ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.04.2017
JUL-2016

încărcat de pe telefon!

Vacanta exotica in Palma de Mallorca

Buna ziua,

Doresc sa impartasesc cu voi calatoria mea catre Palma de Mallorca,

Palma de Mallorca este o insula senzational de frumoasa, vei gasi aici plaje exotice de o culoare incredibil de frumoasa si foarte multe plaje virgine.

Pentru noi este a treia oara cand reveni pe aceasta insula si credeti-ma ca mereu abia astept sa ma reintorc, de fiecare data pe langa plajele si locurile pe care deja le stim, descoperim alte plaje la fel de frumoase.

Sa va povestesc despre plaje, cea mai frumoasa plaja pe care noi am descoperit-o este Cala Mesquida (cred ca este cea mai frumoasa plaja , cred eu) este plaja destul de mare si nu foarte aglomerata, are si un beach bar pe plaja, atmosfera este foarte placuta si este de un turquaz incredibil.

A doua plaja este ES TRENC, acesta plaja este putin mai aglomerata, dar este foarte frumoasa, la fel de colorata si curata cu un restaurant fix pe plaja unde mancarea este foarte buna. Accesul se face pe jos din parcarea de unde lasati masina.

A treia plaja este Cala Fornells, este o plaja cu stanci si nisip, eu unu am stat undeva in partea dreapta a plajei pe un ponton, era mai liber si aveam si muzica de la un barulet. Aici faci baie cu tot felul de pesti, destul de maricei, daca arunci ceva in apa de mancare m imediat parca vezi pirania. poti sa faci snorkeling, ai ce sa vezi.

A patra plaja este Playa Cala Llombards, a cincea plaja Cala Mitjana, a sasea plaja Cala Sa Nau, a saptea plaja Playa cala estreta.

Acestea sunt unele din plajele cele mai frumoase de pe insula, mai sunt si plajele care sunt mai comerciale, gen ca la noi la mamaia, bineinteles sunt foarte curate si intretinute.

Am fost cazat in Valdemosa la hotel El Encinar. Acest hotel este situat deasupra marii la aprox 300 metrii. Ofera o priveliste senzationala catre mare si ai parte de ce-l mai frumos apus si rasarit. Prima data am fost cazat fix in centru orasului si nu mi a placut pentru ca era foarte mare galagie. In schimb in valdemosa este foarte liniste, ai parte de relaxare, poti sa faci o plimbare prin centru vechi al orasului. In centru noaptea sunt foarte multe cluburi, atmosfera este foarte frumoasa. pentru cine vrea sa dea o fuga cu feribotul pana in Ibiza, o poate face, ajungi in aproximativ 2 -3 ore :).

In Deia este un loc unde oameni se strang pe la ora19 si incep sa priveasca apusul soarelui, se vede incredibil de frumos ,Ai impresia ca soarele se stinge in apa marii, dupa ce soarele dispare, toti incep sa aplaude. Noi am descoperit acest loc din intamplare, am vazut foarte multi oameni care se indreptau catre acel loc si am spus, hai sa vedem si noi ce se Intampla.

Si mai sunt foarte multe locuri in care puteti sa mergeti, insa plajele sunt exact ca intr-o destinatie exotica. Neaparat trebuie sa inchiriati masina, distantele sunt destul de mari si fara masina nu prea ai cum sa vizitezi toate aceste plaje enumerate mai sus.

Sper ca va foloseasca acest review celor ce vor sa mearga in Palma de Mallorca

Trimis de AlexCovaci in 22.04.17 18:40:09
Validat / Publicat: 22.04.17 21:59:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 12511 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AlexCovaci); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.04.17 21:58:31]

Bun review de debut, merită remarcat

@AlexCovaci: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vacanţa în Mallorca, MALLORCA" (deja existentă pe sait)

Am fost cazat in Valdemosa la hotel El Encinar.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

AZE
[22.04.17 23:30:03]

@AlexCovaci: Fotografii reusite, aveti aparat bun si stiti sa-l folositi

cristina47*
[23.04.17 05:50:09]

Palma de Mallorca este, de fapt, capitala Comunitatii Autonome Baleares si se afla pe Insula Mallorca. Iar Valldemosa se afla la 17 km de Palma de Mallorca. Locurile din Mallorca descrise de tine, sunt mirifice.

Ibiza este alta destinatie indragita mult de straini. Dar si de spaniolii vorbitori de limbi straine. Ceilalti, prefera Menorca.

Multumim pentru impresii si pentru fotografiile frumoase.

elenaadina
[23.04.17 09:55:13]

Frumoasa destinatie, la fel si pozele... sunt chiar peisajele pe care le-as dori intr-un sejur... poate in viitor voi ajunge si eu...

Edi_Pitesti
[24.04.17 18:24:27]

Poti sa ne dai mai multe informatii despre inchirierea masinii (firma, depozit, probleme)

Multumesc

Edi

[24.04.17 19:46:38]

Eu de cate ori ma duc in Palma, folosesc WWW. DOYOUSPAIN. COM si acolo imi gasesc cele mai bune si ieftine variante de inchiriat. Ca si firma de de inchiriat, mai mereu am luat OkRent a car, sunt ok la pret. Eu de fiecare data imi cumpar asigurare full casco. Nu vreau sa las depozit pentru ca este destul de mare si sunt foarte expus sa fiu lovit sau sa gasesc masina lovita sau zgariata. Si orice zgarietura daca exista la predare iti i a depozitul lasat. Eu fac aproximativ 1500 de km in 8 zile . Si in al-doilea rand nu am card de credit, de pe cardul de debit companiile de rent a car nu-ti pot retine depozit. Asigurare full casco se poate achizitiona si de pe site-ul de unde faci rezervarea la masina, insa mai bine este s-o cumperi direct de la ei. Pe acest site este misto ca nu ai nevoie de card si nu trebuie sa platesti inainte, bineinteles ca daca vrei, poti sa achiti inainte

Va recomand fiat 500 Cabrio, este foarte buna, mica si consuma putin

[24.04.17 19:50:08]

@webmasterX: de fapt pozele sunt facute cu un Iphone 6S

Edi_Pitesti
[24.04.17 19:56:45]

Mulțumesc frumos pentru info ????

[25.04.17 15:06:59]

@AlexCovaci: Bun articol de debut, dar de de ai asteptat atata? , cand uite ce frumuseti aveai de aratat.

Pozele desi putine sunt minunate.

Felicitari, votat cu mare placere.

[25.04.17 15:11:30]

@mishu in aceasta locație mai am foarte multe poze frumoase. Dar nu știu dacă le mai pot atașa la acest articol. De acum încolo am sa postez, inclusiv de la concediile trecute

[31.05.17 16:01:12]

@AlexCovaci: Salut, nu prea am inteles cum ai inchiriat tu masina in Palma la cum ai explicat. In fine. Eu am intrat pe DoYouSpain.com‎, am rezervat si platit, alegandu-mi o masina care costa 25 euro/saptamana, apoi o asigurare (cred) ca FULL cu 48 euro. Asadar am platit in total cu cardul pe site undeva la 74 euro masina/saptamana cu asigurare cu tot. Mi-au venit pe mail confirmarea, nr. de rezervare, inclusiv polita de asigurare de la ALIANZ. Intrebarea mea la tine care ai fost acolo e: cand ma duc la aeroport la ghiseu sa ridic masina, imi mai blocheaza vreun ban de pe card sau nu? Multumesc si astept raspuns. Compania de la care am rezervat e GOLDCAR.

[08.09.17 21:47:46]

@elenaadina: Insula Maiorca are o frumusete deosebita, chiar acum recent m-am intors, o recomand in totalitate...

[08.09.17 21:53:24]

@Alina Tu: sper ca ai avut timp sa o vizitezi pe toata. Eu abia am reusit facand peste 1500km in 6 zile.

[08.09.17 22:03:35]

@Edi_Pitesti: Din Italia am plecat acum pe 30 august pe Insula. As fi dorit sa fac totul on line dar neavand card de credit am zis ca nu are rost deoarece stiu ca este strict necesar sa o prezinti o data ajunsi acolo. Am pornit in vacanta cu speranta ca rezolvam totul acolo pe loc in aeroport (In Grecia deja facusem aceasta procedura cu masina in 2015) Ajunsi in aeroport ne-am apropiat la mai multe ghisee... fara card de credit nu... am gasit 2 care acceptau si card de debit dar am avut noi o problema si nu era acceptat... Ne-am uitat in stanga in dreapta pana la urma am zis sa incercam la Herz (direct in aeroport) O doamna foarte amabila, a zis ca accepta si fara card de credit sau debit... Am ales o masina economica, din 30 august ora 10 pana in 5 august seara pana in 23... rezervor plin... 300 eur plus depozit 200 care-i primesti inapoi la intoarcerea masini... Daca o faceam online desigur costa mult mai putin in jur de 100 eur pe toata perioada aia, dar cum nu am avut card de credit si cand doamna a zis ca DA am fost cei mai fericiti ca reusim sa o luam chiar daca era 300. Deci fara card de credit /debit la HERZ poti lua masina!

[08.09.17 22:06:08]

@razvani1973: Nu din pacate nu am reusit pe toata, am ales doar unele locuri de vizitat... dar ma-s intoarce cu mare drag...

[08.09.17 22:23:15]

@Alina Tu: ma bucur ca ti-a placut. E foarte mare pentru a o vedea intr-o saptamana.

AlexCovaci, Alina Tu, AZE, Edi_Pitesti, elenaadina, mishu, razvani1973
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Mallorca: