asa: berea era ok si vinul alb (un Sauvignon Blanc ok), cele alcoolice erau branduri locale intalnite peste tot in BG. Aveau o gama destul de variata de vinuri bune, albe seci si demiseci, rosii seci si demiseci si un vin rose foarte bun - un cupaj Cabernet Sauvignon cu Shyrah din 2009, foarte bun.

Personalul, intradevar, prea putin vorbitor de engleza sau franceza, dar incercau sa-ti satisfaca toate doleantele, chiar la final, trebuind sa platesc diferenta de cazare (rezervarea ma facut-o direct la hotel) in leva, mi-au acceptat o parte in leva si o parte in euro, fara taxe suplimentare sau altele (chiar daca era afisat ca plata intr-o alta valuta sau cu cardul se taxeaza cu 2% din valoare).

Ca aspecte de imbunatatit as mentiona o mai mare atentie in zona curateniei zilnice in camere, nisipul cam incarcat de chistoace, entertainementul mai derivat, dar mai bun ca acum 2 ani oricum (au bagat polo si gimnastica acvatica, lectii de scufundari), dar una peste alta, chiar este un loc in care poti petrece un concediu linistit si fara batai de cap in privinta unor aspecte minore, dar care pot ruina un concediu (mancare, personal, etc).

Trimis de basillicum in 17.08.11 14:46:36
Validat / Publicat: 17.08.11 15:47:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Grand Hotel Varna, Melia Grand Hermitage, Festa Via Pontica

VIZUALIZĂRI: 3690 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (basillicum); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Sozopol, partea veche a orasului, fost oras grecesc.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[17.08.11 15:49:40]

O analiza foarte buna a hotelului.

Te asteptam si cu alte recomandari din vacantele tale, am observat ca ai fost in locuri cautate de catre turistii romani, poate cand ai timp ne povestesti si noua.

FRANMI
    [27.05.12 14:05:09]

Am rezervat un sejur la acest hotel si ma intreb daca va fi bine.

Am mai multe intrebari, daca aveti un pic de timp va rog sa-mi raspuneti.

Din comentariu am inteles ca dupa doi ani ati ales din nou Laguna Beach, l-ati mai alege?

Am vazut ca ati fost si in Turcia. Este mancarea la fel de variata? Avem de unde alege? Micul dejun consta in: produse de patiserie, oua, fructe, cereale, cafea etc? Pe timpul zilei se servesc si alte mancaruri gen pizza, cartofi prajiti, inghetata?

Piscina exterioara este mare si adanca ? Este curat in camere si in Resort?

Parcarea se plateste?

Va multumesc!

basillicumAUTOR REVIEW
    [27.05.12 18:03:28]

@FRANMI:

Am recomandat hotelul pentru acest an si altor prieteni de-ai mei: familii vor merge in aceasta vara acolo.

Despre mancare: mancarea este variata, nu la fel ca la turci, dar pot sa spun ca mai variata decat la alte hoteluri din Bulgaria. La micul dejun gasiti omlete, oua ochiuri, branzeturi, salate, cereale, fructe, cafea instant, biscuiti ptr copii, lapte, iaurt, patiserie. Intre mese, se facea pizza la kioskul din spatele hotelului, pe drumul catre plaja, o pizza destul de buna, si clatite, cu gem sau ciocolata. In acelasi kiosk se afla si un dozator de apa, sucuri si chiar bere, se pot lua la plaja.

Piscina exterioara este foarte curata, lunga, cu un pool bar in capatul ei unde puteti servi tot felul de bauturi chiar din piscina, adancimea ei intre 1,20m si 1,60 m, imediat in apropierea ei exista si o piscina pentru copii, cu tobogan si tasnitoare. In plus, in piscina sunt amplasate 5 paturi jacuzzi.

In resort este curat la fel si in camere, zilnic se face curat. Au un fel de mini gradina botanica: in zonele verzi au tot felul de plante, cca 200 specii.

Parcarea este gratuita si pazita, accesul in resort se face printr-o bariera.

Va urez sezur placut, cred ca va veti simti bine, daca nu s-a schimbat ceva de anul trecut pana acum.

FRANMI
    [28.05.12 09:56:35]

@basillicum:

Multumesc mult pentru raspunsul atat de amplu.

basillicum, carmen_andreea, FRANMI
    Alte impresii din această RUBRICĂLaguna Beach: