ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.12.2017
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 06.08.17

Vine, sau nu vine Moșul ?

Moș Crăciun... ”Cred că îmi aducea o bucurie... înfricoșată!... În camera cu bradul se stingea lumina... Moș Crăciun intra nevăzut pe horn, deschidea ușa odăii în care așteptam... Moșul știa tot ce făcusem rău peste an...

Părinții simțeau că spectacolul Crăciunului avea să se încheie în curând... Trebuia să-și pregătească într-un fel copiii... Și atunci s-a întâmplat o dramă... *Ăștia sunt pantofii unchiului meu! *... Atunci a început dezastrul pentru toți copiii. A fost atâta jale și nenorocire în seara aceea, eram cu toții devastați. Se prăbușea o lume. O lume a credințelor magice...

A durat un timp până când am putut să uit durerea lăsată de dispariția lui...

Moș Crăciun e doar o perdea de fum, care ne împiedică să vedem adevăratul miracol, acela al Nașterii Domnului... ”

MONICA PILLAT ”Dincolo de Moș Crăciun e Dumnezeu” extras din Formula AS nr. 1297 (50)

Da. Acesta este Moșul, cel așteptat cu înfrigurare, cu nerăbdare dar și cu dragoste de ”copiii din noi”. În anii de după, dar mai ales acum la maturitate, când grijile nu încetează a da ocol fiecăruia, privim cu nostalgie anii copilăriei, anii cei mai frumoși și mai curați.

Întrebare: Mai vine oare Moșul? Și zic: De ce, nu! Lăsați-l să vină, măcar în aste zile să fim copii!

Urez multă sănătate tuturor celor care se bucură cu adevărat, din inimă și din convingere de venirea Moșului. Urez sănătate celor împăcați cu ideea că Moșul ”totuși” există, precum și celor care știu că acesta... așa cum spune scriitoarea Monica Pillat, e... ”o perdea de fum”

Sărbători cu bine, un an mai bun, călătorii mai multe, gânduri curate și lumină în suflete!

Trimis de mihaelavoicu in 24.12.17 16:34:01
Validat / Publicat: 24.12.17 18:20:13

VIZUALIZĂRI: 718 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Stand by. În așteptarea Moșului!
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

tata123 🔱
[24.12.17 19:42:05]

@mihaelavoicu: Sărbători cu bine, bucurii și speranțe.

Moș Crăciun nu există în cărțile de cult ortodox românești, dar tradiția populară păstrează în colinde amintirea unui personaj mitic. „Moșul ăl bătrân” ce apare în versurile colindelor este un zeu solar, stăpân al cerului și al pământului. Să nu uităm nici legenda populară cu Crăciun cel rău care o alungă pe Maica Domnului în noaptea Nașterii, îi taie mâinile nevestei sale, care o moșise pe Maria Născătoare de Dumnezeu, dar după minunea creșterii mâinilor soției se căiește și devine „primul creștin” - o asimilare de către creștinism a credințelor indoeuropene, romane, iraniene.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
Floryn81
[24.12.17 20:11:38]

@mihaelavoicu: Moș Crăciun vine cu siguranță! În noaptea asta va sosi și va scutura pe sub brăduți cadourile pentru copiii cuminți (mici sau mari, vârsta nu contează). Renii săi îl vor ajuta ca întotdeauna. Cred că miracolul Nașterii Domnului poate conviețui fără probleme cu sosirea Moșului! Sărbătoarea Crăciunului înseamnă bucurie, apropierea de cei dragi, sentimente pe care ar trebui să le trăim la aceeași intensitate pe tot parcursul anului!

Vă dorim Crăciun fericit, sănătate și să aveți parte de sejururi cât mai reușite și pe viitor!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
mprofeanu
[24.12.17 20:20:45]

@mihaelavoicu: Crăciun Fericit și Împlinit! La mulți ani!

Moș Crăciun vine sigur, sigur!....

[24.12.17 20:28:37]

@mihaelavoicu: Mos Craciun exista daca credem in el, si atata vreme cat mai pastram in suflet copilasul din noi vom astepta infrigurati sa vina Mos Craciun. Desi la distanta si eu il astept in felul meu, stiu ca undeva este darul meu si asteapta ziua potrivita pentru a-l primi.

Poate fi orice, chiar si un simplu bat, stiu ca va fi oferit cu drag si la fel il voi primi si eu.

Ne uitam la cei din jurul nostru care la fel il asteapta pe Mos Craciun, si cred ca doar Mr Scrooge ramane ursuz ca de obicei.

Felicitari pentru articol, votat cu mare drag.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
Carmen Ion
[24.12.17 20:47:52]

@mihaelavoicu: Moșul vineee; am fost cuminți

Zoazore
[24.12.17 22:29:01]

@mihaelavoicu: O fi o perdea de fum, dar Mosul vine in sufletul fiecaruia dintre noi. Si Pruncul Sfant a primit daruri de aur, smirna si tamaie. Eu va urez ca fiecare sa primeasca Vestea Minunata a Nasterii Pruncului in suflete si-n case si sa lasati pruncii din voi sa se bucure de frumusetea Sarbatorii Sfinte.

adrianaglogo
[25.12.17 00:12:19]

@mihaelavoicu: Articolul tau mi- a amintit de momentul cand fiul meu a aflat ce e cu Mos Craciun. Avea aproape zece ani, dar a plans o ora. Dupa ce i- am explicat ca de fapt el exista in inima noastra s- a linistit. Dar imediat a realizat ca nu exista nici Mos Nicolae si nici iepurasul de Paste... A plans pana a facut febra !

Tocmai ce a fost Mosul pe la noi, cu daruri pt toti. Pe noi doi ne trimite la Valencia ! Darnic mosul, in persoana copiilir nostri.

Craciun fericit tuturor !

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[25.12.17 09:18:24]

@tata123: Mulțumesc, am înțeles ce e cu Moșul!

[25.12.17 09:30:11]

@Crazy_Mouse: Mulțumesc și numai bine!

[25.12.17 09:33:38]

Crăciun fericit!

elviramvio
[25.12.17 22:10:48]

@mihaelavoicu:

Dincolo de legende, de comercial, de interese ale politicilor de stat _ istoria crestinismului e clara in aceasta privinta _ Nasterea este miracolul de care ne agatam toti cu multa putere si sperante iar Mos Craciun e cumva marul biblic, doar oameni suntem oricat ne_am dori noi mai mult. Nimic nu e pur pe lumea asta pamanteana dar drept sa spun ador minciuna despre Mos Craciun cu toate legendele ei de care biserica nu s_a putut lepada, ba chiar le_a folosit pentru a atrage. Indiferent de ce mi_au oferit anii in aceste zile de decembrie, m_am simtit cumva protejata de vise si amintiri cu Mosu'. De_ar veni mai des in an nu m_as supara! Momentul adevarului legat de mos e mereu haios si dramatic, al meu a mirosit prea tare a tutun cand m-a luat pe genunchi si l_am intrebat daca fumeaza. Mosul s-a emotionat si a uitat sa-si schimbe vocea, deci tutunul dauneaza ????????

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]

adrianaglogo, elviramvio, mihaelavoicu, mishu, mprofeanu, tata123 🔱, Zoazore