ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.01.2018
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 07.01.18
AUG-2014

Lefkada - Insula verde

Sa va spun cateva cuvinte despre Lefkada, am fost in 2014, asa ca anumite detalii nu le mai retin exact, cum ar fi numele studioului unde am stat, sau numele tavernelor in care am mancat, insa am va impartasesc cateva impresii.

Ne-am aventurat cu masina, doi adulti cu un copil mic de 3 ani, cu multe bagaje, umbrele colace, galetuse si forme de nisip, si un geamantat de haine, trei sferturi plin cu haine pt copil :)) ) impreuna cu alte doua familii fara copii.

Drumul l-am parcurs noaptea, norocul meu ca am un sot caruia ii place sa conduca pe distante mari... am ajuns dimineata in jur de ora 11 in Nikiana, unde aveam cazarea, o cladire nu foarte mare, curata, la cativa metri de micul port cu ambarcatiuni, cu terasa fix pe plaja, plaja mai mare era dupa colt, in fata studioului era cumva o plaja micuta, cu 2 -3 sezlonguri. Am stat in fiecare seara pe plaja, in fata terasei, dupa ce ne intorceam din restul staiunilor pe care le-am vizitat.

Proprietara era o femeie extraordinara, fratele ei stia putin limba romana, pentru ca facuse facultatatea de medicina in Romania cu multi ani in urma, asadar s-a bucurat sa poarte conversatii cu noi ne fiecare data cand ne-am vazut.

Am fost in luna august, cam din 15 august, sapte zile, vremea a fost frumoasa, intr-o singura noapte a plouat insa la 11 dimineata era totul uscat, soarele pe cer.

Am bifat cam toate plajele ce erau notate ca atractii turistice de neratat.

Cu toate ca aveam un copil de 3 ani, ne-am aventurat pe plaja Egremni, plaja cu cele mai multe trepte de coborat, mai greu a fost la plecare, dupa o zi de soare si balaceala sa urci atatea trepte cu umbrele, colace, prosoape galeti, lopeti si alte acesorii achizitionate pentru un concediu reusit. Insa a meritat fiecare efort, plaja era superba, nisip fin, de departe pot spune ca am reusit sa fac niste fotografii extraordinare (asta cand a adormit copilul sub umbrela si am fugit sa imortalizez superba plaja).

Din pacate aceasta plaja nu mai poate fi acesata momentat din cate stiu, din cauza cutremurului.

PortoKatiski este iarasi o plaja de bifat, insa nu cu copil mic dupa tine, treptele sunt mai putine, insa plaja e mai mica si cu pietris, intrarea brusca in apa, iar valurile te spulbera chair si daca estia adult. S-a aglomerat foarte repede, plin de oameni, prosop langa prosop... asa ca nu a fost prea placut, insa privelistea de nota 10 inca odata.

Agios Nikitas a fost in schimb o locatie pe gustul nostru, intrarea lina in apa, mai multe familii cu copii, plus ca tavernele erau la doi pasi distanta.

Aici m-am aventurat dupa pranz sa urc pe stanci, printre tufisuri pe o poteca pana sus, de unde am surprins cateva imaginii superbe.

In Vasiliki ne-am oprit doar sa mancam si admiram multimea de wind-surferi.

Agios Ioannis este o locatie superba, o limba de nisip, cu mori de vant parasite, pe plaja, aici am stat o dupa masa la plaja si ne-am balacit, plaja nefiind asa de aglomerata.

Katisma ne-a placut mult, plaja mare, apa numai buna, nisip fin.

Nidri l-am vizitat doar seara, fiind urmatoarea statiune dupa statiunea in care ne-am cazat noi, mai aglomerat mai mare, viata de noapte mai activa, cu promenada, ne-am plimbat in Port. Cat despre mancare, ce sa spun ca-n Grecia, deliciosa de iti lingi degetele, peste tot unde am mancat.

Am avut parte de un concediu superb, si sincer ne-a parut rau ca am stat doar 7 zile, din anul ce a urmat, ne-am hotarat sa ne luam cate 10 zile ca se ne bucuram cat mai mult de sederea in Grecia.

Lefkada este superba, si as mai vzita-o, insa mai tarziu, peste cativa ani, cand mai cresc copii, nu de alta dar intre timp ne-am mai marit familia cu un nou membru ce are numai 6 luni, care in vara va experimenta si ea Grecia, dar inca nu stim care va fi destinatia. Las pozele sa vorbeasca de la sine despre Lefkada, vazuta prin ochii nostri.

Trimis de Andreea CM in 10.01.18 22:59:07
Validat / Publicat: 11.01.18 08:04:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: halkidiki, thassos

VIZUALIZĂRI: 2268 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andreea CM); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Egremni

[11.01.18 08:04:46]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Lefkada, #EXCURSII și CĂLĂTORII - CORFU" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

maryka
[11.01.18 09:57:40]

Foarte frumos, îmi place cum ai povestit, felicitări pentru familia frumoasă, iar cât despre pozele „furate” printre picături, cât dormea copilul, absolut superbe... mai ales că am fost și eu acolo, știu despre ce vorbești... chiar și Egremni, eu am fost în 2013.

Te mai aștept cu alte povestiri din celelalte destinații și poze, bineînțeles!

[11.01.18 09:59:02]

e bine ca ati avut curaj sa plecati la drum cu un copil mic, drumul este destul de lung totusi pana acolo.

al meu face acum 7 ani si de anul nou am plecat cu el prima data cu autocarul si cu stress maxim ca nu stiam cum va rezista pe drum, insa am avut mare noroc, a trecut testul cu brio.

ma gandeam si eu poate sa mergem in Lefkada la vara, acum ma informez si citesc articole despre insula.

am niste prieteni care au fost in Agios Nikitas anul trecut si le-a placut foarte mult si mi-au spus ca este perfect acolo pentru copii, ca este apa nu adanca si plaja ok.

dvs. ce parere aveti?

ati recomanda aceasta locatie?

Andreea CMAUTOR REVIEW
[11.01.18 10:05:40]

@flaviana77: dintre toate plajele, si locatiile in care am mers, si noua aceasta ni-s-a parut cea mai potrivita pentru copii. Peisajul este frumos, intrarea lina in apa, si pe plaja erau foarte multe familii cu copii, este o locatie mai linistita, tavernele aproape.

Insa sa aveti curaj sa va aventurati si in restul plajelor, este pacat sa mergeti in lefkada si sa nu va bucurati si de restul frumusetilor acestei insule, plus ca aveti un copil mare deja, care intelege, a noastra avea 3 ani, insa a fost foarte bucuroasa si incantata sa mergem in fiecare zi in alta locatie!

Concediu placut!

[11.01.18 10:27:19]

@Andreea CM:

multumesc pentru raspuns.

da stiu ca sunt multe locuri frumoase care trebuiesc vazute.

asta depinde de multi factori, o sa vedem pana la urma ce hotarare luam, deocamdata imi adun informatii.

Denisa13
[11.01.18 13:37:14]

@flaviana77: Plaja din Agio Nikitas este micuta si se aglomereaza foarte tare. Mai la sud este o plaja potrivita pentru copii si mult mai mare -Pefkoukia Beach, la 1-2 km de Agio Nikitas, dupa cum aproximez eu. Alt avantaj al acestei locatii este accesul catre plaja Milos-nr 1 in topul propriu al plajelor de pe insula. La Milos poti ajunge cu taxi boat 3 euro/sens/pers sau pe jos prin padure vreo 15 minute.

In localitate este statie de autobuz si gasesti si agentii de turism.

Spor la cautat, alegere inspirata si vacanta placuta!

[11.01.18 13:44:38]

@Denisa13:

multumesc pentru raspuns.

un an nou plin de impliniri iti doresc.

vezi tu, tocmai de asta pun intrebari aici sa ma informez, pentru ca de exemplu cand am fost in Corfu am mers foarte mult cu transportul local, adica chiar in fiecare zi aproape.

insa tot citind nu cred totusi ca Lefkada este ceea ce caut momentan.

ma mai gandesc.

Denisa13
[11.01.18 13:55:42]

@flaviana77: Banuiam ca mergi cu transportul in comun de aceea ti-am precizat acest lucru.

De exemplu, noi am luat o excursie cu placare din Nidri la care nu aveam asigurat transportul din Agio Nikitas pana in Nidri si ar fi trebuit sa mergem cu 2 sau 3 autobuze. Am mers cu masina personala pana la urma. Partea vestica a insulei este cea mai abrupta si cu cele mai faimoase plaja, dar mai scumpa decat partea estica.

Tu sti cel mai bine ce este potrivit pentru familia ta. Daca te pot ajuta sa nu eziti sa-mi spui.

Andreea CM, Artiglio, Denisa13, flaviana77, maryka
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lefkada: